Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Katowice - jaka antena do DVB-T

nusch 14 Jul 2008 20:33
 • #1 14 Jul 2008 20:33
  nusch
  Level 15  

  Do tej pory korzystałem z anten pokojowych, mam 2 telewizory - stary Sony 20 calowy, nawet nie znam modelu i nową Bravie KDL-32S3020 z wbudowanym tunerem DVB-T( Mpeg-2).

  Z anten korzystałem juz wielu, zazwyczaj w tych wzmacniaczem po przekręceniu pokrętła powyżej połowy sygnał jest aż za mocny - gubi sie obraz, słychać trzaski, ale mimo to widać dużo drobnych zakłóceń.

  Zdecydowałem się na antene na dach, chciałbym mieć z niej sygnał do obu telewizorów, i w nowszym skorzystać z DVB-T z Wisły-Skrzycznego.

  Jestem na mapce ich zasięgu, sam dom położony dość wysoko. Czy do tego użyć jakieś "bardzo kierunkowej" anteny? Kupić jedną czy zrobić jakąś hybryde z kilku? W jakim kierunku to ustawić w celu jak najlepszego odbioru analogowych TVP1, TVP2, Polsat, TVN ? I czy sygnał się rozdziela w jakiejś "puszce" czy prowadzi 2 osobne kable?

 • #2 14 Jul 2008 20:53
  c2h5oh
  Moderator

  Cześć.

  Antena identyczna jak do zwykłej analogowej telewizji naziemnej.
  Tylko i wyłącznie dostosowana do częstotliwości kanału i o zysku zapewniającym odpowiednią moc odbieranego sygnału.
  Było o tym kilka dni temu. Poszukaj.

 • #3 22 Jul 2008 15:47
  Removed

  Kolego nusch - mam na tym Forum "przechlapane" ale ponieważ temat jest niemal zbieżny z tym, co jest na stronie >SAT Kurier - DVB-T Katowice < to zapraszam do odwiedzenia tej strony. Pozdrowienia. marian mazur.

  P.S. Tych, których mój post znowu przyprawi o palpitacje serca, proszę aby najpierw przemyśleli swoją ewentualną - niekoniecznie mądrą - decyzję. m.m.

 • #4 22 Jul 2008 16:12
  nusch
  Level 15  

  Tak, tylko na wspomnianym forum, mówią głównie o Czechach i Słowacji, a mi nie chodzi o oglądanie DVB-T dla samego oglądania a o Polskie programy, póki jeszcze są w MPEG-2.

  I dalej nie wiem jak z kablem w jaki sposób rozdzielic sygnał i z jakimi się to wiąże z stratami sygnału -> trzeba wzmacniacz? I jak połaczyć sygnał z dwóch anten, dostrojonych do różnych częstotliwości - czy można po prostu "kabel do kabla" czy trzeba do tego kawałek wyspecjalizowanej elektroniki?

 • Helpful post
  #5 22 Jul 2008 16:45
  Removed

  Kol. nusch - nie zagłębiaj się tak bardzo w techniczne szczególiki. Adres do wglądu dałem chyba dobry. Przecież pytasz o anteny. Co z tego, że tam w temacie zawarty jest problem odbioru z Ostrawy. Widocznie zapoznałeś się tam tylko z ostatnimi postami w tym wątku. Jeśli mieszkasz w niewielkim oddaleniu od nadajnika Kosztowy to jedna antena na odbiór nadawanych stamtąd programów analogowych powinna być szerokopasmowa (kanał VHF + kanały UHF) i skierowana na ten nadajnik. Druga antena, do odbioru DVB-T ze Skrzycznego koniecznie kierunkowa na pełne pasmo UHF a nie na specjalnie wybrany kanał (tu: 38-my). To dlatego, że taka antena "kończy się" na tym kanale. A gdyby tak potem przyszła ochota na odbiór - ot choćby właśnie z Czech...a nadajnik pracować będzie na wyższym kanale? Moja rada dotycząca Twoich wymagań: Sygnał z anteny odbierającej DVB-T podziel dzielnikiem sygnału na dwa tory. Jeden z nich podłącz do sumatora telewizyjnego (do tego sumatora podłącz też sygnał anteny odbierającej analogowo z Kosztowów). To po to aby móc dodatkowo odbierać w analogowym przekazie ze Skrzycznego: TVP1 - k.24 oraz TVP2 - k.41. Na przykład wtedy, gdy nadajnik Kosztowy miałby przerwę konserwacyjną. Poza tym właśnie na tych programach najdokładniej sprawdzisz prawidłowość ukierunkowania anteny na nadajnik Skrzyczne. Drugi przewód z dzielnika sygnału podłącz już do samego odbiornika DVB-T. Dla odbioru DVB-T polecam sprawdzoną antenę EmmeEsse, której cena nie przekracza obecnie 120 zł. I nie stosuj żadnych przedwzmacniaczy tzw. dopuszkowych. Tylko pogorszą odbiór. m.m.

  P.S. Dopowiem jeszcze - choć byłoby to samo przez się zrozumiałe - że sygnał z wyjścia sumatora antenowego także można podzielić podobnym dzielnikiem na dwa tory i skierować go odpowiednio do dwóch oddzielnych telewizorów. Dopiero gdy okaże się, że takie dzielenie osłabia jakość sygnału, który schodzi bezpośrednio z anten - należy bezpośrednio przed każdym telewizorem zastosować odpowiedni wzmacniacz antenowy - wewnętrzny. Sygnału antenowego to on w zasadzie nie wzmocni ale "odzyska" straty powstałe w naszej kombinacji.

 • #6 22 Jul 2008 17:05
  nusch
  Level 15  

  Ok. Dzięki, teraz wszystko jasne

  Search 4 million + Products
Browse Products