Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz GainClone+ECC85

wzmak123 09 Lip 2008 13:08 12949 25
  • Wzmacniacz GainClone+ECC85

WITAM

Kiedyś trzeba się pochwalić, oto sprzęt który zrobiłem około 2 lat temu,

Miał być to mały kompaktowy wzmacniacz, dość dobrze grający, napędzać miał monitorki o dość małej mocy, więc i sam wzmacniacz nie musiał mięć wielkich pokładów mocy, wybór padł na kopie GC czyli lm3886, z czasem dorzuciłem do niego preampa na lampie ECC85, z początku miał być na ECC83, ale nie stety byłem wtedy biednym uczniem a lamp ECC85 miałem aż nadto,

Układ preampa to wspólna katoda obciążona wtórnikiem katodowym, schemat końcówki mocy skopiowany gdzieś z neta,
    części w preampie są dość dobrej jakości rezystory metalizowane, kondensatory nichicon , rezystory są metalizowane ze względu na to że mają mniejsze szumy.

Zasilacz końcówki mocy to podwójny mostek na diodach schottkiego, 2x6800uF nichicon, a przy samych kościach BC.
    Zasilacz preampa to zwykłe mostki prostownicze, kondensatory nichicon oraz wima, napięcia zarżenia jest stabilizowane przez lm317, przy każdej lampie dodałem pojemność 1000uF.

Samych kosztów nie jestem w stanie powiedzieć ponieważ końcówkę robiłem dość dawno temu

Jak to gra :
    porównywałem ze wzmacniaczem kompaktowym z elektora, który leży odpalony na biurku i czeka na obudowę, sam GC gra bardzo łagodnym dźwiękiem, , tłumienie jest jednak dużo wyższe w Kompaktowym co odbija się na tym że GC wypada dość słabo jeśli chodzi o kontrole na niskimi częstotliwościami,choć GC ma łagodniejszą górę co niektórym osobom może się podobać, prawda jest taka że końcówka z el wymiata, można jej słuchać godzinami gra dużo lepiej niż końcówka na Hexfetach z el95.
    Wzmacniacz porównywałem z dość udaną końcówką mocy, i ta różnica w kosztach sam lm3886 kosztuje 15zł a końcówka z elektora koło 100-130zł i ta płytka dwustronna.

w załączniku cała dokumentacja płytki robiłem w eaglu.

Zapoznanie się z zasadami zamieszczania zdjęć w DIY oznacza ZAPOZNANIE SIĘ Z NIMI!
    BRAK ZDJĘCIA NA POCZĄTKU.
    Post poprawiłem. Następnym razem będzie ostrzeżenie.
    Androot

Wzmacniacz GainClone+ECC85 Wzmacniacz GainClone+ECC85 Wzmacniacz GainClone+ECC85 Wzmacniacz GainClone+ECC85 Wzmacniacz GainClone+ECC85

Fajne!
  • #2 09 Lip 2008 23:15
    kris6661991
    Poziom 25  

Wzmacniacz ślicznie Ci wyszedł, Można powiedzieć że taka hybryda choć dość nietypowe jak na tym forum jest łączenie scalaków i lamp w torze audio :), ale zrób porządek z fotkami bo po prostu nikomu nie będzie się chciało tak przeglądać tego :/ po za tym zaraz moderatorzy skasują temat jak się nie dostosujesz (tak podejrzewam)

Pozdrawiam gorąco!

• #3 10 Lip 2008 14:46
    bsw
    Poziom 14  

Bardzo fajna konstrukcja.
    Co to za niebieskie lampki z przodu?
    Do czego dwa wyłączniki (anodowe opóźnione czy jak)?

Sam przymierzam się do czegoś podobnego (na E88CC).
    Tylko że chcę to rozbić na 2 moduły - osobno preamp i końcówka mocy. Natomiast zastanawiałem się nad możliwością wyłączania preampa aktywnego (sam selektor i potencjometr). W związku z tym mam pytania:
    1. Czy nie miałeś problemu z przesterowaniem końcówki ?
    O ile zmniejszyłeś jej wzmocnienie ?
    2. Czy próbowałeś podać sygnał na końcówkę z pominięciem preampa ?
    (przy obniżonym j/w wzmocnieniu końcówki)
    3. Czy potencjometr jest przed czy za preampem lampowym ?
    4. Jaką wartość potencjometru zastosowałeś ?

(Większość moich pytań rozwiałaby lektura schematów ale pisze z pracy i nie mam czym ich otworzyć :-( - szkoda że nie dołączyłeś w jpg)

Pozdrawiam,

• #4 10 Lip 2008 15:01
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    Fajny wzmacniacz. Bardzo ładnie wykonany. Nic nie brumi, nie ma przydźwieku??
    pozdrawiam

• #5 10 Lip 2008 18:53
    Arutim
    Poziom 20  

Witam,
    wzmacniaczyk fajnie wykonany. Fajnie przymocowane podstawki względem płytki...

Napisałeś że wzmacniacz robiłeś 2 lata temu i nie miałeś nic innego niż ECC85, a teraz ?
    Osobiście polecam Ci po eksperymentować z ECC83(E83CC) i ECC88(E88CC) rożnych producentów (mi np. przypadł do gustu SQ ECC83 PHILIPS'A ale i E80CC...
    Generalnie róźnice są tylko z ekranem i dzieleniem żarzenia na 2*6,3V (albo 6,3 albo 12).

Pozdrawiam Arutim

• #6 10 Lip 2008 19:25
    wzmak123
    Poziom 18  

bsw
    3.potencjometr mam za preampem, mniejsze szumy,
    1. co do przesteru to dużo zależy od źródła, co do końcówki mocy to nie zmieniałem wartości elementów od wzmocnienia , schemat wziąłem z forum audiostereo.
    2. próbowałem podać sygnał bezpośrednio na końcówkę, jako źródło użyłem karty na pcm2702 ze wzmocnieniem około 2 . niestety sama karta nie mogła wysterować końcówki, więc dorzuciłem preampa.

a te lampki na panelu to magiczne oczko em84, dorzuciłem niebieską szybkę co dało bardzo ładny odcień niebieskiego oryginalnie lampka świeci na jasno zielony.
    Jeden włącznik to zasilanie, a drugi to stand by, niestety wzmacniacz nie posiada opóźnionego załączania napięcia anodowego , ponieważ chciałem dorzucić jeszcze jakiś uP aby sterować pilotem po przez rc5 i od razu wykorzystać go do załączania nap. anodowego, dzięki temu że nie mam opóźnionego załączania Nap. Anodowego wzmacniacz po włączeniu łagodnie zwiększa poziom głośności,

Ogólnie to nie miałem żadnych problemów ze wzmacniaczem przez te dwa lata.

arutim co kombinowania to kusiło mnie wsadzić tam ecc83, ale robie teraz następny wzmacniacz który będzie miał preampa na pga2311, przetwornik c/a na pcm1796, oraz we usb na pcm2707, i końcówkę mocy z el 97, no i już nie chce pakować kaski do gc.

• #7 10 Lip 2008 21:50
    kris6661991
    Poziom 25  

Mi się ogólnie podobają takie proste hybrydy, chciałem zapytać czy możesz dać link do schematu przedwzmacniacza? Chciałem zrobić wzmacniacz na końcówce STK4152 II która przy 8ohm i zniekształceniach poniżej 0,5% potrafi oddać ok 35W mocy RMS na kanał i do tego taki preamp :) Czy trudne do zrealizowania jest zrobienie regulacji barwy dźwięku na lampach? (Chodzi mi o dość proste schematy na popularnych lampach) i Takie pytanie... czy można do zasilania anodowego lamp użyć przetwornicy napięcia, czy jest jakaś konieczność że musi być to trafo? Z tego co wiem prądy anodowe lampy są strasznie małe więc nie chodzi chyba tyle o wydajność zasilacza jak o "jakość" (odfiltrowanie) napięcia. Czy mam rację?

• #8 11 Lip 2008 09:46
    ferdu
    Poziom 13  

Bas w twoim GC jest "lipny" poniewaz masz za duza pojemnosc w zasilaczu. przeczytalem te 8k postow na audiostereo i najlepiej do zasilania GC dac 1000uF. Jeszcze lepsza wersja jest z zasilaniem bateryjnym. Lampy do GC fajna sprawa podobno juz calkiem wtedy wymiata. A zamiast jakis tam Wim mogles dac kondy Panasonic FC. Kondy drogie nie sa az tak a mialem je i polecam. Wzmacniaczyk dosc fajny. Ladnie wykonane wszystko ale sprobuj dac 1000uF do zasilania GC i zobaczysz ze bedzie lepiej.

• #9 11 Lip 2008 10:04
    raczek3
    Poziom 22  

Wzmacniacz bardzo ładny mógł byś powiedzieć co to za diody z przodu i dlaczego w mostku zastosowałeś szybkie diody?
    P.S. Gdzie można kupić lampy?

• #10 11 Lip 2008 10:26
    kukiz100
    Poziom 13  

Jeśli nie przeraża Cie kupowanie na aukcjach to sporo ich znajdziesz na www.allegro.pl (dział: RTV i AGD > Elektronika > Elementy elektroniczne > Elementy aktywne > Lampy) Pozdrawiam

• #11 11 Lip 2008 11:36
    vankonrado
    Poziom 15  

A ja mam pytanie o temperaturę radiatora. Czy mocno Ci się grzeje? Właśnie uruchamiam podobny układ (tyle że na lm4780) i radiator po kilku minutach ma temp. ok 40-50 stopni ale gra wyśmienicie.

• #13 11 Lip 2008 14:36
    arek59
    Poziom 29  

Projekt fajny ale przyczepie sie z opisem jakie pominołeś podczas pisania i twojej kostrukcji.
    1 - jakiej mocy i napięciach transformatorem zasilasz końcówke mocy?
    2 - nie lepiej było by zastosować mostka gretza zamiast diod shockyego, jakie napięcia pracy i natęzenia mają te diody shockyego?
    3 - Radiatory są ok ale nie napisałes jak dają rade z chłodzeniem.
    4 - Przyczepie sie tego radiatorka nad stabilizatorem lm317 bo nie widze zeby był przykręcony.
    5 - mocowanie podstawek może być tylko zeby lampy sie nie ruszały podczas transportu, być moze skopciłeś chłodzenie lamp bo bokiem nie lubią być.
    Reszta powiem ze jest ok, ładna obudowa, montarz. Projekt oceniam na pozytywny.

• #14 11 Lip 2008 15:06
    wzmak123
    Poziom 18  

kris6661991
    schemat przed wzmacniacza podałem na na samym początku, jest też płytka tylko musisz mieć eagle,

co do zasilania anodowego to teraz bym zrobił stabilizowane, w google jest parę ciekawych schematów, co do przetwornic to nie miałem z nimi za dużej styczności , no ale probuj dużo osób je chwali
    regulacje barwy na lampie miałem kiedyś zrobione, ale ją wyrzuciłem tylko psuła dźwięk, jeśli masz dobre kolumny to takie wynalazki nie są potrzebne.

ferdu widocznie nie słuchałeś wzmacniacz kompaktowego, i wcale nie jest taki drogi i jest mniej problemów z odpaleniem niż z el95, wystarczy zmienić wartości paru rezystorów a zamiast drogich igbt można dać hexfety , niektórzy się dziwili że 13 tonsila potrafią wytworzyć taki basik jak grały pod tym wzmakiem , z gc kombinowałem dużo ale takiej kontroli nigdy nie udało mi się osiągnąć jaką ma el97, już nie wspomne o średnicy.

Dodano po 23 [minuty]:

trafo ma 250W, po wyprostowaniu około 34V końcówka była robiona pod 8 ohm,
    jedna dioda ma 8A na 200v, tworzą one dwa mostki greatza tak że masa nie jest brana z odczepu trafa tylko z diod, mostek i tak jest zrobiony z dużym zapasem, a diody schottkiego to tylko ze względu na mniejszy spadek napięcia na nich około 0,3v.
    radiator daje sobie rade jak mówiłem wzmak był robiony pod 8 ohm, dopiero jak podłącze 4ohm kolumny to radiator ma małe problemy z odprowadzeniem ciepła.
    a radiator do stabilizatora jest przyklejony na specjalną taśme termo przewodzącą .
    a co do mocowania lamp to musiałem je połączyć ponieważ obudowa jest za wąska 6cm, i lampa na stojący by nie weszła , a nie chciałem robić otworów na górze ponieważ na taki sprzęt już nie położysz cd.

• #16 11 Lip 2008 18:35
    vankonrado
    Poziom 15  

Arek59:

MUR860 - prawdopodobnie takie:) (8A 600V)

• #17 12 Lip 2008 10:04
    candle
    Spec od monitorów

vankonrado: a spojrzales chocby w note nim takiej dobrej rady udzieliles koledze? od kiedy to diody shotkiego?
    inna sprawa ze nadaja sie do zastosowania kolegi arek59, ale mozna by pokusic sie o scislosc

• #18 12 Lip 2008 11:48
    vankonrado
    Poziom 15  

candle:
    Spojrzałem w notę z resztą sam zastosowałem właśnie te diody w swojej aplikacji lm4780. Może i to nie są diody Schottky'ego (bo racja nie są), ale mają dobry czas przełączania.

• #19 13 Lip 2008 01:46
    Usunięty
  • #20 13 Lip 2008 08:35
    kris6661991
    Poziom 25  

To jest sprawa tego że np ludzie kurczowo doszukują błędów, wymyślają teorie itp... Nieraz powstają z tego takie głupoty że tylko łapać się za głowę... Mamy tu scalony wzmacniacz średniej klasy bo high endem tego nazwać nie można, zastosowane są dobre elementy, i jakby to miało znaczenie "przy wzmacniaczu tej klasy" czy do filtracji użyje kondów Wimy Czy Nichincona czy jeszcze inne... A może zmień kabelki na kolorowe to stereofonia się poszerzy?
    Takie głupoty że ja was przepraszam...
    Jak wyżej napisałem wzmacniacz jest ok i jakości dźwięku raczej nie zmienisz, chyba że dasz korektor jakiś, ale to jest trochę bez sensu...

• #21 13 Lip 2008 12:57
    wzmak123
    Poziom 18  

a co do magicznej pojemność 1000uf panasonica to jak miałem podłączone końcówkę pod oscyloskop to strasznie chrzaniła się sinusoida przy około 30-40 W i około 40 Hz , widać było jak brakowało prądu, dopiero wyższa pojemność poprawiła sinusa.

• #22 13 Lip 2008 16:50
    kris6661991
    Poziom 25  

1000uF na 2x LM3886? To chyba żarty :) Przecież ta końcówka oddaje jak pamiętam ok 60W mocy czyli 150W 2 sztuki pobierają minimalnie... a praktycznie (bez obliczeń) trzeźwo patrząc na taki pobór kondy przy dobrym zasilaczu powinny mieć min 10 000uF

• #23 14 Lip 2008 19:21
    wzmak123
    Poziom 18  

wzmacniacz jest na sprzedaż, z powodu braku funduszy na następny projekt, więcej na prv

• #26 15 Kwi 2009 07:14
    Arutim
    Poziom 20  

ktos126 napisał:
    moglbym prosic schemat w jpg ?

Aż tak ciężko zainstalować Eagla ?

Wzmacniacz GainClone+ECC85 Wzmacniacz GainClone+ECC85 Wzmacniacz GainClone+ECC85 Wzmacniacz GainClone+ECC85

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme