Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Boot.ini dla winXP

krzsiek 03 Paź 2002 22:36 20201 6
 • #1 03 Paź 2002 22:36
  krzsiek
  Poziom 13  

  Czy mógłby ktoś ujawnic składnie linijki w pliku >boot.ini< dla 2 systemu (np. w98 - który koegzystuje z winXP)?

  Musiałem zainstalować w98, na drugim dysku jest xp. Fixboot naprawia (przerabia) start dla xp.
  Oprócz tego namieszał i w98 nie daje rady z tego wstać.

  Nie wiem co musi być po ostatnim ukośniku:
  >multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows 98" /< (?)

  Zajży ktoś?

 • #2 03 Paź 2002 23:05
  draakul
  Poziom 20  

  Oto on - w całej okazałości :

  [boot loader]
  timeout=10
  default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
  [operating systems]
  multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
  C:\="Poprzedni system operacyjny na dysku C:"

  PS. System, który ma się uruchamiać domyślnie po czasie 10s to WIN XP :)

 • #3 05 Paź 2002 12:32
  krzsiek
  Poziom 13  

  Nie mam teraz pliku "Bootsect.dos".
  Wywala jego brak i basta. Cierpliwości!
  Liczę powtórnie ;)

 • #4 05 Paź 2002 14:02
  odek
  Poziom 14  

  Witam.
  Gdy na dysku "c" jako pierwszy jest zainstalowany 98 , a na innej partycji zainstalujemy póżniej XP jako drugi system to na partyji "c" XP automatycznie utworzy 5 plików niezbędnych do wystartowania XP z innej partycji : Boot.ini , Bootfont.bin , Bootsect.dos , Ntdetect.com, ntldr
  Warto je sobie przechować bo w przypadku pełnego sformatowania partycji"c" wystarczy tylko wkopiować te 5 plików na "c" i Xp będzie działał ,a 98 można zainstalować pózniej .Pliki masz w załączniku .

 • #5 05 Paź 2002 16:02
  draakul
  Poziom 20  

  odek napisał:
  Witam.
  Gdy na dysku "c" jako pierwszy jest zainstalowany 98 , a na innej partycji zainstalujemy póżniej XP jako drugi system to na partyji "c" XP automatycznie utworzy 5 plików niezbędnych do wystartowania XP z innej partycji : Boot.ini , Bootfont.bin , Bootsect.dos , Ntdetect.com, ntldr
  Warto je sobie przechować bo w przypadku pełnego sformatowania partycji"c" wystarczy tylko wkopiować te 5 plików na "c" i Xp będzie działał ,a 98 można zainstalować pózniej .Pliki masz w załączniku .


  Pomysł z przeokopiowaniem plików jest bardzo dobry - ale można to zrobić prościej. Użyć w tym celu instalatora WIN XP i w ciągu kilkunastu sekund nagrać boot loadera na dowolną partycję np. na C:\

  Opis poniżej :

  http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=9552

 • #6 06 Paź 2002 00:41
  krzsiek
  Poziom 13  

  Czytałem to wcześniej, i używałem fixboot przed pytaniem ale pliku, który był mi potrzebny nie uświadczyłem na docelowej partycji.
  Dzięki.

 • #7 06 Paź 2002 05:48
  DariuszM
  Poziom 15  

  BOOTSECT.DOS jak sama nazwa wskazuje jest to plik (o wielkości dokładnie 512 bajtów, czyli jednego sektora) będący zrzutem sektora startowego pierwszej partycji, czyli C: Każda instalacja Windows bez względu na to czy to jest Win95/98/NT/2000 czy XP podczas procesu inicjalizacji dysku w czasie instalacji Windows kasuje pierwszy sektor na dysku i zastępuje go własnym sektorem startowym. Windows 95/98 nie robi kopii tego sektora podczas gdy wersje NT/W2K/XT umieszczają jego kopię na partycji C: pod nazwą Bootsect.dos, pod warunkiem że wcześniej zainstalowany już był inny OS np. Win98.
  Plik ten jest następnie wykorzystywany przez Windows NT/W2K/XP do startowania Windows 95/98 poprzez boot menadżer (Boot Loader NTLDR oraz plik kontrolny Boot.ini) - zastępuje on wtedy oryginalny sektor startowy i możliwe jest wówczas normalne wystartowanie W9x. Do tego potrzebne są jeszcze dwa oryginalne pliki z Windows 9x, tj. ukryte pliki IO.SYS oraz MSDOS.SYS - też na C:\
  Jak stąd wynika Bootsect.dos nie może pochodzić z dowolnego systemu lecz musi być wykreowany na tym samym dysku, na którym ma pracować W98. I tu jest mały problem, gdyż wykreowanie tego pliku wymaga zainstalowania systemu operacyjnego Win98. Piszę celowo systemu operacyjnego (OS) a nie Win98, gdyż z naszego punktu widzenia można to osiągnąć prościej niż przez pełną instalację W98. Instalacja nowego OS automatycznie kreuje nowy sektor startowy. Do tego celu wystarczy dyskietka startowa wykreowana pod W98 oraz pliki SYS.COM oraz DEBUG.COM Zakładam, że pracujesz na partycjach FAT32 a nie NTFS - przynajmniej jeśli chodzi o pierwszą partycję, tj. partycję C: - partycje NTFS nie będą widoczne pod DOS/Win9x. Jeśli pierwsza partycja jest NTFS a druga FAT32 (Win98) to w DOSie druga partycja będzie widziana jako C: a pierwsza będzie niewidoczna. Należy mieć tego świadomość przy wszelkich operacjach związanych ze zmianami w obszarach sektorów startowych - w przeciwnym wypadku efekt końcowy może być zupełnie inny od założonego, łącznie z unieruchomieniem pozostalych partycji/OS.

  Sekwencja jest taka:

  0. Zczytywanie (zrzut) sektora startowego Win XP - zobacz opis przy końcu postu w punkcie 5. tj. przed opisem przywracania sektora startowego Win XP (punk 6.)

  1. Podłączyć (tylko jeden) twardy dysk (docelowy dysk startowy), włożyć dyskietkę startową W98 z plikiem SYS.COM oraz wystartować komputer z dyskietki (wolnej od wirusów!).

  2. wpisać nowy OS na C: w następujący sposób:
  A:\>SYS A: C: (Enter)
  System transfered

  A:\>


  zostanie wykreowany nowy OS tj. Win98 oraz pliki IO.SYS, MSDOS.SYS oraz COMMAND.COM na partycji C:
  Należy zrobić ich kopię w DOS-ie na A: jako backup.

  3. po wyjęciu dyskietki startowej wystartować komputer (poprzez wyłączenie z sieci i ponowne załączenie). Powinien wystartować normalnie z twardego dysku w DOSie do promptu C:\> (wersja Win98). Windows XP oczywiście zostanie w ten sposób pozbawiony własnego sektora startowego. Ale o tym później. Teraz pracujemy w DOSie.

  Należy teraz zrobić zrzut sektora startowego (Win98) partycji C: jak poniżej:

  4. Podłączyć (tylko jeden) twardy dysk (docelowy dysk startowy), włożyć dyskietkę startową W98 z plikiem DEBUG.COM i wystartować go (pojawi się prompt roboczy ze znakiem minus - ), wpisać instrukcje jak poniżej:

  A:\>debug (Enter)
  -L 100 2 0 1 (Enter)
  -RCX (Enter)
  CX 0000
  :
  (tu należy wpisać wartość 200) czyli:
  :200 (Enter)
  -N c:\bootsect.dos (Enter)
  -W (Enter)
  Writing 00200 bytes
  -Quit (Enter)
  A:\>


  W powyższy sposób wykreowaliśmy plik bootsect.dos o wielkości 512 bajtów będący wierną kopią sektora startowego dla W98 na partycji C:. Należy go skopiować na A: jako backup.
  Uwaga: instrukcje debug są potencjalnie destrukcyjne jeśli się je nie stosuje we właściwy sposób. Dlatego należy dokładnie wpisać każdą z nich jak powyżej, informacja w nawiasie (Enter) oznacza naciśnięcie klawisza Enter.

  5. Teraz należy odtworzyć sektor startowy dla Win XP poprzez jedną z opcji opisanej w powyższych postach.

  Jeśli partycja, na której znajduje się XP jest typu FAT32 a nie NTFS to można na samym początku zrobić zrzut jej sektora startowego a następnie wpisać go ponownie na dysk po uzyskaniu zrzutu sektora startowego W98. Wtedy nie trzeba będzie go odtwarzać. Ale chyba już wiesz jak to się robi, więc pominę ten etap. Jest to również nieco bardziej bezpieczna opcja niż manualne wpisywanie nowego sektora startowego na twardy dysk. Zamiast programu debug można użyć dowolnego edytora sektorów dysku i zrobić przy jego pomocy zrzut sektora 0 (zero).

  Dla kompletności dodam jednak tę operację, tj. zrzut i wpisywanie sektora startowego dla Win XP/W2K, jako że jest to dosyć proste w praktyce. Należy na samym początku (byłby to powiedzmy punk 0.) zrobić zrzut sektora startowego Win XP tak jak w punkcie 4. tylko używając nieco innej nazwy pliku, który zawierał będzie obraz tego sektora (zrzut):

  Punkt 0. Podłączyć (tylko jeden) twardy dysk (docelowy dysk startowy), włożyć dyskietkę startową W98 z plikiem DEBUG.COM i wystartować go (pojawi się prompt roboczy ze znakiem minus - ), wpisać instrukcje jak poniżej:

  A:\>debug (Enter)
  -L 100 2 0 1 (Enter)
  -RCX (Enter)
  CX 0000
  :
  (tu należy wpisać wartość 200) czyli:
  :200 (Enter)
  -N c:\bootsect.XP (Enter)
  -W (Enter)
  Writing 00200 bytes
  -Quit (Enter)
  A:\>


  6. Jako ostatnią operację należy wówczas wykonać operację przywrócenia sektora startowego Win XP czyli wpisać plik C:\Bootsect.XP do sektora zerowego twardego dysku jak poniżej:

  A:\>debug (Enter)
  -N C:\bootsect.XP (Enter)
  -L (Enter)
  -W 100 2 0 1 (Enter)
  -Quit (Enter)

  A:\>


  Ponieważ jest to operacja pisania do sektora zerowego (startowego) twardego dysku, więc należy wykonać to uważnie aby nie popełnić błędu. O konsekwencjach pomyłki już pisałem.

  Należy teraz zmodyfikować jeszcze plik boot.ini tak aby uwzględniał opcję startowania W98.

  Tutaj mała uwaga: piszesz, że zainstalowałeś XP na drugim DYSKU a nie na drugiej PARTYCJI. Jeśli tak jest istotnie to boot.ini musi być zmodyfikowany w ten sposób:

  multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP"

  Najlepiej zmodyfikować boot.ini tak aby dawał kilka opcji startowych, dla dysku 0 oraz 1 i partycji 1 oraz 2. Wówczas w łatwy sposób można wybrać inną kombinację podczas kolejnej próby startu, tak aby system w końcu wystartował z właściwego dysku/partycji. Dobrze jest to zrobić na uruchomionym już systemie, przetestować i zrobić kopię boot.ini. Można np. rozszerzyć plik boot.ini o kolejne opcje startowe jak poniżej (podaję w całości):

  [boot loader]
  timeout=10
  default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINNT
  [operating systems]
  multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Dsk 1, Part 1 - Microsoft Windows XP" /fastdetect
  multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Dsk 1, Part 2 - Microsoft Windows XP" /fastdetect
  multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Dsk 2, Part 1 - Microsoft Windows XP" /fastdetect
  multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(2)\WINDOWS="Dsk 2, Part 2 - Microsoft Windows XP" /fastdetect
  C:\="Microsoft Windows 98"  To co jest zamknięte w nawiasach to tylko opis opcji jaki wyświetlony będzie na ekranie podczas startu komputera - możesz zmienić według własnego uznania.


  I jeszcze jedna uwaga: Punkt 4. tj. kreowanie pliku bootsect.dos nie jest niezbędne, jako że proces przywracania sektora startowego przez opcję instalacyjną Win XP powinien wykryć istniejący OS Win98 i wykreować odpowiedni plik. Ponieważ jest to jednak stosunkowo prosty i szybki proces (1/2 minuty) podałem jego opis na wszelki wypadek.
  Jeśli posiadasz drugi (pusty) dysk, o identycznych parametrach, to operację tworzenia pliku bootsect.dos możesz wykonać na nim i tylko skopiować docelowe pliki na właściwy dysk. Unikniesz wtedy konieczności przywracania sektora startowego dla Win XP.

  Pozdrawiam 8) 8) 8)

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME