Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Pytania o zawór różnicowy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Pytania o zawór różnicowy
Autor
Wiadomość
abwg
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: mazowieckie

Post#1 Post autora tematu 03 Cze 2008 16:17   

Muszę zamontować na powrocie w poziomie zawór różnicowy o przekroju 2 cale i mam parę pytań:

1. Czy przepływ w tym zaworze odbywa się tylko w jednym kierunku, czyli czy działa dodatkowo jak zawór zwrotny?
2. Czy jeżeli taki zawór znajdowałby się szeregowo za lub przed pompą to bardzo by jej utrudniał pompowanie wody?
3. Czy możecie mi zaproponować jakiś solidny zawór?
4. Dlaczego w typowym montażu pompy c.o. używany jest zawór różnicowy zamiast zwrotnego?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Cze 2008 16:17   

Powrót do góry

arturavs
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: podlasie

Post#2 03 Cze 2008 16:27   

Re: Pytania o zawór różnicowy

Witam

Zawór różnicowy jest montowany równolegle z pompą. Po co? Po to żeby w razie zaniku zasilania wymusić obieg grawitacyjny. Wyobraź sobie sytuację gdy masz 90 st. C na kotle . I ,i nagle brak zasilania . Co się dzieje? Kocioł pełen żaru ,nie pracuje pompa, klęska gotowa. Po to jest różnicówka.

Pozdrawiam
Arturavs

A zwrotny zawsze powinien być.
Powrót do góry

tyktyk
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: N 52° 33' 45.00" E 16° 50' 25.0"

Post#3 03 Cze 2008 16:31   

Wydaje mi się że taki zawór montuje sie na zasilaniu równolegle z pompą Co.
Generalnie działa jak zwór zwrotny. Wewnątrz jest gumowa kula jeśli pompa nie pracuje z powodu uszkodzenia braku pądu to przepływ ciepłej wody jest przez zawór różnicowy kula jest u góry i opiera sie o dystanse które nie dopuszczaja do zablokowania tego przepływu. Ratuje to piec przed eksplozją w razie braku prądu lub awari pompy. Natomiast gdy pompa pracuje kuja jest wciskana w dół i powoduje zablokowanie przepływu wody poto by woda nie krązyła jedynie najkródszą drogą.

Ostatnio kupowałem takowy kosztował 60 pln w obudowie mosiężnej.
Idz do instalacyjnego to ci dadzą odpowiedni.
Powrót do góry

abwg
Poziom 11
Poziom 11

Post#4 Post autora tematu 03 Cze 2008 16:33   

arturavs napisał:
Zawór różnicowy jest montowany równolegle z pompą.
Ale dlaczego nie zwrotny? Przecież działa bardzo podobnie.

arturavs napisał:
A zwrotny zawsze powinien być.
Czyli różnicowy nie działa dodatkowo jak zwrotny?
Powrót do góry

ANDYW6
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: białystok

Post#5 03 Cze 2008 18:10pomocny post - solucja   

Różnicowy przepuszcza wodę tylko w jedną stronę więc działa identycznie jak zwrotny i stosuje się go pojedyńczo bez zwrotnego.Zwrotny w tym układzie może powodować niepotrzebne opory.
Powrót do góry

abwg
Poziom 11
Poziom 11

Post#6 Post autora tematu 03 Cze 2008 18:38   

OK, więc zostały jeszcze pytania: 2, 3

i dodatkowo:
5. Czy nie ma przeciwwskazań żeby założyć taki zawór w poziomie? (często spotykam się z opinią, że tylko w pionie)
Powrót do góry

arturavs
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: podlasie

Post#7 03 Cze 2008 18:39   

Witam

Na myśli miałem wylot pompy. Generalnie to działa jak zwrotny , jednak o specyficznym działaniu. Gdyby działał tak samo , to nikt by różnicowego nie montował tylko zwrotny.

Pozdrawiam
Arturavs
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Cze 2008 18:39   

Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Imielin

Post#8 03 Cze 2008 22:02   

tyktyk napisał:
jeśli pompa nie pracuje z powodu uszkodzenia braku pądu to przepływ ciepłej wody jest przez zawór różnicowy kula jest u góry i opiera sie o dystanse które nie dopuszczaja do zablokowania tego przepływu. Ratuje to piec przed eksplozją w razie braku prądu lub awari pompy. Natomiast gdy pompa pracuje kuja jest wciskana w dół i powoduje zablokowanie przepływu wody poto by woda nie krązyła jedynie najkródszą drogą.

To jest bardzo uproszczone podejście do problemu. Przed wzrostem ciśnienia i eksplozją kocioł zabezpiecza naczynie wzbiorcze, które jest do niego ZAWSZE podłączone bez pośrednio - przed jakimkolwiek zaworem zwrotnym czy pompą. Po drugie obieg grawitacyjny wymaga bardzo małych oporów w instalacji. Grzejniki płytowe, rurki 16mm, zawory termostatyczne - to wszystko praktycznie wyklucza sens dawania zaworu zwrotnego na pompie bo i tak obiegu nie będzie. Co więcej, w instalacji z plastykami, po przegrzaniu należy nie dopuścić do wejścia wrzatku w obieg. Dlatego często lepszym podejściem jest zapewnienie w razie awarii pompy spokojnego wygotowania się wody przez naczynie wzbiorcze i przelew, zaś na wypadek braku prądu daje się UPS.
Powrót do góry

tyktyk
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: N 52° 33' 45.00" E 16° 50' 25.0"

Post#9 03 Cze 2008 22:27   

William Bonawentura napisał:
Przed wzrostem ciśnienia i eksplozją kocioł zabezpiecza naczynie wzbiorcze, które jest do niego ZAWSZE podłączone bez pośrednio - przed jakimkolwiek zaworem zwrotnym czy pompą.

Akurat u mie naczynie jest na samej górze budynku. Jest to instalacja grawitacyjna. ostatnio dołożony został zawór różnicowy i pompa c.o.
Co do UPS'a to jednak wolę ten zawór różnicowy. Akumulator też może się wyczerpać. No i w moim przypadku zawór różnicowy jest na zasilaniu kotła czyli przed naczyniem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Cze 2008 22:27   

Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Post#10 04 Cze 2008 19:06   

[quote="tyktyk"]
William Bonawentura napisał:
Akurat u mie naczynie jest na samej górze budynku. Jest to instalacja grawitacyjna. ostatnio dołożony został zawór różnicowy i pompa c.o.
Co do UPS'a to jednak wolę ten zawór różnicowy. Akumulator też może się wyczerpać. No i w moim przypadku zawór różnicowy jest na zasilaniu kotła czyli przed naczyniem.

"Bezpośrednio" to nie znaczy "bardzo blisko". Naturalnym jest, że naczynie będzie umieszczone na strychu. Ważne jest po prostu to, by połączenie kocioł - zbiornik bez trudu przetoczyło gotującą się wodę i parę bez wzrostu ciśnienia. Czyli odpowiedni przekrój (od cala w górę) i brak po drodze armatury. A decyzja zawsze zależy od inwestora i konkretnej instalacji. Remont podłogówki w pexie, w którą zawór różnicowy wpuścił przegrzaną parę, może być znacznie kosztowniejszy niż UPS... A jeśli instalacja to grzejniki i stal lub miedź, to zawór różnicowy będzie tańszy i lepszy.
Powrót do góry

aadamuss
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Poznan

Post#11 08 Cze 2008 16:57   

Zawór różnicowy a zwrotny to dwa różne zawory i przeznaczenie też jest inne. Pozdrawiam Adam
Powrót do góry

paul0
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: TYCHY

Post#12 16 Sie 2009 21:35   

Zawor roznicowy dziala jak zwrotny, tylko z ta roznica, ze w kierunku przeplywu ma znaczn ie mniejsze opory.
W zaworze zwrotnym wazna jest szczelnosc zamkniecia w kierunku zaporowym, w kierunku przewodzenia moze miec wieksze opory.
W zaworze roznicowym istotne sa jak najmniejsze opory w kierunku przewodzenia, w kierunku zaporowym nie musi byc calkowicie szczelny (roznica cisnien nie wieksza niz 0,6 bar gdyz taka jest najwieksza wysokosc podnoszenia popularnych pomp w ukladach CO.)

Rura do naczynia wzbiorczego musi byc drozna na calej dlugosci - na tej rurze nie wolno montowac zadnych zaworow, filtrow, pomp.

W ukladzie, w ktorym rura zasilajaca jest jednoczesnie rura bezpieczenstwa (polaczenie kotla i zbiornika wyrownawczego otwartego) nalezy zestaw pompowy montowac na powrocie.
Montaz na powrocie jest korzystniejszy - w razie zagotowania wody pompa nie pracuje na sucho.
Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#13 23 Sie 2009 01:51   

abwg napisał:
OK, więc zostały jeszcze pytania: 2, 3

i dodatkowo:
5. Czy nie ma przeciwwskazań żeby założyć taki zawór w poziomie? (często spotykam się z opinią, że tylko w pionie)

2. żałożenie zaworu różnicowego szeregowo z pompą mija się z celem
Ideą zaworu Róż. jest ominięcie przez grawitację wody oporów pompy. W czasie zaniku napięcia woda płynie poprzez zawór. Gdy pracuje pompa ciśnienie nad zaworem jest wyższe niż pod zaworem i kulka zamyka przepływ, gdy pompa nie pracuje kulka pływa w wodzie tym samym udrażnia przepływ.
Dlaczego nie zwrotny aby zawór zwrotny się otwożył potrzeba znacznie wyższej różnicy ciśnień przed zaworem i za zaworem
zwrotnym. Zawór Zwrotny praktycznie jest stale zamknięty, a zawór różnicowy w układzie gdzy pompa nie pracuje otwarty. zamyka się gdy włączamy pompę.
3 chba każdy jest dobry
W poziomie nie będzie raczej działał.
Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#14 23 Sie 2009 10:23   

Zawór różnicowy działa w każdej pozycji. Pisałem już to w innym temacie
Powrót do góry

William Bonawentura
Poziom 22
Poziom 22

Post#15 23 Sie 2009 13:51   

mirrzo napisał:

Spotkałem i takie gdzie producent dopuszczał każdą pozycję, ale i takie gdzie jedna z pionowych była wykluczona. Trzeba po prostu przeczytać ulotkę przed zakupem.
Powrót do góry

mirrzo

Post#16 23 Sie 2009 17:56   

Tak będzie bardzo rozsądnie :D
Powrót do góry

parura09
Poziom 13
Poziom 13

Post#17 26 Sie 2009 09:59   

Macie racje zawór różnicowy potocznie zwany kulowym jest montowany równolegle do pompki zabezpiecza piec przed rozerwaniem przy zaniku napięcia napięcia u mnie była tak sytuacja hydraulik zamontował pompkę bez tego zaworu i kiedyś ojciec ja włączył i gdzieś poszedł i przyszedł w ostatniej chwili mało pieca nie rozje....
Powrót do góry

sedfe1
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Wołów

Post#18 10 Paź 2009 18:26   

Mam zamontawana pompe na powrocie do pieca czy ,zawor bedzie dzialal?
Powrót do góry

mirrzo

Post#19 10 Paź 2009 20:16   

Oczywiście TAK
Powrót do góry

Moritouri
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: ZielonaGóra

Post#20 11 Paź 2009 10:00   

Na powrocie można zastosować równolegle z pompą w pozycji poziomej zawór różnicowy klapowy.:)
Powrót do góry

krisi3
Poziom 18
Poziom 18

Post#21 11 Paź 2009 11:29   

Tu masz link -http://yfrog.com/09beztytuuyep
Powrót do góry

mirrzo

Post#22 11 Paź 2009 22:12   

Już klepaliśmy ten temat i podałem link do producenta gdzie jasno było napisane, że można te zawory montować i na powrocie i na zasilaniu - w każdej pozycji.
Zainteresowanych odsyłam na wcześniejsze tematy na tym forum - mi się nie chce szukać
Powrót do góry

d3lta
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Kraków

Post#23 11 Gru 2009 17:39   

mirrzo napisał:

Mam z tym problem. Kupiłem zawór różnicowy przystosowany wg. DTR do pracy w każej pozycji - zamonotowałem go w pionie z przepływem w dół. Okazało się że kulka jest lżejsza od wody i nawet przy wyłączonej pompie zamyka przepływ grawitacyjny. Będe musiał dołożyć parę kolanek i zamontować go w poziomie.
Chyba że jest inne wyjście, podpowiedzie coś?

Powrót do góry

A-Mail
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Grudziadz

Post#24 11 Gru 2009 18:39   

KTO Ci tak namieszał z tym zaworem?
instalacja powinna miejwiecejwygladc tak:Pytania o zawór różnicowy
A tamto? co tobie zrobili przez nieuwagę mozesz zniszczyć sobie instalację
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Gru 2009 18:39   

Powrót do góry

d3lta
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Kraków

Post#25 11 Gru 2009 19:00   

Firma mi wymieniała kocioł 5 lat temu i zrobili to tak:
Sęk w tym że pompka tutaj chodziła cały czas całą dobę.
W tym roku dołożyłem przekaźnik termostatyczny który mi uruchamia pompkę i dlatego dołożyłem do niej równolegle zawór różnicowy w taki sposób jak na pierwszym obrazku z tego względu że ten 2 calowy główny zawór kulowy jest nie do ruszenia - wymiana na różnicówkę wymagała by cięcia rur i spawania gazowego (brak śrubunków, fachowcy najpierw skręcili potem zespawali), a tak jak ja to zrobiłem to zrobiłem w miedzi.
Oczywiście przed pompką mam filtr skośny, tylko zapomniałem go wrysować.

Ogólnie to wydaje mi się że zamysł był dobry, tylko różnicówka jest stale zamknięta, ponieważ kulka w niej unosi się na powieżchni wody - sprawdzałem w wiadrze i dlatego jestem w kropce chwilowo :)
Powrót do góry

mirrzo

Post#26 11 Gru 2009 23:10   

Kulka ma minimalną pływalność DODATNIĄ. Zatem zawsze będzie u góry, ale tylko do czasu palenia w kotle. W wyniku naturalnych zjawisk jakie nabywa woda, zawór przesunie się w stronę jej przepływu.
A schemat powinien wyglądać właśnie tak:
A-Mail napisał:

Powrót do góry

wolem
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Rumia

Post#27 24 Paź 2010 14:21   

mirrzo napisał:
Kulka ma minimalną pływalność DODATNIĄ. Zatem zawsze będzie u góry, ale tylko do czasu palenia w kotle.

Czyli jeśli dobrze rozumiem, gdy woda ostygnie zawór różnicowy nie będzie
wymuszał ruchu wody?
Chodzi mi tutaj o wodę w bojlerze... nie chciał bym żeby po wypaleniu się w piecu
woda stygła...
(w bojlerze zawór zwrotny klapowy)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Pytania o zawór różnicowy
Strona 1 z 1