X

Czy b±ki (owady) gryz± ??

11 Jun 2008 15:02 DZdzi_dziu¶
  • #1 11 Jun 2008 15:02
    dzi_dziu¶
    Level 33  
    Helpful post? (+3)
    Czy owady, konkretniej trzmiele ziemne, bo tak± nazwę znalazłem w ksi±żce o owadach, gryz± ?? Skurkowane zrobiły gniazdo pod altank± która wła¶nie ma być rozbierana i nie bardzo wiem czy bezpiecznie się za to zabrać. Ponadto wyczytałem że te trzmiele s± gatunku pszczołowatych i gromadz± w gnieĽdzie miód czy to prawda?
    Na tej stronie s± zdjęcia tego trzmiela http://www.nuzban.scholaris.pl/zwierz/t/trzmizie.htm
    Proszę o podpowiedĽ
  • #2 11 Jun 2008 15:06
    MarekPPN
    Level 35  
    Helpful post? (+2)
    Oczywi¶cie że gryz±. Nawet chyba mocniej niż osy.
  • #3 11 Jun 2008 15:14
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Helpful post? (0)
    B±ki to tzw trzmiele. Znane s± przypadki przenoszenia w±glika i innego ¶winstwa. Ogólnie w naszym kraju nie ma z nimi problemu.
    Ale łapania ich odradzam. Często po ugryziemu wystepuj± uczulenia.
  • #4 11 Jun 2008 15:16
    don diego
    Level 32  
    Helpful post? (-1)
    Quote:
    Trzmiele prawie nigdy nie atakuj± ludzi. S± bardzo łagodne. Najczę¶ciej przy spotkaniu z człowiekiem uciekaj±. Przyduszone mog± lekko uż±dlić. Nie pozostawiaj± ż±deł w skórze, dlatego ilo¶ć przekazanego jadu jest mała.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Trzmiel
    Wszystkie gatunki s± pod prawn± ochron± gatunkow±.
  • #5 11 Jun 2008 15:21
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Helpful post? (+2)
    Moze żle napisałem, ale b±k to nie trzmiel. Tak go nazywaj± ludzie, wiec to nazwa potoczna.

oto b±k w Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C4%85kowate
  • #6 11 Jun 2008 15:21
    Lechu_AF1
    Level 15  
    Helpful post? (+2)
    Nie gryz± tylko ż±dl±. Posiadaj± ż±dło w końcu odwłoka z torebk± jadow±.
    Gryzie to pies albo małpa.

Co do łagodno¶ci to też jest względna. Mój ojciec pewnego dnia natkn±ł się przypadkowo na trzmiela który siedział na kwiacie. Mimo małej ilo¶ci jadu miał pewne obiawy, takie jak uczucie zimna, mrowienie itp. Może być to spowodowane lekk± alergi± na jad.
    Natomiast NIE-alergicy => nie maj± się czego obawiać.

Natomiast tzw. BˇKI to s± takie muchy. Te z gatunku tych okropnych "końskich" much. Musz± pić krew ssaków, np. koni lub krów żeby się rozmnażać. Czasem żywi± się na ludziach co objawia się bólem przy ukłuciu (najczę¶ciej wtedy człowiek zabija "b±ka") i uczuleniem na wszystkie "syfy" które przenosi on w aparacie kłuj±cym.
  • #7 11 Jun 2008 15:22
    monrant
    Level 22  
    Helpful post? (+3)
    Ja s±dzę że nie gryz±, a dokuczliwie ż±dl±.
    Mam nadzieję, że mnie kto¶ poprze.
  • #8 11 Jun 2008 15:23
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Helpful post? (+5)
    Jezeli "kłuj±", to chyba ż±dłem???

oto b±K:

i trzmiel:

• #9 11 Jun 2008 15:24
    dzi_dziu¶
    Level 33  
    Topic author Helpful post? (+1)
    Czyli mogę delikatnie naruszyć ich gniazdo nie obawiaj±c się sytuacji, z poprzedniego roku, kiedy to dwóch mężczyzn pogryzły szerszenie ?? Czy muszę prosić o pomoc jakie¶ służby ?? albo w gorszym razie trutkę
  • #10 11 Jun 2008 15:30
    Lechu_AF1
    Level 15  
    Helpful post? (+2)
    Ja sadze że w obronie gniazda mog± się rzucic ale nie będ± w 1% tak groĽne jak szerszenie.

Tak BTW: chciałbym zobaczyć jak wielkie musiałyby być teszerszenie żeby UGRYZŁY człowieka :D ;) . Szerszenie, pszczoły, osy, trzmiele ŻˇDLˇ a nie gryz±. Gryz± też bo maj± żuwaczki, ale nie gryz± ludzi :P .

A "B±ki" i komary kłuj± bo maj± tzw.: aparat gębowy kłuj±co-ss±cy.
  • #11 11 Jun 2008 15:44
    dzi_dziu¶
    Level 33  
    Topic author Helpful post? (+2)
    Jak mnie pogryz± to powiem, nie mogę dłużej czekać z rozkładaniem spróchniałej altanki.
  • #12 11 Jun 2008 15:55
    hos7433
    Level 22  
    Helpful post? (-1)
    Jesli chodzi o ¶cisło¶ć do usuwania gniazd owadów ż±dl±cych, a do takich niew±tpliwie zalicza się trzmiel, zobowi±zana jest straż pożarna, do której o pomoc radziłbym się zwrócić. Prawd± jest, że rozjuszone trzmiele w obronie gniazda mog± ż±dlić i to porz±dnie. Oj, przekonałem się kiedy¶ na własnej skórze.:cry: :D.
    Trzmiele, jak kto¶ wcze¶niej wspomniał podlegaj± ochronie gatunkowej i z tego powodu do usuwania ich gniazd uprawnione s± wyspecjalizowane służby, min. straż pożarna.
  • #13 11 Jun 2008 15:57
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD
    Helpful post? (-1)
    Dymem je "odłużyć" (tak jak to robi± pszczelarze).
  • #14 11 Jun 2008 16:15
    dzi_dziu¶
    Level 33  
    Topic author Helpful post? (+1)
    TRZMIELE ŻˇDLˇ -- WŁA¦NIE SIĘ O TYM PRZEKONAŁEM :(, CHYBA POZOSTAJE TYLKO STRAŻ POŻARNA. CO DO UGRYZIENIE JEST PORÓWNYWALNE DO OSY, TROCHĘ WOLNIEJ PUCHNIE, ALE ODPOWIEDNIO POTRAKTOWANE OCTEM ZNIKA W 15 MIN.

Dodano po 53 [sekundy]:

Spróbuję jeszcze z tym dymem, ale z czego wytworzyć najlepszy ?

Post był raportowany.
    Nie używaj wielkich liter -->REGULAMIN pkt 10.9.
    Następnym razem będzie OSTRZEŻENIE. [hefid]
  • #15 11 Jun 2008 16:18
    hos7433
    Level 22  
    Helpful post? (+2)
    A może je polubić? :D Trzmiele s± bardzo pożyteczne dla ¶rodowiska:
    http://www.tbop.org.pl/programy/ochrona/trzmiele/trzmiele.html
    Chyba ich nie polubisz :cry:. Nie pomoże żadne odymianie. Przyjedzie straż i zamrozi ich CO2. Mimo że ż±dl± szkoda tych trzmieli. :cry:
  • #16 11 Jun 2008 16:35
    dzi_dziu¶
    Level 33  
    Topic author Helpful post? (+2)
    Ale altanka musi być rozłożona i nawet jakbym nie chciał ich likwidować to sie nie utrzymaj± pod podłog±.
  • #17 11 Jun 2008 22:31
    jacur
    Level 32  
    Helpful post? (+1)
    ga¶nica ¶niegowa albo butla ze sprężonym CO2
    zrobisz im epoke lodowcow± ;)
  • #18 12 Jun 2008 16:30
    dzi_dziu¶
    Level 33  
    Topic author Helpful post? (0)
    Obeszło się bez ga¶nicy i dymu. Gniazdo było wielko¶ci pię¶ci a w ¶rodku około 30 owadów. Nawet nie atakowały, tak więc wzi±łem cało¶ć na łopatę i położyłem koło kompostu s±siada. Chyba się przyzwyczaj± bo już naznosiły jakie¶ trawy i tam lataj±.
  • #19 25 Jul 2008 23:55
    ania.l
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    czy ktos moze mi powiedziec jak moge sie pozbyc trzmieli? gniazdo jest nieosiagalne bo pod podloga mojego pokoju, nie wiem jak im udaje sie wyjsc z tamtad ale zostalam zmuszona do zabicia juz ok 60 sztuk! mojego brata zaatakowal jeden kiedy ten sobie spokojnie siedzil przy komputerze i urzadlil go tak ze az mu rece zaczely dretwiec. prosze o pomoc, one sa ogromne! ja ich nie chce zabijac bo przeciez sa pod ochrona ale co ja mam zrobic?
  • #20 26 Jul 2008 09:51
    don diego
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    Zadzwoń po straż pożarn±.
  • #21 26 Jul 2008 11:34
    dzi_dziu¶
    Level 33  
    Topic author Helpful post? (0)
    Wiadać masz jak±¶ inn± odmianę trzmieli, bo ja moim wzi±łem gniazdo na łopatę i nawet nie bzykn±ł żaden. Musisz znaleĽć sk±d wychodz± i zamkn±ć ten otwór, znajd± sobie inny ale już nie w pokoju ....
  • #22 29 Jul 2008 14:46
    hos7433
    Level 22  
    Helpful post? (0)
    Brawo dzi_dziu¶ :!:. Dałe¶ radę bez zabijania trzmieli. Gratulacje. :D
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products