Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Po co oznaczenia przewodów L i N?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Po co oznaczenia przewodów L i N?
Autor
Wiadomość
kamo_83
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Ostrowiec Św

Post#1 Post autora tematu 10 Cze 2008 14:56   

Po co oznaczenia L N?

witam serdecznie! od razu pisze że jestem kompletnym laikim w dziedzinie elektryki ale spotkałem się z takim problemem moze mi ktos pomoże.. montując układ świetlówki ze statecznikiem elektronicznym Osrama mam napisane na wejściach L i N skoro prąd jest przemienny (to wiem) to po co rozgraniczac na L i N co się stanie jak podłącze odwrotnie? może mi ktoś to wytłumaczyć?

Bardzo dziekuje wszystkim fachowcom za wyrozumialosc.. :)
Powrót do góry

tronics
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Bojszowy k. Tychów

Post#2 10 Cze 2008 17:29pomocny post - solucja   

Re: Po co oznaczenia L N?

L - faza
N - przewód neutralny (zero)

A po co rozgraniczać? Ano pewnie dla wygody, jak jest dobrze zaprojektowana sieć i mamy 3 kabelki...jeden czarny (lub brązowy), 1 niebieski i 1 zielono-żółty to fajnie się pracuje wiedząc, że zielono-żólty to PE, niebieski to neutralny (N) a tylko brązowy albo czarny może nas zabić ^^
funkcjonalności sieci to nie zmienia, ale jednak estetykę 'lekko' :)
Powrót do góry

patryk-84a
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Inowrocław

Post#3 10 Cze 2008 17:37pomocny post - solucja   

Dotykając przewodu L może cię zabić, dotykając przewodu N nie powinno cię zabić, i tym one się różnią. W odbiornikach nie ma to znaczenia na który przewód damy N a na który L, dla zwykłego użytkownika też nie za bardzo, ale dla instalatorów tak. I dodam jeszcze że w instalacji 3f zamiana przewodu N i L ma bardzo duże znaczenie :).
Powrót do góry

einstal
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: www_einstal_com

Post#4 10 Cze 2008 21:08   

Witam,
Uzupełniając wypowiedzi kolegów, dla przykładu zasilacz w komputerze ma bezpiecznik na L. Jeżeli gniazdo sieciowe jest prawidłowo podłączone (tzn: patrząc na bolec u góry, L z lewej, N z prawej strony) to w tym zasilaczu po przepaleniu się bezpiecznika na płytce nie ma fazy. Jeżeli masz odwrotnie to na całej płytce zasilacza jest faza. A gdy w gniazdku brak przewodu ochrony to na obudowie komputera może pojawic się napięcie sieci!

DLATEGO WAŻNE JEST UZIEMIENIE GNIAZDKA 230V JEŻELI URZĄDZENIA POSIADAJĄ TAKĄ WTYCZKĘ Z UZIEMIENIEM!

Jeszcze raz, patrząc na gniazdo 230V: Jeżeli bolec u góry to L z lewej a N z prawej strony!

Pozdrawiam
Powrót do góry

Madrik
Moderator Robotyka
Moderator Robotyka

Miasto: Warszawa

Post#5 10 Cze 2008 21:46pomocny post - solucja   

kamo_83 napisał:
witam serdecznie! od razu pisze że jestem kompletnym laikim w dziedzinie elektryki ale spotkałem się z takim problemem moze mi ktos pomoże.. montując układ świetlówki ze statecznikiem elektronicznym Osrama mam napisane na wejściach L i N skoro prąd jest przemienny (to wiem) to po co rozgraniczac na L i N co się stanie jak podłącze odwrotnie? może mi ktoś to wytłumaczyć?

Bardzo dziekuje wszystkim fachowcom za wyrozumialosc.. :)

Ponieważ, pomimo przemienieności prądu, faza czyli L jest połączona bezpośrednio ze źródłem napięcia - uzwojenie transformatora.
N - czyli zero, jest połączone z punktem neutralnym transformatora.
Oznaczo to, że na L, w momencie gdy prąd nie płynie, masz stale niebezpieczny potencjał - w dużym skrócie.
Na N, ten potencjał jest dużo niższy.
Dlatego producent oznacza gdzie masz podłączyć przewody, bo jeszcze jakiś domorosły ekspert od neonówki podałby fazę na obudowę i zrobił komuś krzywdę.
A kiedy ją zrobi, i płąd popłynie, to podłączonemu nie będzie już robić różnicy, czy prąd się zmienia i od której strony...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Cze 2008 21:46pomocny post - solucja   

Powrót do góry

Kanar
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Police

Post#6 10 Cze 2008 23:12pomocny post - solucja   

einstal napisał:
Witam,
Uzupełniając wypowiedzi kolegów, dla przykładu zasilacz w komputerze ma bezpiecznik na L. Jeżeli gniazdo sieciowe jest prawidłowo podłączone (tzn: patrząc na bolec u góry, L z lewej, N z prawej strony) to w tym zasilaczu po przepaleniu się bezpiecznika na płytce nie ma fazy. Jeżeli masz odwrotnie to na całej płytce zasilacza jest faza. A gdy w gniazdku brak przewodu ochrony to na obudowie komputera może pojawic się napięcie sieci!

DLATEGO WAŻNE JEST UZIEMIENIE GNIAZDKA 230V JEŻELI URZĄDZENIA POSIADAJĄ TAKĄ WTYCZKĘ Z UZIEMIENIEM!

Jeszcze raz, patrząc na gniazdo 230V: Jeżeli bolec u góry to L z lewej a N z prawej strony!

Pozdrawiam

Nie do końca jest tak jak piszesz.
Faza z lewej strony gniazda nie ma nic wspólnego z prawidłowym podłączeniem gniazda, świadczy o czym innym. Przykład: podwójne gniazdo, przewód fazowy podłączony z lewej strony: wtyczka włożona z dołu- faza po lewej; wtyczka włożona z góry: faza po prawej.
Powrót do góry

Quarz
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: -... -.--

Post#7 10 Cze 2008 23:22   

Kanar napisał:
einstal napisał:
Witam,

Pozdrawiam

Faza z lewej strony gniazda nie ma nic wspólnego z prawidłowym podłączeniem gniazda, świadczy o czym innym. Przykład: podwójne gniazdo, przewód fazowy podłączony z lewej strony: wtyczka włożona z dołu- faza po lewej; wtyczka włożona z góry: faza po prawej.
Ale to jest zaszłość po minionej epoce kiedy w Polsze tej zasady nie przestrzegano... :idea: :cry: ... i tak nam to zostało... 8-O
Zobacz, sprawdź, podobne gniazda u zachodnich sąsiadów, czy w Hameryce... :D
Powrót do góry

kamo_83
Poziom 3
Poziom 3

Post#8 Post autora tematu 11 Cze 2008 08:03   

dziekuje wam za odpowiedzi :) rozumiem, ze dla samego układu nie ma to większego znaczenia.. tzn ukałd statecznika nie uszkodzi się jeżeli podłącze inaczej.. Oznaczenie L N jest stosowane ze wzgledow bezpieczenstwa ..zeby ktos nie podlaczyl sie przez przypadek do pradu.. czy dobrze rozumuje?
Powrót do góry

niutat
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Biłgoraj

Post#9 11 Cze 2008 08:43pomocny post - solucja   

Witam
bezpieczeństwo też ale są przypadki gdzie L i N muszą być na swoich miejscach np. niektóre piece gazowe i gazowe podgrzewacze wody.Poza tym w bojlerach elektrycznych gdyby L nie był wyłączany przez termostat grzałka była by cały czas pod napięciem, przebicie izolacji grzałki mogło by doprowadzić do eksplozji bojlera.
Powrót do góry

einstal
Poziom 10
Poziom 10

Post#10 11 Cze 2008 10:52   

Witam,
Kolego Kamo_83, dobrze rozumujesz. Dla swojego bezpieczeństwa w takich układach które budujesz (prototypowych) możesz zastosować bezpieczniki na dwóch przewodach L i N -np 1Amperowe. Po sprawdzeniu poprawności działania, łączysz do instalacji już bez bezpieczników.

Życzę powodzenia w odkrywaniu tajników elektryki.

Kanar napisał:
einstal napisał:
Witam,

Pozdrawiam

Kolego Kanar, czy możesz rozwinąć myśl: 'o czym innym świadczy podłączenie gniazda'

Są gniazda podwójne które stosują się do tej zasady -lecz są droższe. Osobiście w takich przypadkach staram się stosować pojedyncze gniazda, a rozdział na kilka odbiorników stosuje za pomocą przedłużacza. W każdym przypadku ważne jest podłączenie przewodu ochronnego (PE lub PEN) do bolca.
Trzeba sobie zadać pytanie co jest ważniejsze, Komfort czy BEZPIECZEŃSTWO? Ja stawiam na to drugie!

Pozdrawiam
Powrót do góry

kamo_83
Poziom 3
Poziom 3

Post#11 Post autora tematu 11 Cze 2008 11:42   

Pięknie dziekuje za to ze tak liczna grupa ekspertow odpowiedziala na zapytanie żółtodzioba jakim niewątpliwie jestem ..wasze wskazówki są bardzo istotne i ciekawe chociaz nie wszystko do końca rozumiem

Mam prosbę..
mógłby mi ktoś może jeszcze pomóc co do jakiś wiadomości na temat oświetlenia, stateczników, świetlówek.. chodzi mi o praktyczne informacje fachowców :) a nie wiadomości teoretyczne niezrozumiale dla przecietnego zjadacza chleba :) Jest jakas dobra literatura w tej materi? poradzcie..

Licze na rownie ciekawe wpisy jak do tej pory :)
Powrót do góry

einstal
Poziom 10
Poziom 10

Post#12 11 Cze 2008 12:02pomocny post - solucja   

Polecam do poczytania: http://bezel.com.pl/instalacje.html

Jeżeli czegoś nie rozumiesz, to pytaj. Moim zdaniem najlepiej się uczyć na układach z życia. Teoria jest ważna ale nie zrozumiesz jej bez praktyki.

Powodzenia
Powrót do góry

kamo_83
Poziom 3
Poziom 3

Post#13 Post autora tematu 11 Cze 2008 12:11   

Po co oznaczenia przewodów L i N?

To jest ten statecznik Osrama.. jest L i N skoro nie jest istotne gdzie damy L a gdzie N bo prąd jest przemienny to po co producent zamieszcza takie oznakowanie.. z wypowiedzi kolegow uznaje ze ze wzgledow bezpieczenstwa, zeby ktos wiedzial gdzie co jest i zeby nie porazil go prad podczas montazu/demontazu takiego ustrojstwa :) moze dlatego tez zeby nie podac L na N bo to mogloby dac prad na obudowie statecznika ..sam statecznik działałby jednak normalnie.. przepraszam za moze glupie pytania ..dla profesjonalistow moze to sie wydac jakims horrorem.. ale dziekuje za wyrozumialosc :)

Dodano po 4 [minuty]:

fajna stronka :) juz ja obczajam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Cze 2008 12:11   

Powrót do góry

einstal
Poziom 10
Poziom 10

Post#14 11 Cze 2008 13:06   

Jeżeli producent zaznaczył L i N to ma to znaczenie.
Dla przykładu: transformator ma zab. termiczne 105'C na styku oznaczonym 1 lub L, po zadziałaniu takiego zabezpieczenia w tym transformatorze nie ma fazy! Transf. mógł byc wcześniej zalany wodą więc wzrosła temperatura i wszystko jest OK. A teraz odwróc sytuacje - faza będzie na obudowie transformatora nawet przy zadziałaniu zabezpieczenia.

W przypadku Twojego statecznika na pewno istnieje dokumentacja na podstawie jakich norm został zbudowany i jakie zabezp. posiada.

PS
Czy obudowa jest metalowa? Jest napis "PE" lub symbol "ziemi"?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Cze 2008 13:06   

Powrót do góry

kamo_83
Poziom 3
Poziom 3

Post#15 Post autora tematu 11 Cze 2008 13:50   

obudowa jest metalowa ..nie ma napisu PE lub symbolu uziemienia.. a przeczytałęm że powinien być uziemiony np. przez zastosowanie śrubki z podkładka koronkową jeżeli mocowany jest do oprawy oświetleniowej metalowej ..dodatkowa taka oprawa powinna byc uziemiona za pomoca przewodu ochronnego PE lub PEN.. właśnie czy ktoś mi powie na czym polega ta subtelna różnica między PE a PEN? :) ..bo jezeli statecznik jest uziemiony.. do oprawy oswietleniowej a ta jest polączona przewodem ochronnym to nawet jesli zamienimy L z N i pojawi sie napiecie na obudowie statecznika to i tak zostanie ono odprowadzone za pomoca przewodu ochronnego czyz nie ? :) nie wiem czy dobrze rozumuje..
Powrót do góry

einstal
Poziom 10
Poziom 10

Post#16 11 Cze 2008 15:54pomocny post - solucja   

-w nowej instalacji PE to jest żółto-zielony łączony w punkcie podziału sieci(patrz schematy z linku który Ci podałem) natomiast N jest przewodem roboczym. Przewód niebieski należy traktować tak jak fazowe, ale to już inna historia na kilkanaście postów.
-w starych instalacjach PEN to jeden przewód spełniający dwie funkcje, ochronną i roboczą. Rozwiązanie bardziej awaryjne jeżeli chodzi o BEZPIECZEŃSTWO!

W drugiej sprawie( ..bo jezeli statecznik jest uziemiony.. ) jest inaczej. Złącze N nie jest połączone z obudową statecznika.
Powrót do góry

kamo_83
Poziom 3
Poziom 3

Post#17 Post autora tematu 11 Cze 2008 16:02   

juz to chyba rozgryzlem po co jest to oznaczenie L N ..byc moze to dlatego ze ten stecznik wylacza sie po przekroczeniu temperatury pracy.. no a jak zamienimy L z N to wtedy zabezpieczenie moze nie zadzialac i statecznik sie zkopci..
Powrót do góry

einstal
Poziom 10
Poziom 10

Post#18 11 Cze 2008 16:15   

...tak, ale to będą skrajne sytuacje awaryjne np woda w urządzeniu. Najczęściej jest tak że zadziała zabezpieczenie i wszystko jest OK nawet przy błędnym podłączeniu.
Powrót do góry

Madrik
Moderator Robotyka
Moderator Robotyka

Miasto: Warszawa

Post#19 11 Cze 2008 17:58   

kamo_83 napisał:
dziekuje wam za odpowiedzi :) rozumiem, ze dla samego układu nie ma to większego znaczenia.. tzn ukałd statecznika nie uszkodzi się jeżeli podłącze inaczej.. Oznaczenie L N jest stosowane ze wzgledow bezpieczenstwa ..zeby ktos nie podlaczyl sie przez przypadek do pradu.. czy dobrze rozumuje?

Prawie. Dla niektórych urządzeń, prawidłowe podanie L i N ma zasadnicza znaczenie. Są jeszcze przepisy i dobre zwyczaje, które mają na celu między innymi to, żeby ktoś się do prądu nie podłączył, oraz, żeby był jakiś porządek, a nie każdy sobie.
Powrót do góry

and61
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Konstancin

Post#20 11 Cze 2008 18:09   

Quarz napisał:
Kanar napisał:
...Faza z lewej strony gniazda nie ma nic wspólnego z prawidłowym podłączeniem gniazda, świadczy o czym innym. Przykład: podwójne gniazdo, przewód fazowy podłączony z lewej strony: wtyczka włożona z dołu- faza po lewej; wtyczka włożona z góry: faza po prawej.

Ale to jest zaszłość po minionej epoce kiedy w Polsze tej zasady nie przestrzegano... :idea: :cry: ... i tak nam to zostało... 8-O
... :D

takie gniazda są w dalszym ciągu dostepne w sprzedarzy choćby to produkowane przez Polo Optima
i dlatego jeśli firma nie zadaje sobie sprawy że produkuje bubel nie należy tego kupowac by nie zrobic komus lub sobie krzywdy

Załączniki:
Powrót do góry

einstal
Poziom 10
Poziom 10

Post#21 11 Cze 2008 19:04   

...takie gniazdo to niestety standard. A dlatego że niewiele kosztuje!
Powrót do góry

Kanar
Poziom 9
Poziom 9

Post#22 11 Cze 2008 22:04   

einstal napisał:
Witam,
Kolego Kamo_83, dobrze rozumujesz. Dla swojego bezpieczeństwa w takich układach które budujesz (prototypowych) możesz zastosować bezpieczniki na dwóch przewodach L i N -np 1Amperowe. Po sprawdzeniu poprawności działania, łączysz do instalacji już bez bezpieczników.

Życzę powodzenia w odkrywaniu tajników elektryki.

Kanar napisał:
einstal napisał:
Witam,

Pozdrawiam

Kolego Kanar, czy możesz rozwinąć myśl: 'o czym innym świadczy podłączenie gniazda'

Są gniazda podwójne które stosują się do tej zasady -lecz są droższe. Osobiście w takich przypadkach staram się stosować pojedyncze gniazda, a rozdział na kilka odbiorników stosuje za pomocą przedłużacza. W każdym przypadku ważne jest podłączenie przewodu ochronnego (PE lub PEN) do bolca.
Trzeba sobie zadać pytanie co jest ważniejsze, Komfort czy BEZPIECZEŃSTWO? Ja stawiam na to drugie!

Pozdrawiam

Witam:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1006972
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Cze 2008 22:04   

Powrót do góry

Wirnick
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Katowice / Międzyrzecze

Post#23 11 Cze 2008 22:18   

Dlaczego stosuje się opisy na urządzeniu np." L" ," N ", 1 , 2, ... ?.
A jakby ich nie było i nie było by instrukcji ?.
Nie oczekuję odpowiedzi .

Istotą tego problemu jest ADRES , np. Nazwa, ścieżka.
Dla mnie L i N to znajome ścieżki w urządzeniu o nazwie statecznik .
Powrót do góry

einstal
Poziom 10
Poziom 10

Post#24 12 Cze 2008 01:16   

Witam kolegę Kanar,
Nadal nie mam rozwiniętej myśli kolegi: "Faza z lewej strony gniazda nie ma nic wspólnego z prawidłowym podłączeniem gniazda, świadczy o czym innym"
Powrót do góry

krzychol66
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: -

Post#25 12 Cze 2008 10:53pomocny post - solucja   

Koledze Wirnickowi chodzi najprawdopodobniej o to, że zaciski w urządzeniu muszą się jakoś nazywać. Chociażby po to, aby projektant jakiegoś większego urządzenia wykorzystującego dany podzespół mógł narysować projekt, w którym każe konkretną żyłę przewodu podłączyć pod konkretny zacisk, a nie inaczej. I aby elektromonter składający urządzenie nie musiał się zastanawiać, którą żyłę gdzie podłączyć.

Ad meritum: temu statecznikowi jest najprawdopodobniej wszystko jedno, gdzie dostanie fazę, a gdzie neutral. Jeżeli jest inaczej, to w dokumentacji o tym napisano. Może ewentualnie chodzić o sprawy następujące:
1. odłączenie bezpieczeństwa (np. termiczne) - dobrze by było, aby odcinało fazę, a nie N. Chociaż wydaje się, że skoro już odcina, to powinno odcinać wszystko.
2. wewnętrzne połączenia elektroniczne: dobrze by było, aby masa elektroniki była połączona z N, a nie fazą. Chociażby ze względu na potencjalne zakłócenia EMC.
Co do gniazdek sieciowych: nie chcę wzbudzać kolejnego flama, ale... Panowie, podłączanie fazy z lewej strony gniazdka jest zwyczajem, a nie unormowanym wymogiem. Urządzenia podłączane rozłącznie do typowego gniazdka sieciowego MUSZĄ być tak skonstruowane, aby pracowały poprawnie przy podłączeniu odwrotnym.
Powrót do góry

kamo_83
Poziom 3
Poziom 3

Post#26 Post autora tematu 12 Cze 2008 14:57   

sorka że użyłem wielkich liter to wynikało z mojej nie wiedzy.. nie forumowałem się wcześniej :)

Dodano po 2 [minuty]:

A co to są zakłócenia EMC? w skrócie :)
Powrót do góry

tronics
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Bojszowy k. Tychów

Post#27 12 Cze 2008 15:35pomocny post - solucja   

A wujek google i ciocia wikipedia na to:
LINK
Powrót do góry

Kanar
Poziom 9
Poziom 9

Post#28 15 Cze 2008 11:25   

einstal napisał:
Witam kolegę Kanar,
Nadal nie mam rozwiniętej myśli kolegi: "Faza z lewej strony gniazda nie ma nic wspólnego z prawidłowym podłączeniem gniazda, świadczy o czym innym"

Witam kolegę.
Przytoczę cytat z tematu, którego link przesłałem:
"Co do umiejscawiania fazy z lewej, to myślę, że jest to po prostu jedną z zasad fachowej roboty instalatorskiej i wskazuje na trzymanie porządku przez montera.

W Polsce takiego przepisu nie ma, ale o ile wiem, jest w którymś (którychś) kraju zachodnim."
Powrót do góry

einstal
Poziom 10
Poziom 10

Post#29 15 Cze 2008 22:42   

Kolega Kamo_83 prowadzi temat o stateczniku elektronicznym i powinien
zastosować połączenie do sieci tak jak wymaga tego producent.

Jeżeli BOLEC U GÓRY to L z lewej a N z prawej strony! taki sposób
podłączania przewodów w gniazdach jest bardzo ważny w sieciach
komputerowych aby nie eliminować zabezpieczeń i filtrów, ani nie
stwarzać zagrożenia, jest też istotny dla pomiarowców - gdyż w znaczny
sposób ułatwia wykonywanie pomiarów.
Proszę sobie wyobrazić filtr w urządzeniach energo-elektronicznych
instalowany pomiędzy L i PE. Jest zwarty (w pkt. podziału PEN) jeżeli N
jest z lewej strony gniazda - tak jakby go nie było.
Zaraz odezwie się ktoś kto powie że u naszych zachodnich sąsiadów jest
inaczej, ale to już jest ich problem, na pewno jakoś go rozwiązali za
pomocą rozbudowanego filtru lub zabezpieczenia. Anglicy dla przykładu
instalują bezpiecznik (L) we wtyczce zasilającej 230V - czy to jest rozrzutność?

Dodam jeszcze że te zasady są przenoszone do nowych
urządzeń (lodówka, pralka, TV) ze względu na większą liczbę
mikrokontrolerów które nie mogły by pracować prawidłowo bez tych
rozwiązań. Coraz częściej zauważam bezpiecznik lub przewężenie ścieżki
drukowanej na przewodzie zasilającym fazowym (L) -znacząco poprawia bezpieczeństwo.

Czy kolega Kanar uważa że takie łączenie gniazda nie jest bezpieczniejsze?

Kolega Kanar cytuje z tematu:
"Co do umiejscawiania fazy z lewej, to myślę, że jest... -to jest myślenie czy stwierdzenie faktu?
I czy na pewno nie ma takiego prawa, rozporządzenia, normy? . ....707

Pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Po co oznaczenia przewodów L i N?
Strona 1 z 1