Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

kalibracja baterii w laptopie ...

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> kalibracja baterii w laptopie ...
Autor
Wiadomość
picador
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: lubelskie

Post#1 Post autora tematu 28 Sty 2004 01:01   

może już spotkał się z takim problemem ...

od ok 2 lat posiadam laptopa HP , zasilam go głównie z sieci , ciągłe noszenie praca-dom , bateria służy głównie jako zasilanie awaryjne.

na początku na naładowaniej baterii komp chodził ok 2,5 godz , teraz po odłaczeniu 5 minut i zamykał system , pojemność spadała na oczach z 100% na 5% i szedł sobie spać .
Sprawdziłem ogniwa i co sie okazało wszystkie sa w stanie nienajgorszym , starzeją się równocześnie , myślałem że jeden z nich jest zwarty i dlatego tak się dzieje , ale nie :wink:

odłączyłem ogniwa i naładowałem na max a następnie rozładowałem , i co się okazało ? mają całkiem niezłą pojemność .

odczytałem zawartość eepromu jaki siedzi przy układzie kontroli baterii ale są tam głównie zawarte informacje o typie akku jakie siedzą w pakiecie , jest wiecej danych ale mało czytelne ...

następnie zrobiłem tak : naładowałem akku na max poza laptopem , podłaczyłem i włożyłem do laptopa , po odpaleniu komputer widzi błąd , stan barerii 0% , pracuje na niej ok 3 minut i alarmuje o niskim stanie batt , oczywiście nie ładuje a lampka kontroli stanu baterii swieci na czerwono co oznacza uszkodzenie pakietu ...

następnie ponownie rozłączyłęm akku od elektroniki i rozładowałem praktycznie do 0 , bardzo niebezpieczne ale tak zrobłem , podłączyłem ponownie pakiet , włożyłem do kompa , na początku było 0% ale po kilku minutach stan zaczął rosnąć i zatrzymał się na 6% i tak stało przez dość długo , a następnie wskoczyło 100%
wszystko byłoby dobrze bo bateria zaczęła trzymać ponad 1,5 godz ,ale jak i stan ładowania tak i stan rozładowania pokazywany w % nie działa już poprawnie , przy rozładowaniu 100% utrzymuje się praktycznie do czasu pełniego rozładowania czyli 1,5 godzi po czym komp informuje o niskim stanie baterii 5% , no i wiadomo , batt rozładowana

może już ktoś spotkał się z takim problemem :?: i jakoś to rozwiązał
:wink:
Powrót do góry

tytus_r
Poziom 12
Poziom 12

Post#2 01 Lut 2004 16:19   

witam mialem podobny problem a raczej jeszcze poczesci pozostal,kombinowalm na roznesposoby rozlozylem baterie na czesci az wkoncu doszedlem- bateria nielaczyla z gniazdem w laptopie po odgieciu stykow znajdujacych sie w bat. wszystko wrocilo do normy,tylko czasami jeszcze jak porusza sie bat. to po odpieciu zasilania laptop ma tendencje do wylaczenia
Powrót do góry

Kris52
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Katowice

Post#3 28 Maj 2004 02:52   

Re: kalibracja baterii w laptopie toshiba

W jaki sposób kalibruje się akumulator z notebooka toshiba s1800-554 po wymianie ogniw.Może ktoś się spotkał z jakimś programem do tego.Z góry dziękuję za wszelki podpowiedzi.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Maj 2004 02:52   

Powrót do góry

grzesiox
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Mierzęcice

Post#4 28 Maj 2004 08:50   

Ja też mam podobny problem więc piszcie co robić, raz włączam laptopa a tu baterii zero, najlepsze jest to że po podłączeniu wogóle jej nie ładuje, wyciągne na chwile baterie wsadze spowrotem i jest dobrze na jakiś czas. Co z tym zrobić?
Powrót do góry

jaszkub
Poziom 5
Poziom 5

Post#5 28 Maj 2004 19:04   

Re: kalibracja baterii w laptopie ...

To może zabrzmi śmiesznie , ale podobno pomaga umieszczenie baterii w zamrażalniku na jedną noc.
Powrót do góry

j_a_c
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Wrocław

Post#6 28 Maj 2004 20:42   

na stronie producenta sa programiki do gormowania baterii
kumpel miał podobny problem i pomogłu mu
niestety tesz mam taki problem i nie moge znalesc programiku do tego a z innego modelu nie chce sie wogule zainstalowac
a bateria na 1 procencine lata ponad 2 godziny
jak by ktos mial jakis uniwersalny programik to był bym wdzieczny
albo do compac evo 1015 tesz by było mio

Proszę poprawić błędy pisowni w swoich wypowiedziach! 3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. [DriverMSG]
Powrót do góry

pszemeq
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Łódź/Stróża

Post#7 28 Maj 2004 22:40   

czesc !
moze sie przyda - na stronie Asus'a jest taki programik uzywałem go kiedys z ich notebookami - działało. Czy zadziała z innym kompem nie wiem ....
Ale zawsze mozna sprobowac
pozdrawiam
pszemeq
Powrót do góry

jacant
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Nowy Tomysl

Post#8 28 Maj 2004 22:47   

w niektorych biosach jest funkcja kalibracji baterii
----------------------------------------------------------
28 Maj 2004 22:50-> Power Management Setup -> Battery Calibration
zeby uzyc tej opcji nalezy
Suspend on Low battery przelaczyc na Disabled
Moderowano przez TONI_2003:
Post został scalony !

Powrót do góry

paszczak
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Kielce

Post#9 29 Maj 2004 17:06   

Po pierwsze - jeśli używasz laptopa tylko na zasilaniu sieciowym - wyjmij z niego baterię, wkładaj ją tylko wtedy gdy chcesz korzystać z zasialania bateryjnego.
Powód jest bardzo prosty - baterie w laptopach zbudowane są z ogniw litowo-jonowych, ładowaniem których steruje elektronika baterii. To ten eprom "liczy" cykle ładowanie-rozładowanie. Sęk w tym, że jest liczony każdy cykl, także częściowego rozładowania - gdy bateria jest w laptopie, on ciągle pobiera z niej minimalny prąd, dlatego przy podłączeniu zasialacza bateria jest przez chwilę doładowywana, ale "licznik" w elektronice baterii bije.
Po drugie - najlepszym sposobem na naprawę tej baterii (w której ogniwa są sprawne) jest ponowne zaprogramowanie epromu, zawartością wziętą z epromu nowej baterii.
Po trzecie - rady typu "włóż baterię do zamrażalnika" nie są śmieszne tylko żałosne...
Powrót do góry

Kris52
Poziom 16
Poziom 16

Post#10 29 Maj 2004 23:43   

Wszystko fajnie ...tylko nawet jak wezme zawartości eeprom-u z innej bateri to i tak może się nie zgadzac charakterystyka ładowania i rozładowania i wskaźnik bateri będzie pokazywał cuda.Myślę żę jest do tego jakiś soft tylko nie moge nic takiego znaleść. Pewnie zalicza sie ten soft do tajemnic strzezonych przez servisy autoryzowane albo nie potrafie tego znaleść na stronie toshiby.Jeśli ktoś ma zawartość eeprom 24c04 z aku PA2487R,PA2487UR, PA3107U-1BAS,PA3107U-1BRS to będe wdzięczny za udostępnienie.
Powrót do góry

paszczak
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 30 Maj 2004 01:31   

Kris52 napisał:
Wszystko fajnie ...tylko nawet jak wezme zawartości eeprom-u z innej bateri to i tak może się nie zgadzac charakterystyka ładowania i rozładowania i wskaźnik bateri będzie pokazywał cuda.Myślę żę jest do tego jakiś soft tylko nie moge nic takiego znaleść. Pewnie zalicza się ten soft do tajemnic strzezonych przez servisy autoryzowane albo nie potrafie tego znaleść na stronie toshiby.Jeśli ktoś ma zawartość eeprom 24c04 z aku PA2487R,PA2487UR, PA3107U-1BAS,PA3107U-1BRS to będe wdzięczny za udostępnienie.

Nie ma czegoś takiego jak charakterystyka baterii. Jeśli weżmiesz zawartość pamięci z TAKIEJ SAMEJ ale nowej baterii, to będzie Ci dobrze działać. Nie ma czegoś takiego jak soft do regeneracji baterii.
Powrót do góry

midas78
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Kraków

Post#12 30 Maj 2004 09:30   

W Compaqu LT5100 robi się to bardzo prosto.
Ładujemy baterię na maksa (najlepiej poza laptopem). Potem podłączamy jakieś obciążenie, może być laptop i rozładowujemy. Jeżeli robimy to poza laptotem to monitorujemy napięcie i czekamy aż spadnie poniżej 10,50V.
Teraz pozostaje tylko naładowanie w laptopie i jest OK.
W tej baterii jest ukłądzik, który próbkuje płynący prąd (właściwie spadek na rez pomiarowym) i liczy sobie ile jest dostarczane lub pobierane prądu.

WAŻNE: Podczas kalibrującego cyklu rozładowującego nie można doładowywać baterii, bo układ się nie skalibruje.
Powrót do góry

Renso
Poziom 9
Poziom 9

Post#13 30 Maj 2004 23:04   

Mam dokładnie ten sam problem z baterią w Toshibie. Rozebrałem baterię.Wewnątrz brak jakielkolwiek elektroniki. Jest jeden rezystor o wartości 100kom. Napewno nie służy do pomiaru prądu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Maj 2004 23:04   

Powrót do góry

picador
Poziom 23
Poziom 23

Post#14 Post autora tematu 31 Maj 2004 07:59   

paszczak napisał:
Po pierwsze - jeśli używasz laptopa tylko na zasilaniu sieciowym - wyjmij z niego baterię, wkładaj ją tylko wtedy gdy chcesz korzystać z zasialania bateryjnego.
...

tylko kto wyjmuje batt podczas pracy na laptopie :?: , taki komp służy do pracy a nie do grania i ważne jest zasilanie awaryjne czyli z baterii ...
pewnie już nie jedna osoba się przejechała i straciła dane bo zapisała ...

jechałem przez jakiś czas na wyjętej baterii , ale to bez sensu , bateria jak będzie leżała też daje d.... :wink:

sposób z rozładowaną batt poza kompem u mnie nic nie dał jak pisałem wcześniej , wskaźnik naładowania już zgłupiał , działa dłużej ale procenty nie pomykają jak kiedyś :(

a co do rozrywania nówki ... , nie każdy jest taki zapobiegliwy by rozrywać baterię by zgrać eeprom , przecież nie wiadomo jak będzie sprawował się komp i czy szybko się go nie pozbędziemy , po co się tłumaczyć przy sprzedaży co się działo z baterią , i cena leci w dół ...
Powrót do góry

paszczak
Poziom 13
Poziom 13

Post#15 31 Maj 2004 09:32   

picador napisał:
tylko kto wyjmuje batt podczas pracy na laptopie :?: , taki komp służy do pracy a nie do grania i ważne jest zasilanie awaryjne czyli z baterii ...
pewnie już nie jedna osoba się przejechała i straciła dane bo zapisała ...

Ja cały czas tak używam laptopa. Podłączam do prądu w domu, później to samo w pracy. Zasilania mobilnego potrzbuję raz na miesiąc i wtedy wkładam baterię. Dzięki temu licznik ładownań w niej ma kilka wpisów, a gdybym miał włożoną cały czas baterię, zliczyłby już kilkaset cykli ładowanie-rozładowanie, podczas gdy ogniwa są praktycznie nie zużyte.

picador napisał:

jechałem przez jakiś czas na wyjętej baterii , ale to bez sensu , bateria jak będzie leżała też daje d.... :wink:

Jak to? U mnie bateria leży poza laptopem i się nie rozładowuje. Więc o co chodzi?
31 Maj 2004 09:34
picador napisał:

a co do rozrywania nówki ... , nie każdy jest taki zapobiegliwy by rozrywać baterię by zgrać eeprom , przecież nie wiadomo jak będzie sprawował się komp i czy szybko się go nie pozbędziemy , po co się tłumaczyć przy sprzedaży co się działo z baterią , i cena leci w dół ...

Nie chodzi mi o zapobiegliwość, ale może ktoś ma taki wsad i może gościowi przesłać...

Moderowano przez TONI_2003:
Post został scalony !

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Maj 2004 09:32   

Powrót do góry

Kris52
Poziom 16
Poziom 16

Post#16 31 Maj 2004 13:29   

W bateriach Toshiby z ogniwami li-jon jest płytka z prosta elektroniką na której jest między innymi eeprom 24c04.Jak znajde chwile to rozpisze wyprowadzenia batri ...wtedy można zmienić zawartosc bez rozbierania. A tak samo zczytać.

Opis wyprowadzeń odpisany z płytki elektroniki bateri Toshiba Pa3107U-1BRS
1 GND (- )
2 TH -
3 0V
4 Vss - wyprowadzenie 2 i 4 (24c046)
5 SDA
6 SCL
7 VDD - wyprowadzenie 3, 7 i 8 (24c046)
8 DHG
9 TH +
10 Vcc (+10,8V )

Niestety zawartości pamięći najprawdopodobniej nie zmieni się bez otwarcia baterii gdyż wyprowadzenie nr 7 ( write control) 24c046 jest połączone z "+" czyli pamięć ustawiona tylko do odczytu.(Niestety nie posiadam pdf układu 24c046 ...korzysałem z opisu zwykłego 24c04 ale prawdopodobnie jest to to samo. W załaczniku zawartość eepromów z baterii PA3107u-1BRS oraz PA2487U

Załączniki:
Powrót do góry

cremmator
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Wrocław

Post#17 21 Lis 2004 14:29   

po naładowaniu (5h) bateria ma 15V czy nie powinna mieć 10,8V ??
Powrót do góry

picador
Poziom 23
Poziom 23

Post#18 Post autora tematu 21 Lis 2004 19:16   

15V to raczej za dużo powinna mieć ok 12,9V przy naładowaniu na max
Powrót do góry

robert2855
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Wieden

Post#19 25 Lut 2005 15:16   

Wszystko fajnie trzeba skalibrowac baterie.Ale niech ktos napisze jak sie to robi nie tylko to ze trzeba to zrobic!!!!!
Powrót do góry

gabik001
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: KORD/EPKK

Post#20 26 Lut 2005 17:08   

-> robert2855
Jakbys czytal uwaznie to bys sie doczytal ze POTRZEBNY JEST SOFT DO TEGO odpowiedni do danego laptopa. I tam w programie jest opcja do kalibracji baterii. Reszte sobie komputer sam zalatwi.
Pozdrawiam
Powrót do góry

robert2855
Poziom 3
Poziom 3

Post#21 27 Lut 2005 20:39   

Wiec skad mam zdobyc taki soft??Mam laptopa Gericom.Jak ten soft ma sie nazywac??
Powrót do góry

Alana
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Gdańsk

Post#22 28 Lut 2005 00:58   

czy taki mechanizm wystepuje w thinkpadzie 760
mam jakies jaja z bateria typu bateria 3Ah laduje mi sie do 100% w pol godziny i potem trzyma najwyzej tyle samo
Powrót do góry

robert2855
Poziom 3
Poziom 3

Post#23 01 Mar 2005 13:16   

Wiec powracajac do mojego pytania.Po wymianie ogniw na nowe musze skalibrowac baterie odpowiednim softem dla mojego modelu laptopa.Posiadam Gericom hummer 755II Skad mam zdobyc taki soft,lub jak mialby sie nazywac???
Powrót do góry

halif
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#24 01 Mar 2005 14:16   

Gericom raczej nie daje klientom takiego wsparcia jak dajmy na to Asus. Przejzałem ich download i nic o bateriach. Ale może coś dla siebie znajdziesz:
http://download.gericom.com/NOTEBOOK/

Moze takie programy są na stronach producentów baterii? Ale obejżałem swoją od Actiny i nic nie jest opisane...
Powrót do góry

robert2855
Poziom 3
Poziom 3

Post#25 12 Mar 2005 19:43   

A wiec mysle ze nikt na tym forum nic konkretnego na temat kalibrowania baterii nie wie???????
Powrót do góry

gabik001
Poziom 23
Poziom 23

Post#26 12 Mar 2005 20:13   

Przeciez pisze ze trzeba miec odpowiedni soft. Przeciez nikt nie jest czarodziejem i Ci takiego softu nie wyczaruje. Pisalem Ci na PW zebys poszukal czegos uniwersalnego , chyba ze liczysz na to ze ktos to za Ciebie zrobi. Jezeli uniwersalny soft nie pomoze to nawet prosba do dyrekcji firmy nic nie pomoze (no chyba zeby udostepnili). Tymbardziej jest przrabane jak nie ma softu tylko eprom w baterii odpowiada za stan naladowania i rozladowania a takze za wskazania - wtedy tylko korekcja softu w epromie moze cos wniesc do Twojego problemu.
Nie denerwuj sie , bo jak nie ma nic na ten temat to trzeba sie z tym pogodzic.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Mar 2005 20:13   

Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Post#27 12 Mar 2005 20:17   

Jedyny program do kalibrowania baterii jaki widzałem był w moim starym ThinkPad'zie 760D...

Moje artykuły: (Dodaj)
15 Czerwiec 2014 Windows 7 - za duże napisy w programach korzystających z fontów rastrowych
Powrót do góry

gabik001
Poziom 23
Poziom 23

Post#28 12 Mar 2005 21:37   

Ee no stary. Przeciez do compaq'ow tez sa. Nazywa sie Power Managment i sluzy do zarzadzania energia - po zainstalowaniu jest opcja kalibracji baterii. Fakt ze nie jest to tylko do kalibracji, ale opcja taka jest.
Pozdrawiam
Powrót do góry

PitD
Poziom 23
Poziom 23

Post#29 13 Mar 2005 00:44   

Czy ktoś bawił się z bateriami do Dell-a ?
Powrót do góry

Alana
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Gdańsk

Post#30 15 Mar 2005 02:33   

mozna linka do tego softu?
mam tego lapa i jakies jaja z bateria
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> kalibracja baterii w laptopie ...
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny