Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słuchawkowy wzmacniacz lampowy na PCL86 - Kilka pytań.

ojciec cenzura 16 Lip 2008 16:42 69460 16
  • #1 16 Lip 2008 16:42
    ojciec cenzura
    Poziom 10  

Dzień dobry wszystkim.

Więc tak...;
    Słuchając ostatnio muzyki z laptopa, na słuchawkach Genius (za 30 pln) stwierdziłem, że nie wystarcza mi to, ponieważ dźwięk jest dosyć zamulony i trzeba kombinować equalizerem w Winampie. A ponieważ miałem okazję słuchać muzyki z porządniejszej karty dźwiękowej na słuchawkach AKG postanowiłem również sklecić sobie coś małego, nie sprawiającego zbyt dużo problemów i z elementów które mam w domu. Tak się składa, że mam 3 lampy PCL86 z OTV NEPTUN, więc nie będzie problemu. Szukałem, szukałem i w końcu znalazłem:

Wszystkie lampy które posiadam z demontażu zaczynają się na P więc post ten zaciekawił mnie i zacząłem szukać w googlach co to takiego OTL. No i jednym z pierwszych linków był wzmacniacz na PCL86 . Dowiedziawszy się, że OTL to konstrukcja bez trafa końcowego tymbardziej zapaliłem się do budowy tego wzmacniacza, bo to praktycznie rzecz biorąc swego rodzaju jechanie po kosztach (bądź co bądź jeszcze nie mam stałego źródła dochodów i koszta chcę ograniczyć do minimum).

Wątpliwości:

Na schemacie tym napięcie zasilania lamp jest podane 220 - 230 V. Natomiast pod schematem widnieje:

Cytat:
    Wysokie napięcie niezbędne do zasilania lampy pochodzi z powielacza napięcia. Uzyskane 90V w zupełności wystarcza nawet do głośnego dynamicznego odsłuchu.

Mam z tego rozumieć, że nie musi być osiągnięty poziom 220V i wystarczy te 90V?
    Chciałbym się również upewnić, na schemacie mam 5 złącz (numery tych złącz symbolizują wyprowadzenia lamp?), rozumiem, że do (1) i (2) podłączam 13V żarzenia, a do (3),(4) i (5) 90V (220V?)?

Czy powielacz napięcia to ten schemat?:

Nie wiem, czy dobrze widzę, ale np. kondensator C6 widnieje na obydwu schematach, a pozostałe C1-C5 widzę tylko na schemacie zasilacza/powielacza.

Posiłkowałem się również tą stroną, jakby co:
    http://www.audioton.republika.pl/wzm-sluch-OTL.html

Prosiłbym serdecznie o rozwianie moich wątpliwości, to moja pierwsza zaplanowana konstrukcja na lampach, nie chcę zaczynać od razu na wzmacniaczach o mocy rzędu powyżej 5W. Mam nadzieję, że z Waszą pomocą jakoś uda mi się zrozumieć podłączenie całego układu od początku do końca.

Pozdrawiam.

• #2 16 Lip 2008 17:30
    Tomek921023
    Poziom 15  

żarzenie podłącz się do 4i 5 nóżki lampy ,ten powielacz ma za małą wydajność prądową. Poczytaj trochę jeszcze o tych lampach i o samym wzmacniaczu.

Dodano po 9 [minuty]:

zasilacz musisz zrobić inny np. tak : bierzesz transformator z starego urządzenia lampowego np ts40/29/ ten daje jakieś 200v prostujesz mostkiem prostowniczym robisz filtr z kondensatorów elektrolitycznych np 220uf dajesz rezystor obniżając napięcie do 230V (po wyprostowaniu napięcie wzrasta razy 1,44) dajesz następny kondensator np 100uf potem jeszcze 100nf i masz całkiem dobry zasilacz.

• #3 16 Lip 2008 22:35
    ojciec cenzura
    Poziom 10  

A co z nóżkami 1 i 2 na schemacie? Tam podchodzi 13V?

Dodano po 5 [minuty]:

Jeszcze jedno, filtr z kondensatorów 220uF nie bedzie za słaby? Z mojej (niewielkiej coprawda) wiedzy wynika, że kondensatory filtrujące w zasilaczach powinny mieć co najmniej 2200uF, słyszałem, że stosuje się nawet 10000uF, więc?

Dodano po 6 [minuty]:

No i jeszcze jedno, jeżeli zastosowałbym 2 trafa, chociaz w sumie nie widze innego rozwiązania, trafo 13V musi mieć te 600 mA rozumiem, zgadza się? Z moich prymitywnych obliczeń wynika również, że 1,44 * 9V = 12,96V, taka przybliżona wartość jest dopuszczalna dla tych lamp? (chcę zastosować transformator 9V, akurat taki mam)

• #4 16 Lip 2008 22:48
    Kamilo89
    Poziom 15  

ojciec cenzura napisał:
    A co z nóżkami 1 i 2 na schemacie? Tam podchodzi 13V?

to nie są numery nóżek tylko złącz czy punktów podłączeń wyprowadzonych na obrzeże płytki.

• #6 16 Lip 2008 23:19
    Tomek921023
    Poziom 15  

trafo do żarzenia powinno być dobre. Z tymi kondensatorami to jest tak po pierwsze będą na wysokie napięcie powiedzmy 350V (więc do najtańszych należeć nie będą) po drugie czytałem gdzieś że do lampowca niema sensu stosować wyższych pojemności ze względu na prąd płynący w układzie powiedzmy 20mA, bo kondensatory dobiera się patrząc na wartość prądu płynącego przez układ powiedzmy 1500uf na 1A a mamy 20mA . Zobacz ile kosztuje taki kondensator 2200uf/ 350v

• #7 16 Lip 2008 23:21
    ojciec cenzura
    Poziom 10  

Aha, już coraz bardziej rozumiem, żażenie to nóżki 4 i 5, zgadza się?

• #8 16 Lip 2008 23:21
    Tomek921023
    Poziom 15  

te numerki na schemacie to nie są nóżki lampy to tylko oznaczenie

Dodano po 28 [sekundy]:

Tak

• Pomocny post
    #10 16 Lip 2008 23:27
    Tomek921023
    Poziom 15  

Patrz na rysunek tej lampy a będzie Ok.

Dodano po 1 [minuty]:

no ten 220uf nie a ten 2200uf

• #11 16 Lip 2008 23:36
    ojciec cenzura
    Poziom 10  

A jeżeli chodzi o 2200uF to rzeczywiście drożyzna, 219 pln za sztuke na 400V, brrr.

Dodano po 7 [minuty]:

W sumie to byłby koniec moich pytań, jak będę miał jeszcze jakiś problem, to się odezwę. Tak więc ukłony w stronę Tomka921023 który powoli i spokojnie mi wszystko wytłumaczył, dzięki wielkie. I pozdrawiam.

• Pomocny post
    #12 16 Lip 2008 23:58
    sp4msu
    Poziom 20  

ojciec cenzura napisał:
    A jeżeli chodzi o 2200uF to rzeczywiście drożyzna, 219 pln za sztuke na 400V, brrr.

Dodano po 7 [minuty]:

W sumie to byłby koniec moich pytań, jak będę miał jeszcze jakiś problem, to się odezwę. Tak więc ukłony w stronę Tomka921023 który powoli i spokojnie mi wszystko wytłumaczył, dzięki wielkie. I pozdrawiam.

Pytaj i pytaj , bo z tego co widać to Twoja wiedza a pro po LAMP (zasilania)jest mała , a wręcz żadna , te pojemności , o których piszesz , przy małych napięciach te pojemności i ceny o których piszesz są ok , natomiast jeśli chodzi i o zasilanie lamp to poczytaj a jest tego naprawdę dużo , nawet i tu na Elektrodzie .

• #13 17 Lip 2008 00:15
    gwarych
    Poziom 21  

Witam,

Tak mnie przyniosło, bo mi reumatyzm spać nie daje ;) ...

... i podpowiem co może pomoże ;) 2200uF czy jak się rozpędzimy i 10000uF, to zapodajemy w zasilaczach niższych napięć... choćby dlatego, że łatwiej wyprodukować => kupić kondensator dużej pojemności na niższe napięcia ;)

... a właściwie rozumując, to w zasilaczach które mają mieć znaczną wydajność prądową, bo tu będzie to niezbędne ;) by wygładzić duże prądy, potrzeba dużych pojemności, zwłaszcza przy częstotliwościach sieci energetycznej...

... w przypadku przetwornic, jak np. w komputerku klasy PC, gdzie częstotliwości są znaczne, poza pojemnością daje znać o sobie rezystancja a nawet indukcyjności wewnętrzne kondensatorów - bo mamy tam do czynienia ze poważniejszymi niż można by sądzić impulsami prądowymi ;)

NATOMIAST w przypadku zasilacza dla układów lampowych, zwłaszcza tak niewielkich mocy, wydatki prądowe również nie będą jakieś niebotyczne ;) ... maksymalnie upraszczając możemy szacować:

I = P / U => 10 [W] / 230 [V] = 0,044 [A]

... jak widać zakładając nawet spory narzut wychodzą nam ledwie dziesiątki [mA] ...

Stąd wniosek, że hi hi podane na schematach pojemności są całkiem wystarczające i sprawdzały się przez lata w różnych konstrukcjach ;)

Pozdrawiam i życzę powodzenia...

... acha

BARDZO WAŻNE!
    UWAŻAJCIE NA SPORE NAPIĘCIA I MOŻLIWOŚĆ PORAŻENIA PRĄDEM!

- w końcu już 30[mA] zakłada się jako wartość mogącą spowodować śmiertelny skutek w bardzo krótkim czasie - a przyjmuje się, że takie prądy mogą popłynąć już powyżej 25[V] napięcia przemiennego czy 60[V] napięcia stałego...
    ...I NIECH NIKT NIE POMYŚLI, ŻE TO SĄ WARTOŚCI BEZPIECZNE - TO NIEPRAWDA - TYLKO SIĘ JE DOPUSZCZA ...
    nawet 25 [mA] płynące jakiś czas poczyni poważne szkody - niestety :cry:

polecam lekturę Wikipedii, lub hi hi artykuliku ze "ściągi" ku przestrodze:
    http://www.sciaga.pl/tekst/18723-19-skutki_dz...nia_pr_du_elektrycznego_na_organizm_cz_owieka

• #14 17 Lip 2008 00:43
    sp4msu
    Poziom 20  

Witam .
    Dokładnie to samo miałem na myśli , ale bez takiego ogromnego wywodu no bo po co i na co , skoro ktoś zakłada ze przed nim konstrukcja LAMPOWA , to moja rada była żeby poczytać ( czasami pomaga ) , a następnie robić to tak w skrócie .

• Pomocny post
    #15 17 Lip 2008 00:56
    gwarych
    Poziom 21  

Zgadzam się w zupełności ;) jak zaczynałem pisać, to jeszcze nie było Twojej odpowiedzi i dałem się ponieść starym "bakalarskim" nawykom ;) i trochę mi zeszło, stąd wyszedł ten mój "pościk" po Twoim w podobnym tonie ;)

- pozdrawiam-

P.S.
    ...w sumie może to i dobrze, dwakroć powtórzone słowo dłużej się echem po czaszce kołacze ;)

• #16 17 Lip 2008 09:25
    ojciec cenzura
    Poziom 10  

sp4msu napisał:
    Pytaj i pytaj

Jak widać kto pyta nie błądzi, bo...

sp4msu napisał:
    z tego co widać to Twoja wiedza a pro po LAMP (zasilania)jest mała , a wręcz żadna

...ta sytuacja już powoli zaczyna się zmieniać. :D

Siedząc już 3 dni dowiedziałem się m.in., że przy żarzeniu lampy np. PCL..., PL... itd liczy się natężenie prądu, a ECL... EL... napięcie. Myślę, że jeszcze trochę lektury z różnych źródeł i będę gotowy do budowy pierwszej "lampy" :D . Tak więc wszystkim dziękuję serdecznie za dobre rady, pozdrawiam!

• #17 09 Sty 2009 14:06
    Antoni Nowogardzki
    Poziom 2  

A może to to????? Słuchawkowy wzmacniacz lampowy na PCL86 - Kilka pytań.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme