X

Sterowanie tranzystorem.

23 Apr 2008 21:13 KRkristoff221
  • #1 23 Apr 2008 21:13
    kristoff221
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Witam.

Potrzebuję schematu podłączenia tranzystora, który uruchomi przekaźnik. Sygnał napięcia sterującego to 3,4V DC. Nie jest ono w stanie zasilić żadnej cewki przekaźnika, nawet 3V. Tak wiec proszę o przykład zastosowania tranzystora, schemat itp. Mam do dyspozycji zasilanie DC 24V i 12V.

Proszę o pomoc :idea:

Post był raportowany.
    (POMOCY!...!) – ozdobnik? -->REGULAMIN pkt 11.
    Nie używaj wielkich liter w tytule -->REGULAMIN pkt 10.9.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE. [hefid]
  • Helpful post
    #2 23 Apr 2008 21:31
    msichal
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    To będzie tak: bierzesz jakiegoś małego NPN-a - baza do plusa tego sygnału , minus z sygnału i z zasilania łączysz, podajesz plus z zasilania na kolektor tranzystora i teraz pomiędzy emiterem a minusami masz te 12 lub 24V gdy na bazę podawane jest napięcie.

Jest oczywiste że nie ten dział, ale niech Moderatorzy nie wywalają tego do kosza tylko np do Hyde Parku. (pierwszy post więc można mu wybaczyć :D)
  • Helpful post
    #3 23 Apr 2008 21:35
    edberg
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Koniecznie podłącz kondensator równolegle do przekaźnika 100nF/100V.
    BD139 z większą betą (wzmocnieniem) gdy by nie chciał się załączać ze względu na słabą wydolność prądową sterowania.
  • #4 23 Apr 2008 21:37
    msichal
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Mi tam beż żanych kondów starczyło (bez rezystora też) :P Sterowałem tak przekaźnikiem z LPT
  • #5 23 Apr 2008 22:09
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Helpful post? (0)
    msichal wrote:
    To będzie tak: bierzesz jakiegoś małego NPN-a - baza do plusa tego sygnału , minus z sygnału i z zasilania łączysz, podajesz plus z zasilania na kolektor tranzystora i teraz pomiędzy emiterem a minusami masz te 12 lub 24V gdy na baze podawane jest napięcie.

Tak nie wysterujesz tranzystora NPN.

edberg wrote:
    Koniecznie podłącz kondensator równolegle do przekaźnika 100nF/100V.
    BD139 z większą betą (wzmocnieniem) gdy by nie chciał się załączać ze względu na słabą wydolność prądową sterowania.

BD jest zbędny. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie BC 639. Dodatkowo dioda zwrotna równolegle z cewką przekaźnika, spolaryzowana zaporowo.

msichal wrote:
    Mi tam beż żanych kondów starczyło (bez rezystora też) :P Sterowałem tak przekaźnikiem z LPT

To jest błędne i dodatkowo slang nie przynosi chwały.

Pzdr.
  • #6 23 Apr 2008 22:10
    edberg
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    msichal latem też da sie jeździć na zimówkach a zimą chodzić w sandałach ( w polsce) Kondensator chroni tranzystor przed przepięciami w cewce przekaźnika, a rezystor ogranicza prąd. Zamiast kondensatora można zastosować diodę ale... to tak na marginesie.
  • #7 23 Apr 2008 22:40
    FastProject
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Zgadzam się z edberg, dioda(np 1N4148 albo lepiej 1N4001) jest o niebo lepszym zabezpieczeniem dla tranzystora niż np kondensator 100nF. Dioda oczywiście przeciwnie spolaryzowana (anodą do kolektora tranzystora).
  • #8 24 Apr 2008 21:50
    kristoff221
    Level 9  
    Topic author Helpful post? (0)
    dzięki za szybka pomoc pozdrawiam wszystkich zainteresowanych

Dodano po 5 [minuty]:

Mam jeszcze pytanko? jaki tranzystor bylby najlepszy zeby wytrzymal te 24V obciazony przekaznikiem no i aby sie uruchamial tym napieciem 3V model parametry ?
  • Helpful post
    #9 24 Apr 2008 22:08
    edberg
    Level 29  
    Helpful post? (0)
    Każdy z podanych wyżej jest ok. BD139 80V C-E
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products