Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Wybór klimatyzacji typu split

kiki99 30 Maj 2008 23:52
  • #1 30 Maj 2008 23:52
    kiki99
    Poziom 14  

Proszę o pomoc w wyborze klimatyzacji. Srodki jakie chce przeznaczyc to najlepiej 1500pln a maksimum 2000pln. Musi byc typu split. Czy warto dolozyc i kupic klime z inwerterem? Jakie firmy polecacie abym nie kupił jakiegos totalnego dziadostwa.Dobrze jakby byla to klima do samodzielnego montazu chociac na hydraulice i elektryce sie znam wiec z tym raczej nie bedzie problemu. Bede wdzieczny za pomoc poniewaz temat klimatyzacji byl mi dotychczas obcy ;)

• #2 31 Maj 2008 01:28
    mtracz
    Poziom 29  

Co do inwertera w klimatyzacji to wydaje mi sie że warto dołożyć trochę pieniędzy bo jednak w późniejszej eksploatacji klima jest oszczędniejsza oraz mniej sie zużywa.
    Założenie to powieszenie panelu i agregatu na ścianie i połączenie ich elektrycznie i miedzianymi rurkami, które muszą być na końcach rozwleczone czyli utworzone "kielichy" umożliwiające przyleganie ich do zaworów, a nie każda firma wyposaża sprzęt w takowe przygotowane rury. Jeśli jednak będą to po połączeniu wszystkiego pozostanie jeszcze odciągniecie powietrza z układu czyli zrobienie próżni. Nie każdy o tym wie, i tu pojawia sie problem bo próżnie trzeba zrobić dla prawidłowego i bezawaryjnego działania. Wstępne sprawdzanie szczelności układu sprawdza się na próżni wakuometrem. Jeśli próżnia utrzymuje się to wpuszcza się gaz zgromadzony w agregacie. Następnie powinno sie sprawdzić czy pod ciśnieniem gazu układ jest szczelny. Najlepiej polać zawory płynem do naczyń (jak sa bańki to źle). Powinno sie sprawdzic ciśnienie gazu w układzie bo jego niedobór spowoduje mała wydajność klimy. Wiec chcąc samemu ją założyc trzeba posiadać próżniarkę z przewodami, manometry do sprawdzenia próżni jak i ciśnienia gazu. Więc juz to powoduje że samodzielny montaż jest trudny, chyba że ktoś woli zaryzykować i samemu założyć ale odbje sie to na trwałości i wydajności sprzętu.
    Jakiej mocy klimatyzację planujesz instalować. Jest wiele firm które w cenie klimy instalują je w domu.

• #3 01 Cze 2008 23:17
    kiki99
    Poziom 14  

pompe prozniowa bede mial. Co do zrobienia kielichow wiem ze czesc firm juz wyposaza zestawy w zakonczone rurki. A ile mniej wiecej kosztuje zalozenie klimy przez wyspecjalizowana firme? Klimatyzacja bedzie przeznaczona na okolo 30m2 czyli 75m3.

• #4 03 Cze 2008 07:24
    Fyszo
    Spec od GSM

mtracz napisał:
    Co do inwertera w klimatyzacji to wydaje mi sie że warto dołożyć trochę pieniędzy bo jednak w późniejszej eksploatacji klima jest oszczędniejsza oraz mniej sie zużywa.

Wszystko dokładnie tak jak tu napisano.

• #5 04 Cze 2008 12:22
    kiki99
    Poziom 14  

Dzisiaj rozmawiałem z montazystami klim i polecili mi firme Daikin i York jako jedne z najlepszych no i ewentualnie Samsunga lub LG lub Mitsubishi. Pomozcie zawezic wybor do jednej konkretnej firmy.

• #6 10 Cze 2008 21:05
    mobor
    Poziom 22  

Sam uzywam Daikina /split 3.2 KW/ od pazdziernika w bloku. Tzw max opcja tzn pompa ciepła i inwerter. Sprzet sprawuje się swietnie. Kupiłem to cacuszko za 2500zł z pełną gwarancją. Niestety- jezeli chcesz miec gwarancję - MUSISZ zadbac o autoryzowany przez producenta zaklad instalacyjny - inaczej pozegnasz sie z gwarancja.
    U mnie /poznan/ w sezonie wołają za zalozenie 1500zł
    Jako ze zakladalem po sezonie gdzie nie było juz takiego szału - udało mi się znalezc autoryzowany serwis ktory zrobił to /konieczne podbicie gwarancji jako tzw URUCHOMIENIE/ za 800zł (w tym rurki, łapy pod jednostkę zewnetrzną itp)
    Ogólnie sprzet wart polecenia. Latem komfort jak cholera- szczegolnie w takie diabelskie dni jak ostatnio. Włączam klime, zamykam okna i po 20 minutach pełen komofrcik...

Polecam. Az dziwie sie ze ludzie kupują auta z klimą zamiast w pierwszej kolejnosci zadbac o komfort we wlasnym meiszkaniu.

• #7 11 Cze 2008 21:26
    frog1
    Poziom 9  

Przede wszystkim renomowanej firmy a jak kasy starczy to z inwerterem , dobrej klasy klimatyzacja nie ma w komplecie zestawu rur chłodniczych a więc kielicharka nieodzowna , próżnie należy zrobić nie tylko z powodu wypompowania powietrza ale także pozbycia się wilgoci w rurach i JW

• #8 12 Cze 2008 07:15
    mobor
    Poziom 22  

Coś w tym musi byc. Sam zanim kupiłem mojego Daikina sporo szukałem w sieci i wiele było opinii osób które kupiły jakieś badziewia w Castoramie za 1000zł i po roku mieli niedziałający złom którego nikt nie chciał naprawić, nie było części etc....Lepiej odczekać, dozbierać i kupić porządny sprzęt na długie lata

• #9 18 Cze 2008 23:33
    kiki99
    Poziom 14  

Dziekuje za wyjasnienia ;)

• #10 08 Lip 2008 19:24
    fuser
    Poziom 22  

Jeśli mogę przyłączyć się do tematu, bo też chciałbym zakupić klimę. Jako, że mam zamiar wykorzystać ją również do ogrzewania w okresie przejściowym (domek ogrzewany wyłącznie kominkiem), to oczywiście z pompą ciepła.
    Wiem, że fachowcy mogą mnie wyśmiać :please: , ale zacząłem od Castoramy. Sprzedają tam pod swoją marką AIRFORCE w stosunkowo niskiej cenie: najdroższy 7,0kW za 2100 PLN. Czy ktoś miał z tym do czynienia ? Ile będzie działać bez awarii przy fachowym montażu ?

Druga marka to Hyundai i model HAC-GS18 5,0kW za 1900 PLN. Nie znalazłem wiele o tym na necie, ale zastanawia mnie to, że na opakowaniach było napisane: "klimatyzator przenośny typu split". Niestety "doradca" nie potrafił mi tego wyjaśnić, był raczej zdziwiony i stwierdził, że to jakaś bzdura, bo to nie może być prawda.
    Moje pytanie: czy to jest zestaw do samodzielnego montażu podobnie jak niektóre ZIBRO czy DESA i czy w ogóle warto (od strony użytkownika oczywiście, nie serwisu :wink: ) kupować splity "zrób to sam" ?

Z góry dzięki za pomoc.

• #11 10 Lip 2008 19:10
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Z tych "marketowych" Hyundai nawet nieżle pracuje, parę założyłem i żadnych problemów, w miarę dobrze pracuje. Te za 1000zł bym sobie podarował...

• #12 10 Lip 2008 21:23
    fuser
    Poziom 22  

Oooo, to już coś.., ale ten opis na pudełku - przenośny split - spotkałeś się z czymś takim?
    W Praktikerze jest oferta za 1300 PLN 11000 Btu ze szybkozłączką. To by mnie interesowało, ale nie sprawdzałem czy również grzeje.

• #13 11 Lip 2008 21:10
    LjGrizli
    Poziom 12  

I chłodzi i grzeje moim rodzicom taką założyłem.Instalacja bardzo prosta.Miło jestem zaskoczony bo nawet cichutko pracuje.

• #14 14 Lip 2008 10:04
    fuser
    Poziom 22  

A jaka wielkość pomieszczenia ? Długo ją już eksploatujesz ?

• #15 14 Lip 2008 10:47
    LjGrizli
    Poziom 12  

u rodziców 12000btu chłodzi 20m2 pracuje od miesiąca,mieszkanie w blokach z wielkiej płyty parter.Dwa lata gwarancji niezależnie od tego czy montujesz sam czy montuje serwis.Podłączenie na zasadzie szybko złączki bez użycia narzędzi w przeciwieństwie do klimatyzatorów desa.Ja mam większy model niby 16000btu:)w pomieszczeniu 25m2 wysokość 290cm okna od południowego wschodu okno 3mx1,5 nad pokojem płaski dach pokryty papa,daje rade bez problemów.Używam od maja

• #16 14 Lip 2008 11:20
    fuser
    Poziom 22  

A ile kosztuje ten większy, też w Praktikerze ? Widziałem tylko reklamówki tych "mniejszych", nie byłem jeszcze osobiście. Ja mam do schłodzenia 40 m2, pokój z otwartą kuchnią parter w domku, pdn.-wsch. Dużo prądu szarpie ? Pewnie klasa energetyczna nie jest z początku alfabetu :D

• #17 14 Lip 2008 12:27
    LjGrizli
    Poziom 12  

Ten większy kosztuje w Praktikerze w Częstochowie 1299 a mniejszy 1099.Na tabliczce jest 1950W zmierzone 1250-1290W ten mniejszy do 1050W przepływ powietrza 600m3/h i 550m3/h waga jednostek odpowiednio wew. 16kg/zew 40kg i 16/39 różnią się wyglądem jednostek wewnętrznych i pilotami

• #18 14 Lip 2008 12:55
    fuser
    Poziom 22  

Dziwne na ulotce jest 9000 Btu za 799 i 12000 Btu za 1299. Marka "Home Fit Living".

• #19 14 Lip 2008 14:08
    LjGrizli
    Poziom 12  

Tego 9000btu nie widziałem 12000 mają moi rodzice i ten jest na zdjęciu 16000 mam ja i tego nie ma w ulotce.Ceny jakie podałem są cenami jakie są aktualnie w sklepie w Częstochowie.Ale to chyba dobrze że jest taniej:)

• #20 14 Lip 2008 14:18
    fuser
    Poziom 22  

Ja jestem z Wrocławia. Jutro się wybiorę do sklepu i sprawdzę naocznie.
    Dzięki za info. :)

• #22 16 Lip 2008 21:21
    fuser
    Poziom 22  

ale to nie jest zestaw "zrób to sam". Montaż powinien przeprowadzić serwis, czyli dodatkowe osiem stówek... Jak masz pompę próżniową to OK. Bez niej też można podłączyć; nawet są instrukcje w necie, ale może się to okazać awaryjne po kilku latach ze względu na zawartą wodę w powietrzu w jednostce wewnętrznej.
    Te same parametry i cenę ma ten z Praktikera z szybkozłączką więc nie widzę sensu. Chyba, że te do samodzielnego montażu też się nie sprawdzają, ale chyba nikt nie ma większych doświadczeń w tej materii :D ze względu na nowość na rynku klimatyzatorów. Szybkozłączki pojawiły się ledwie kilka lat temu. Jak się mylę to proszę o sprostowanie.
    W Praktikerze ten mocniejszy - 16000Btu - niestety we Wrocławiu kosztuje 1600, a nie jak w Częstochowie 1300. Chyba zakup odłożę do przyszłego roku...

• #23 17 Lip 2008 12:56
    marekrakow
    Poziom 13  

Napiszcie proszę jak się nazywa ta klima z praktikera i proszę o poradę, czy jednostka wewn. może być na poddaszu na 2 piętrze, a zewnętrzna przy ziemi?

• #24 17 Lip 2008 13:14
    fuser
    Poziom 22  

już pisałem - "Home Fit Living". W komplecie są chyba tylko 3m rurek, więc na pewno nie sięgnie na drugie piętro.

• #25 17 Lip 2008 13:31
    marekrakow
    Poziom 13  

Dzięki, właśnie znalazłem. Proszę jeszcze o info jakie rurki trzeba dokupić i jak je połączyć. W takiej sytuacji chyba sobie sam nie poradzę...

• #26 17 Lip 2008 14:08
    fuser
    Poziom 22  

Jak trzeba zwiększyć odległość między jednostkami zewn. i wewn. to model z szybkozłączką raczej nie wchodzi w grę. Nie widziałem "przedłużek" do takiego rozwiązania. Montaż przez serwis "klasycznej" klimy to ok. 100,- za każdy dodatkowy metr.:cry:

• #28 29 Lip 2008 21:57
    Bayosoft
    Poziom 9  

Czy jest możliwośc podłączenia klimatyzatora z szybkozłączką kilkakrotnie?
    Zdarzają mi się przeprowadzki (wynajem) i myślę nad opcją przeniesienia klimatyzatora do innego mieszkania. Czy może taki klimatyzator należy po rozłączeniu znowu nabic?

Dodano po 5 [minuty]:

fuser napisał:
    ale to nie jest zestaw "zrób to sam". Montaż powinien przeprowadzić serwis, czyli dodatkowe osiem stówek... Jak masz pompę próżniową to OK. Bez niej też można podłączyć; nawet są instrukcje w necie, ale może się to okazać awaryjne po kilku latach ze względu na zawartą wodę w powietrzu w jednostce wewnętrznej.
    Te same parametry i cenę ma ten z Praktikera z szybkozłączką więc nie widzę sensu. Chyba, że te do samodzielnego montażu też się nie sprawdzają, ale chyba nikt nie ma większych doświadczeń w tej materii :D ze względu na nowość na rynku klimatyzatorów. Szybkozłączki pojawiły się ledwie kilka lat temu. Jak się mylę to proszę o sprostowanie.
    W Praktikerze ten mocniejszy - 16000Btu - niestety we Wrocławiu kosztuje 1600, a nie jak w Częstochowie 1300. Chyba zakup odłożę do przyszłego roku...

Cena we Wrocławiu w Praktiker na ul. Krakowskiej to:
    599zł za 9000 BTU
    1000zł za 12000 BTU
    1200zł za 16000 BTU
    Wszystkie z szybkozłączkami.
    Sprawdzone 29 lipca.

• #29 29 Lip 2008 22:43
    LjGrizli
    Poziom 12  

Można rozłączyć i podłączyć jeszcze raz bez najmniejszych problemów

szybkozłączka
    Wybór klimatyzacji typu split