Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ile mnie bedzie kosztowało ogrzewanie domu prądem?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Ile mnie bedzie kosztowało ogrzewanie domu prądem?
Autor
Wiadomość
bielaszkin
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Szczucin

Post#1 Post autora tematu 24 Kwi 2008 20:45   

Witam. Wie może ktoś ile będzie mnie kosztowało ogrzewanie domu w sezonie prądem? Mam zamiar kupić kociął KOSPEL. Dom mam ocieplony około 100m2, podłogówka w łazience.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Kwi 2008 20:45   

Powrót do góry

Piotr2608
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Warszawa

Post#2 24 Kwi 2008 21:04   

Re: ile mnie bedzie kosztowało ogrzewanie domu prądem?

A ile śniegu może spaść przyszłej zimy? To są pytania na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Powrót do góry

bielaszkin
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 24 Kwi 2008 21:13   

Ale mi chodzi ile mniej-więcej. czy ma ktoś piecyk kospela ile płaci miesięcznie??
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Rzeszów

Post#4 24 Kwi 2008 21:20   

Dokładnie nie powiem, ale z pewnością duuuuużo więcej niż gazem ziemnym czy z butli.

Sprawa miała by się nieco korzystniej gdybyś zastosował piece akumulacyjne.
Powrót do góry

am44
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wrocław

Post#5 24 Kwi 2008 21:26   

Obliczenie kosztów jest proste, jeżeli znamy zużycie energii. Problemem jest ustalenie potrzebnej ilości energi. Dla dobrze ocieplonego domu możemy przyjąć szacunkowo moc 50W /m2. Pozostaje sprawa oszacowania ilości godzin pracy kotła. Dla orientacji podaję, że do ogrzewania mieszkania 52 m2, na ostatniej kondygnaci (brak izolacji cieplnej na strychu).Budynek budowany w latach 30, zgodnie z uwczesnymi normami niemieckimi. Okna stare, ale dobrze uszczelnione. Zużycie roczne gazu wynosi średnio ca 700 m3. Wachania, w ostatnim 10-leciu, od 600 do 800 m3. Budynek Kolegi powiniem mieć podobne zapotrzebowanie energii. Trzeba tylko przeliczyć m3 gazu na kWh. Ogrzewanie elektryczne jest dużo droższe niż gazowe lub olejowe, nawet jeżeli mamy licznik dwutaryfowy.
Powrót do góry

1950
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bieruń

Post#6 24 Kwi 2008 22:09   

oblicz OZC swojego domu i już będziesz wiedział
http://www.sankom.pl/s,programy-firmowe,27.htm
tak na forum nikt Ci nie odpowie,
niestety, albo OZC albo do wróżki

Proszę poprawić błędy w pisowni. Regulamin. [DR]
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Imielin

Post#7 25 Kwi 2008 17:04   

DonRomano napisał:
Dokładnie nie powiem, ale z pewnością duuuuużo więcej niż gazem ziemnym czy z butli.

Sprawa miała by się nieco korzystniej gdybyś zastosował piece akumulacyjne.

Dla jakiego rejonu jest obliczona ta tabelka i w którym roku ? Dziś np. u mnie II taryfa jest "węglem za 600zł". Rok temu węgiel był po 350, teraz jest po 550.
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#8 25 Kwi 2008 17:25   

To jest tabelka pobrana ze strony jakiegoś zakładu gazowniczego.
Chodzi w niej o porównanie zużycia poszczególnych rodzajów paliw a nie o konkretne kwoty.
Powrót do góry

kortyleski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#9 25 Kwi 2008 18:19   

100 metrów budynku przy dajmy na to 50w/m zapotrzebowania to 5kwh w godzinę pracy kotła - niech ten kocioł pracuje tylko 8 godzin dziennie to daje na miesiąc 30x8x5=1200 kwh, średnio 1kwh to 0,5 pln więc 600 zł.
To ile czasu pracuje kocioł zależy od wielu czynników - temperatura na dworze, wiatr/jego brak, częstotliwość i sposób przewietrzania pomieszczeń itp.
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Post#10 26 Kwi 2008 08:10   

kortyleski napisał:
średnio 1kwh to 0,5 pln więc 600 zł.
U mnie 2 taryfa to 12gr czyli 150zł.
Powrót do góry

sp4msu
Poziom 18
Poziom 18

Post#11 26 Kwi 2008 10:32   

William Bonawentura napisał:
kortyleski napisał:

Druga taryfa ( nocna) obowiązuje od godz. 22.00 do 6.00 jak też i w dzień od 13-15 godz , a więc Twoje wyliczenia mają się ni jak .
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Post#12 26 Kwi 2008 17:15   

sp4msu napisał:
kortyleski napisał:

Druga taryfa ( nocna) obowiązuje od godz. 22.00 do 6.00 jak też i w dzień od 13-15 godz , a więc Twoje wyliczenia mają się ni jak .

Hmm, a to ktoś myśli o ogrzewaniu prądem inaczej jak akumulacyjnym w II taryfie ?
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#13 26 Kwi 2008 17:39   

bielaszkin napisał:
Witam. wie może ktoś ile będzie mnie kosztowało ogrzewanie domu w sezonie prądem, Mam zamiar kupić kociął KOSPEL. Dom mam ocieplony około 100m2. podłogówka w łazience.

Jak widać kolega bielaszkin ma zamiar grzać kotłem nie akumulacyjnym, zadał przecież konkretne pytanie i proszę się tego trzymać.
Powrót do góry

bielaszkin
Poziom 11
Poziom 11

Post#14 Post autora tematu 26 Kwi 2008 19:01   

Wielkie dzięki za informacje. Czyli mam sie liczyć z tym że ogrzewanie prądem będzie kosztowało dużo więcej niż gazem. Ale ja nie mam przyłącza gazu. Sam przyłącz kosztuje ok.5 000+projekty instalacji w domu i sama instalacja to wyjdzie mnie pewnie ok. 8 000zł. ale jeszcze trzeba wziąść pod uwagę że gaz ziemny ciągle drożeje.!! Kolego DonRomano a z kturego roku jest ta tabela??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Kwi 2008 19:01   

Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#15 26 Kwi 2008 20:24   

Nie wiem z którego roku.
Jak pisałem wyżej jest to tylko poglądowa tabela.
Podstaw aktualne ceny paliw i będziesz wszystko wiedział.
Niestety jest tak jak piszesz.
Energia elektryczna jest najdroższa ze wszystkich ogólnie dostępnych paliw.
Taniej będzie gazem z butli, mam tu na myśli gaz płynny z butli na zewnątrz.
Każdy wie o co chodzi, nie chcę nikomu robić reklamy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Kwi 2008 20:24   

Powrót do góry

bielaszkin
Poziom 11
Poziom 11

Post#16 Post autora tematu 26 Kwi 2008 21:08   

ok. Wielkie dzięki WSZYSTKIM!!! :ok:
Powrót do góry

Konwektor
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Breslau

Post#17 27 Kwi 2008 03:31   

Mieszkam w kamienicy, mieszkanie 120m wysoki parter - pod niedocieploną podłogą (same dechy i "coś tam" pod nimi) piwnica, mury jakieś 20cm bez docieplenia, z jednej strony klatka schodowa, pozostałe 3 gołe nic obok, w środku miasta, za oknem non-stop tramwaje.
Piec c.o. na prąd "kospel epco m.21" , trójfazowy 21kW - tej zimy rachunki około 1500- 1800 miesięcznie za ogrzewanie przy liczniku 2-taryfowym.
Stanowczo odradzam!
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Post#18 27 Kwi 2008 09:06   

Konwektor napisał:
Mieszkam w kamienicy, mieszkanie 120m wysoki parter - pod niedocieploną podłogą (same dechy i "coś tam" pod nimi) piwnica, mury jakieś 20cm bez docieplenia, z jednej strony klatka schodowa, pozostałe 3 gołe nic obok, w środku miasta, za oknem non-stop tramwaje.
Piec c.o. na prąd "kospel epco m.21" , trójfazowy 21kW - tej zimy rachunki około 1500- 1800 miesięcznie za ogrzewanie przy liczniku 2-taryfowym.
Stanowczo odradzam!

A jaki masz zasobnik akumulacyjny do tego kotła ? Może za mały i prąd pobierany był także w dzień bez taryfy nocnej. A ta jest 4 razy droższa !
Powrót do góry

bielaszkin
Poziom 11
Poziom 11

Post#19 Post autora tematu 27 Kwi 2008 18:02   

Kolego ""Konwektor"" Jak masz za oknem tramwaje to może zarzuć na linki jakiś kabel i podłącz do tego kotła :-) . 1800 miesięcznie to stanowczo za dużo
Powrót do góry

Konwektor
Poziom 10
Poziom 10

Post#20 27 Kwi 2008 18:42   

Konwektor napisał:
Stanowczo odradzam!

A jaki masz zasobnik akumulacyjny do tego kotła ? Może za mały i prąd pobierany był także w dzień bez taryfy nocnej. A ta jest 4 razy droższa !

Ten piec ma tylko grzałkę, a w zasadzie 3 każda na jedną faze, instalacja bez żadnego zasobnika akumulacyjnego. W dzień również dogrzewał wodę w instalacji.
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Post#21 28 Kwi 2008 17:45   

Konwektor napisał:
Ten piec ma tylko grzałkę, a w zasadzie 3 każda na jedną faze, instalacja bez żadnego zasobnika akumulacyjnego. W dzień również dogrzewał wodę w instalacji.

A co zadecydowało o wyborze tak kosztownego układu (kocioł i grzejniki) bez zasobnika? Dlaczego nie zastosowano zwykłych grzejników elektrycznych ?
Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#22 28 Kwi 2008 21:22   

Kolega Konwektor zbadał koszty na własnej skórze, a idąc dalej, ja za silną presja zainstalowałem taki kocioł u klienta i ceny ogrzewania dla domu wolno stojącego, niestety się pokrywają; mamy ciepłą zime. Zresztą po 4 miesiącach zdecydował się przebudować kotłownię na inny kocioł.
Jeżeli nie masz innego wyjścia, to musi tak być, ale koszty są zabójcze i nie ważne z jakiego roku są te tabelki- szukaj innego rozwiązania. Może pompa ciepła ? Drogie inwestycyjnie, ale w pewnych sprzyjających warunkach, możesz poszukać dofinansowania
Do William Bonawentura: chyba jesteś uważnym czytelnikiem i odczytałeś, że jest i ogrzewanie podłogowe, więc reszt jest milczeniem.
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Post#23 28 Kwi 2008 21:48   

mirrzo napisał:
Do William Bonawentura: chyba jesteś uważnym czytelnikiem i odczytałeś, że jest i ogrzewanie podłogowe, więc reszt jest milczeniem.

Podłogówkę tym bardziej taniej można zrobić od razu elektryczną. Co więcej dając grubą wylewkę oraz panele można uzyskać całkiem przyzwoity efekt akumulacji i zacząć sensownie korzystać z prądu czyli z II taryfy.
Powrót do góry

mirrzo

Post#24 28 Kwi 2008 22:38   

Ja jednak się doczytałem, że podłogówka już JEST ZROBIONA i do tego wodna, a nie elektryczna, zatem zbędne bicie piany o jej przebudowę, bo pytanie było zadane dość jasno
Powrót do góry

Konwektor
Poziom 10
Poziom 10

Post#25 30 Kwi 2008 22:12   

Konwektor napisał:

A co zadecydowało o wyborze tak kosztownego układu (kocioł i grzejniki) bez zasobnika? Dlaczego nie zastosowano zwykłych grzejników elektrycznych ?

Mieszkanie wynajmuję i niestety nie miałem wpływu na instalację, chociaż jestem na etapie pertraktacji z właścicielką co do modyfikacji :-)
Powrót do góry

mirrzo

Post#26 01 Maj 2008 22:40   

Re: Ile mnie bedzie kosztowało ogrzewanie domu prądem?

... hmm, a masz możliwość ogrzewania gazem ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Maj 2008 22:40   

Powrót do góry

artur s
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: 3miasto

Post#27 02 Maj 2008 20:15   

tabelkę widziałem kiedyś w muratorze .Taka na kilkanaście lat eksploatacji i wyszło,że węgiel,drewno,gaz ziemny,pb-ale z podłogówką i piecem kondensacyjnym,potem prąd z podłogówką akumulacyjną,zwykłą podłogówką...butan dużo dalej-zwłaszcza z piecem o otwartym spalaniu.Dochodzą koszty eksploatacyjne w temacie serwis i przeglądy.Straty w elektrycznym ogrzewaniu idą w ciepło pomieszczeń,a nie w komin.pompa ciepła ma duży koszt zakupu,serwis też swoje weźmie.Trwałość ogrzewań wodnych liczony jest na 25-30 lat ,elektrycznej podłogówki na 50.Piec kospel będzie miał tą wadę ,że jego sprawność wymagać będzie odpowiedniej dbałości o płyn instalacji wodnej
Powrót do góry

Konwektor
Poziom 10
Poziom 10

Post#28 31 Maj 2008 23:01   

mirrzo napisał:
... hmm, a masz możliwość ogrzewania gazem ?

Jak mówiłem mieszkanie wynajmuję, koszty inwestycji w ogrzewanie gazowe zbyt wysokie ponieważ
- zakup nowego pieca (instalacja wodna do grzejników jak sądzę z drobną przeróbką będzie ok) - strzelam że jakieś 3 tysiące złotych
- stary budynek, wszędzie były piece kaflowe, piony kominowe o ile kojarzę są jakoś dzielone
- kominiarczyk - ekspertyza pewnie z jakieś 500 złotych ale: mieszkanie na parterze więc 1% szans że kominiarczyk stwierdzi wolny osobny pion

Brak wolnego pionu = koszty wyciągnięcia dodatkowej "rury" do poziomu dachu w celu odprowadzania spalinek - nie mam pojęcia ile, strzelam w wersji optymistycznej 5000 złotych
Razem około 8500 :-(
Gdyby to było moje mieszkanie chętnie zainwestowałbym sporo gotówki wiedząc, że mi się to zwróci. W życiu różnie bywa nie wiadomo kiedy dostanę wymówienie, więc inwestycje odpuszczam.
Jeśli nie namówię właścicielki na zmianę z 2 taryfowego naliczania energii elektrycznej na 1 taryfowe to odpuszczam na przyszłą zimę komforcik centralnego i zacznę katować farelki i piecyki na propan-butan :-)
Zmiana 2 taryf na 1 taryfę pozwoli wbrew pozorom trochę zaoszczędzić a wynikła z analizy rachunków.
Przykładowo w miesiącu lutym mój piec kospela wypalił 1500 kWh na II taryfie, a aż 2500 kWh na I taryfie - paranoja, nie dość że za kWh na I taryfie płacę około 2x więcej niż na II to jeszcze zużycie na pierwszej jest średnio 2x większe i tak co miesiąc.

Przy powierzchni mieszkania 120m2 marne są szanse na nagrzanie przez mój piec jakiegoś zbiornika czy cokolwiek co by zmagazynowało ciepło przez noc na II taryfie i oddało w dzień - chyba, że macie jakieś dobre sugestie co do usprawnienia, oczywiście niedrogiego gdyż jak już napisałem mieszkanie nie należy do mnie, więc nie ma co inwestować zbyt wiele.
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Post#29 01 Cze 2008 00:28   

Konwektor napisał:
Przykładowo w miesiącu lutym mój piec kospela wypalił 1500 kWh na II taryfie, a aż 2500 kWh na I taryfie - paranoja, nie dość że za kWh na I taryfie płacę około 2x więcej niż na II to jeszcze zużycie na pierwszej jest średnio 2x większe i tak co miesiąc.

Z tych danych wynika, że potrzebujesz zmagazynować dziennie jakieś 300MJ energii. To oznacza bufor wodny 1-2m3. To może oznaczać zajęcie np. 2-3m2 i opłacać się jeśli zrobisz bufor "rzemieślniczo" z blachy stalowej.
Powrót do góry

DonRomano
Poziom 23
Poziom 23

Post#30 01 Cze 2008 08:52   

Rzemieślniczy bufor w pokoju :?: :D
Williamie, czy Ty jesteś poważny czy masz 9 lat :?:
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Ile mnie bedzie kosztowało ogrzewanie domu prądem?
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny