Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Ładowanie akumulatora żelowego 6V 4,5Ah

Bula i spula 16 Maj 2008 21:46
  • #1 16 Maj 2008 21:46
    Bula i spula
    Poziom 18  

Mam dwa pytania
    1. Czy da radę bez większych modyfikacji ładować podłączone szeregowo 2 akumulatory żelowe 6V 4,5Ah prostownikiem do akumulatora samochodowego 12V?
    2. Czy da radę naładować akumulator 6V przynajmniej częściowo napięciem 6V 0,5A bez żadnych regulatorów etc.? Czy to nie skróci znacznie jego żywotności?
    pzdr.

• #2 16 Maj 2008 22:40
    adam_es
    Poziom 25  

Cytat:
    1. Czy da radę bez większych modyfikacji ładować podłączone szeregowo 2 akumulatory żelowe 6V 4,5Ah prostownikiem do akumulatora samochodowego 12V?

- tak, pod warunkiem, że są o tej samej pojemności, kondycji i prąd ładowania nie przekroczy dopuszczalnej wartości.

Cytat:
    2. Czy da radę naładować akumulator 6V przynajmniej częściowo napięciem 6V 0,5A bez żadnych regulatorów etc.? Czy to nie skróci znacznie jego żywotności?

- można (metoda stałego napięcia), ale prawidłowe napięcie powinno być ok.7,2V + warunek Imax.

• #3 16 Maj 2008 23:18
    Bula i spula
    Poziom 18  

Ad.1 Akumulatory będą identyczne. Mam jakiś uniwersalny prostownik z supermarketu, czy taki uniwersalny nie przekroczy max I?
    Ad.2 Tzn. do ilu ok. procent naładuje się z 6V? Czy 500mA nie przekracza Imax? Zwykle podają, że prąd ładowania =Ah/10, czyli odrobinkę za dużo, ale też się spotkałem z przeliczeniem, że prąd ładowania nie może być większy niż Ah*0,3.
    pozdrawiam

• #4 17 Maj 2008 18:22
    Bula i spula
    Poziom 18  

Na prostowniku jest napisane 4A. Czy w takim razie wystarczy ograniczyć prąd rezystorem o odpowiedniej mocy i oporze do Ah/10?

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty