Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Proces bezczynności systemu

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Proces bezczynności systemu
Autor
Wiadomość
transpacyfic93
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Sokolniki Las k. Łodzi

Post#1 Post autora tematu 08 Cze 2008 00:36   

Witam !

Po przeinstalowaniu systemu, postanowiłem spróbować z sterownikami do karty graficznej z laptopvideo2go.com. Nie wiem czy to właśnie to jest przyczyną, ale proces bezczynności systemu dochodzi czasami do 80 - 90 %

Jak się z tym uporać ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Cze 2008 00:36   

Powrót do góry

ViP3R
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Łódź

Post#2 08 Cze 2008 00:43   

Re: Proces bezczynności systemu

To źle? ;)
U mnie jest w tej chwili 99%
Powrót do góry

Pytong
Poziom 22
Poziom 22

Post#3 08 Cze 2008 00:45   

transpacyfic93 napisał:
Witam !

Po przeinstalowaniu systemu, postanowiłem spróbować z sterownikami do karty graficznej z laptopvideo2go.com. Nie wiem czy to właśnie to jest przyczyną, ale proces bezczynności systemu dochodzi czasami do 80 - 90 %

Jak się z tym uporać ?

:rofl: ty tak na serio ?
Powrót do góry

bracki19
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: C:\Winzgroza\System32

Post#4 08 Cze 2008 00:55   

Hehe.... :shocked!:
Nie ma jak to poprawa humoru na dobranoc :D Podobno te 80-90% "chlodzi proca" :D
Mam nadzieje, ze to CI pomoze... Proces bezczynnosci, jak na to wskazuje nazwa, oznacza, ze (w Twoim wypadku) 80-90% mocy obliczeniowej procesora jest nieuzywane...
Ale jesli koniecznie chcesz sie z tym uporac.... Uruchom jakas wymagajaca gre i zminimalizuj ją. Wierz mi, pomoże :bye:
Powrót do góry

soviet100
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Miasto: Cavan

Post#5 08 Cze 2008 01:10   

Bo proces cały czas będzie taki ale jak zobaczysz zakładkę " Wydajność " to użycie procesora będzie 0-10% . Oczywiście jak nic nie robisz .
Powrót do góry

534631
Usunięty

Post#6 08 Cze 2008 13:27   

dobrze że to wyjaśniłeś soviet100 bo reszta miała zamiar sie tylko naśmiewać podsumowując: proces bezczynności systemu to niewykorzystane % użycia procka. czyli to fajnie jak jest ich dużo. Życzę Ci ich jak najwięcej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Cze 2008 13:27   

Powrót do góry

Pytong
Poziom 22
Poziom 22

Post#7 09 Cze 2008 00:57   

psaawkel napisał:
dobrze że to wyjaśniłeś soviet100 bo reszta miała zamiar sie tylko naśmiewać

Jak ja bym chcial zadawać tu pytania, wcześniej nie korzystając z googli to miałbym teraz z 15-20 tysięcy postów jak co po niektórzy. Więc może jedynie czasami wystarczy używać tego co sie ma pod kopułą :>
Powrót do góry

wada
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Miasto: Wrocław

Post#8 09 Cze 2008 01:20   

Wy tu się naśmiewacie, ale proces bezczynności systemu dochodzący do 80 - 90 % to duży problem i wiele firm z tym próbuje walczyć.
Bo po co marnować energię (prąd) i walczyć z ciepełkiem przy aplikacjach mało wymagających i po co procesor ma działać ciągle na maxa, jak wystarczy obniżyć co nieco zasilanie i zegar procesora i wówczas proces bezczynności systemu dochodzi czasami do 10 - 20 % i oszczędzamy bardzo dużo energii do 80%.
I do tego celu jest coraz więcej aplikacji, nawet dostarczanych przez producentów płyt głównych, i coraz więcej takich rozwiązań jest implementowanych w BIOSie. I każdy laptop bez tych sterowników za długo by nie podziałał na baterii i tu transpacyfic93 może mieć problem po przeinstalowaniu systemu, nie wgrał jakiś sterowników od swojego laptopa.
Powrót do góry

Pytong
Poziom 22
Poziom 22

Post#9 09 Cze 2008 01:29   

Cytat:
[size=9] Wy tu się naśmiewacie, ale proces bezczynności systemu dochodzący do 80 - 90 % to duży problem i wiele firm z tym próbuje walczyć.
Bo po co marnować energię (prąd) i walczyć z ciepełkiem przy aplikacjach mało wymagających i po co procesor ma działać ciągle na maxa, jak wystarczy obniżyć co nieco zasilanie i zegar procesora i wówczas proces bezczynności systemu dochodzi czasami do 10 - 20 % i oszczędzamy bardzo dużo energii do 80%. I do tego celu jest coraz więcej aplikacji, nawet dostarczanych przez producentów płyt głównych, i coraz więcej takich rozwiązań jest implementowanych w BIOSie. I każdy laptop bez tych sterowników za długo by nie podziałał na baterii i tu transpacyfic93 może mieć problem po przeinstalowaniu systemu, nie wgrał jakiś sterowników od swojego laptopa.[size]

Ta liczba postów to chyba jednak nie pomyłka.

Boszzzz widzisz i nie grzmisz.

"The System Idle Process is used by Windows NT to implement CPU power saving. The exact power saving scheme depends on the hardware and firmware capabilities of the system in question. For instance, on x86 processors, the process will run a loop of HLT instructions, which causes the CPU to turn off many internal components and wait until an IRQ arrives"
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Cze 2008 01:29   

Powrót do góry

w0jtek
Poziom 2
Poziom 2

Post#10 09 Cze 2008 01:35   

Panowie, szczytujecie absurdalnością żartu :)) Ten dział forum chyba temu nie służy?
Rozwinięcie tekstu kolegi Pytonga znajdziecie w Wikipedii
Powrót do góry

soviet100
Użytkownik obserwowany
Użytkownik obserwowany

Miasto: Cavan

Post#11 09 Cze 2008 01:47   

Podsumowując ten Temat : Wada powiedziałeś prawidłowo wszystko tylko żeby czytać od tyłu i będzie to prawda .
Pytong : Dokładnie tak jak w " xxx" ten system właśnie oszczędza energię a nie jak Wada powiedział marnuje ją .
Myślę że temat można zamknąć bo wszystko wyjaśnione .
Powrót do góry

wada
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#12 09 Cze 2008 01:57   

niedawno miałem klienta z laptopem Toshiba , co zauważył to samo u siebie, wzrósł mu ten proces bezczynności, po tym (szczycił się z tego jak paw) jak zainstalował sam system.
Ale:
laptop działał mu dużo szybciej
co chwila się włączał wentylator, i niezłym gorącem dmuchał
i jak pojechał w trasę to baterie mu błyskawicznie zdechły.

Po wgraniu sterowników od oszczędzania energii wszystko się zmieniło i proces bezczynności z 80% spadł na mniej niż 20%
Powrót do góry

Pytong
Poziom 22
Poziom 22

Post#13 09 Cze 2008 02:12   

Bo wszyscy wiedzą do czego to jest i w dwóch zdaniach można to powiedzieć. Pytanie z topicu można wybaczyć, ale to co przeczytałem o oszczędzaniu energii .... hmmm juz patrzyłem przez moment czy nie jest dziś 1 kwietnia, patrzyłem drugi raz ... hmmm nawet trzeci bo pomimo tego, że jednak nie jest pomyslałem sobie, że nie można być aż takim Proces bezczynności systemu

Dodano po 10 [minuty]:

wada napisał:
niedawno miałem klienta z laptopem Toshiba , co zauważył to samo u siebie, wzrósł mu ten proces bezczynności, po tym (szczycił się z tego jak paw) jak zainstalował sam system.
Ale:
laptop działał mu dużo szybciej
co chwila się włączał wentylator, i niezłym gorącem dmuchał
i jak pojechał w trasę to baterie mu błyskawicznie zdechły.

Po wgraniu sterowników od oszczędzania energii wszystko się zmieniło i proces bezczynności z 80% spadł na mniej niż 20%

Niech ktoś koledze wytłumaczy co to są instrukcje HLT :D
Powrót do góry

wada
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#14 09 Cze 2008 02:29   

Nie każdy wie co to jest System Idle Process (proces bezczynności systemu) z tego co widać w tym temacie, ale ja jak i ty wiemy, i wcale się z tobą nie mam zamiaru kłócić o to samo :D było by to kolejnym bezsensem (jak euforia ostatniego meczu)

Ale:
- co wyświetla Windows, i jak on to stwierdza w Menedżerze zadań, to wątpię aby ktoś to wiedział.
- co za bzdury tam często pokazuje, to oddzielny rozdział historii
- A ja tylko stwierdziłem fakty, z jakimi się spotkałem kilkakrotnie, i idealnie mi pasowało do tego co napisał założyciel tematu:
transpacyfic93 napisał:
...Po przeinstalowaniu systemu, .... Nie wiem czy to właśnie to jest przyczyną, ale proces bezczynności systemu dochodzi czasami do 80 - 90 % ...

- i tylko odpowiedziałem założycielowi tematu, według praktyki z jaką miałem do czynienia.

I nie mam zamiaru i ochoty kłócić się o to samo - bo to tylko będzie kolejny OffTopic i kolejny bezsens - teorię mamy tę samą, rozumujemy tak samo - ale co robi Windows i jaką kto ma praktykę to z tym niestety rożnie bywa.

I nawet przed chwilą sprawdziłem czy bzdur za dużych nie napisałem, mam procesor AMD i płytę Asusa, i w komplecie był programik AIboster, który reguluje zasilanie procesora i pamięci, oraz ich zegary, i jak mam włączony AIbostera to mam proces bezczynności około 25% i temperatura procesora 36°C, jak go wyłączę to proces bezczynności rośnie do około 82% i temperatura procesora powoli rośnie.
A więc czasami "Piernik do wiatraka - ma coś do siebie czasami"
Dlaczego tak jest - nie wiem
próbowałem sobie różne teorie dopisać, ale fakt jest niestety faktem.

PS
I bardzo proszę abyś co nieco pomyślał, zanim coś napiszesz i zaczniesz czepić się innych, a jak masz jakieś wątpliwości co do mojej ilości postów, to przeczytaj ten post http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5214946#5214946 zanim zaczniesz zaśmiecać czyjeś tematy.
Powrót do góry

Pytong
Poziom 22
Poziom 22

Post#15 09 Cze 2008 12:18   

No dobrze. Widzę, że jednak trzeba to wytłumaczyć. Co to jest HLT, czym sie charakteryzuje, i jak jest powiązany z systemem operacyjnym.

Po pierwsze w odpowiedziach do postów zostało użyte kilka nieprawidłowych stwierdzeń, które były powodem do żartów, śmiechu, szydzenia ... a ironicznie wcale sie nie dziwie. Zaistniała tu manipulacja słowami stworzyła wrażenie, że nie wiadomo o czym mowa i wypaczyła znaczenie tych słów. Definiując "proces bezczynności systemu" systemów rodziny windows NT (od 2k w gorę tzw. IDLE) z daleka od podręcznikowego słownictwa, można powiedzieć że: najprościej jest to proces wskazujący na wolny procent mocy obliczeniowej. Przykład ... IDLE 99% - procesor nie pracuje - a więc wolnej mocy pozostało 99% ; IDLE 20% - system jest obciążony - wolnej mocy procesora pozostało jedynie 20%. Kardynalnym błędem jest mówienie o tym, że IDLE spadło do 20%, lub proces bezczynności był aż 80% a spadł do 20%. Nie zagnieżdżając. Można i należy powiedzieć, że: IDLE wynosi tylko 20% ale spadło do 80%.
Zatem co jest takiego w tym wszystkim, że nieobciążony system pokazuje 20-sto %-towy idle stat. Parę osób wie, że procesory posiadają kilka rodzajów pracy (pobór mocy zarówno intel, cyrix czy cokolwiek innego) i chodzi tu o charakterystykę systemu oszczędności energii APM czy ACPI (technologia oszczędzania energii używana przez systemy windows). APM to dość skomplikowany system powiązany z instrukcjami dla setek tysięcy podzespołów, mający na celu końcowemu użytkownik najczęściej dać możliwość wyboru tych dwóch najważniejszych rodzajów pracy, jakich? praca lub hibernacja.
Niestety APM to system dość stary i archaiczny, nie unowocześniany i z reguły pachnie zeszła erą. APM bowiem sam w sobie nie jest w stanie podejmować decyzji o stanach pracy i oszczędności dostępnych zasobów podczas samej pracy :) O co chodzi w tym ... Mało osób wie, że procesory (najczęściej AMD od lat pffff dawnych) posiadają różne technologie, służące do obniżenia taktowania i napięcia zasilania w systemie wewnętrznym procesora oraz wykonywanie instrukcji w uwzględnieniu priorytetów przerwań. Intel praktycznie do czasów dość niedawnych, może powiedzmy do czasów technologii procesorów centrino, czy tez pentium-m oferuje taka możliwość, co powoduje że instrukcje oszczędzania energii w procesorach przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych znajdziemy najczęściej w procesorach AMD (komputery zasilane bateryjnie posiadają to juz z góry). No ale co to jest? Dla AMD sa to instrukcje, a raczej tryby pracy, które najprościej polegają na tym by wyłączyć część procesora gdy jego moc jest niewykorzystywana. Co to daje .... kolosalna różnice ... spadek poboru mocy z np 60-90W do 10W :). Może ktoś używa S2kCtl i opisze dokładniej, żeby potwierdzić że nie pisze bajek :>
Tak wiec, standardowe IDLE proces, może wysłać sygnały HLT tak zwany HALT :) by wyłączyc system albo zahibernować i to jest jasne. Sam jednak nie steruje podczas normalnej pracy poborem mocy podzespołów. Do tego w komputerach przenośnych, a mało kto wie, że i w stacjonarnych można obniżyć pobór mocy bez wpływu na aktualnie wykonywane zadania na komputerze. Obniża się rachunki zdecydowanie za prąd :> a w przenośnych dłużej pracuje na baterii. No dobrze. Ale dlaczego po uruchomieniu programów które daje producent do oszczędzania energii, IDLE pokazuje że zmniejszył się zapas mocy i IDLE wynosi tylko 20% :> Otóż, przyczyna jest prosta wprowadzenie procesora w stan oszczędny powoduje, że zadania i operacje które w normalnym trybie pracy zajmowały mu 20% jego mocy, teraz pochłaniają 80%. Procesory dziś dysponują takim zapasem, że nie wpływa to znacząco w większości przypadków na wykonywane działania w codziennej pracy na komputerze. Efekt, nawet nie zauważamy, że procesor pracuje w takim trybie, a jedyna informacja to właśnie IDLE o wartości tylko 20%. Trzeba tez dodać, ze większość tych trybów nie jest ustawiana na sztywno i gdy włączona jest oszczędność, procesor sam powróci do pełnej mocy gdy zachodzi taka potrzeba :).

wada napisał:

PS
I bardzo proszę abyś co nieco pomyślał, zanim coś napiszesz i zaczniesz czepić się innych, a jak masz jakieś wątpliwości co do mojej ilości postów, to przeczytaj ten post http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5214946#5214946 zanim zaczniesz zaśmiecać czyjeś tematy.

Reaguje w wyjątkowo nieuleczalncyh przypadkach :>
Powrót do góry

w0jtek
Poziom 2
Poziom 2

Post#16 09 Cze 2008 12:34   

To może teraz ja rzucę garść faktów, zarówno z pracy na swoim lapku jak i stacjonarce. Na komp. stac. pod Windowsem używam małego programiku S2kControl. Służy on do włączania procka AMD Athlon w tryb oszczędzania energii bez zmniejszania wydajności (temperatura spada nawet o 10 °C). W Linuksie nie ma z tym problemu bo za to odpowiada kernel. Oto opis:
Cytat:
Significant power savings of the AMD Athlon processor only occur if the processor is disconnected from the system bus by the Northbridge while in the Halt or Stop Grant state.
The Northbridge can optionally initiate a bus disconnect upon the receipt of a Halt or Stop Grant special cycle. The option of disconnecting is controlled by an enable bits in the Northbridge.

Program key features:
• Enables bus disconnect bit in the Northbridge.
• Full control under Clock Control (CLK_CTL) MSR that determine the internal clock divisor when Athlon system (S2k) bus is disconnected

Jednocześnie stwierdzam, że włączenie lub wyłączenie oszczędzania energii nie ma żadnego wpływu na proces bezczynności systemu. Po prostu nie zauważam żadnej korelacji. Gdy nic nie robię, System Idle Process utrzymuje się w okolicach 99%, tak jak u ViP3Ra.
W lapku z procesorem Intel Mobile Pentium 4-M sytuacja wygląda identycznie. Podczas pracy na bateriach włącza się oszczędzanie energii a proces bezczynności systemu jest niezmiennie na poziomie 99% (przy założeniu, że nic nie robię).

System Idle Process[%] = 100% - ∑(pozostałe procesy[%]) - z tej prostej formułki wynika, że nie ma co się zbytnio cieszyć, gdy System Idle Process ma niską wartość (np. 20%) w czasie rzeczywistej bezczynności. Oznaczałoby to że jakiś proces bądź grupa procesów zużywa w czasie bezczynności ok. 80% czasu procesora.

Rys.1 Efekty działania S2kControl (na górze włączony, niżej - wyłączony)
..przy niezmiennym, 99% System Idle Process
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Cze 2008 12:34   

Powrót do góry

Pytong
Poziom 22
Poziom 22

Post#17 09 Cze 2008 12:40   

w0jtek napisał:
System Idle Process[%] = 100% - ∑(pozostałe procesy[%]) - z tej prostej formułki wynika, że nie ma co się zbytnio cieszyć, gdy System Idle Process ma niską wartość (np. 20%) w czasie rzeczywistej bezczynności. Oznaczałoby to że jakiś proces bądź grupa procesów zużywa w czasie bezczynności ok. 80% czasu procesora.

Właśnie dokłanie o tym mówie, wreszcie ktoś pojętny ...
S2kControl=S2kCtl
Powrót do góry

wada
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#18 09 Cze 2008 16:09   

Pytong napisał:
.... No dobrze. Ale dlaczego po uruchomieniu programów które daje producent do oszczędzania energii, IDLE pokazuje że zmniejszył się zapas mocy i IDLE wynosi tylko 20% :> Otóż, przyczyna jest prosta wprowadzenie procesora w stan oszczędny powoduje, że zadania i operacje które w normalnym trybie pracy zajmowały mu 20% jego mocy, teraz pochłaniają 80%. Procesory dziś dysponują takim zapasem, że nie wpływa to znacząco w większości przypadków na wykonywane działania w codziennej pracy na komputerze. Efekt, nawet nie zauważamy, że procesor pracuje w takim trybie, a jedyna informacja to właśnie IDLE o wartości tylko 20%. Trzeba tez dodać, ze większość tych trybów nie jest ustawiana na sztywno i gdy włączona jest oszczędność, procesor sam powróci do pełnej mocy gdy zachodzi taka potrzeba :). ...

czyli co nieco pomyślałeś i potwierdziłeś to o czym pisałem :D
I to się dzieje przy komputerze podczas normalnej pracy, gdy pracuje kilka aplikacji, albo przykładowo kilka okien przeglądarki z animacjami fleszowymi , i jakiś odtwarzacz audio. A dla laików to można powiedzieć że to tak jakby z procesora 3000MHz który był obciążony tym na 10% przesiedli się na oszczędny prądowo procesor 600MHz, ale obciążony na 80% - czyli jest się z czego cieszyć, szczególnie przy opłatach za prąd, a latem tym że w pokoju nie mamy sauny w pokoju zagrzanym dodatkowo przez komputer.
Powrót do góry

Pytong
Poziom 22
Poziom 22

Post#19 09 Cze 2008 16:31   

Nie po prostu pokazałem prawidłowo to, czym innych wprowadzałeś w błąd :>
Powrót do góry

wada
Zasłużony dla elektroda
Zasłużony dla elektroda

Post#20 09 Cze 2008 19:01   

No cóż ja temat potraktowałem na serio i podałem receptę na bolączkę, i wytłumaczyłem jak dla laika, bez wnikania w szczegóły - bo i tak większość elektrodowiczów tego nie zrozumie.
A ty:
Pytong napisał:
:rofl: ty tak na serio ?

Pytong napisał:
Jak ja bym chcial zadawać tu pytania, wcześniej nie korzystając z googli to miałbym teraz z 15-20 tysięcy postów jak co po niektórzy. Więc może jedynie czasami wystarczy używać tego co sie ma pod kopułą :>

A więc proszę przestań już się chwalić swoją złośliwością.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Proces bezczynności systemu
Strona 1 z 1