Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inW Polsce powstanie elektrownia atomowa


  Main Page -> Forum Index -> Download, Articles -> News ->W Polsce powstanie elektrownia atomowa Post new topic  This topic is locked 
Author
Hide the left column
Show left column Message
Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Location: Warszawa
Joined: 14 Sep 2004
Posts: 7072
Helped: 1232
Post rating: 159
Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Post#31 09 Jul 2008 22:01    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Pi-Vo twój avatar jest najlepszym dowodem nieszkodliwości elektrowni jądrowych świetnie wspierającym twoje wywody ;) ;) ;)

W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Ale żarty na bok, to wszystko tak pięknie wygląda w teorii i prospektach reklamowych ale ja po latach (ponad 15) pracy w serwisie sprzętu sprzedawanego jako profesjonalny (w każdym razie cena była "profesjonalna") popadłem w totalną niewiarę w to co się podaje o bezawaryjności, jakości wykonania, odporności na głupotę ludzką, pewności działania zabezpieczeń itd.

Być może urządzenia klasy atomowej mają dużo wyższy stopień bezpieczeństwa niż inne urządzenia ale dalej pozostają tylko urządzeniami technicznymi zależnymi od jakości montażu, użytych materiałów, rzetelności kooperantów, jakości obsługi, zjawisk zewnętrznych nieprzewidywalnych, zjawisk nieprzewidzianych przez producenta, działań użytkownika nieprzewidzianych przez producenta.

Patrząc na "porządek" w naszym pięknym Kraju, ujawniane szwindle i możliwości knocenia w dużo mniej złożonych sprawach niż elektrownia atomowa, to ja bym się nie spieszył z budową takiego cuda, co jak już się zepsuje to skutki pozostają latami.

Do tego z mojej obserwacji rozwoju techniki i "rozwoju" ludzi zajmujących się techniką, to mam raczej pesymistyczny ogląd sprawy.

Poziom nauczania mimo całego postępu spada co można obserwować np. na forum "Początkujący Nauka" tak w poziomie zadawanych pytań jak i umiejętnosci (i chęci) samodzielnego myślenia a ci ludzie będą kiedyś składać, uruchamiać i nadzorować obiekty techniczne (w tym elektrownię atomową).

A elektrownia atomowa to nie Windowsy, w których problemy rozwiązuje się "standardową metodą dyżurnego informatyka" - po 10 minutach udawania, że coś robi proponuje formatowanie dysku ... i tak dla każdego problemu. (Oczywiście wiem (i mam nadzieję, że dobrze), że system sterowania EA nie jest na bazie Windows, chociaż to byłoby kolejnym klockiem przeciwko.)

A w ogóle czy jest sens budowy ? Francja ma 59 elektrowni atomowych pokrywających 77% zapotrzebowania na energię. Zakładając, że Francja ma ~1.5 raza większe zapotrzebowanie na energię (1.5 raza większa powierzchnia, ~1.5 raza tyle mieszkańców) to ile naszych potrzeb pokryje jedna elektrownia u nas (proste skalowanie):

0.77*(1.5/59)*100%=1.96% czy coś koło tego ???
A co do elektrowni węglowych i ich skutków ubocznych, to czy jakieś dopracowane filtry nie rozwiązałyby przynajmniej części problemów ?


Najświeższy przypadek:

http://wiadomosci.onet.pl/1784691,12,wegry zaklocenia w elektrowni atomowej,item.html

http://wiadomosci.onet.pl/1784... elektrowni atomowej,item.html

http://wiadomosci.onet.pl/1785...jadrowej na wegrzech,item.html

http://wiadomosci.onet.pl/100512,21,0,pokaz.html

żle przeprowadzone prace remontowe i PROBLEMY (jakoby niewielkie ale zawsze i widać, że przyczyną awarii mogą być nawet zwykłe prace remontowe) ! I do tego jeszcze to jednodniowe opóźnienie w podaniu informacji do wiadomości publicznej ...

IAR wrote:
Istvan Mikler - rzecznik elektrowni w Pecs powiedział, że awaria w węgierskiej elektrowni nie wiązała się z żadnymi zagrożeniami dla środowiska i została sklasyfikowana na pierwszym poziomie w ośmiostopniowej, międzynardodowej skali anomali.

Przyczyną awarii była nieuwaga pracowników, którzy podczas prac remontowych pierwszego bloku pozostawili otwarte drzwi powietrznej śluzy, co spowodowało obniżenie podciśnienia wewnątrz siłowni. To jedyna elektrownia jądrowa na Węgrzech, ktora dostarcza aż 40 procent krajowego zapotrzebowania na prąd.

Podobny incydent sklasyfikowany na pierwszym poziomie w ośmiostopiniowej skali anomalii, wydarzył się w Pecs 22 czerwca 2006 roku podczas generalnego remontu czwartego bloku siłowni.


Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
ragus16
Level 8
Location: wieluń
Joined: 17 Jan 2008
Posts: 25
ragus16
Level 8
Post#32 09 Jul 2008 22:12    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


zanim polska wybuduje taką elektrownie minie przynajmniej z 10 lat wiec na razie nie mamy o czym mówić... lepiej poruszyć temat czy bezie nas na nią stać i na jej utrzymanie...

Dodano po 3 [minuty]:

Helpful post? + 0
Back to top
Gigantor
Level 18
Location: Poznań
Joined: 05 May 2004
Posts: 363
Post rating: 960
Gigantor
Level 18
Post#33 09 Jul 2008 22:19    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


To i może jak się wypowiem...
Oczywiście jestem za. Polska ma jednak zasadniczy problem. Nie mamy ludzi, którzy zdolni byli by atomówkę obsłużyć. Kadra, która miała zasiąść za czasów Żarnowca dawno się przebranżowiła, a nawet za 10 lat nie zdołamy wykształcić specjalistów, gdyź na uczelniach większość jest już "odnawialna i ekologiczna". Trzeba będzie sprowadzać ekipę zza granicy.
Co do wiatraków, jak pewnie niektórzy wiedzą, stanowimy śmietnik dla naszych sąsiadów, którzy sprzedają nam własny, nie pierwszej młodości sprzęt. Sami zmądrzeli, wiatraków nawalili za czasów Partii Zielonych, czas pozbyć się nadmiaru.
Wybaczcie, jeśli piszę nieskładnie - skutki browarka.

Helpful post? + 0
Back to top
Pi-Vo
Level 37
Location: Lublin
Joined: 28 Apr 2003
Posts: 3029
Helped: 317
Post rating: 31
Pi-Vo
Level 37
Post#34 09 Jul 2008 22:47    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Nadwyżka to inna sprawa.Można też zbudować elektrownię węglową nie myśląc o nadwyżce energii i ją zamknąć bo nie ma nabywców energii.Tych odpadów z elektrowni atomowych jest w sumie mniej, w Polsce jest dość dobrych miejsc na składowanie zużytego paliwa nuklearnego.Eksperymenty Tesli?Coś wiem o tym, chyba to legendy.Jeśli ktoś sądzi że Polacy nie mogą zbudować i obsługiwać elektrowni atomowych to kim jest?Jeśli Polakiem to niech świnie pasie, kogo nam potrzeba?Są ludzie w Polsce którzy mogą tam normalnie pracować, zwykli ludzie jak na całym świecie.Skąd ten kompleks ze wszędzie, w Pakistanie czy Algierii mogą a w Polsce nie?Jak wszędzie, potrzeba kadry każdego szczebla, inżynierskiego, kierowniczego i robotniczego.I Polska, mimo kompleksów forumowiczów, nie różni się od innych krajów.Po prostu takich ludzi ma.

Helpful post? + 0
Back to top
LED's
Level 13
Location: Kraków
Joined: 21 May 2006
Posts: 71
Helped: 3
Post rating: 4
LED's
Level 13
Post#35 09 Jul 2008 22:59    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


tombus napisał
" Jeżeli Polska chciałaby "oddać" te odpady Francji, musiałaby płacić nie małe pieniądze, a Polskę chyba nie stać na "utylizację" odpadów. "
Z każdą rzeczą jest jakiś problem. Problemy są po to by je rozwiązywać. To lepiej założyć że się nie da zbudować elektrowni atomowej, bo tyle jest przeciwwskazań i poddać się. Żyjąc w coraz bardziej niszczejącym świecie i liczyć na to że ktoś coś zrobi/.
To logiczne. Rośnie populacja ludzi, a z nią zapotrzebowanie na energię, wszelkiego rodzaju. Czy w postaci żywności czy prądu elektrycznego, ale to niesie za sobą następstwa. A w obecnej chwili mamy źle ukształtowaną gospodarkę energetyczną bez wizji na przyszłość.
Nie od razu Kraków zbudowano. Małymi kroczkami do celu. Po pierwsze, powinno być coraz więcej kampanii promujących, oszczędność w naszych domach i gospodarstwach. Późnej reklamowane atomowej elektrowni jako element pozytywnej koniunktóry.

Jak pisze Gigantor

"...Kadra, która miała zasiąść za czasów Żarnowca dawno się przebranżowiła, a nawet za 10 lat nie zdołamy wykształcić specjalistów, gdyź na uczelniach większość jest już "odnawialna i ekologiczna". Trzeba będzie sprowadzać ekipę zza granicy. "

I tak na dzień dzisiejszy największe przemysły nie należą do polaków.
Z powodu prywatyzacji, elektrociepłownia Karków należy do francuzów.
Więc to jest też kolejnym punktem do niepokoju narodowego, o przyszłość polski.

Nie wypełni zgadzam się z wypowiedziami, że w naszym Kraju rozwój nauczania spada. Jest zauważalne obniżenie wiedzy uczniów, jednak nie moża oceniać tego stanu rzeczy za krytyczny. Wiele osób które wyjechały do Wielkiej Brytanii dowiedziało się jaki tam jest żenujący poziom nauczania, podobnie w USA. Wiele naukowców wywodzi się z polski, z czego powinniśmy być dumni.


Jeżeli potykamy się o sprowadzania z Niemiec wiatraki do produkcji prądu. To powiem w prost że, Niemcy pozbywają się tego rodzaju OŹE gdyż nie przynoszą oczekiwanych zysków. I nie dajmy się zrobić w konia. Wiatraki NIE działają w Polsce, ewentualnie dla własnych potrzeb można konstruować poziome.
Polska powinna inwestować w GEOTERMIE i KOLEKTORY słoneczne, i zrealizować program "milion słonecznych dachów."

Helpful post? + 0
Back to top
Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Location: Warszawa
Joined: 14 Sep 2004
Posts: 7072
Helped: 1232
Post rating: 159
Paweł Es.
Pomocny dla użytkowników
Post#36 10 Jul 2008 11:19    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


A co do zużycia energii obecnej, to czy są gdzieś dostępne wiarygodne (w sensie nie podkolorowywane poglądami na problem) zestawienia jak procentowo rozkłada się to zużycie na poszczególne gałęzie: przemysł, oświetlenie ulic, reklamy, gospodarstwa domowe, potrzeby własne energetyki itd oraz porównanie obecnego zużycia energii z możliwościami produkcyjnymi obecnie istniejących elektrowni w Polsce ?

Na razie to dzielimy trochę skórę na niedźwiedziu i operujemy ogólnikami, że zabraknie, że wyłączą, że coś tam.

Ktoś mi ostatnio przypomniał, że za poprzedniego systemu robiono eksperyment polecając ludziom przez TV wyłączyć na chwilę całe światło w domach i z oceny poboru mocy oceniono, że na oświetlenie domowe idzie ok. 8% całej energii elektrycznej.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
stanisław k
Level 11
Location: raciborz
Joined: 10 Feb 2008
Posts: 42
stanisław k
Level 11
Post#37 12 Oct 2008 20:25    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Witam Wszystkich
Moje zdanie jest takie że w Polsce powinny być już dawno conajmniej cztery lub pięć elektrowni jądrowych, zieloni płaczą o ekologię ze siarka ze spalanego węgla itd. moim zdaniem koszty ogrzewania domu elektrycznością nie powinny rocznie przekroczyć 1000 - 1500 złotych wtedy i ekolodzy byliby zadowoleni i właściciele domów itd

Helpful post? + 0
Back to top
Pituś Bajtuś
Level 28
Location: Żabieniec
Joined: 11 Feb 2005
Posts: 944
Helped: 137
Post rating: 1
Pituś Bajtuś
Level 28
Post#38 12 Oct 2008 20:46    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


stanisław k wrote:
Moje zdanie jest takie że w Polsce powinny być już dawno conajmniej cztery lub pięć elektrowni jądrowych

Masz całkowitą rację. Tylko elektrownie atomowe pozwolą na uzyskanie energetycznej niepodległości. Ale niestety ja czarno to widzę. Teraz najważniejszy jest największy w Polsce (a moze i nawet na świecie) pomnik JP2, jakby postawienie pomnika rozwiązało jakikolwiek problem (no, może jeden rozwiąże - za pomnikiem na pewno posypią się datki od "wiernych"). Patrząc na zacofanie naszego kraju (łącznie z politykami, modlącymi się o deszcz w czasie suszy) to wątpie czy powstanie choćby jedna elektrownia atomowa. Rząd i kler się wyżywi zawsze. Obywatele nie muszą.

Helpful post? + 0
Back to top
plx9052
Level 11
Joined: 22 Jan 2004
Posts: 17
plx9052
Level 11
Post#39 16 Oct 2008 19:29    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Jestem zdecydowanie PRZECIWKO elektrowniom atomowym w Polsce.

Ponieważ jestem zwolennikiem KONKRETÓW, umówmy się, że w tej dyskusji zwolwnnicy przedstawią KONKRETNE dane o które poproszę. I jeszcze jedno - post nei ma na celu obrażania zwolenników budowy ani nikogo innego.
Lista pytań ponizej.

1)Ile kosztuje budowa jednej elektrwoni atomowej?

2)Ile kosztuje paliwo jądrowe na jeden rok działalności elektrowni?

3)Kto będzie to paliwo nam sprzedawał (wzbogacony uran, nie pisać mi że że w Poslce jest ruda uranowa, bo instalacje do wzbogacania uranu są BARDZO DROGIE - no i Rosja oraz Niemcy nie pozwolą nam na takie instalacje w imię bezpieczeństwa EU... ;-) )

4)Gdzie będą składowane odpady?

5)Ile lat trzeba aby odpady przestały byc niebezpieczne (proszę RÓWNIEŻpodać konkretne izotopy i okresy półrozpadu - półrozpadu to porównamy z okresem rozpadu całkowitego...)

6)Ile kosztuje składowanie dopadów promieniotwórczych np. za tonę - czy jest to bardziej opłacalne niż produkcja energii z tradydycyjnych źródeł

I najważniejsze:

7)Ile - w prognozach - koniecznych jest dodatkowych MW/GW aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne?

8.) 8) Ile MW daje jedna elektrownia jądrowa?

9) Ile takich elektrowni należałoby zbudować?

10) Ile kosztowałaby wszystkie?

11)Podaj wielkość budżetu POlski :-) {celowo piszę PO, jestem złośliwcem}

12)Podaj budżet Francji lub Niemiec

13.)Podaj szacowane zasoby energii geotermalnej w Niemczech

14.)Podaj szacowane (najlepiej przez Niemców) zasoby energii geotermalnej w Polsce

15.)Podaj liczbę ciepłowni i ich łączną moc w Niemczech, razem z nowobudowanymi

16.)Podaj liczbę ciepłowni i ich łączną moc w Polsce

17.) Pdaj na ile lat eksploatacji szacuje się złoża uranu na świecieOdpowiedź na powyższe będzie jednocześnie ospowiedzią na to dlaczego jestem przeciwko elektrowni. Sądzę, że będzie też skalą zaorientwowania zwoleników budowy w realiach ekonomiczno - przyczynowych takiej inwestycji.

I z innej beczki , przypomina mi się scena z pewiego filmu:
Powrót do Przyszłości, Doc krzyczy do Marty'ego
"1, 21 Gigawata!"

Dodano po 7 [minuty]:

A i jeszce mi sie przypomniało dla tych co wspomnaja popioły z wielkich pieców w mieszkaniach z płyt

poszukajcie na sieci KRUSZYWA POLLYTAG. Dodam, że produkuje je Elektociepłownia Wybrzeże.... I nadal się je sprzedaje... A mają atest także do mieszkaniówki

Helpful post? + 0
Back to top
Robert Kaminski
Level 25
Joined: 25 Dec 2006
Posts: 762
Helped: 58
Post rating: 15
Robert Kaminski
Level 25
Post#40 06 Nov 2008 12:24    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Zgadzam się z plx9052, a do mało konkretnego ględzenia na tym forum się już przyzwyczaiłem.
Wystarczy ,że gdzieś coś w "przekaziorach" powiedzą a rzesza momentalnie ma coś do powiedzenia.

Helpful post? + 0
Back to top
Trebuh
Level 18
Location: Bielsko-Biała
Joined: 19 Mar 2003
Posts: 305
Helped: 11
Trebuh
Level 18
Post#41 22 Nov 2008 02:00    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Konkretów jest mało i nikt nie podaje ale jak się ktoś uprze to na pewno znajdzie odpowiedzi na te pytania. Jedno jest pewne, dużo krajów dąży do wyeliminowania nieekologicznych zakładów w tym również polska. Nie wspominając że państwa najbardziej przyczyniające się do zanieczyszczania środowiska jak ameryka, chiny nie uczestniczą w tym.
Ograniczenie zanieczyszczenia przyczynia się do zmniejszenia "dziury ozonowej " która nam zagraża jak mówią ekolodzy zasłaniając się wykresami na których CO2 ma pierwsze miejsce około 80%. Prawda jest brutalna ale te 100% w których CO2 stanowi 80% jest wycinkiem innego wykresu. Wycinek ten stanowi 5% całości, a gdzie reszta czyli 95? Niestety te 95% stanowi para wodna.
Co do elektrowni, jestem za budową.

Dla atomowych sceptyków wspomnę że od czasu wybuchu reaktora w Czarnobylu były 2 poważne awarie elektrowni atomowych, jedna w ameryce. Dlaczego nikt o tym nie słyszał? (to nie teren rosji, ameryka na siebie nic nie będzie mówiła.
PS. 1. Reaktory takiego typu jak były w Czarnobylu stosowane są do dzisiaj (powoli są wycofywane), tylko nie są stosowane pręty grafitowe (jak dobrze pamiętam).
2. Gdzie ginie energia? przytoczę słowa dziennika: "Polska z eksportera stanie się importerem".
Ktoś czytał może: "Czarnobyl największy blef XX wieku"? dołączam w załączniku.
Dlaczego nikt nie mówi o szkodliwości dodatków do jedzenia w tym E a mówią o niebezpieczeństwie - kasa kasa kasa...

Attachments:

Helpful post? + 0
Back to top
Pituś Bajtuś
Level 28
Location: Żabieniec
Joined: 11 Feb 2005
Posts: 944
Helped: 137
Post rating: 1
Pituś Bajtuś
Level 28
Post#42 22 Nov 2008 09:51    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Trebuh wrote:
PS. 1. Reaktory takiego typu jak były w Czarnobylu stosowane są do dzisiaj (powoli są wycofywane), tylko nie są stosowane pręty grafitowe (jak dobrze pamiętam).

Należy dodać, że wszyscy dyskutują o skutkach katastrofy w Czarnobylu a mało kto o przyczynach. Reaktor nie wybychł ot tak sobie bez powodu. Katastrofa nie wystąpiła podczas normalnej pracy reaktora, tylko podczas eksperymentu przeprowadzanego przez nieodpowiedzialnych ludzi z rozkazu jeszcze bardziej nieodpowiedzialnych władz partyjnych. Gdyby systemy bezpieczeństwa nie zostały świadomie wyłączone (!) to do katastrofy najprawdopodobniej by nie doszło. Czarnobyl nie powinien być przykładem niebiezpieczeństwa elektrowni atomowej, tylko mentalności władz państwa, jakim było ZSRR.

Zachęcam do zapoznania się z historią katastrof i wypadków w elektrowniach atomowych - najczęściej dochodzi do poparzeń gorącą wodą czy też parą jednego lub kilku pracowników.

Helpful post? + 0
Back to top
Trebuh
Level 18
Location: Bielsko-Biała
Joined: 19 Mar 2003
Posts: 305
Helped: 11
Trebuh
Level 18
Post#43 22 Nov 2008 15:30    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


We wszystkich katastrofach chemicznych na świecie w tym w Czarnobylu był winny czynnik ludzki. Ale katastrofa w czarnobylu była najbardziej rozdmuchana. Oprócz winnego czynnika ludzkiego pojawiły się błędy konstrukcyjne (nie zastosowano odpowiedniego materiału bo nie było go na stanie). Nie było odpowiedniej kopuły która miała na celu zatrzymanie wybuchu wewnątrz budowli (jak to miało miejsce w późniejszym wybuchu w ameryce).
Katastrofa w Czarnobylu zgineło około 40 osób, sprawca awarii dożył późnej starości i zmarł nie tak dawno.
Nie można tego powiedzieć o Bhopal-u największej katastrofie XX wieku - do dziś winna amerykańska firma nie poniosła konsekwencji!

Helpful post? + 0
Back to top
Robert Kaminski
Level 25
Joined: 25 Dec 2006
Posts: 762
Helped: 58
Post rating: 15
Robert Kaminski
Level 25
Post#44 22 Nov 2008 18:24    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Całkowicie nie zgadzam się z Pituś Bajduś, gdy mówi ze energetyka atomowa zapewni 100% niepodległości.
NIC BARDZIEJ BŁĘDNEGO!!!!
To takie samo uzależnienie jak od gazu z Rosji.

Jednak najgroźniejsze jest to, że inwestując ok 9 miliardów
euro w budowę elektrowni atomowych o mocy 3 tyś. MW traci się okazje zainwestowania w inne źródła energii, których mamy pod dostatkiem.

I nie myślę tu o tak oklepanych jak energia wiatrowa, czy ogniwa.

Jak poinformował prof. Ryszard Kozłowski z Politechniki Krakowskiej za 9 mld euro możemy zbudować według polskiej technologii czystego spalania węgla, elektrownie o mocy
10-krotnie większej

Badania nieżyjącego prof. L Sokołowskiego litosfery udowodniły niezbicie ,że dysponujemy olbrzymimi pokładami węgla głębokiego.

Wykorzystując wspomnianą technologię spalania węgla w złoży, uzyskuje się energię, która przy 100% pokrycia zapotrzebowania Polski wystarczy na
1000 LAT (słownie tysiąc) przy zerowej emisii CO2 .

Te same badania wykazały, że gazu ziemnego posiadamy na 100 lat.

Pozostała geotermia.

Pierwszy odwiert w Toruniu na głębokości 2250m udowodnił, że ciepła woda istnieje.
Uzyskano temperaturę 70°C i przepływ 500m2/h.
Wiercenia trwają do głębokości ok 3000 m.
Spodziewaną temperatura będzie powyżej 90°C.

Taka energia pozwala uzyskać samego prądu ok 2 MW. Reszta w postaci ciepłą to 20MW.

Praktycznie w każdej gminie może powstać taka mała elektrociepłownia.

Dla mnie to są właśnie inwestycje, które zapewnią tzw. niepodległość energetyczną[b]

Helpful post? + 0
Back to top
Trebuh
Level 18
Location: Bielsko-Biała
Joined: 19 Mar 2003
Posts: 305
Helped: 11
Trebuh
Level 18
Post#45 22 Nov 2008 19:08    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Odnośnie energii geotermalej masz rację, może to jest przyszłość ale mylisz się co do węgla. Polska jak i wiele krajów podpisała umowę i MUSI stosować się do niej tzn iść w stronę czystej energii.
Czysta energia nie znaczy lepsza - biomasa - dlaczego nikt nie mówi ile powstaje odpdów podczas produkcji.
Dlaczego nie robić recyklingu energetycznego z folii? PE PP nie ważne czy HDPE LDPE.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
dipol
Level 33
Location: R OM / KO 02 WT
Joined: 28 Oct 2002
Posts: 2305
Helped: 141
dipol
Level 33
Post#46 22 Nov 2008 19:32    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Pracuje w serwisie i wielu ludziach odwiedzam i widzę ze masowo jest teraz wykorzystywane do ogrzewania efekt odwróconej lodówki. Panowi energię mamy pod nogami. W mojej okolicy Niemcy właściciele wiercą bez żadnych pozwoleń pakują rury z fiberglasu i ciągną ciepłą wodę i dachy pokryte panelami.Dlaczego u nas się walczy i głupoty pisze jak Polacy zaczynają przy tym chodzić. Geotermia jest przyszłością. Panowie rozejrzyjcie się po okolicy sięgnijcie do książek bo większość wypowiedzi jest bez znajomości rzeczy ,brak wiedzy i rozkochani w energii atomowej.Rozkochani w wygibusach POprawnie myślących hihi.
73!

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Robert Kaminski
Level 25
Joined: 25 Dec 2006
Posts: 762
Helped: 58
Post rating: 15
Robert Kaminski
Level 25
Post#47 22 Nov 2008 19:46    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Technologia głębokiego spalania węgla jest w 100% czysta.
Oczywiście nie należy ona do energii odnawialnej .

O ile z fedrowania i wydobywania,spalania węgla należy stopniowo odchodzić, jako coraz bardziej trudnego,nieopłacalnego i nieekologicznego.

To samobójstwem jest całkowicie zrezygnować z tego nośnika energii.

Za kilka lat to właśnie węgiel posłuży do syntezy wodoru ,którym będziemy zasilać ogniwa paliwowe naszych samochodów.
W węglu jest przyszłość................
A tworzywa sztuszne też można uzyskaś z węgla.

Helpful post? + 0
Back to top
Sobota
Level 26
Location: Kraków
Joined: 04 Sep 2008
Posts: 1095
Helped: 54
Post rating: 27
Sobota
Level 26
Post#48 22 Nov 2008 20:07    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Nie grozi nam już drugi Czarnobyl nikt nie stawia już reaktorów typu RBK. Żeby elektrownia mogła być używana musi być sprawdzona i zatwierdzona. Co de energii odnawialnej to i tak narzazie baterie słoneczne są z mało wydajne żeby się dało z nich zasilić dom, chociaż są tacy co próbują. Mnie martwi tylko jedna gdzie będą przechowywane odpady radioaktywne, w polsce z tego co mi wiadomo jeszcze nie zaczęto prowadzić badani nad znalezienie odpowiedniego miejsca. Chociaż w PRL były pomysły aby wykorzystać do tego chyba międzyrzecki teren umocniony jak dobrze pamiętam. Ale i tak w końcu musimy skoczyć produkcje z węgla prądu. I tak za paręnaście lat atom będzie przestarzały bo już jest budowany reaktor który ma spalać wodór w postaci plazmy czy jakoś tak, czyli odtwarzać procesy zachodzące w gwiazdach. :-) I tak szkoda że polska obudziła się teraz z atomem, jak zwykle w rękom w nocniku. Jednak myślę że ktoś w końcu udowodni (zbuduje działający) generator searla albo inne urządzenie produkujące energie "z niczego". ;-)

Helpful post? + 0
Back to top
komornik
Level 15
Location: Mysłowice
Joined: 16 Dec 2004
Posts: 190
Helped: 8
Post rating: 2
komornik
Level 15
Post#49 22 Nov 2008 21:33    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Trebuh, żeby było śmieszniej, sprawca awarii w czarnobylu był sprawcą awarii w stoczni produkującej atomowe okręty podwodne. Już wtedy dostał dawkę, która powinna byc śmiertelna. Został karnie przeniesiony do elektrowni w Czernobylu. Dach reaktora zamiast betonową kopułą był przykryty deskami i papą... Musiał byc skończony zgodnie z planem, bo czerwoni ścigali się z ameryką, kto ma więcej EA. Kilka miesięcy temu rozmawiałem z kilkoma inżynierami pracyjącymi w elektrociepłowniach w Jaworznie i Rybniku... Grozi nam kryzys energetyczny, nie jesteśmy w stanie wyprodukowac takiej ilości energii która nam wystarczy... W Bełchatowie z moich informacji budują blok 600 MW, w Będzinie skończyli 300 MW... A to i tak mało. Nie ma przemysłu, ale zwiększyło się zużycie energii średnio na jednego mieszkańca... Kiedyś było radio, telewizor i jakieś oświetlenie, a teraz? Jeden komp, drugi, dwa, trzy telewizory, automatyka, klima, elektronika wyłączona na czuwaniu (zawsze coś) i kupa innych bardziej lub mniej potrzebnych rzeczy...
Uffff ale się rozpisałem, sorka jak coś nie będzie się kupy trzymało, ciężki dzień i drinczek.
PS Nie wiecie czasem czemu w Viście nie ma m litery c jak cma?

Helpful post? + 0
Back to top
Markos85
Level 17
Location: B-stok
Joined: 31 Mar 2003
Posts: 276
Helped: 9
Post rating: 1
Markos85
Level 17
Post#50 22 Nov 2008 22:16    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


za dwadzieścia lat ma być kryzys energetyczny heh są tacy którzy pewnie dopiero wtedy się obudzą, tym czasem teraz moim zdaniem nie ma alternatywy, EA powinna być już dawno wybudowana, panele słoneczne, elektrownie wodne to na większą skalę bezsens, na eksperymentowanie też nie ma czasu. Ktoś pisał o energii geotermalnej, fajna sprawa, tylko raczej jako źródło ciepła, a ciepła i tak jest nadwyżka w elektrowniach i elektrociepłowniach. a za te 15 -20 lat jak już konkretnie nam zmniejszą limity co2 to ceny energii będą takie, że nawet obecni przeciwnicy budowy EA będą chcieli w czynie społecznym postawić jedną. a ja zaczynam już poważnie myśleć o postawieniu sobie wiatraczka na własne potrzeby, bo na dużą skalę to i wiatraki u nas się nie sprawdzą
pozdrawiam

Helpful post? + 0
Back to top
Trebuh
Level 18
Location: Bielsko-Biała
Joined: 19 Mar 2003
Posts: 305
Helped: 11
Trebuh
Level 18
Post#51 22 Nov 2008 22:57    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Tak komornik :) zapomniałem o tym. Miałem o Czarnobylu seminarium na które musiałem przygotować pokaz. Najbardziej mi się z tego wszystkiego podobał fragment: "zaś w "National Enquirer" opisano dwumetrowej wysokości zmutowanego kurczaka, który został złapany przez myśliwych w lasach koło Czarnobyla" czego to amerykanie nie wymyślą ;) (może te kurczaki załatwią głód w krajach trzeciego świata ;)).
A tak na poważnie to spoglądając w przyszłość to nieważne co zbudują i tak rachunki za prąd nam wzrosną (chociaż mili by ją za darmo).
Dipol powiedz jak ludzie mają inwestować w źródła alternatywne jak dużo osób się sparzyło. Parę lat temu popularne było zakładanie ogrzewania na gaz - cena gazu wzrosła, później olej opałowy, nie trzeba jasnowidza co się stało z ceną... dopóki państwo nie zmieni swojej polityki dużo się nie zmieni. Nie jestem zwolennikiem energii atomowej ani żadnej innej ale podobnie jak drogowców zima, zaskoczy brak energii naszych rządzących (nieważne z jakiej partii). Podczas wyraźnego zwiększenia zapotrzebowania na prąd (jak jest obecnie), małe rozwiązania są tylko doraźne. Ile jest rozwiązań oferujących taką energię jak elektrownia atomowa. Inne technologie nie są dopracowane nie ma się co oszukiwać. Jak by się udało ujarzmić fuzję :).

Jak to jest, zmniejszają emisję CO2 na czy się da a podobno średniej wielkości samolot spala podczas lotu tyle co samochód przez całe życie. Pomnóżmy to przez ilość lotów wszystkich samolotów dziennie...

Helpful post? + 0
Back to top
Robert Kaminski
Level 25
Joined: 25 Dec 2006
Posts: 762
Helped: 58
Post rating: 15
Robert Kaminski
Level 25
Post#52 24 Nov 2008 11:20    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Według zagranicznych materiałów w tym raportu prof.Bolkova dla rządu Niemiec a opublikowanego w "Sonner Energia 1 i 2 nr 2007" zasoby uranu zostaną wyczerpane w 2 połowie tego stulecia.

Obecnie zużywa się 67 kilo ton paliwa.
Powstałe niedobory pokrywa sie z arsenału broni atomowej.

Po wyczerpaniu ich ceny paliwa radykalnie wzrosną.

Kilka miesięcy temu Putin leciał do Australii aby rozmawiać z rządem na temat wykorzystania tamtejszych złóż.

Jest to jeden z wielu powodów dla których Niemcy pomimo zainwestowania 6 bilionów euro wycofują się z programu atomowego.
Do tej pory na likwidacje elektrowni atomowych w samym byłym NRD wydano od 2004 roku 6 miliardów euro.
I końca nie widać.

Helpful post? + 0
Back to top
Michal_b1
Level 18
Location: Leszno / Zielona Góra
Joined: 22 Feb 2006
Posts: 332
Helped: 10
Post rating: 57
Michal_b1
Level 18
Post#53 24 Nov 2008 15:00    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Jest opracowywana technologia recyklingu zużytego paliwa atomowego.

Mniej więcej chodzi o to, że uranowe pręty z biegiem czasu zatruwają się innymi pierwiastkami. Wystarczy taki pręt oczyścić i jest gotowy do dalszej pracy. W praktyce jest to niestety niezwykle skomplikowane.

Helpful post? + 0
Back to top
Robert Kaminski
Level 25
Joined: 25 Dec 2006
Posts: 762
Helped: 58
Post rating: 15
Robert Kaminski
Level 25
Post#54 24 Nov 2008 16:57    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Trebuh nie do końca zrozumiałeś chyba zasady tz."wolnego handlu".

Gdzie na początek wchodząc na rynek maksymalnie obniża się ceny, do tego należy maksymalnie skorumpować aktualnie rządzących (do afery michnik-rywin było to ok 1 milion $ za przepchnięcie ustawy) oraz wykosić konkurencje.
Doskonale zrozumiała te zasady mafia i dilerka.

Nie można na koniec zapominać o nowoczesnych wojnach jakimi są geoekonomia i geopolityka.

A kretyniałe przez środki masowego rażenia społeczeństwo,kupi wszystko ,nawet największy szwindel ,byle tylko ładnie opakowany.

Takim właśnie przekrętem było uzależnienie się od paliw z Rosji, po mimo istniejących na naszym obszarze złóż gazu, które pokryłyby w 100% zapotrzebowanie na wiele lat.

Kilka lat temu bank światowy dawał na zamykanie kopalń węgla, dziś robi na odwrót.

Spekulacja i ignorancja górą.

Jedynym ratunkiem jest logiczne myślenie i zbieranie faktów.

Ale na to niewielu stać,bo jest to aż nazbyt trudne.

Budowa energetyki atomowej jest kolejnym szwindlem.

Ale jeśli ktoś ma wyprany mózg to tego nie zrozumie.

Istnieją technologie które w 100% potrafią zastąpić energetykę zawodową opartą na konwencjonalnych surowcach w tym nuklearnych !!!
Jest nimi pozyskiwanie ciepła z gorących wód i skał.

Są w Polsce technologie opracowane na Politechnice Krakowskiej i Akademii Górniczo Hutnicze pozwalające wiercić się w krystality, warstwy prekambru na głębokość 5 do 7 km.

Temperatury tam panujące przekraczają 150°C i dochodzą do 300°C.

Niemcy to robią i otwierają kolejne elektrociepłownie ,choć posiadają jedynie 30 % zasobów geotermalnych i geotermicznych, z tego co my mamy.

Ale" załoga kaczora donalda"nie jest w mocy tego zrozumieć bo uzależniony jest od prowizji głupoty.

Na koniec wystawi rachunek ,który trzeba będzie zapłacić.

Helpful post? + 0
Back to top
Trebuh
Level 18
Location: Bielsko-Biała
Joined: 19 Mar 2003
Posts: 305
Helped: 11
Trebuh
Level 18
Post#55 24 Nov 2008 20:48    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Próbowałem zadać pytanie (retoryczne) nie zagłębiając się w obecną politykę (której osobiście nie potrafię już słychać).
Temat troszkę zszedł ze ścieżki.
Z elektrownią spóźniliśmy sie o jakieś 15-20 lat. Jak zwykle musimy po innych zbierać okruchy.

Helpful post? + 0
Back to top
Sobota
Level 26
Location: Kraków
Joined: 04 Sep 2008
Posts: 1095
Helped: 54
Post rating: 27
Sobota
Level 26
Post#56 24 Nov 2008 21:49    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Świat kontra polska. Polska Game Ower. Jak zwykle we wszystkim jesteśmy w tyle nie możemy być chociaż raz w czymś do przodu? W sumie elektrownie atomowe za jakieś 15-25 lat będą już stare. Odwierty geotermalne wyjdą taniej i nie ma problemu z odpadami.

Helpful post? + 0
Back to top
Robert Kaminski
Level 25
Joined: 25 Dec 2006
Posts: 762
Helped: 58
Post rating: 15
Robert Kaminski
Level 25
Post#57 25 Nov 2008 11:31    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Myślę ,że brak mocy energetyki zawodowej z dnia na dzień mam nie grozi.

Owszem nasze elektrownie często są już przestarzałe.

Jednak największym problemem jest sama sieć przesyłowa WN ,aż natto obciążona.
I tu gwałtowne braki prądu spowodowane awariami, są już i będą głęboko odczuwane.


W 100% procentach zgadzam się z Sobotą:!::!:

W tej chwili możemy podjąć decyzję czy inwestować w energetykę nuklearną, która pomału odchodzi do lamusa. Znajdując swoich zwolenników jedynie w państwach 3 świata ,rządnych posiadania przy okazji broni atomowej.

Czy stać się krajem ,który stawia na nowatorskie i przełomowe technologie i dzięki temu nie dość ,że staje się samowystarczalny energetycznie to myśl techniczną sprzedaje za grube pieniądze innym którzy nie zauważyli w porę koniunktury.

W ten właśnie sposób kilka lat temu zrobiła Hiszpania, inwestując w kadrę zajmującą się ogniwami fotowoltaicznymi.

Przez dwa lata przegoniła silną konkurencje i dziś jest światowym liderem tych technologii.

Wyścig trwa o to kto będzie posiadał tańszą energię.

Trebuh nie jesteś w stanie uwolnić się do polityki.
Ona jest wszędzie ,szczególnie tam gdzie podejmowane są ważne decyzje.
Politycy i masmedia nie ułatwiają poznania zasad,którymi się rządzą.
Co nie oznacza ,że nie powinniśmy tego robić.

Helpful post? + 0
Back to top
Sobota
Level 26
Location: Kraków
Joined: 04 Sep 2008
Posts: 1095
Helped: 54
Post rating: 27
Sobota
Level 26
Post#58 25 Nov 2008 20:14    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Emiraty arabskie mają pełno ropy. Eksportują ją na cały świat a u siebie gdzie się da stawiają kolektory słoneczne i panele z ogniw fotowoltaicznych. Tak bogate kraje posiadające ropę i cenne minerały, inwestują w energię odnawialną czemu polska mnie może :?: Czasami można odnieść wrażenie że my jesteśmy bardziej zacofani pod względem technicznym od takich krajów. Polska za mało pieniędzy przeznacza na badania naukowe, brakuje nam jednej dziedziny w której bylibyśmy silni. Taką dziedziną mogła by być jeszcze rozwijająca się geotermia. Jeśli teraz nie wykorzystamy tej szansy to kiedy będzie następna? Czy za te 20-25 lat nie trzeba będzie rozbierać tych elektrowni atomowych? Czy prąd wyprodukowany w tych elektrowniach pokryje koszty rozbiórki? No i wreszcie najważniejsze pytanie czy elektrownia będzie źródłem dochodów a nie skarbonką bez dna?

Helpful post? + 0
Back to top
Removed
Removed
Post#59 25 Nov 2008 21:40    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


W ogóle nasza polityka jest do d... . Posłowie jeżdżą se za nasze pieniądze, a ludzie potrzebujący czego kolwiek zdychają, marnieją itp. "Polska zasługuje na cud gospodarczy" - z nieba... To tak moja uwaga. Pewnie jak wybudują tą elektrownię, to będę dziadkiem, byle nie zdychającym ;)

Helpful post? + 0
Back to top
plx9052
Level 11
Joined: 22 Jan 2004
Posts: 17
plx9052
Level 11
Post#60 05 Dec 2008 20:39    

Re: W Polsce powstanie elektrownia atomowa


Tak jak sądziłem, TYLKO PRZECIWNICY budowy reaktorów w Polsce potrafią podać konkretne argumenty. Zwolenicy podają wyłącznie albo swoje wyobrażenia, albo jakieś spiskowe teorie.

O tym co się DOKŁADNIE wydarzyło w Czarnobylu i jak wygląda okolica teraz można poczytać tutaj:
Link


komornik wrote:
Dach reaktora zamiast betonową kopułą był przykryty deskami i papą... Musiał byc skończony zgodnie z planem, bo czerwoni ścigali się z ameryką, kto ma więcej EA.


Nie opowiadaj bajek. Dach to bardzo gruby żelbet, najpierw jeździły po nim roboty które miały strącic pozostałości prętów grafitowych i kawałkow stosu do wnętrza resztek bloku. Ponieważ radiacja była baaardzo duża, roboty psuły się bardzo szybko i zastoswano tańsze i bardziej niezawodne tzw bioroboty. Zołnierzy dociążonych ołowianą płytą :-) . Większość z nich nie przeżyła akcji.


Trebuh wrote:
"National Enquirer" opisano dwumetrowej wysokości zmutowanego kurczaka, który został złapany przez myśliwych w lasach koło Czarnobyla" czego to amerykanie nie wymyślą (może te kurczaki załatwią głód w krajach trzeciego świata ).


Skutki radiacji widac nawet w Polsce. Załączam obrazek.
W Polsce powstanie elektrownia atomowa
Uprzedzając drwiny, powiększenie rośliny to bardzo zły znak, oznacza to raczej daleko posuniętą mutację organizmu. Spożywanie tak zmutowanych roślin może szkodzić zdrowiu. Wywoływać choroby i mutacje u spożywającego lub dzieci, które zostaną poczęte po odżywianiu się takimi organizmami. Zresztą niktnie chciałby żeby np. w łonie żony zaczął rozwijać się 2 krotnie większa niz zwykle dzidzia, prawda?

Kiedyś dostępne były mapy skażeń promieniotwórczych Polski, nie wiem czy są jeszcze dostępne. Katastrofa tak odległa do naszego kraju spowodaowała tak poważne następstwa także i u nas.
BTW - czy ktoś był w Białorusi? Słyszałem że tam sprzedawcy warzyw mają liczniki Geigera i przed zakupem badają towar na oczach klienta.... Czy to prawda?

Quote:

Czy mógłbyś podać linki opisujące te awarie w USA? Założę się że nie wywołały one tak daleko idących zniszczeń, bo nie słyszałem żeby JAKIKOLIWEK reaktor w USA został zniszczony tak, jak reaktor w Czarnobylu. Ale chętnie się dokształcę :-)
W Polsce powstanie elektrownia atomowa

[quote="sobota"]Ale i tak w końcu musimy skoczyć produkcje z węgla prądu. I tak za paręnaście lat atom będzie przestarzały bo już jest budowany reaktor który ma spalać wodór w postaci plazmy czy jakoś tak, czyli odtwarzać procesy zachodzące w gwiazdach.


Do zbudowania reaktora działającego w oparciu o reakcję syntezy jeszcze dłuuuga droga. Obecne instalacje termojądrowe zużywają wiecej energii do przeprowadzenia tej reakcji niż jej uzyskują. Ocenia się że w ciągu 50 lat uda się takie rekatory skonstruwać, ale to jak na razie optymizm.

No i wreszcie coś najciekawszego. Pyytanie za 1000 pkt - dlaczego premier Donald Tusk ogłosił plany budowy DWÓCH elektrowni na uczelni MEDYCZNEJ, chociaż uczelnia techniczna, mająca wydział zarówno elektryczny jak i fizyczny, znajduje się kilkanaście minut drogi dalej?

Odpowiedź - premier musiałby odpowiadać na wiele KONKRETNYCH PYTAŃ, a tak - medycy nie zadawali żadnych niewygodnych pytań.

Osobiście sądzę że chodzi o wywołanie wrażenia że rząd robi cokolwiek w energetyce i to więcej niż rząd poprzedni - wtedy mówiono o elektrowni atomowej a teraz mówi się aż o dwóch...

[quote="Trebuh"]Konkretów jest mało i nikt nie podaje ale jak się ktoś uprze to na pewno znajdzie odpowiedzi na te pytania.[quote]
Na to liczyłem, pewnie nie byłbyś zwolennikiem budowy.
Na zadane przeze mnie pytania postaram się odpowiedzieć sam, za klika dni. Niestety sam, bo zwolenicy nie zadali sobie nawet tego minimalnego trudu, żeby poszperać choćby na witrynach branżowych...

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  This topic is locked     Main Page -> Forum Index -> Download, Articles -> News -> W Polsce powstanie elektrownia atomowa Previous  12345678  Next
Page 2 of 8

Similar topics to w Polsce powstanie elektrownia atomowa

Elektrownia wiatrowo-słoneczno-gazowa powstanie w Turcji (7)
Powstanie rosyjska Krzemowa Dolina? (2)
W Korei powstanie park Robot Land (2)
We Włoszech powstanie największa farma słoneczna w UE (3)
W Stanach powstanie 4600 stacji ładowania EV (9)
Powstanie film o stronie internetowej Facebook (1)
Sztuczny ludzki mózg powstanie w ciągu 10 lat? (8)
4,7 miliona stacji ładowania EV powstanie do 2015 roku (13)
W Niemczech powstanie centrum do walki z sieciami botnet (1)
Pod Darłowem powstanie wielka farma wiatrowa (17)


Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.144 seconds