Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 18 May 2008 11:28
  bielaszkin
  Level 10  

  Witam.
  Mam pytanie, jeżeli jestem na samo zatrudnieniu i robie instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych to czy wystarczą mi uprawnienia E (pomiary w zakresie ochrony przeciwporażeniowej do 1 kV.) i inwestorowi wystawiam tylko fakturę i protokół pomiarów??

 • #3 18 May 2008 12:52
  bielaszkin
  Level 10  

  a co jeszcze musze mieć? uprawnienia D??

 • #4 18 May 2008 13:49
  Removed

  Doświadczenie zawodowe (udokumentowane min 5 lat), uprawnienia budowlane...

 • #5 18 May 2008 15:07
  Garcia24
  Level 15  

  Uprawnienia budowlane???/ 5 lat doświadczenia ??? do uprawnień D - pomiarowych, nie trzeba nawet kursu robić, tylko iść na egzamin i go zdać.

 • #6 18 May 2008 15:29
  comer3
  Level 27  

  Uprawnienia D (dozoru) zdaje się razem z E (eksploatacji) - do odbioru instalacji potrzebujesz tak, jak wyzej koledzy napisali uprawnień pomiarowych i budowlanych (i żeby zrobić te ostatnie, to trzeba chyba jak pisał kolega marcint2525 mieć "iluśletnie" doświadczenie w zawodzie)...

 • #7 18 May 2008 15:59
  bielaszkin
  Level 10  

  A ja słyszałem ze trzeba mieć tylko E i wystawić fakture a jezeli mam pracowników to wtedy potrzebne D

 • #8 18 May 2008 16:02
  Garcia24
  Level 15  

  Do zrobienia uprawnień D. nie potrzeba doświadczenia, tylko zdany egzamin.
  A do wykonywania(odbioru) instalacji, nie potrzeba uprawnień budowlanych. To nie elektryk wpisuje się do dziennika budowy, tylko kierownik budowy, i to on ma mieć uprawnienia budowlane.
  Kto tą instalację ma odebrać???

  Elektryk wykonuje instalację zgodnie z projektem(potrzebne uprawnienia na montaż instalacji), następnie robi wszelkie pomiary(uprawnienia pomiarowe E), interpretuje wyniki( uprawnienia pomiarowe D,jeśli posiada), lub daje wyniki do interpretacji komuś z uprawnieniami D, wypisuje oświadczenie o montażu instalacji zgodnie z przepisami i normami. 1 komplet idzie do kierownika budowy, i robi on wpis do dziennika budowy, 2 komplet do energetyki i podłączają prąd.

 • #9 16 Dec 2008 20:00
  MIRASKI
  Level 9  

  to znaczy że pomiary należy wykonać na "sucho" bez zasilania z ZE, czy jak to rozumieć ?

 • #10 16 Dec 2008 20:31
  zbyszek_
  Level 26  

  Kol. bielaszkin wszyscy wiedzą że gdzieś dzwoni tylko nie wiedzą w którym kościele.Ty mając dział. gospodarczą możesz być z wykształcenia PIEKARZEM, FRYZJEREM i wszystko możesz firmować i wystawiać faktury, oczy w ramach zgłoszonej dzałalności gospod. Ale spoko skoro znasz się coś na elektryce i masz jakieś uprawniena /Aktualne/ swiadectwo kwalifikacyjne E, to mozesz wykonywać wszystko to co jest w tym świadectwie i pod tym sie podpisywać. Tylko protokóły z pomiarów musi ci tez podpisać os. posiadająca uprawnienia budowlane w zakresie elektrycznym, a ta napewno będzie miała "E" + pomiary "D". Panowie nie piszcie o doświadczeniu zawodowym to nie tak.CO ma zrobic abolwent np. tech elektroenergetyk posiadający np świadectwo "E" + pomiary, D rozpoczynający działalnoćś gosp. czekać i przepracowac 5 l?????? Jak chcesz więcej poczytać i zapoznac się z przepisami i normami zapraszam na http://www.ise.pl/ tu jest wsjo.
  Kol. MIRASKI pomiary winno sie wykonac tak ja się je wykonuje.Wg. twojego nazewnictwa niestety niektóre nie można wykonac na mokro -tylko na sucho i o tym pamietaj bo cie ubije lub uszkodi sprzęt pomiarowy.Jesli ich jeszcze nie robiłes najpierw się zapoznaj co i jak się wykonuje.
  Pozdro

 • #11 30 Mar 2009 00:04
  bidmichal
  Level 2  

  Witam
  Jestem po technikum elektrycznym i skończyłem studia na kierunku elektrotechnika - mam tytuł mgr inż. załóżmy, że zrobię odpowiednie uprawnienia czy w takim przypadku też potrzebuję 5-ciu lat udokumentowanej praktyki do robienia odbiorów instalacji elektrycznych ?
  Pozdrawiam

 • #12 30 Mar 2009 10:48
  Garcia24
  Level 15  

  Nie. Jeśli masz uprawnienia - patrz wyżej.

 • #13 31 Mar 2009 21:46
  Removed

  Zbyszek a kto ci powiedział że protokoły z pomiarów musi podpisać ktoś z UB? Przecież to paranoja jest. ZE pomiary nic nie obchodzą, pisałem to już kilka razy i widzę że jeszcze często będę to pisał. Pomiary potrzebne są tylko do odbioru budowlanego budynku. ZE wymaga tylko pomiaru oporności uziemienia.
  Bielaszkin jak do tych uprawnień co masz dorobisz jeszcze D+pomiary to będziesz mógł zgodnie z prawem wykonywać instalację robić pomiary i wystawiać z nich protokoły oraz rachunki za wykonaną pracę (jak masz działalność). To jest wszystko co potrzebne do działania, odbiorem się nie martw bo to załatwia kierownik budowy a nie elektryk. Chyba że sam chciałbyś robić odbiory budowlane to wtedy UB jest konieczne.

 • #14 17 Nov 2009 19:00
  Snack
  Level 10  

  a propo uprawnień budowlanych.nie porzebna jest praktyka 5lat tylko 2 lata i żeby je uzyskać trzeba mieć przynajmniej inż przed nazwiskiem.

 • #15 17 Nov 2009 19:19
  andziul
  Level 12  

  Uprawnienia budowlane przydzielane są do projektowania albo kierowania robotami elektr. Aby je mieć trzeba mieć przynajmniej tytuł inżyniera z danego kierunku (dla prac elektr. z elektrotechniki), udokumentowaną 3 letnia praktykę przy projektowaniu albo na budowie. Z tytułem inż. można uzyskać uprawnienia w ograniczonym zakresie (np. do projektowania instalacji do 1 kV w budynkach mieszkalnych) natomiast z tytułem mgr inż. można dostać upr. w nieograniczonym zakresie (praktyka dla mgr inż 2 lata). Praktyka powinna być udokumentowana w dzienniku praktyk i odbyta po kierunkiem osoby posiadającej dane uprawnienia. Po okresie praktyk trzeba zdać egzamin w Państwowej Izbie Inżynierów Budownictwa. Jeśli ktoś by miał ambicje zostać inspektorem budowlanym to musi mieć upr. nieograniczone i znaczny dorobek praktyczny (doświadczenie).

  Jeśli kogoś interesuje to tutaj można poczytać o upr. budowlanych PIIB - Rozdział 2 prawa budowlanego.

 • #16 14 May 2010 15:36
  Ender
  Level 11  

  Witam!

  Mam pytanie odnośnie tego kiedy jest przeprowadzany odbiór instalacji?
  Po zamontowaniu okablowania i rozdzielnicy oraz wykonaniu połączenia ze złączem kablowym cy dopiero po zainstalowaniu wszystkich gniazd i włączników?

 • #17 15 May 2010 07:36
  remik_l
  Level 29  

  Odbiór wykonuje się po wykonaniu instalacji wraz z osprzętem. Jednak instalacja może być podzielona na odcinki i wtedy odbiera się dany fragment, np. linia kablowa od złącza do rozdzielnicy.

 • #18 10 May 2011 20:01
  awdis
  Level 1  

  Pomiaru izolacji musisz dokonać na sucho przed pod lączeniem osprzętu bo później narobisz sobie roboty trzeba wszystko rozłączyć myśle o oświetleniu

 • #19 10 May 2011 20:10
  kkas12
  Level 39  

  Witam!

  Kolego awdis za takie rady należy się ostrzeżenie. Osprzęt jest takim samym elementem instalacji elektrycznej jak przewody.
  Ponadto dziś norma zezwala na wykonywanie badania rezystancji instalacji pomiędzy zwartymi żyłami roboczymi (L i N) a żyłą ochronną (PE).

 • #20 11 May 2011 23:18
  Miwhoo
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Norma dopuszcza pomiar między przewodami czynnymi i przewodem ochronnym. Czyli mierzymy L+N z PE. Jest to pełnowartościowy pomiar.

 • #21 01 Jun 2011 17:30
  ojciec10
  Level 20  

  Norma dopuszcza lecz zdrowy rozsądek nie.... ja bym i tak mierzył L-N ; L-PE ; N - PE

  Moderated By retrofood:

  Jak sobie stworzysz swoje państwo, to będziesz w nim ustalał normy. Piszesz bzdury, bo właśnie norma określa sposób pomiaru absolutnie zgodny ze zdrowym rozsądkiem.

 • #22 02 Jun 2011 10:23
  kadel1
  Level 10  

  Kolego retrofood w Polsce stosowanie norm jest dobrowolne i nie zaprzeczysz że sprawdzenie rezystancji pomiędzy L-N ; L-PE ; N - PE jest rozwiązaniem dużo lepszym ze względów bezpieczeństwa niż sprawdzenie L+N z PE

 • #23 02 Jun 2011 10:35
  retrofood
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  kadel1 wrote:
  Kolego retrofood w Polsce stosowanie norm jest dobrowolne i nie zaprzeczysz że sprawdzenie rezystancji pomiędzy L-N ; L-PE ; N - PE jest rozwiązaniem dużo lepszym ze względów bezpieczeństwa niż sprawdzenie L+N z PE


  Zaprzeczę!
  Jak ktoś nie rozumie zachodzących zjawisk, to będzie mu się wydawać, że robi coś dla zwiększenia bezpieczeństwa. Otóż to jest nieprawda!
  A na temat "dobrowolnego" stosowania norm, to już sporo na forum napisano. Radzę poczytać.
  Można też zapoznać się z tym:
  http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663277.html

  Search 4 million + Products
Browse Products