Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt Gitarowy "Thunderstruck"

mrgibson 18 Lip 2008 00:24 4018 6
  • Witam! To mój pierwszy prezentowany projekt na elektrodzie.

Chciałbym z dumą zaprezentować mój pierwszy dociągnięty do końca efekt gitarowy, nazwany na cześć utworu AC/DC - "Thunderstruck".

Niesamowite, pełne "dołu" brzmienie, klasyczny przester w stylu Big Muffa (Thunderstruck jest modyfikacją tego efektu), szeroka gama przesterów i funkcjonalna obudowa (plastik jest lekki :) ). Kostka posiada również true bypass, czyli możliwość pełnego obejścia przesteru i doprowadzenie sygnału z gitary bezpośrednio do wzmacniacza.

Jeśli chodzi o modyfikacje, to zostały zmienione wartości niektórych kondensatorów aby uzyskać bardziej interesujące brzmienie i zastosowane zostały diody germanowe dla nieco inaczej brzmiącego przesteru.

Potencjometry: Sustain, Tone, Volume. Zasilanie z zasilacza (9V DC).

Prezentacja efektu: http://www.youtube.com/watch?v=gzavpualTM8

Efekt Gitarowy "Thunderstruck"

Proszę o komentarze i uwagi :)

Fajne!
  • #2 18 Lip 2008 09:34
    quniq
    Poziom 21  

Potencjometry nie w tą strone działają co trzeba, ale co tam ;) Obudowa z plastiku nie sprawdzi sie. Może na próbie gdzie zachowuje się względny spokój, albo w domu, ale na koncercie możesz poprostu zgnieść efekt. To ra. 2, to dodatkowe ekranowane. W domu może nie brumi, ale możesz gdzieś pójść, gdzie będzie jakies pole elektromagnetyczne i już nie będzie tak wesoło. A poza tym, to nawet fajnie wyszło.
    Brzmienie fajne, ale Twój basista (o ile masz zespół) Cie nie polubi :P A to puknięcie przy przełączeniu kanału, to może być zabójcze dla głośników.

• #3 18 Lip 2008 13:03
    mrgibson
    Poziom 9  

Co do potencjometrów to zrobiłem to specjalnie żeby efekt był jedyny w swoim rodzaju :P Przecież gdybym się pomylił to co za problem poprzestawiać kabelki. Co do obudowy to rzeczywiście jest delikatna ale cóż - sprawy finansowe. Aluminiowa kosztuje 40 zł, a plastikowa 5. Puknięcia przy przełączaniu nie występują w głośniku - to przełącznik sam z siebie tak pyka, nagrywałem to wszystko mikrofonem więc mikrofon uchwycił pyknięcie. Jeśli chodzi o bas to podczas prezentacji efektu nie podkręciłem tone na minimum, a muszę przyznać że zmiata z powierzhni ziemi :D

Więc podsumowując ten efekt ma grać, brzmieć i mało kosztować a obudowa z aluminium spowodowałaby wzrost kosztów o 50%.

Dorzucam jeszcze demo brzmienia nagrane przez beznadziejną zintegrowaną kartę dźwiękową. Najpierw gra bas, potem gitara.

• #4 19 Lip 2008 19:19
    bullla
    Poziom 13  

Fajny efekt, za bardzo się nie znam, ale możesz dorzucić schemat?

• #5 19 Lip 2008 21:36
    turek86
    Poziom 14  

Całkiem ładnie brzmi, tylko ta obudowa z plastiku ... A słuchając tej próbki dwa posty wyżej ... już wiem jak robili muzyke do pegsusa :P (żart). Pozdrawiam

• #6 19 Lip 2008 22:23
    synbmx
    Poziom 20  

Hmm, robiłem kiedys big muffa ale mi nie podpasował, ten w porównaniu do oryginalnego schematu oraz te diody germanowe, ja uzywałem 1N4148, ma jakby mniej siary, pewnie wynik modyfikacji schematu. Ogólnie fajnie, mi też się ostatnio zdażyło zrobić kostke z potencjometrami działającymi w nie tą strone co trzeba. Projekt wykonany od początku do końca, brzmienie to rzecz indywidualna, rózne gusta. A obudowe możesz w środku okleic folia aluminiową na przykład.
    Pozdrawiam

• #7 19 Lip 2008 23:31
    mrgibson
    Poziom 9  

Turek86 - też mi się to kojarzy z pegasusem :D

Co do folii aluminiowej to okleiłem w środku obudowę w ramach ekranu. Ogólnie pełni to swą rolę całkiem nieźle.

Bullla - tu schemat, pcb, rozmieszczenie elementów - http://www.generalguitargadgets.com/index.php?option=com_content&task=view&id=108&Itemid=26 ogólnie to nie jestem w stanie teraz podać konkretnych wartości kondensatorów w modyfikacji, bo zrobiłem ten efekt z pół roku temu - po prostu nie pamiętam. A germany wiele zmieniają.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME