Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Zgrzewarka do pił taśmowych

robokop 14 May 2008 21:10
 • #1 14 May 2008 21:10
  robokop
  Moderator Samochody

  Witam, mam pytanie następującej natury: Czy któryś z kolegów parał się może procederem zgrzewania pił taśmowych, lub może skonstruował / naprawiał zgrzewarkę do takich pił? Interesuje mnie technologia zgrzewania, ewentualnie parametry prądu, siły nacisku. Gogle nie wiele mówią na ten temat, a znajomy posiadacz tartaku obwoźnego ostatnio dopytywał się na temat wykonania takowego urządzenia. Poprosił bym o jakieś informacje na ten temat.

 • #2 14 May 2008 21:47
  kavma
  Level 21  

  Witam
  Jutro będę u klienta, który posiada / posiadał zgrzewarkę pił taśmowych do ciecia metalu.
  Postaram się o informację na ten temat.
  Pozdrawiam

 • Helpful post
  #4 05 Sep 2010 22:44
  radsat
  Moderator

  Kilka razy miałem okazję naprawiać potężne zasilacze w zgrzewarkach oporowych, do pił taśmowych. Jeżeli chcesz coś zrobić samemu, to musisz wiedzieć, że do zgrzewania chociażby takich pił, potrzebne ci będzie przynajmniej 20.000 A impulsowego udaru prądu, napięcie wystarczy w granicach 40-60V. Nacisk elektrod nie jest jakiś duży, z reguły najlepiej zrobić ręcznie ustawiany za pomocą regulowanej dźwigni nacisku.

 • Helpful post
  #5 06 Sep 2010 00:23
  Removed

  Poglądowy link jak wygląda zgrzewanie (sprzęt profesjonalny raczej):

  Link

  Po właściwym zgrzewaniu, było jeszcze odpuszczanie.
  Kilka zdjęć tej powyższej

  Tu amatorski:

  Link


  Tutaj kilka broszur, podstawowych parametrów
  Jak widać produkują zgrzewarki oporowe i iskrowe.


  Kiedyś mieliśmy zgrzewarkę do prętów zwarciową (oporową) ZDZ7 . Do pił trzeba było chyba tylko dorobić porządne szczęki. 7kVA, 34kA. Uzwojenie wtórne to był jeden zwój z blachy Cu. Rdzeń transformatora EI.

  Pod hasłem "Band Saw Blade Welder" można znaleźć sporo poglądowych zdjęć na google, jak i namiarów na producentów i jakieś podstawowe parametry.

  Sorry jeżeli to co podałem jest zbyt laickie.

 • #6 06 Sep 2010 21:05
  robokop
  Moderator Samochody

  radsat wrote:
  [...]musisz wiedzieć, że do zgrzewania chociażby takich pił, potrzebne ci będzie przynajmniej 20.000 A impulsowego udaru prądu, napięcie wystarczy w granicach 40-60V.

  Ekhm.. Nie przesadziłeś nieco? Prywatną stacje trafo trzeba by dla jednej zgrzewarki wybudować.
  Zgrzewarka do pił taśmowych Zgrzewarka do pił taśmowych Zgrzewarka do pił taśmowych
  Interesuje mnie właśnie coś takiego (Zdjęcia zapożyczone z aukcji)
  Z czasów ZSZ pamiętam że były robione u nas takie urządzenia, niestety nikt nie wymagał znajomości parametrów.

 • #7 06 Sep 2010 23:22
  radsat
  Moderator

  No, pisałem jak by nie było o swoich dotychczasowych przygodach z tymi urządzeniami. Z reguły, z byle czym się nie zadaje. A potężne to to było, służyło całkiem do czego innego. Ale powodzenia w konstruowaniu.

 • #8 06 Sep 2010 23:28
  bestler
  Admin grupy DIY

  Bawiłem się zgrzewarką do bednarki - identyczna zasada działania. 0.5 sekundy zgrzewania - zgrzew świecił jak żarówka :)

  Zasilanie 2f - trafo 400V / ? - wtórna strona miała 2 x 3 zwoje takiego bardzo szerokiego kształtownika. Takie trafa mają przelicznik ok 2zw/V więc szacuję, że napięcie na wyjściu było pewnie z 3V. Zakładając, że trafo miało pewnie z 10kW - prąd musiał by płynąć 5 000 A. Liczby szacunkowe, ale na pewno zbliżone do realu.
  Konstrukcja banalna - samoróbka. Nóżki jak od grilla na nich skrzynka z transformatorem a na górze na tekstolitowej płycie przykręcone dwa imadeła (z żółtego materiału - mosiądz? ). do każdego uchwytu podpięte wyjścia z trafo. Jedno z imadeł miało możliwość przesuwania za pomocą takiej dzwigni.
  Z powodzeniem zrobisz coś takiego z wykorzystaniem trafa ze starej spawarki lub zgrzewarki.

 • #9 06 Sep 2010 23:33
  robokop
  Moderator Samochody

  bestler wrote:

  Z powodzeniem zrobisz coś takiego z wykorzystaniem trafa ze starej spawarki lub zgrzewarki.

  Mechanicznie dość to trudne do zrealizowania - właśnie te "imadełka" i doprowadzenia z trafa. Mam całą zimę na to, czas gromadzić materiały.

 • #10 25 Feb 2011 21:33
  bogdan196642
  Level 1  

  Zbudowałem zgrzewarkę do pił z 8 lat temu niestety nie działa idealnie. Uzwojenie pierwotne nawinięte jest płaskownikiem miedzianym 8/2 takie było orginalnie, wtórne nawinąłem
  przewodem miedzianym takim jak do spawarki do elektrody 4 razy po 3 zwoje końce połączone równolegle i podłączone z jednej strony do szczęki stałej z drugiej do ruchomej która jest dociskana spręźyną ,gdy piła zaczyna się topić szczęka pod działaniem spreżyny przesuwa się i naciska na wyłącznik krańcowy i wyłącza prąd.Zgrzewy wychodzą różnie ale niestety do fabrycznej zgrzewarki im brakuje przypuszczam że za małe jest natęźenie prądu.
  Zdaję sobie sprawę że moje wykonanie jest bardzo amatorskie ale wszystko robiłem metodą prób i błędów nie miałem gdzie zobaczyć jak jest zrobione fabrycznie a o elektryce mam mgliste pojęcie bo z zawodu jestem tokarzem szlifierzem.Wtedy kiedy robiłem niemiałem dostępu do internetu(w tej chwili też mam tylko w telefonie komórkowym)zresztą w internecie trudno coś znaleźć. Pozatym robiłem z tego co miałem poza robotą nic mnie to nie kosztowało.

 • #11 26 Feb 2011 18:42
  kazimierzbrejta
  Level 22  

  Witam. Na przedstawionych przez Autora pytania zdjęciach jest to zgrzewarka typ ZL-13 zasilanie jw. Moc !,6 kVA, napięcie wtórne regulowane 3 stopniowo od 1,1V do 1,56V,waga 23 kg. . Proces , taki,-należy zapiłować jedną płaszczyznę piły do kąta ostrego tak ,aby zapiłowana płaszczyzna miała dłg. od 15 do 20 mm./zależy od szer / drugi koniec podobnie lecz z przeciwnej strony.Zapiłowania te podyktowane były tym, aby spoina po zlutowaniu nie odbiegała grubością od miejsca nielutowanego.Należy jeden koniec zacisnąć do zgrzewarki odtłuszczonym zapiłowaniem do góry i na zapiłowanie dać boraks na boraks mosiężną blachę szerokości piły /najlepsze były z bateryjki płaskiej/ na blachę nieduża ilość boraksu.Zamocować ostrożnie drugi koniec również odtłuszczony na górę uważać ,aby zapiłowania się pokrywały jak również na liniowość piły /krótkie prowadnice na zgrzewarce/. Grzać do koloru jasnego żółtego /temp. tylko na kolor/ następnie zaciskać siłą na dźwigni około 30 do 40 kG. Następnie należy odpuszczać do odpowiednio niższych temp. /ciemniejsze kolory/ pierwszy raz do wyższej drugi do niższej.Temp. należy dobrać doświadczalnie tak ,aby uzyskać strukturę złącza podobną do rodzimego materiału.Trochę nakręcone. Całość liczyła kilka stroon A4. Pozdrawiam.

 • #12 28 Feb 2011 22:20
  grzegorzbr2
  Level 13  

  Witam. W tego typu zgrzewarkach najważniejszy jest prąd i czas odpuszczania piły taśmowej, inaczej pęknie obok zgrzewu po kilku lub kilkunastu minutach pracy. Swego czasu wykonałem to urządzenie, zgrzewała bd. ale problemem były parametry odpuszczania.

 • #13 01 Mar 2011 13:54
  kazimierzbrejta
  Level 22  

  Witam. Piły odpuszczane były 3 i 4 krotnie do temp. wyższej i niższej i całe kombinacje ,wyższa- niższa i odwrotnie i ile było tych zgrzewarek , tyle było szkół odpuszczania , a z jakością ciągle problem. Powodem tego jest głęboka ingerencja w strukturę materiału na długim odcinku. Od zgrzewarek tych typu / zakładkowego/ lepsze są zgrzewarki typu / doczołowego/ jak pokazują filmy, powodem tego jest ingerencja w strukturę na bardzo krótkim odcinku .Proszę zauważyć ,że piły w trakach pracują w prawie maksymalnych już obciążeniach powodem jest tu długość rzazu i inne, oraz wstępne napięcie piły siłą 1T na kole napinającym.Jeżeli można ,ale jest to tylko moje zdanie to proponuję wykonać doczołową .Pod względem elektryczny jest to do rozwiązania, moc transformatora można przewymiarować /jednostkowo małe straty /, regulację prądu napięciem na pierwotnym, czas z większym rozrzutem , aby poruszać się w szerszym polu.Mechanicznie nie stosować pneumatyki , zacisk piły przy pomocy śrub jak jest w /zakładkowej/jedynie będzie tu trochę problemów z dociskiem doczołowym .Będzie on musiał odbywać się ręcznie ,musi być dobrana siła i możliwość jej regulacji ale to jest do rozwiązania.Podkreślam jest to tylko moja sugestia.Powodzenia.

 • #14 17 Oct 2011 22:21
  bestler
  Admin grupy DIY

  A czy mógłby któryś z kolegów podać przykładowe parametry zgrzewania i odpuszczania ? Mam problem z ustawieniem zgrzewarki (nie znam modelu) czołowej. Najpierw lecą iskry, potem odpuszcza dwoma ustawialnymi temperaturami.
  Za wszelkie wskazówki (jak ustawić taką maszynę) będę bardzo wdzięczny).

  P.S. Pod pojęciem parametry rozumiem prądy, czasy, temperatury, siła docisku.

  Search 4 million + Products
Browse Products