Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Metoda oczkowa, obliczanie prądów - zadanie

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Metoda oczkowa, obliczanie prądów - zadanie
Autor
Wiadomość
budyn09
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Bydgoszcz

Post#1 Post autora tematu 09 Cze 2008 20:28   

Problem z zadaniem

Hej szukam pomocy. Musze obliczy wszytskie prądy płynące w tym obwodzie metodą prądów oczkowych i potencjałów węzłowych a totalnie nie wiem jak sie za niego zabrać bo liczba oczek i gałezi sprawia mi olbrzymi problem z ułożeniem równań a książki też nie pomagają. a o to ten obwód.... Metoda oczkowa, obliczanie prądów - zadanie
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Cze 2008 20:28   

Powrót do góry

Quarz
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: -... -.--

Post#2 09 Cze 2008 21:15   

Re: Problem z zadaniem

budyn09 napisał:
Hej szukam pomocy. Musze obliczy wszytskie prądy płynące w tym obwodzie metodą prądów oczkowych i potencjałów węzłowych a totalnie nie wiem jak sie za niego zabrać bo liczba oczek i gałezi sprawia mi olbrzymi problem z ułożeniem równań a książki też nie pomagają. a o to ten obwód....
Metoda oczkowa, obliczanie prądów - zadanie
Ale jaki w tym problem :?: Zakładam (bo nie narysowałeś), iż są na skrzyżowaniach węzły, mamy więc w powyższym obwodzie:
- węzłów w =4,
- gałęzi g =8,
- gałęzi z idealnymi źródłami prądu gJ =2.
Na Metodę Prądów Oczkowych - MPO - musisz znaleźć o oczek:
o = g - (w - 1) =8-(4-1)=5, oraz napisać ro niezależnych równań:
ro = o - gJ =5-2=3,
pamiętając przy tym, by gałęzie z idealnymi źródłami prądu były gałęziami własnymi tychże oczek, oraz by w pozostałych trzech oczkach była zawsze co najmniej jedna gałąź własna danego oczka.
Oczywiście każda z gałęzi musi należeć do jakiegoś oczka - innymi słowy; nie możesz pozostawić żadnej gałęzi która by nie miała swej reprezentacji w napisanych równaniach.

Natomiast na Metodę Potencjałow Węzłowych - MPW - masz wn niezależnych węzłów:
wn = w - 1 =4-1=3.
I tyle też co wn należy ułożyć rw niezależnych równań;
rw = wn,
Jednak w jednej gałęzi jest idealne źródło napięcia, więc różnicę potencjałów pomiędzy węzłami gdzie to źródło jest włączone znasz.
Wobec powyższego, jeśli uziemisz jeden z węzłów tego źródła, to pozostaje o jedno mniej niezależnych węzłów, a więc i o jeden niezależnych równań:
rw = wn - 1 =3-1=2.
Czyli wystarczy napisać tylko dwa równania, ale znaną wartość potencjału trzeciego węzła należy uwzględnić w równaniach w/w.

Forumowa wyszukiwarka działa wyśmienicie, więc zrób z niej użytek i jak wpiszesz tam hasła: MPO oraz drugi raz MPW, to znajdziesz sporo rozwiązanych podobnych zadań - przede wszystkim przy mojej pomocy.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Cze 2008 21:15   

Powrót do góry

budyn09
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Bydgoszcz

Post#3 Post autora tematu 10 Cze 2008 10:50   

Re: Problem z zadaniem

Dzięki za pomoc:) Postaram się to jakoś rozwiązać, a do tego mam jeszcze jedno pytanie. Ma ktoś może polską instrukcję do kalkulatora casio fx-991MS ?
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Metoda oczkowa, obliczanie prądów - zadanie
Strona 1 z 1