Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 19 Cze 2008 18:09
    rysiu.e
    Poziom 12  

Witam wszystkich. Czytałem trochę o impedancji pętli zwarcia i wiem że można ją zmierzyć miernikiem. Czy istnieje wzór do wyliczenia takiej impedancji?

• #2 19 Cze 2008 19:30
    stomat
    Poziom 33  

Zamierzasz impedancję zmierzyć czy obliczyć ? Istnieją wzory na obliczenie impedancji. Różne w zależności od posiadanych danych.

• #3 19 Cze 2008 20:00
    rysiu.e
    Poziom 12  

Chciałbym obliczyć ale nic konkretnego nie znalazłem. Jak możesz Stomat podać wzory byłbym na prawdę wdzięczny.

• #4 19 Cze 2008 20:19
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Witam. Pierwiastek sumy kwadratów R i X. Zagogluj to znajdziesz. Pozdrawiam.

• #5 19 Cze 2008 20:40
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

rysiu.e napisał:
    Chciałbym obliczyć ale nic konkretnego nie znalazłem. Jak możesz Stomat podać wzory byłbym na prawdę wdzięczny.

Rozumie, że zmierzyłeś pętle zwarcia i chcesz obliczyć impedancje dopuszczalną? O to Ci chodzi?

Zdop=Uf/k*Ibezp

gdzie:
    Zdop - impedancja dopuszczalna
    Uf - napięcie fazowe
    k - współczynnik korekcyjny
    I - nominalny prąd bezpiecznika

Pozdrawiam

• #6 19 Cze 2008 21:02
    rysiu.e
    Poziom 12  

Nie właśnie nie posiadam takiego miernika i chciałbym to wyliczyć z wzoru.

• #7 19 Cze 2008 22:30
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

rysiu.e napisał:
    Nie właśnie nie posiadam takiego miernika i chciałbym to wyliczyć z wzoru.

Jeśli chcesz ocenić ochronę przeciwporażeniową, to niestety bez miernika się nie obejdzie. Można oczywiście teoryzować.

Posiadając zwykły woltomierz i amperomierz można pokusić się o przybliżone wyliczenia - raczej tylko dla zabawy:

Zs=Uo-U/I

Ik=Uo/Zs

gdzie:
    Zs - impedancja pętli zwarcia
    Uo - napięcie fazowe w stanie jałowym
    U - napięcie fazowe w stanie obciążenia
    I - prąd obciążenia
    Ik - prąd zwarciowy

Polecam również google i Wikipedie tak jak Kolega sq9jjh tam dowiesz się o podstawowych wzorach. Niestety liczby zespolone też będą potrzebne. Życzę wytrwałości :|
    Pozdrawiam.

• #8 19 Cze 2008 22:33
    rysiu.e
    Poziom 12  

Dzięki za zainteresowanie pomogło.

• #9 19 Cze 2008 23:06
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Dawniej liczyło się wszystko na "piechotę", a obecnie to jest cała masa programów wspomagających obliczanie. Jak ktoś chce może sobie ściągnąć z netu wersję demo programu "obl 2002". Mam i znam ten program do bólu i jest całkiem przyzwoity. Pełna wersja oczywiście płatna, ale w moim przekonaniu jest najlepszy jaki spotkałem dla sieci TN i TT.
    Pozdrawiam.

• #10 19 Cze 2008 23:44
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Wyliczyć to wyliczy ale trzeba mieć dane :D

• #11 19 Cze 2008 23:52
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Jasne, że wyliczy. Przekrój i długość zna, wzory znajdzie, tabele z danymi też znajdzie, chcieć to móc, nie ma łatwizny. Ukłony dla Kolegi Łukasz-O.

• #12 21 Cze 2008 16:04
    pawelo220v
    Poziom 11  

A jesli masz znajomego elektryka który posiada miernik impedancji pętli zwarcia to niech ci porzyczy lub sam zmierzy tak po koleżensku( bo normalnie to kosztuje ładnych pare złotych. Pwodzenia :)

• #13 22 Cze 2008 10:59
    Łukasz6
    Poziom 16  

powiedzcie mi jaka jest dopuszczalna impedancja pętli zwarcia?
    Jak ostatnio na praktykach mierzyłem miernikiem to wychodziło 0,58 ohm.
    To dobrze czy żle

• #14 22 Cze 2008 11:46
    modlinp
    Poziom 14  

Na tak postawione pytanie jest bardzo ciężko udzielić prawidłowej odpowiedzi. Wartość impedancji powinna być mała czyli pojedyncze omy i mniej(w twoim przypadku wartość jest poprawna ale można znaleźć taki przypadek gdy ta wartość mogła być jeszcze za duża :D ). Czy wartość jest prawidłowa trzeba sprawdzić skuteczność samoczynnego wyłączenia zasilania(a to jest zależne od użytego zabezpieczenia i układu sieci)

• #15 22 Cze 2008 11:51
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Łukasz6 napisał:
    powiedzcie mi jaka jest dopuszczalna impedancja pętli zwarcia?
    Jak ostatnio na praktykach mierzyłem miernikiem to wychodziło 0,58 ohm.
    To dobrze czy żle

Witam. Dobre pytania! Gdybyś zapytał na praktyce po co mierzymy impedancję pętli zwarcia to nie miał byś teraz takich dylematów. Pozdrawiam.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty