Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odwrotka basowa na STX - pierwsza moja konstrukcja

DjDaniel11 03 Cze 2008 00:27 10006 17
  • Odwrotka basowa na STX - pierwsza moja konstrukcja

ZAŁOŻENIA:
    Od dawna miałem chęć zbudować dobrą kolumnę basową, głównie na plener. Jedyną przeszkodą były finanse, i brak jakiegoś dobrego projektu. Gdy zobaczyłem na forum projekt na dwóch STX 12", z wykresami, oraz większością wymiarów obudowy, postanowiłem że zrobię podobny projekt. Dzięki obudowie typu odwrotka uzyskać można dużo lepsze rezultaty niż w standardowych br. kolumna miała być filtrowana pasywnie jednak zrezygnowałem z takiego rozwiązania, i za kilka dni zrobiłem samemu aktywna zwrotnice 2.1 strojoną na 150 Hz. Jednak w planach mam zakup drive racka.

MATERIAŁY
    Do budowy wykorzystałem płytę wiórową o grubości 18mm. I to półtorej płyty. Większość pocięli mi od razu w firmie, a resztę ciąłem ręczną piłą tarczową. Płyty cięte ze skosami. Otwory pod głośniki wycinałem za pomocą wiertarki. Całość skręcone 1 kg czarnych wkrętów 55mm. Obudowa jest wstępnie pomalowana na czarno, na dole zamontowałem 4 narożniki. Kabel póki co wychodzi tyłem, miałem zamontować terminal, ale nie było okazji.

PROJEKT
    Tak jak już wcześniej wspomniałem projekt zaczerpnąłem z tego forum. Po czym zaczęło się mozolne uzupełnianie brakujących wymiarów. Gdy Miałem już wszystkie wymiary, zacząłem nanosić je na ściany boczne.
    Jedyny problem na jaki się natknąłem to przymocowanie górnej klapy od dostępu do głośników. Aktualnie jest zamontowana na wkrętach, i uszczelkach od okien. Myślę, że reszta jest widoczna na zdjęciach.

WRAŻENIA ODSŁUCHOWE
    Jak się okazało, na halach szkolnych grał przyjemnie aczkolwiek nie rewelacja. Lepiej się sprawowały doły LDMa na 18" celestionach, oczywiście br. Jednak gdy ostatnio wyciągnąłem ją na dwór, i porównałem do tych basów LDMa, to jednak nie ma co. Ta odwrotka bije je na głowę i w niskich częstotliwościach i w skuteczności. Dawno nie słyszałem takiego kopiącego a zarazem soczystego (jak na stx) basu. Gdy odjechałem ok. 500m to było słychać jak gra.
    Osobiście jestem zadowolony z konstrukcji, aczkolwiek mam zamiar ją sprzedać i zrobić całkowicie inne odwrotki na głośnikach beyma.
    Zapraszam do oglądania i komentowania.

Podkreślam, iż to jest moja pierwsza, "skończona" kolumna!!

Dlaczego "skończona" ? Bo nie będę montował już do niej rączek ani terminala przyłączeniowego z tylu, ponieważ tak jak wspomniałem wcześniej sprzedaje ją.

Foty z konstrukcji

Odwrotka basowa na STX - pierwsza moja konstrukcja Odwrotka basowa na STX - pierwsza moja konstrukcja Odwrotka basowa na STX - pierwsza moja konstrukcja Odwrotka basowa na STX - pierwsza moja konstrukcja
    Odwrotka basowa na STX - pierwsza moja konstrukcja Odwrotka basowa na STX - pierwsza moja konstrukcja Odwrotka basowa na STX - pierwsza moja konstrukcja

"Skończona kolumna"

Fajne!
  • #2 03 Cze 2008 12:44
    Skipior
    Poziom 20  

Całkiem całkiem... Ile za to będziesz chciał??

• #3 03 Cze 2008 12:57
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Jeżeli jest jeszcze ktoś zainteresowany kupnem to na priva.
    Pozdrawiam

• #4 03 Cze 2008 14:32
    UnnamedByMazek
    Poziom 12  

nowe modele STX ?

• #5 03 Cze 2008 14:42
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Głośniki to 2 STXy GDN-30-200-8, kupione w listopadzie, nowe ze sklepu. Grały w tej paczce tylko 2 imprezy.

• #6 03 Cze 2008 14:44
    UnnamedByMazek
    Poziom 12  

Chodzi mi o to, poniewaz "nowe" sa juz które maja 400w rms. Ale jak to jest te 200w to jednak sie nie zainteresuje. Ogółem dobra konstrukcja chcialbym ja usłyszec.

• #7 03 Cze 2008 19:36
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Mają po 200W rms :) wtedy jeszcze w stajni STXa nie było mocniejszych tego rozmiaru.
    A i zapraszam do Łańcuta na odsłuch :)

A może by jednak ktoś wydał jakąś opinie o tej kolumnie ? W końcu po to jest ten dział.

• #8 06 Cze 2008 12:21
    gófer
    Poziom 34  

Wg. mnie bydle jak nie wiem co, moc taka sobie, w skuteczność taką jak podaje symulator dla tych stx osobiście nie wierze.
    Podsumowując, średnio mi sie taki pomysł widzi, no ale napracowałeś sie pewnie co niemiara i chwała Ci za to.

• #9 07 Cze 2008 13:52
    Iro1986
    Poziom 16  

Uuu fajna dzidzia chciałbym ją usłyszeć.Sam myśle nad odwrotką ale może być trudno.Robota godna uznania.

• #10 10 Cze 2008 20:01
    djdinitro
    Poziom 25  

No jako wspomagacz kolumn głównych powiedzmy na 12" plus 2" może być ale parę bym zrobił i nie trzeba by było mieć subbasa na 15" czy 18" To pewnie wystarczy,moc oki nie trzeba wielkiej elektrowni do napędzenia a zagrać na pewno dobrze w końcu 2x12" na skrzynie.Podoba mi sie ale jeszcze parze rzeczy jak by ci sie chciało,koc,narożniki metal i uchwyty solidne. 5/6

• #11 10 Lip 2008 20:54
    piotrbpm
    Poziom 18  

Matko czy nie ma innych głośników niż STX? nic tylko ,,mój pierwszy syb na stx"itp.....ludzie są o wiele lepsze przetworniki (i w cale nie są droższe,wystarczy poszukać na np allegro, nieraz markowe głośniki oddawane są za bezcen) nie wiem kto zapoczątkował tą manię:/ Nie mam nic do autora wykonał solidną procę, ale głośniki nie trafione moim zdaniem . do tego po co pchać sie w 2x12" jak wygodniej dać 1x15" na troszkę lepszym głośniku:) (chodzi głównie o wymiary).Sory za krytykę ale można tworzyć nie drogie kolumny, na dobrych głośnikach, za nie wielkie pieniądze, a nie pchać sie w stx-a, pozdrawiam serdecznie autora.

• #12 11 Lip 2008 00:37
    Skipior
    Poziom 20  

Hahaha :D Śmiać mi się chce z tych nowych mocy stx'a... I ludzie w to wierzą hahaha :D Sorry, ale miałem stx 32-150-8-sc... 150W tak? tonsil gdn 30/80 nie dał mu szans :) Nie wspomnę co robi 30/120/1... yhh... stx sam sobie robi wstydu z tymi mocami... ogólnie konstrukcja spoko, może i peeełno tych stx'ów na forum, ale po co się czepiać? pełno jest też tonsili i tandetnych visatonów... jak dobrze się poszuka to wszystkiego jest pełno... chodzi tu o zastosowanie , wykonanie itp., a nie czy tego jest dużo czy mało... kolumna kolumnie nie równa... aha, no i po co 2x12"? bo 2x12" zagrają lepiej niż jeden 15"... a troszkę lepsza 15'' nie zagra lepiej... 15'' o dobrych parametrach byłaby bardzo droga... uważam, że to rozwiązanie było dobre i korzystne... wiesz "piotrbpm" autor tak chcial no i tak zrobi, co będziemy się czepiać... 2 głośniki zawsze dadzą te +3db itp... dobra 15'' wyjdzie drogo... można tanio robić dobre kolumny, ale co kto robi to już tej osoby sprawa ;)

• #13 11 Lip 2008 09:50
    DjDaniel11
    Poziom 27  

nowe modele mają moc prawdziwą, ok 40% mniejszą niż stx podaje. Czyli jeśli stx podaje 500W, to głośnik ma najwyżej 350W.

Dzięki wszystkim za pozytywne opienie ;)

Dla zainteresowanych to konstrukcja jest na 2x12", dlatego że:
    -wychodzi taniej
    -zysk energetyczny +3db
    -i miałem prawie gotowe schematy budowy, a dla 15" trzebay by od nowa projektować.

• #14 11 Lip 2008 10:16
    piotrbpm
    Poziom 18  

,,do tego po co pchać sie w 2x12" jak wygodniej dać 1x15" na troszkę lepszym głośniku:) (chodzi głównie o wymiary)"wiem o 3dB i wiem ile to daje,
    dlatego dodałem odpowiednia adnotacje ,wiem jak to jest taskać takie coś :) a jakby ktoś chciał projekty mam tu około 350 projektów:)

w jednym miejscu> Link <

• #15 12 Lip 2008 23:22
    piotrbpm
    Poziom 18  
  • #16 14 Lip 2008 15:59
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Nie będzie idealnego zysku 3db, był gdzieś o tym temat na elektrodzie. Gdyby tak było już dawno ktoś by zrobiłby subbasa na np. 200xPD2150 w jednej budzie. W zwykłym BR 70m3 @ 30hz , przy 200kw napędu od 30hz wychodzi ponad 170db. To by chyba zabijało :D. W sam raz na jakieś Love Parade, czy Qlimaxa hehe :P.

• #17 14 Lip 2008 20:32
    gófer
    Poziom 34  

Co to za brednie o jakiś 40% mocy stx'a itd. Macie panowie na stronie jasno określoną norme (AES, STX MLS) wg. jakiej mierzona była moc głośników i na ten temat nie ma żadnych dywagacji. Poza tym należy pamiętać o tym że aby głośnik był w stanie przyjąć taką moc to wzmacniacz musi być od niego znacznie mocniejszy (aby miał odpowiedni Damping Factor), a nie jakiś mostek Tda...

• #18 25 Lip 2008 11:53
    djdinitro
    Poziom 25  

No ale z logicznego i fizycznego punktu widzenia by ten STX mugł robic 500W lub conajmniej 350W to jego cewka powinna miec 3,5" srednicy oby nie 4" a ma co...Wielkie G....O jarające sie od temperatury przy 200W z Elmuza jak sprawdzałem.Aaha i magnes jeszcze?no jak by był 25cm srednicy i 3cm Wysokosci to oki sie zgodze z taką mocą.

DYLu...swietnie obliczone na Lovke sie nadaje hahaha <lol> ale fakt zastanawia mnie to jak zrobic nagłosnienie co by robiło 120db 40hc w obszarze ok 1500m na 1500m od jego ustawienia a w tym obszarze znacznie wiecej...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME