Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Tonsil Czterodrożne. Ocencie..

buli1 22 Maj 2008 14:19 9594 43
  • Witam.
    Chciałem przedstawić moja konstrukcję a mianowicie są ta kolumny czterodrożne na głośnikach Tonsil. Kolumny wykonałem sam. Czas jaki spędziłem to ok. Miesiąca ale pracowałem wieczorami. Wymiary kolumny to wysokość 136cm, szerokość 21,5cm, długość 29,5cm . W kolumnach zostały użyte głośniki Niskotonowe 2x20/30 i 2x20/40 Średniotonowe 12/60 i Wysokotonowe 9/80 głośniki były naprawiane. Kolumny były malowane sprayem na kolor czarny. Co do kosztów to dokładnie nie pamiętam wszystkich cen. Jeśli chodzi o litraż kolumn to robiłem na oko, a w sumie robiłem tak żeby jak najmniej ciąć płyty. Proszę o różne pytanie związane z tymi kolumnami i czy się podobają wam.

Wrażenia:
    Kolumny grają naprawdę wspaniale jak na warunki domowe to jestem bardzo zadowolony.

Kosztorys:
    -Tonsil niskotonowy 20/30 x2 – 30zł
    -Tonsil niskotonowy 20/40 x2 –20zl
    -Tonsil średniotonowy 12/60 x2 – 40zł
    -Tonsil wysokotonowy 8/90 x2 – miałem
    -Części do naprawy głośników – ok.40zł
    -Obręcze do głośników niskotonowych 2szt – 30zł (2szt miałem)
    -Obręcze do głośników sredniotonowych 2szt – miałem
    -Płyty mdf 1.8cm – miałem
    -Pianka – miałem
    -Kable – miałem
    -Wkręty 4.5cm – 10zł
    -Klej Vikol – 6zł
    -Zwrotnice 2szt – 70zł
    -Terlinale 2szt – 14zł
    -BassReflex śr.8cm x2 – 8zł
    -Szpachla – 12zł
    -Farba – 21zł
    -Śrubki, przesyłki i inne – ok. 40zł
    -Podstawki pod kolumny 8szt (nakrętki po butelkach) - miałem
    -Praca przy kolumnach- bezcenne

W moim przypadku całkowity koszt: 331zł

Napęd:
    Wzmacniacz robiony 25watt mosfet. Ale planuje zrobić nowy niedługo.

Fotk

Fajne!
  • #2 22 Maj 2008 14:40
    Szymciosek
    Poziom 19  

kolumny super
    naprawde duzeeee :D prawie po barki siegaja :P

ciekawi mnie jakie by byly koszta gdybys nie mial tego co miales :P

• #3 22 Maj 2008 15:34
    izbic
    Poziom 28  

Wykończenie ok, ale reszta to totalna porażka, nie wspomniałeś o zwrotnicach...one wogóle są?! nie wydaje mi się żebym widział zwrotke do takiego czegoś...chyba, że zaprojektowałeś sam z pomiarów. Obudowa wydaje się za duża do tych głośników. BR też stroiłeś na ucho?

• #4 22 Maj 2008 15:54
    melisław
    Poziom 24  

No cóż... Podobno w DIY 50% sukcesu to skończenie projektu a kolejne 50% to zadowolenie z efektu... Ale kurde, można to było zrobić lepiej...

buli1 napisał:
    -Zwrotnice 2szt – 70zł

można prosić jakiś szerszy opis?

• #5 22 Maj 2008 16:05
    tplewa
    Poziom 35  

Cytat:
    Jeśli chodzi o litraż kolumn to robiłem na oko

hmm na oko to podobno chlop w szpitalu umarl :)
    Zwlaszcza w BR nie ma na to miejsca bo tego typu obudowa wymaga bardzo dokladnego wykonania - zgodnego z obliczeniami. Przy zamknietej mamy wieksza tolerancje bledu.

Co do zwrotnic to na jakiej zasadzie byly one dobrane/wykonane pod zastosowane przetworniki. Bylo to jakos liczone, wykonano pomiary...

• #6 22 Maj 2008 19:55
    buli1
    Poziom 22  

Zdjęcia poprawione.
    Do izbic:
    Zwrotnice są takie zwrotnica_glosnikowa_dwudrozna_stereo (allegro)
    tylko mono. Powiem szczerze ze nie wiem czemu je kupiłem, ale na błędach człowiek się uczy. Jeśli chodzi o wymiary ta są takie ponieważ miałem takie płyty z mebli i wystarczyło uciąć na długość i ścianka gotowa a dlaczego tak robiłem to proste nie mam odpowiedniego sprzętu żeby to zrobić a płacić nie będą za takie coś ja miałem do dyspozycji tylko pożyczoną wyrzynarkę. Wszystko robiłem według własnego uznania nic nie było liczone w żadnych programach.

Na forum nie podajemy linków do aukcji internetowych.
    Regulamin p.10.11
    [Art]

• #7 22 Maj 2008 20:14
    lord_blaha
    Poziom 33  

buli1 napisał:
    Wszystko robiłem według własnego uznania nic nie było liczone w żadnych programach.

Wygląda jakby Kolega sie tym chwalił... To nie może grać dobrze- chyba ża masz jakieś ogromne szczęście i trafiłeś akurat w odpowiedni litraż. Ale nawet jeżeli tak- to te kolumny dyskwalifikują użyte zwrotnice...
    Nie rozumiem jaki jest sens wyrzucania pieniędzy w błoto, skoro mogłeś zapytać i na pewno ktoś by coś Ci podpowiedział... Tak po prostu zmarnowałeś kilka stówek.

• #8 22 Maj 2008 20:17
    syn szklarza
    Poziom 10  

Przykro mi to mówić, ale ta konstrukcja to podręcznikowy przykład jak nie należy robić kolumn :? Jedyny jej plus to chyba tylko to, że to DIY i dało jakieś doświadczenia. Nie wiem co to jest za mania, żeby dawać jak najwięcej głośników do kolumny. Może wyjaśnisz w jakim celu? Wiadomo, są profesjonalne, wielodrożne konstrukcje, ale tam wsio jest liczone, a nie tak jak tutaj, od początku do końca wszystko "na pałę". Już stokroć lepiej jest dać dwa a porządne głośniki (nie mówie od razu jakiś haj-end, ale już lepiej zagra arn150 z nieśmiertelnym mariażem z sc10n). Zwrotek dedykowanych na allegro jest do tego od cholery. A propos, te zwrotki- co to wogóle jest? Takim skośnookim wyrobom mówimy stanowcze NIE!

Podsumowując moją jakże krytyczną wypowiedź, wyrażam tylko nadzieję, że nie zrazisz się do diy i że następna konstrukcja będzie lepsza.

• #9 22 Maj 2008 20:39
    buli1
    Poziom 22  

Gra naprawdę dobrze. Jeśli chodzi o te zwrotnice to wiem ze zawaliłem ale budując te kolumny nie chodziło mi żeby były zrobione idealnie wszystko obliczone itp. one miały tylko grac i grają bardzo dobrze. Jeśli chodzi w ilość głośników to właśnie chciałem żeby tak te kolumny wyglądały takie mi się podobają (zależy od gustu). A podsumowują co do materiału co użyłem to jest taki bo nie stać mnie na lepsze. W Kolejnych moich konstrukcjach będę zwracał uwagę na wszystkie szczegóły.

• #10 22 Maj 2008 20:42
    kortyleski
    Poziom 39  

Przede wszystkim piszesz o czterodrożnej a zwrota dwie drogi... Wiec? Jak ty to połączyłeś ? Próbowałem się domyślać
    ale ni cholery nie da się, po za tym dwa różne głośniki w sekcji niskotonowej? Błąd i jeszcze raz błąd. Kolejna sprawa to głośniki - te basowce w żaden sposób nie nadają się do B-R, w żaden też sposób nie widzę sensu stosowania średniaka do nich, same w sobie ciągną na tyle wysoko że kopułka wystarczy. Budowania pudla na oko nie komentuje, argument że nie chciało sie ciąć płyt... To po diabła się za budowę brać, trzeba bylo iśc na piwo/colę

• #11 22 Maj 2008 20:50
    buli1
    Poziom 22  

Nie ze nie chciało mi się tylko nie było odpowiedniego sprzętu na to, a nie miałem tyle pieniędzy żeby to zlecić stolarzowi. Głośniki podłączone są szeregowo one maja po 4OHm więc nie ma problemu razem maja 8Ohm tak jak pozostałe. A co do tych głośników to nie myślałem o tym czy się nadaj na b-r czy nie takie akurat miałem więc ich użyłem.

• #12 22 Maj 2008 20:54
    lord_blaha
    Poziom 33  

Nie wierzę, że nie miałeś 8 złotych na piłę do drewna....

• #13 22 Maj 2008 20:54
    UnnamedByMazek
    Poziom 12  

Sorki kolego ale ja widze tutaj 3 drozna kolumne z 4 przetwornikami. Kolumny jak dla mnie i parametrow za szerokie i wysokie.

• #14 22 Maj 2008 21:07
    buli1
    Poziom 22  

Jeszcze nie widziałem żeby ktoś ciął kolumny piłom do drewna. Według mnie ciężko ciąć płytę o długości ok 150 cm i żeby uciąć ja prosto, tak mi się wydaje nie znam się na tym za dobrze.

• #15 22 Maj 2008 21:10
    filip425
    Poziom 13  

Konstrukcja zupelnie bez sensu. Po pierwsze jak ktos napisal to te glosniki nie nadaja sie do B-R. Po druge ta obudowa na oko ehhhhhhhh. I co z tego ze Ci to glosno gra jak duzo straciles na wytrzymalosci glosnikow basowych. Nie lepiej bylo kupic jakiegos regenerowanego GDN 25/xx napewno by cos z tej serii lepiej pasowalo.

• #16 22 Maj 2008 21:14
    buli1
    Poziom 22  

Akurat te głośniki miałem na stanie, a nie chciałem kupować innych bo po co jak miałem te. Chciałem zobaczyć jak to wyjdzie i według mnie jest bardzo dobrze. Nie jestem profesjonalistą tego typu konstrukcjach.

• #17 22 Maj 2008 21:28
    buli1
    Poziom 22  

UnnamedByMazek:
    W sumie masz rację.
    filip425 :
    Juz nie będe nic zmieniał w tych kolumnach. Jak bede robic kiedyś nowe to wtedy zrobie wszystko z pomoca innych i tak jak sie nalezy. Ja jestem bardzo zadowolony z mojej konstrukcji. Kolumny robiłem pierwszy raz sam. Ale dzięki wam za rady.

• #18 22 Maj 2008 21:30
    gófer
    Poziom 34  

O co chodzi z tą drożnicą? :D Dobre :D

A co do kolumn...300 pare złotych w plecy, bo niestety takie coś nie jest udaną konstrukcją.

• #19 22 Maj 2008 21:31
    tplewa
    Poziom 35  

Dokladnie tak jak koledzy pisza trzeba to bylo lepiej przemyslec i przed wykonaniem policzyc komory. Mimo ze cieles deski tak jak ci bylo wygodnie to podzial na komory mozna bylo zrobic zgodnie ze sztuka.

Tak samo mozna bylo pomyslec o zwrotnicach zrobionych bardziej odpowiednich dla tej konstrukcji.

Poprostu troche szkoda pracy ;) Tak mamy skrzynke z glosnikami ktora trudno raczej nazwac kolumna glosnikowa...

Choc to mozna jeszcze poprawic...

• #20 22 Maj 2008 21:35
    buli1
    Poziom 22  

Pisałem wcześniej ze to ta zwrotnica tylko ze mono aha zapomniałem tam dodać ze trójdrożna.

• #21 22 Maj 2008 22:34
    melisław
    Poziom 24  

Dobre z tą "drożnicą" :) A kolega filip425 niech spada na bambus ze swoimi teoriami... Po pierwsze zwrotnica mierzona do tego cudactwa była by przerostem formy nad treścią a po drugie czy w "specach" nie siedział tylko kond na wysoki? Bo jeśli tak to rzeczywiście te zwrotnice są najlepsze na świecie :D opchnąć to cudactwo jakiemuś frajerowi i zrobić coś normalnego... A co do przycinania to sorry ale wszystko się da... Trochę pomyśleć i włożyć odpowiednią dawkę swojej pracy i już :D

• #22 22 Maj 2008 23:05
    turek86
    Poziom 14  

Sam sobie autor zaprzecza, bo pisze najpierw, że zwrotnica dwudrożna, a potem, że trzydrożna. Jakby tego było mało w tytule cztery drogi ... <lol> Kompletna paranoja, strata kasy, czasu i materiału. I po co dwa różne niskotonowe? Beznadzieja ...

• #23 23 Maj 2008 09:39
    kortyleski
    Poziom 39  

Kolego filip425 najpierw opanuj terminologię audio, póżniej trochę wiedzy, skoro jak piszesz posiadasz takową to zaproponuj filtry do potworka z tytułu - uwzględniając częstotliwości podziału, zachodzące na siebie pasma głośników oraz ich efektywności - dodam do tego że w żaden sposób nie potrafimy określić charakterystyki częstotliwościowej i impedancji przetworników niskotonowych w przypadkowej obudowie b-r.
    Jeśli chodzi o "cięcie kolumn piłom do drewna" owszem da się - uciąć z zapasem a póxniej rotoflexem czy papierem na klocku dopracować krawędź cięcia - tylko tu już musi się chcieć...

• #24 23 Maj 2008 10:04
    lord_blaha
    Poziom 33  

filip425 napisał:
    pod Tonsile najlepsze sa droznice z Tonsila.

Po pierwsze, to są ZWROTNICE, po drugie- chcesz mi powiedzieć, że jak zrobię sobie kolumnę na 7 Tonsilowskich głośnikach niskotonowych w pudełku po butach i wrzucę tam zwrotkę od Altusów, to będzie ok?
    filip425 napisał:
    Woli "mercedesa z silnikiem malucha" a nie "mercedesa z silnikiem mercedesa", ale to juz nie moja działka.

Nazywanie tych kolumn mercedesem to jakby nie patrzeć przegięcie. I to spore.

• #25 23 Maj 2008 10:17
    filip425
    Poziom 13  

Ja mialem co innego na mysli piszac mercedesa. A co do pak to masz racje i nie bedzie to gralo. Przeciez musi byc paka dokladnie wyliczona i zestrojona.

• #26 23 Maj 2008 10:52
    melisław
    Poziom 24  

Zaprzeczasz sam sobie... Lepiej się doucz podstaw...

• #27 23 Maj 2008 10:56
    filip425
    Poziom 13  

Podstawy umiem bo bez nich nie robil bym wlasnych konstrukcji.

• #28 23 Maj 2008 16:44
    *rogal*
    Poziom 14  

Witam.
    Mi sie podobają. Mam jakiś sentyment do GDN 20/30 Ale to nic.
    Zawierają jednak kilka błędów:
    1. Stanowczo za duża komora jak na GDN 20/30 i 20/40.
    2. Wysoko tonowy mógłby być lepszy.
    3. Ta obręcz na średniaka ni jak nie pasuje.
    4. Obudowę i strojenie się liczy!!
    W sumie to 3/6

Pozdrawiam Rogal.

• #29 23 Maj 2008 21:53
    buli1
    Poziom 22  

Dzięki *rogal* - taka scenka mi się podoba. Bo z tamtych postów to odechciewa się czegokolwiek konstruować.

• #30 23 Maj 2008 22:36
    melisław
    Poziom 24  

Więc wracamy do starej dobrej zasady że można mówić wszystko co się myśli byle były to opinię pozytywne? Więc proszę: konstrukcja świetna, przetworniki dobrane cudownie. Tak dobrych zwrotnic to ja nigdy nawet w ręku nie miałem a miodu w dźwięku jest tyle że aż się bass refleksem wylewa... Teraz chce ci się konstruować? Tylko powiedz mi co ten mój opis ci dał jak nadal w twoim pokoju stoją te wielkie gó***??? Przyjmij krytykę z pokorą i wyciągnij z tego jakieś wnioski to kolejna konstrukcja będzie już tylko chwalona. Chyba że ty twierdzisz że jesteś nieomylny i wszystko co zrobisz jest cudowne... Jeśli tak życzę powodzenie (i jakiejś lekcji pokory)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME