X

Metoda oczkowa, obliczanie prądów - zadanie

09 Jun 2008 20:28 BUbudyn09
  • #1 09 Jun 2008 20:28
    budyn09
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Hej szukam pomocy. Musze obliczy wszytskie prądy płynące w tym obwodzie metodą prądów oczkowych i potencjałów węzłowych a totalnie nie wiem jak sie za niego zabrać bo liczba oczek i gałezi sprawia mi olbrzymi problem z ułożeniem równań a książki też nie pomagają. a o to ten obwód.... Metoda oczkowa, obliczanie prądów - zadanie
  • #2 09 Jun 2008 21:15
    Quarz
    Level 43  
    Helpful post? (0)
    budyn09 wrote:
    Hej szukam pomocy. Musze obliczy wszytskie prądy płynące w tym obwodzie metodą prądów oczkowych i potencjałów węzłowych a totalnie nie wiem jak sie za niego zabrać bo liczba oczek i gałezi sprawia mi olbrzymi problem z ułożeniem równań a książki też nie pomagają. a o to ten obwód....
    Metoda oczkowa, obliczanie prądów - zadanie
    Ale jaki w tym problem :?: Zakładam (bo nie narysowałeś), iż są na skrzyżowaniach węzły, mamy więc w powyższym obwodzie:
    - węzłów w =4,
    - gałęzi g =8,
    - gałęzi z idealnymi źródłami prądu gJ =2.
    Na Metodę Prądów Oczkowych - MPO - musisz znaleźć o oczek:
    o = g - (w - 1) =8-(4-1)=5, oraz napisać ro niezależnych równań:
    ro = o - gJ =5-2=3,
    pamiętając przy tym, by gałęzie z idealnymi źródłami prądu były gałęziami własnymi tychże oczek, oraz by w pozostałych trzech oczkach była zawsze co najmniej jedna gałąź własna danego oczka.
    Oczywiście każda z gałęzi musi należeć do jakiegoś oczka - innymi słowy; nie możesz pozostawić żadnej gałęzi która by nie miała swej reprezentacji w napisanych równaniach.

Natomiast na Metodę Potencjałow Węzłowych - MPW - masz wn niezależnych węzłów:
    wn = w - 1 =4-1=3.
    I tyle też co wn należy ułożyć rw niezależnych równań;
    rw = wn,
    Jednak w jednej gałęzi jest idealne źródło napięcia, więc różnicę potencjałów pomiędzy węzłami gdzie to źródło jest włączone znasz.
    Wobec powyższego, jeśli uziemisz jeden z węzłów tego źródła, to pozostaje o jedno mniej niezależnych węzłów, a więc i o jeden niezależnych równań:
    rw = wn - 1 =3-1=2.
    Czyli wystarczy napisać tylko dwa równania, ale znaną wartość potencjału trzeciego węzła należy uwzględnić w równaniach w/w.

Forumowa wyszukiwarka działa wyśmienicie, więc zrób z niej użytek i jak wpiszesz tam hasła: MPO oraz drugi raz MPW, to znajdziesz sporo rozwiązanych podobnych zadań - przede wszystkim przy mojej pomocy.
  • #3 10 Jun 2008 10:50
    budyn09
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dzięki za pomoc:) Postaram się to jakoś rozwiązać, a do tego mam jeszcze jedno pytanie. Ma ktoś może polską instrukcję do kalkulatora casio fx-991MS ?
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products