Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Naprawa wyświetlacza np. MID Opel

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Naprawa wyświetlacza np. MID Opel
Autor
Wiadomość
rkarliko
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Warszawa

Post#1 Post autora tematu 02 Cze 2008 15:20   

Witam.

W moim Oplu mam typowo uszkodzony wyświetlacz MID - nie palą się niektóre segmenty (całe linie). W internecie, na allegro a nawet tutaj na elektrodzie jest wiele ogłoszeń osób zajmujących się naprawą takich uszkodzeń: http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable/meljey/lcdprob.htm

Ponieważ jednak "coś" w elektronice potrafię zrobić, a przy okazji nie chciałbym wydawać pieniędzy na coś co mogę naprawić samemu, to postanowiłem sam zabrać się za naprawę tego wyświetlacza. Mam więc pytanie do osób, którym udało się zreanimować MID'a (lub TID'a) jak to zrobiły?

PS. Za odpowiedzi typu "naprawa nie dla amatora", "potrzeba specjalistycznych narzędzi/ materiałów", "lepiej oddaj specjaliście, bo sam tylko więcej zepsujesz" z góry dziękuję. Nic nie wniosą do tematu, który wielokrotnie pojawiał się na tym forum, ale jakoś nikt nie chciał (wiadomo dlaczego) udzielić konkretnej odpowiedzi.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

Pawel wawa
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#2 02 Cze 2008 15:52   

Re: Naprawa wyświetlacza np. MID Opel

Specjalistyczne narzędzie, prostownica do włosów, dwa kawałki drutu miedzianego średnicy 3 mm zeszlifowanego na płasko, reszta wiadomo... U mnie działa.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Cze 2008 15:52   

Powrót do góry

rkarliko
Poziom 7
Poziom 7

Post#3 Post autora tematu 03 Cze 2008 09:09   

A mógłbyś rozszerzyć to "reszta wiadomo", bo mi niestety nie wiadomo i tu jest cały problem (i przedmiot tematu też).
Powrót do góry

Pawel wawa
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#4 03 Cze 2008 09:39   

zobacz PW
Powrót do góry

shel82
Poziom 16
Poziom 16

Post#5 03 Lip 2008 09:19   

Czy ja też mogę prosić o te cenne wiadomości ;), dzięki
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Lip 2008 09:19   

Powrót do góry

Radeon 24
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Wlkp

Post#6 03 Lip 2008 09:37   

Witam!
Brak kontaktu miedzy tasma (folia z natryśniętymi scieżkami) a plytką drukowaną (wyswietlacza nie ruszaj bo on łączy dobrze)
Jesli tasma nie jest oderwana od druku (trzeba delikatnie to rozkładać) to da się to w prosty sposób naprawic.
Do naprawy potrzeba zwyczajnej igły do szycia. Bierzesz igłe i nakłuwasz (przekłuwasz) tasme w miejscu gdzie styka sie ona z płytką drukowaną - oczywiście w miejscu gdzie ma ona pasek przewodzący (z 2 lub 3 nakłucia na jedną scieżke)
Nie stosuj żadnego podgrzewania bo ją popalisz i bedzie trudniej ja wyleczyć.

Pozdrawiam, powodzenia!
Powrót do góry

tkordus
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Poznań

Post#7 29 Wrz 2008 15:23   

za naprawę na aallegro chcą 100 PLN, a że miałem lekko naderwaną folię - zaoferowano mi tylko wymianę folii za 160 PLN. szkoda pieniędzy...
pomyslałem - sam naprawie albo go dobije i wtedy dam na wymiane folii za 160. naprawiłem swojego i kolejnego w nastepujący sposób:

1. odrywamy delikatnie tą folię od płytki drukowanej
2. od strony gdzie była przyklejona - dalej jest naklejona dodatkowa warstwa folii - odrywamy około 1cm na całej długości

3. obcinamy tą część gdzie było przyklejone - (około 5mm od krawędzi)
4. alkoholem izopropylowym zmywamy pozostałości kleju po tej dodatkowej folii którą odrywaliśmy na szerokości 1cm
5. składamy wszystko do kupy - najpierw lekko przykładamy płytkę drukowaną do folii, ew. poprawiamy ustawienie folii by ścieżki z niej pasowały do ścieżek z płytki drukowanej i dociskamy wszystko porządnie.
6. nie zaszkodzi dać pod czarną pokrywkę tylną mida dodatkowy zwinięty papierek dociskowy.

w ten sposób zmieniliśmy złącze klejone na złącze stykowe. u mnie działa bezproblemowo już 2 miesiące.

pozdrawiam
Powrót do góry

aviko
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Poznań

Post#8 30 Sty 2009 08:38   

Wczoraj otrzymalem przesylke z wyswietlaczem kupionym na allegro. Mial byc w 100% sprawny, a wygladal tak:

po rozebraniu okazalo sie ze odkleja sie tasma od malej plytki. W MIDzie sprawe komplikuje fakt ze tasmy sa dwie jedna z gory druga z dolu oraz 2 pcb polaczone godpinami katowymi zlutowanymi na stale. szczerze polecam zakup odpowiedniego gniazda goldpin katowego, ja wstawilem na czas naprawy podstawke DIL przecieta w pol, ale przez to nie moglem zlozyc w calosc, po skonczeniu usunalem podstawke i zlutowalem na stale.

proby dociskania plytki w miejscu styku poprawialy widok:
Naprawa wyświetlacza np. MID Opel Naprawa wyświetlacza np. MID Opel

zerwalem calkowicie tasme, calosc umylem rozcienczalnikiem typu nitro (dzieki Electro za porade) izopropanol nie ruszy tego kleju. zlozylem, przykleilem tasme. zeby zapewnic docisk wstawilem dwa druciki i przewleklem przez istniejace przepusty na gornej plytce, usunalem tez kawalek plastiku na srodku gumki i wstawilem gumowy kawalek (tak dla pewnosci, uzylem kawalka separatora z 6L):

Naprawa wyświetlacza np. MID Opel Naprawa wyświetlacza np. MID Opel Naprawa wyświetlacza np. MID Opel

zlozylem, usunalem podstawke:

efekt koncowy:

Naprawa wyświetlacza np. MID Opel Naprawa wyświetlacza np. MID Opel Naprawa wyświetlacza np. MID Opel

Mam nadzieje ze komus to pomoze. te druciki nie sa bardzo potrzebne poniewaz teoretycznie plytka jest dociskana przez czarna ramke mozna tam cos podlozyc np pianke. Ja chcialem miec pewnosc.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Sty 2009 08:38   

Powrót do góry

mkoral
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: ...

Post#9 17 Kwi 2010 16:15   

a ma ktoś pomysł skąd wziąć taką tasiemkę do wyświetlacza jeśli ze starą już nic się nie da zrobić?
Powrót do góry

gib
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Kraków

Post#10 23 Kwi 2010 11:26   

Aviko czym przyklejałeś taśiemke?
Powrót do góry

żaróweczka
Poziom 5
Poziom 5

Post#11 09 Lip 2010 19:25   

Do Pawel wawa możesz mi też rozszerzyć to "reszta wiadomo", mam astrę z uszkodzonym wyświetlaczem, byłbym wdzięczny.
Powrót do góry

*KROKO*
Poziom 6
Poziom 6

Post#12 30 Sty 2011 23:29   

Re: Naprawa wyświetlacza np. MID Opel - a co z CID?

Witam serdecznie.
Próbował Ktoś zdemontować wyświetlacz CID i naprawić go?
Mam objawy, które wg. mnie wskazują na brak styku, połączenia. Wyświetlacz czasami działa w pełni prawidłowo, lecz częściej migają linie pionowe, jest biały, kratkuje - czyli tzw. "matrix".
czy Ktoś ze śląska zajmuje się naprawą takich elementów.
A może opis demontażu lub naprawy - ewentualnie jakieś porady?
Powrót do góry

aprilia_50
Poziom 9
Poziom 9

Post#13 17 Wrz 2012 15:52   

jak naprawić mid'a z astry G? Nie działa część lini. Mid ten zawiera dwie taśmy, uszkodzeniu ulega połączenie pomiędzy dwoma taśmami (patenty z igłą odpadają bo to jest bardzo gęsta taśma!)

zrobiłem docisk tych taśm ale nic nie pomogło.

Widziałem też jak chłop naprawia gameboja w ten sposób:
http://www.gbforever.net/www/viewpage.php?page_id=1110

Grzałem te taśmy lutownicą przez dętkę w temp ok 120-150 stopni ale to tylko
pogorszyło sytuację - doszły kolejne uszkodzone linie.

JAk to naprawić?
Czy tam trzeba odświeżyć ten klej?
Gdzie moge kupić klej anizotropowy lub taśmę przewodzącą w osi Z?
Powrót do góry

rafcio363
Poziom 22
Poziom 22

Post#14 19 Wrz 2012 14:07   

Nie sądzę żebyś był w stanie przykleić klejem idealnie tą taśmę.
Ja będe walczył z swoim midem na dniach to dam znać o efektach.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Wrz 2012 14:07   

Powrót do góry

aprilia_50
Poziom 9
Poziom 9

Post#15 19 Wrz 2012 22:22   

zwycięstwo!!!

mid naprawiony!!!

z pomocą tego wątku:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1353187.html

Podstawa to stacja lutownicza, szeroki grot i odpowiednia temperatura.
U mnie zastosowanie temperatury 220 stopni przywróciło 100% pikseli. Podczas grzania widać było że taśma "siada" i coraz lepiej przylega do tej drugiej taśmy.
Powrót do góry

artelektron
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Radlin

Post#16 02 Lis 2012 23:19   

A klejem grafitowym albo klejem pulsar volt nie dało by rady przykleić tej taśmy do płytki ?
Powrót do góry

Shant1
Poziom 12
Poziom 12

Post#17 14 Lip 2013 18:26   

Wybaczcie że odgrzewam taki stary kotlet, jednak jak najbardziej temat aktualny.

Czy mogę podłączyć pod pin 5 + (12V) i pod 13 pin -
i sprawdzać w domu postępy naprawy?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Elektryka i elektronika -> Naprawa wyświetlacza np. MID Opel
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.079 seconds

elektroda.pl temat RSS 

opony