Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PA - System 1,2kW B&C/Selenium

drakston 12 Lip 2008 14:59 5031 14
  • Witam

Przedstawiam nie dawno złożony skromny zestaw stereo oparty o głośniki B&C 15NDL76 i driver DH200e. Kolumny są typu bi-amp, drivery zasila elmuz 2404M, a BC ADS PLX2400, podziału pasma pilnuje DCX2496 w punkcie 1,9kHz filtrami L-R 48dB/okt.

Obudowa wykonana z płyty wiórowej 16mm, pojemności 90L netto wykończona lakierem akrylowym. Otwór stratny zestrojony na 55hz. Na przodzie maska, ramka wykonana z sklejki i naciągniętą siatka z tworzywa o prześwicie jakieś 50%.

Okablowanie. W case wykonane na Cordialu CMK222 oraz Procab MC305 i zwykłych wtyczkach (są to połączenia stałe więc nie trzeba super wytrzymałych wtyczek). Kable głośnikowe wykonane na procab LS25 (dla 15") i Cordial CLS225 (dla driverów). Wszystkie wtyczki speakon neutrika 2-polowe, gniazda speakon również neutrika.

Brzmienie ? Czapki z głów. Jeszcze nie zagrały poważnych imprez ale przy spokojnym odsłuchu w domu, puszczając koncert przykładowo grupy Scorpions czuje się jak na tym koncercie. Jak na połączenie 15" z 1" wokal piękny, donośny i czytelny. Barwa instrumentów bardzo ładna, czysto i dużo detali, słuchanie gitary to istna przyjemność. Bas mocno zróżnicowany co mnie mocno zaskoczyło, ale głownie charakteryzuje się mocnym i miękkim uderzeniem. Aktualnie pasmo od 90hz w doł jest podbite o jakieś 3,5dB oraz ze względu na charakterystykę drivera od 8khz w gorę również o jakieś 3dB. Taka korekta sprawia, że brzmienie jest w miarę zrównoważone i każdy gatunek muzyki brzmi całkiem nieźle. Jedynie przy muzyce elektronicznej brakuje trochę dołu ale to logiczne ze względu na to jaki ten gatunek jest wymagający na basie. Mimo tego trance czy hardstyle świetnie się słucha na tych bc. Parę razy już grzałem tym na max możliwości i kopa to ma :)

Jak na ten sprzęt jestem mocno zadowolony i jak dla mnie nic więcej nie trzeba, ale ja i tak mam zamiar brnąć w coś jeszcze lepszego jakościowo, no cóż taka mania :)

Teraz czas na wsadzenie lepszego drivera, wymiana elmuza na słabsza ale lepsza jakościowo końcówkę do driverów oraz wymianę obudowy na sklejkę i dokładniej zrobioną. Te były robione pod emi gamma i delikatnie mówiąc trochę je rozsadza przy tych 400-500W, no i br nie wyrabia pompowaniem powietrza przy mocniejszych brzmieniach, ostrzegam jesli ktoś bedzie robił na tych głośnikach - duża powierzchnia wylotu to podstawa!

pozdrawiam. macie pytania piszcie.

link do zdjęć

http://picasaweb.google.com/marekbies/System1kW

Fajne!
  • #2 12 Lip 2008 15:29
    quake222
    Poziom 10  

Albo mi się wydaje albo tweeter w lewej kolumnie jest krzywo wkręcony ?? Fajny wzmacniacz :)

Testowałeś to w tym pokoju? Bo na fotach wygląda na max 20mkw :))

• #3 12 Lip 2008 15:41
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

quake222 napisał:
    Albo mi się wydaje albo tweeter w lewej kolumnie jest krzywo wkręcony ??

No takie uwagi przy takim wykonaniu to już bezczelne czepianie się nie istotnych szczegółów.
    Wygląda jak by to powiedzieć profesjonalnie.

A co do konstrukcji, jeśli BR nie „wyrabiają” to można było by się pokusić o jeszcze wyższe strojenie. No, ale nie wiem ja by wtedy wyglądały ch-ki.

• #4 14 Lip 2008 16:31
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

No konkretny sprzęt, tak jak piszesz wymienisz drivery i będzie już pro :D. Ogólnie bardzo fajnie zrobiłeś te paczki jak z fabryki :D. Napisz jak wygląda sprawa z wytrzymałością mechaniczną tego głośnika bo w takiej paczce od 45hz w dół mógłby nie wyrabiać, a Ty jeszcze poniżej 90hz podbiłeś :wink:. No i czy ten neodym się nie grzeje szybciej? Słyszałem różne opinie o neodymowcach, a sam zastanawiam się nad wpakowaniem 15nw100 do BTR215 od SS :D. Mechanicznie ma ogromne możliwości i ciekawi mnie czy wytrzyma w ciągłej eksploatacji 1kw.

Dodano po 3 [minuty]:

PS. Ile dałeś za tego case ?

• #5 14 Lip 2008 16:38
    artis666
    Poziom 26  

Fajny zestaw, co do lepszego basu może jakis subbas? miałbyś wtedy basu aż po uszy :D

• #6 14 Lip 2008 19:54
    drakston
    Poziom 18  

Zestaw się szykuje bardziej konkretny, aktualnie myśle nad wsadzeniem dwóch tych neo i drivera 1,4" do paki.

Z filtrem 30-35hz 48db/okt daje rade, mechanicznie też daje bo xmax 7mm. Co do temp to tu jest ciekawa sprawa bo robilem mu malutki test podczas ostatniego upału. Paki stały na dworze przez 2,5h w słońcu i sobie graly na jakiejś 1/3 mocy. O dziwo membrany nie były tak ciepłe jak membrany przykładowo eminence gamma, gammy się dosłownie smarzyły po poł godzinie na słońcu. Magnes utrzymywał temp. wew. kolumny. Jak bedzie okazja impreze nagłośnić to sprawdzę jak się miewa temp magnesu po paru godzinach grania.

Case kupiłem za 400zł razem z ta rozdzielką :)

• #7 14 Lip 2008 20:29
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Będę wdzięczny jak sprawdzisz tą temp.
    Bo na tym forum czytałem już opinie, że z jednej strony szybciej się nagrzewa bo mały magnes i neodymowy nie odprowadza tak ciepła... a z drugiej strony, że neodymowe magnesy są bardziej zaawansowane, dzięki czemu cewka się mniej nagrzewa i jeszcze, że niektóre mają zastosowane radiatory na magnesach. Co człowiek to inna opinia :P.

• #8 14 Lip 2008 21:14
    drakston
    Poziom 18  

Z tym grzaniem to raczej bzdura. Wątpię, żeby neodym był tak felerny w sprawie odprowadzania ciepła, bo gdyby to był fakt to wszyscy producenci by nie wprowadzali coraz więcej neodymowych głosników do swoich ofert ;]

• #9 14 Lip 2008 22:05
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Neodymowe magnesy stosuje się ze względu na ich małą wagę (w stosunku do zwykłych magnesów o tej samej sile).
    Za czym idą małe wymiary i trudność z odprowadzeniem ciepła, dlatego stosuje się radiatory.
    Neodymowe magnesy mają jedną wadę wraz ze wzrostem temperatury pogarszają się ich właściwości magnetyczne. I tyle.

• #10 15 Lip 2008 11:19
    drakston
    Poziom 18  

Wrzuciłem dzisiaj jedna sztuke do piwnicy i wygrzewałem szumem różowym, mocą na oko 250W, wychylenie membrany już było znaczne więc zostawiłem tak na 3h.

Efekt ? radiator zimny. Nawet gdyby się ten magnes mocno grzał to ma go co chłodzić bo ten BC dosyć konkretnie powietrze pompuje :)

• #11 18 Lip 2008 00:12
    DjDaniel11
    Poziom 27  

Można prosić o więcej fot wykończenia ? Bardzo mi się podoba to wykończenie :) a tak na marginesie to ja bym dał driver selenium d210Ti, ewentualnie d220Ti, i trochę je tłumił. A dlaczego tak ? Ponieważ te drivery mają lepsze parametry rozpraszania dźwięku pod kątami.

• #13 21 Lip 2008 23:24
    gófer
    Poziom 34  

joy_pl napisał:
    Neodymowe magnesy mają jedną wadę wraz ze wzrostem temperatury pogarszają się ich właściwości magnetyczne. I tyle.

Aby ten efekt był zauważalny to temperatura musi wzrosnąć do takiego poziomu że z cewki został by ładny czarny skwarek :)

O kolumnach pisałem już na innym forum, dlatego powiem tylko że to po prostu kawał dobrej roboty :)

• #14 25 Lip 2008 11:35
    djdinitro
    Poziom 25  

_eddie_ napisał:
    Rączki do góry nogami :P .

Tak tez własnie sie zastanawiam czy moze kolumny postawione do góry nogami?5min i zmienione rozstaw wkrętów jest taki sam wiec wystarczy odkrecic i przykrecic tak jak maja byc.

Co do zestawu podoba mi sie-widze konkretne przetworniki wiec sprawa oczywista ze dobrze gra chyba ze laik to robił i spartolił.

Neodymy sa dobre a to ze sie grzeją to bajki maja tyle dziurek wentylacyjnych ze im nawet upał nie szkodzi jak głosnik pracuje pod 80% mocy.Przykład? Emphaser NEO15

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME