X

Jak podłączyć lampę do sieci elektrycznej?

20 Jul 2008 11:28 USuser24
  • #1 20 Jul 2008 11:28
    user24
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Witam! W pokoju odłaczyłem lampę i nie popatrzyłem dokładnie jak były popodłączane kable do niej.Są trzy: zero, faza, i faza[?](nie wiem czemu oin cały czas przewodzi prąd nawet po wyłaczeniu pstryczkiem światła w pokoju)Jak podłaczyć kable do lampy?.W pokoju mam pstryczek dwu działowy ponieważ mam dwie lampy ta druga ma już normalnie tylko dwa kable.

I drugie pytanie.Czy podłączając lampe lub gniazdko gdy pomyle kable coś się może stac gdy one są tylko dwa? chodzi mi o zero i fazę.

Bardzo dziękuje za odpowiedzi!
    Pozdrawiam!
    user24
  • #2 20 Jul 2008 11:32
    lord232!
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    A druga lampa normalnie działa?opisz dokładnie co robiłeś,czy grzebałeś przy wyłączniku?
  • #3 20 Jul 2008 11:36
    user24
    Level 12  
    Topic author Helpful post? (0)
    przedtem działała normalnie, teraz nie wiem jak mam podłaczyć tą pierwszą bo ta druga jest podłaczona. Przy wyłaczniku nie grzebałem tylko odłaczyłem tą pierwszą bo miałem remont.
  • Helpful post
    #4 20 Jul 2008 11:41
    lord232!
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    Najpierw podłącz pierwszy fazowy i zero jeśli nic to nieda to drugi i zero.Ewentualnie masz namieszane z instalacją i zero idzie na wyłącznik.
  • #5 20 Jul 2008 11:56
    user24
    Level 12  
    ale powiedzicie mi po jakiego grzyba jest ten trzeci kabelek przy zerze i fazie gdzie caly czas jest napiecie? Dodam że przedtem wszystkie trzy bylu podlaczone wiem ze do jednego wejscia byly dwa podlaczone (w kostce)
  • #6 20 Jul 2008 11:58
    lord232!
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    Razem były te dwa fazowe .
  • #7 20 Jul 2008 12:12
    user24
    Level 12  
    szwagier mi tak mówił tyle że chciałem się upewnic czy dobrze mi powiedział. A czy mozesz mi wytlumaczyc tak lopatologicznie po co te dwa fazowe byly razem?i dalczego jedne caly czas przewodzi prad?
  • Helpful post
    #8 20 Jul 2008 12:35
    wikingc1
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Pamiętaj twory elektryków którzy kładą instalacje są czasami trudne do odgadnięcia. Jeśli tak bardzo Cię to ciekawi to wykręć przełącznik i zobacz jak masz podłączone kable ( tylko ich nie odłączaj :D ) pewnie masz to tak zrobione że idą dwa kable z fazą i są połączone do włącznika razem ale jak byś miał lampę np. z dwiema żarówkami o podwójny przełącznik wtedy mógł byś rozdzielić te kable i mógł byś zapalać jedną, drugą lub obie na raz.
    Pozdrawiam.
  • #9 20 Jul 2008 12:42
    user24
    Level 12  
    rozumiem tylko czemu jeden z kablekow caly czas jest pod pradem nawet gdy wylacze pstryczkiem swiatlo?
  • #10 20 Jul 2008 13:00
    wikingc1
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Możliwe że masz podpięty przed przełącznik i wtedy będziesz miał cały czas fazę ale wtedy jak połączysz oba kable do lampy to będzie ona cały czas świecić chyba ze masz na zerze przełącznik. Ciężko tak coś wymyślić nie zaglądając tam.
    Pozdrawiam.
  • #11 20 Jul 2008 13:19
    user24
    Level 12  
    to teraz podlaczyc dwie fazy razem osobno zero?
  • #12 20 Jul 2008 14:07
    lord232!
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    tak
  • #13 20 Jul 2008 15:45
    wikingc1
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Nie rozumiem jednaj rzeczy: Mamy 3 kable na pierwszym masz cały czas fazę, drugi masz fazę a jak wyłączysz przełącznik to fazy nie ma i trzeci zerowy, tak masz czy jakoś inaczej ?

:arrow: "rozumiem tylko czemu jeden z kabelków cały czas jest pod prądem nawet gdy wyłącze pstryczkiem światło?"

Bo z tego co zrozumiałem to jeden niezależnie od położenia przełącznika jest pod napięciem wiec jeśli podłączysz oba razem to lampa będzie świecić cały czas, chyba że przełącznik masz na zerze co było by trochę dziwne.
    Pozdrawiam.
  • #14 20 Jul 2008 16:23
    marian_em
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Moze ten trzeci przewod wisi "w powietrzu" a jego dlugosc wystarczy do zapalenia neonowki w probowce. Sprawdz, najlepiej za pomoca zarowki, miedzy ktorymi przewodami jest napiecie.
  • #15 20 Jul 2008 17:00
    user24
    Level 12  
    dokładnie tak jest: "Mamy 3 kable na pierwszym masz cały czas fazę, drugi masz fazę a jak wyłączysz przełącznik to fazy nie ma i trzeci zerowy''
  • Helpful post
    #16 20 Jul 2008 20:47
    wikingc1
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Więc sprawa jest prosta podłącz lampę pod zero i ten przewód na którym masz faze tylko jak włączysz przełącznik i będzie działać jak należy.
    Pozdrawiam.
  • #17 26 Jul 2008 11:33
    user24
    Level 12  
    sprawa zalatwiona dziekuje za pomoc:)
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products