Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Samoistne zamykanie systemu, restarty i uruchamianie PCta.

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Samoistne zamykanie systemu, restarty i uruchamianie PCta.
Autor
Wiadomość
mateusz885
Poziom 19
Poziom 19

Post#1 Post autora tematu 01 Maj 2008 22:39   

Samoistne zamykanie systemu, restarty i uruchamianie PCta.

Płyta główna to jak dobrze pamiętam ASRock K7VTZ z jakimś athlonikiem, 256 mega DDR i geforcem 4. Ostatnio pał w nim codagen, który został wymieniony na ModeCom MC-350ATX 2.0 PFC. Usterka początkowo wyglądała następująco; komputer wyłączał się samoczynnie (system sam się zamykał tak jak byśmy wydali mu polecenie start-> wyłącz komputer-> wyłącz), a następnie komputer sam się włączył bo krótkim okresie czasu. Następnie szybko po włączeniu się systemu, sam się zamykał i reszta wyglądała jak wyżej. Teraz jak startuje na kilka s to tylko zdążą zakręcić się dobrze wiatraczki i monitor zaczyna dostawać sygnał, następnie się restartuje i tak cały czas, chyba że włączy się system i będzie problem jak wcześniej opisany.
Czasami włączy się i bios po przejściu ze strony z informacjami o grafice do następnej gdzie są inne pierdoły (np pokazane napędy, czy komunikat i skrótach klawiszowych odpowiednich do zmiany ustawień biosu), pod tymi informacjami pokazuje czerwoną czcionką komunikat "The system failed to boot several times before please enter SETUP and reconfigure your system..." - tak się dzieje na oryginalnym dysku, z którego nawet jeżeli próbuję wystartować to się nie udaje, ani w trybie awaryjnym, ani w normalnym. Na innym świeżo sformatowanym i z zainstalowanym systemem operacyjnym komputer startuję, system się włączy, ale szybko sam się zamyka i resetuje (identycznie jak opisałem na początku). Po chwili takiego katowania grafika nie dawała sygnału na monitor, dioda power na froncie obudowy się nie świeciła, za to ta druga czerwona świeciła się, a wiatraki dostawały zasilanie z płyty i się kręciły.

Dane z tego dysku na którym nie startuje windows muszą zostać odzyskane ponieważ znajdują się tam opracowania do matury.

Teraz problemy pojawiają się przypadkowo, raz system chodzi kilka minut i zamyka się, a następnie komputer włącza się na kilka s i potrafi się cały czas restartować.
Powrót do góry

area51
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: nevada

Post#2 01 Maj 2008 22:53   

Re: Samoistne zamykanie systemu, restarty i uruchamianie PCt

spróbuj pokombinować z taśmą do hdd przepnij, wypnij do drugiego IDE.
Może pomoże.Albo zmień kable z zasilania dysku na inny.
Jak masz czarny ekran zobacz czy kabel od grafiki się nie poluzował albo sama karta wyszła ze slotu jesli sie sam włancza sprawdz czy nie startuje z lan w opcji boot a to ze sie zamyka to wina update że go nie masz lub trojana tak mi sie wydaje to co wyskakuje na ekranie to komunikat że zostanie bios do stanu default załadowany to normalne jesli coś przepinałeś w kompe. Ogólnie te płyty to Kupa sam taką mam i nie jestem zadowolony.
Powrót do góry

mateusz885
Poziom 19
Poziom 19

Post#3 Post autora tematu 01 Maj 2008 23:04   

Po oblędzinach i wstępnym kombinowaniu doszedłem do wniosku że to chyba nie żaden śmieć zamyka system bo po podpięciu innego dysku, formacie go i instalacji systemu problem taki sam, z tym że z dysku "oryginalnego" nie odpala już nawet windows.
Problem z brakiem sygnału na monitor nie wynika raczej z nieprawidłowego połączenia złącze AGP na płycie <-> grafika, tylko z tym że po prostu płyta główna zaczyna świrować.
Z tego co się orientuje komputer ma już swoje lata, elektrolity na płycie mogły po prostu wyschnąć.
Zasilacz niby ma kilka miesięcy, ale nie wykluczone że problem może częściowo leżeć po jego stronie.
Moim zdaniem tutaj świruje powoli płyta i bios, przez co windows może sam się zamykać, a komputer sam się włącza i resetuje. Jutro może sprawdzę płytę pod moim Be Quietem.
Powrót do góry

pdmit
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Lublin

Post#4 01 Maj 2008 23:13   

Może coś Ci podpowiem, sam miałem podobny problem -> po włączeniu kompa wysuwam klawiature spod biurka, a tu mi się system zamyka. Wiele rzeczy przejrzałem, no ale wracając do sedna, co było u mnie problemem? Otóż, klawiatura, znaczy się kabel przy klawiaturze gdzieś został uszkodzony (a klawiatura ma klawisze wyłączania, wznowienia itp) przez co komp myślał, że został naciśnięty klawisz ShoutDown na klawiaturze i się zamykał.
Wyłącz opcję wyłączania przyciskiem na obudowie, a co za tym idzie i na klawiaturze:
Przejdź do panelu sterowania -> Opcje zasilania, zakładka "Zaawansowane" - i zaznacz przy "Przyciski i zasilania" opcję "Nic nie rób" i OK.
Wprawdzie nie mogę wyłączyć kompa przyciskiem zasilania ani na obudowie, ani na klawiaturze, ale zyskałem kompa, który nie wyłącza się "samoistnie".
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Maj 2008 23:13   

Powrót do góry

mateusz885
Poziom 19
Poziom 19

Post#5 Post autora tematu 01 Maj 2008 23:18   

Haha, twoja diagnoza mnie rozłożyła, no cóż ważne że się sprawdza, ten uszkodzony komputer testowałem pod osprzętem mojego "komputra" ponieważ nie chciało mi się przynosić śmieci na których zazwyczaj przeprowadzam takie zabiegi. Najważniejsze co muszę zrobić to odzyskać dane potrzebne do matury z tego dysku, ale sprawa płyty głównej jest nie mniej ważna. (o ile to płyta jest tu winna)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Maj 2008 23:18   

Powrót do góry

pdmit
Poziom 11
Poziom 11

Post#6 01 Maj 2008 23:25   

Wiesz, sam się wiele godzin nagłowiłem nat tym moim problemem - dopiero gdy zauważyłem pewną monotoniczność przy jakim kolwiek wysuwaniu, wsuwaniu klawiatury taki mi psikus robił. Po zastosowaniu powyższych wskazówek do dziś mi się dziad nie wyłączył bez mojego Start -> Wyłącz Komputer :-]
Powrót do góry

movzx
Moderator AGD
Moderator AGD

Miasto: Wrocław

Post#7 01 Maj 2008 23:36   

Skoro codegen zrobił "bum" to kondensatory na płycie są podejrzane w pierwszej kolejności. Przy takim uszkodzeniu nie muszą nawet być w widoczny sposób napuchnięte.
Powrót do góry

mateusz885
Poziom 19
Poziom 19

Post#8 Post autora tematu 01 Maj 2008 23:53   

Też o tym myślałem, ale pewny nie byłem. Wszyscy wiemy jaką "jakość" zasilania podają codageny na podzespoły komputera, a właśnie trafiłem na kilka tematów, w których był poruszany aspekt zdechniętych elektrolitów na płycie po codagenach.

@edit
Heh, przydała by się porządna stacja lutownicza do zabiegów z taką elektroniką ;D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Maj 2008 23:53   

Powrót do góry

movzx
Moderator AGD
Moderator AGD

Post#9 02 Maj 2008 00:13pomocny post - solucja   

Bez przesady, zwykłą zrobisz, byle miała trochę mocy bo płyta jest gruba.
Sam robię transformatorówką 100W ale z tym to już ostrożnie :)
Nawet nie trzeba być pewnym, po paru latach z codegenem tej płycie przyda się wymiana elektrolitów, a koszt niewielki.
Powrót do góry

mateusz885
Poziom 19
Poziom 19

Post#10 Post autora tematu 02 Maj 2008 00:20   

Jutro policzę koszta takiego zabiegu, a no właśnie mam tylko transformatorówkę :D tyle że jedną dużą, a druga taka mniejszą, poręczniejszą do drobniejszej elektroniki, ale małej mocy.
Powrót do góry

pdmit
Poziom 11
Poziom 11

Post#11 02 Maj 2008 00:59   

Mi pomaga zwykła 40W z grotem, ostrym. Tylko porządnie nagrzana..
Powrót do góry

mateusz885
Poziom 19
Poziom 19

Post#12 Post autora tematu 02 Maj 2008 11:31   

Myślicie że trzeba wymienić wszystkie elektrolity na płycie głównej ?

@edit
Chyba nie zrobi to różnicy jak powstawiam kondy o wyższych max napięciach pracy?
Powrót do góry

movzx
Moderator AGD
Moderator AGD

Post#13 02 Maj 2008 14:44   

Raczej nie kupisz kondensatorów low-esr na wyższe napięcie - chyba że chodzi ci o różnicę pomiędzy 6,3V a 10V - tak można.
Nie próbuj nawet wstawiać zwykłych kondensatorów (nie low-esr, a już w żadnym wypadku na 85 stopni), bo albo w ogóle komp nie wstanie albo za miesiąc sytuacja się powtórzy.
Wymienia się wszystkie w obwodzie gdzie którykolwiek jest uszkodzony, nie zaszkodzi jeśli wymienisz wszystkie duże przy przetwornicach.
Powrót do góry

mateusz885
Poziom 19
Poziom 19

Post#14 Post autora tematu 02 Maj 2008 22:56   

Zaraz zaraz xD a co to jest low-esr, nie wystarczą zwykłe samwhy na 105 stopni ?
Powrót do góry

iron64
Spec Overclocking
Spec Overclocking

Post#15 02 Maj 2008 23:07pomocny post - solucja   

Do płyt głównych muszą być kondensatory low esr.
Powrót do góry

spinnaker
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Białystok

Post#16 03 Maj 2008 01:08pomocny post - solucja   

Low ESR
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Maj 2008 01:08pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Marcin230
Poziom 24
Poziom 24

Post#17 03 Maj 2008 01:35   

Pomijając całą sprawę kiepskiej jakości płyty i zasilaczy (bo ten obecny też wysokiej klasy nie jest) pozostaje jeszcze jeden podejrzany.
Mówię o przycisku POWER w obudowie.
Brak sygnału na monitorze łatwo uzyskać przez szybkie wyłączanie i włączanie komputera przyciskiem.
Kilkakrotne wyłączenie Windowsa w czasie ładowania często powoduje rozsypanie się systemu.

mateusz885 napisał:
ten uszkodzony komputer testowałem pod osprzętem mojego "komputra" ponieważ nie chciało mi się przynosić śmieci na których zazwyczaj przeprowadzam takie zabiegi

Skoro Ci się nie chce, to po co zabierasz czas człowiekowi potrzebującemu pomocy?

Jak udało ci się zainstalować system na wyłączającym się komputerze?
Biorąc pod uwagę jego parametry, to czas bez wyłączenia musiał wynosić od 30 do 40 minut i mówię tu tylko o zainstalowaniu Windowsa, a gdzie jeszcze sterowniki?

Komunikat o błędnym starcie płyty i prośba o wejście do biosu to standard w płytach ASRocka. Wyłącz trzykrotnie komputer przed ukończeniem komunikatów biosu, a dostaniesz ten właśnie komunikat.
Powrót do góry

mateusz885
Poziom 19
Poziom 19

Post#18 Post autora tematu 03 Maj 2008 11:55   

Spokojnie, jak się zabrałem za to było po 10, a miałem trudny dzień i nie miałem siły tachać monitora. Znam trochę właściciela, myślę że był przytrzymywany z powera komputer zamiast normalnego zamykania systemu. Nie pamiętam czy o tym pisałem, ale te wyłączenia automatyczne po jakimś czasie i restarty szybkie pojawiały się losowo i nie mam pojęcia jakim cudem zrobiłem formata na innym małym dysku chyba 6 giga i zainstalowałem windowsa.
No cóż, taka elektronika, mikroprocesory itp układy muszą mieć porządne zasilanie, stabilne, obwody oparte na częściach dobrej jakości więc się zastanawiam gdzie kupić najtaniej te kondy Low ESR, poszukam na allegro, ale pewnie ceny tam za ciekawe nie będą.
Powrót do góry

iron64
Spec Overclocking
Spec Overclocking

Post#19 03 Maj 2008 11:58   

Na allegro jest ich sporo i wbrew pozorom ceny nie są złe.
Powrót do góry

mateusz885
Poziom 19
Poziom 19

Post#20 Post autora tematu 03 Maj 2008 12:14   

Szukać jakiś konkretnych firm i serii ?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Samoistne zamykanie systemu, restarty i uruchamianie PCta.
Strona 1 z 1