X

Jak podłączyć kocioł C.O. woda i grzejniki

20 May 2008 11:59 HAhatkey
  • #1 20 May 2008 11:59
    hatkey
    Level 16  
    Helpful post? (0)
    Prosił bym o schemat podłączenia kotła C.O. taki w którym ogrzewane będzie mieszkanie i jednocześnie ciepła woda.

Jak to zrobić, żeby latem grzana była tylko woda, i nawet kiedy w piecu będzie sie mocno paliło zeby sie woda nie zagotowała. Piec jest na paliwa stałe. bez wentylatorów i sterowania.

Jaki układ najlepiej zastosować otwarty czy zamknięty?
  • #2 20 May 2008 16:36
    William Bonawentura
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    hatkey wrote:
    Jak to zrobić, żeby latem grzana była tylko woda, i nawet kiedy w piecu będzie sie mocno paliło zeby sie woda nie zagotowała. Piec jest na paliwa stałe. bez wentylatorów i sterowania.

To jest z założenia niewykonalne. Jeśli będziesz palił z większą mocą niż odbiorniki (zasobnik) jest w stanie pobrać to zawsze zagotujesz wodę. IMHO minimum jakie potrzebujesz to szczelny powietrzne piec i zwykły miarkownik ciągu za 100zł kótry ustawisz na 60-70 stopni. Nawet gdy w piecu się mocno rozpali to 30 stopni zapasu przy np. 100l zasobniku i 20kW kotle da 10 minut rezerwy do zagotowania. W tym czasie szczelny kocioł powinien się wytłumić.
  • #3 20 May 2008 19:25
    hatkey
    Level 16  
    Topic author Helpful post? (0)
    Ok Teraz jak zapobiec zagotowaniu się wody już wiem. THX

A jak może wyglądać przykładowy schemat podłączenia kotla do grzejników i wymiennika ciepłej wody. Jaki układ lepiej zastosować otwarty czy zamknięty?
  • #4 21 May 2008 11:12
    jaxsg
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    najlepiej zastosować układ otwarty ze zbiornikiem wyrównawczym jak naj bliżej kotła i ponad zasobnikiem.
  • #5 21 May 2008 13:11
    hatkey
    Level 16  
    Czy ten schemat ma wyglądać mniej więcej tak:

Jak podłączyć kocioł C.O. woda i grzejniki

Czy konieczne jest zastosowanie 2ch pompek?
  • #6 21 May 2008 17:15
    Digitrax
    Level 9  
    Helpful post? (0)
    Musisz mieć możliwość regulacji podgrzania zasobnika CWU. Temp za niska pompa włącza obieg z wężownicą a gdy za wysoka to pompa jest wyłączana. Można to rozwiązać przy pomocy jednej pompy i zaworu trójdrożnego, który steruje przepływem na wężownice zbiornika lub na pozostałą instalacje (grzejniki). Rozwiązanie to nie jest tańsze i co gorsza jest bardziej awaryjne.
  • #7 23 May 2008 17:03
    hatkey
    Level 16  
    Mogł by mi ktos narysowac scemat takiej instalacji z zastosowaniem jednej pompki i zaworu trójdrożnego.
  • #8 09 Feb 2015 21:50
    buggie3
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Tak z ciekawości przeglądam schematy.Sam jestem w trakcie instalacji CO i z tego co widzę na tym schemacie to że jest ogrzewany zbiornik wyrównawczy.
  • #9 09 Feb 2015 22:14
    630176
    Removed  
    Helpful post? (0)
    Nieraz jest to zaletą jak zbiornik znajduje się w pomieszczeniu nie ogrzewanym a sam zbiornik nie jest najlepiej ocieplony. Chodź z zasady nie powinno sie dopuścić do zamarznięcia zbiornika.
  • #10 09 Feb 2015 22:16
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    buggie3 wrote:
    Tak z ciekawości przeglądam schematy.Sam jestem w trakcie instalacji CO i z tego co widzę na tym schemacie to że jest ogrzewany zbiornik wyrównawczy.

Przecież to nie jest jedyny błąd :D .
  • #11 09 Feb 2015 22:18
    jack63
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    Bo czyż rura wzbiorcza nie może być pionem???
    Ale schemat wygląda ładnie. Interesujące kolory. Przez długi czas nikomu nie przeszkadzał, a teraz wszyscy się czepiają?
  • #12 09 Feb 2015 22:22
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    jack63 wrote:
    Bo czyż rura wzbiorcza nie może być pionem???

Może być przy zachowaniu przekrojów.
    Błędy są na cwu :D np.: pompa cyrkulacji cwu nie kręci się w odpowiednią stronę.
  • #13 09 Feb 2015 22:47
    jack63
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    Grzegorz Siemienowicz wrote:
    Błędy są na cwu

Czyżby to już znowu była wigilia, bo mówisz ludzkim głosem a nie pytaniami i narzekaniem? :D
    Oj tam Oj tam. JAk się zaczniemy przyglądać to znajdziemy jeszcze więcej błędów i schemat okaże się ... zupełnie błędny. :D
    Super temp powrotu do kotła, ale z podajnikiem, więc pewnie może być?
    Naczynie wzbiorcze na CWU to zbędny wydatek, a zawory bezpieczeństwa to już rozpusta.
    Natomiast jest sterownik, który sobie ze wszystkim poradzi, więc nie ma obaw.
  • #14 09 Feb 2015 23:03
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    Nie czepiam się już tego czego nie narysowali tylko to co jest narysowane.

Niedawno dla firmy miałem parafować projekt ( z projektem to nie miało nic wspólnego ) więc określono to jako wstępny rysunek poglądowy.
    Ponieważ "prikaz" to "prikaz" to parafowałem ...... stawiając krzyżyk - to tak rysunek poglądowy mojego podpisu :D .
  • #15 26 Feb 2015 03:05
    hatkey
    Level 16  
    Archeolodzy widzę odkopali po 7 latach mój temat :D
  • #16 26 Feb 2015 07:44
    jack63
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    "Odkopał" kolega @buggie3 , a miał taką możliwość bo tematu nie zamknąłeś. :D
    Ciekawe tylko czy poprawiłeś opisane błędy ?
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products