Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 16 Lip 2008 05:45
    ekopunx
    Poziom 8  

Mam problem ze stacją dysków DVD-Rom i nagrywarką DVD. Obie stacje nie są widziane przez System Windows XP i przez BIOS. Przestały być widoczne po wymianie spalonego zasilacza. Wcześniej wszystko działało poprawnie. Sprawdzałem połączenia, nawet wymieniłem taśmę. Oba napędy zachowują się tak jakby było z nimi wszystko w porządku, po naciśnięciu przycisku na ich obudowie wysuwają kieszeń, przyjmują płytę słychać ze pracują, dioda na ich obudowie się świeci, ale płyt nie odczytują i komputer ich nie dostrzega. Proszę o pomoc, jak poradzić sobie z tym problemem.

• #2 16 Lip 2008 07:26
    Bartek_Arabski
    Poziom 19  

Sprawdź na:

1. Innej taśmie
    2. Innym kontrolerze
    3. Innym komputerze

• #3 16 Lip 2008 11:54
    opiate
    Poziom 17  

Witam,

Możesz spróbować zmienić literę napędów, Start>Ustawienia>Panel sterowania>Narzędzia administracyjne>Zarządzanie komputerem>Zarządzanie dyskami. Najlepiej na jakąś odległą.

• #4 16 Lip 2008 12:14
    447988
    Usunięty  
  • #5 16 Lip 2008 13:20
    Pitaquo
    Poziom 13  

Marcin230 napisał:
    Możliwe też, że poprzedni zasilacz zabił napędy.

Gdyby napędy były spalone przez stary zasilacz to by nie pracowały w ogóle, a jak autor poinformował, wszystko co wymaga zasilania działa. Więc ja bym wykluczył tą diagnozę. Możliwe że zasilacz coś uszkodził w płycie gł i kontroler wysiadł. Osobiście podpoiłbym napędy w miejsce dysku twardego i zobaczył w biosie czy je widzi. Pzdr

• #6 16 Lip 2008 13:44
    447988
    Usunięty  
  • #7 17 Lip 2008 07:56
    ekopunx
    Poziom 8  

Napędy są dobre, sprawdziłem na innym komputerze, taśma też jest w porządku.
    Wymieniony zasilacz to RAIDMAX RX-450K 450W ATX12V
    Zworki w obu napędach ustawione są na cable select.
    Niestety nie mam możliwości podpiąć napędów tam gdzie twardy dysk, ponieważ napędy są połączone z płytą główną taśmą, a twardy dysk podpięty jest kablem SATA.
    Mam płytę główną Asus PTGD1-LA, na niej nie ma tez dodatkowych gniazd by podpiąć i wypróbować w innych miejscach.
    Czekam na podpowiedzi co mogę dalej robić by rozwiązać problem nie działających napędów.

• #8 17 Lip 2008 10:37
    447988
    Usunięty  
  • #9 17 Lip 2008 16:17
    ekopunx
    Poziom 8  

Marcin230 napisał:
    Zmień ustawienie zworek na Master Slave. Master dla napędu na końcu taśmy, Slave dla napędu w środkowej wtyczce.

Zmieniłem ustawienie zworek na Master dla DVD R/RW, podpiąłem na koncu taśmy i na Slave dla DVD-ROM, podpiąłem w środku taśmy.
    Po włączeniu komputera wszystko w porządku BIOS widzi oba napędy i system też widzi, płyty grają, ale do czasu, wykonałem procedurę wyłączania poprzez Start, Turn Off Computer, Turn Off i komputer zamiast wyłączyć się wykonuje restart.
    Po tym napędów znów nie widać w BIOS, nie widzi tez ich system.
    Pomaga jedynie wyłączenie komputera wyłącznikiem z tyłu obudowy przy zasilaczu, po ponownym włączeniu zasilania komputer znów widzi napędy.

• #10 17 Lip 2008 16:49
    447988
    Usunięty  
  • #11 18 Lip 2008 01:47
    ekopunx
    Poziom 8  

Z podmianą zasilacza będzie większy problem, nie mam odpowiedniego w domu, chyba raczej nie może być jakikolwiek z innego komputera?

Kupił bym nowy, gdyby diagnoza była w stu procentach pewna.
    Jakie mogą być jeszcze przyczyny, znikających napędów.

Dziękuje za wszelką pomoc i pozdrawiam.

• #12 18 Lip 2008 10:01
    447988
    Usunięty  
  Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty