Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3-watowy lampowy wzmacniacz gitarowy

May 20 Lip 2008 22:05 8131 19
  • 3-watowy lampowy wzmacniacz gitarowy

Witam

Prezentuję 3-watowy lampowy wzmacniacz gitarowy, zbudowany samodzielnie, w oparciu o: http://licho.rowerpower.org/gitara/foxtrot/ . Wersja "Lite".

Więcej zdjęć:
    http://awocyklista.republika.pl/foxtrot/

Koszty:
    Transformatory i ECL86 wymontowałem z niesprawnego radioodbiornika "Klawesyn".
    Podstawki pod lampy, kable, wejścia jack miałem.
    Chassis wykonałem z kawałka przewodu kominowego.
    Czarną tkaninę miałem na stanie z kiedyś dawniej budowanego wzmacniacza.
    Siatkę ochronną miałem od męża kuzynki.
    Drobne elementy (rezystory, kondensatory, przełącznik) nie sądzę aby przekroczyły wartość 30 zł.
    Pokrętła - 15 zł (sporo ale spodobały mi się)
    Uchwyt: ok 5 zł
    Płyta MDF - kupowałem więcej (wzmacniacz+kolumna) - 20-kilka złotych.

Całość steruje zbudowaną, otwartą z tyłu, kolumną 1*10 cali na głośniku Eminence "The Copperhead" 8Ohm. (202 zł)
    To była zdecydowanie najdroższa z pozycji ale postanowiłem, że potrzebuje uniwersalnej kolumny nie tylko do tego wzmacniacza.

Brzmi miło i inaczej - porównując do wzmacniacza tranzystorowego + Sans Amp GT2.

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 20 Lip 2008 22:36
    mrgibson
    Poziom 9  

Ładny, fajny i tani - ale jak brzmi? :)

• #3 20 Lip 2008 23:22
    UnnamedByMazek
    Poziom 12  

Nie no pełen profesionalizm ladnie + estetyka poprostu cod miod i orzeszki ;]

• #4 21 Lip 2008 08:46
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

nie masz przypadkiem problemu z piskiem? Ta konstrukcja ma to do siebie, że piski są nie do opanowania... może tobie się udało...

• #5 21 Lip 2008 10:38
    May
    Poziom 10  

Z brzmienia jestem zadowolony. Nie obiecuję ale postaram się nagrać.

Co do pisku to muszę powiedzieć że mile mnie zaskoczył efekt końcowy. Wielokrotnie, przeglądając forum oraz inne strony, dochodziłem do wniosków że wyeliminowanie pisku (a także przydźwięku, brumienia itp.) to istota konstrukcji.
    Wzmacniacz rozkręcony na 80% drive i 70% volume nie piszczy - rozumiem że pytasz o "ten" pisk (autentyczny pisk, a nie ładne sprzęgnięcie kiedy na wysoko ustawionym wzmacniaczu stanę koło kolumny).

Kierowałem się takimi wytycznymi:
    Lampy z możliwie najdalej o transformatora sieciowego (potrzeba złotego środka w odległości do potencjometrów).
    Lampa mocy blisko transformatora głośnikowego.
    Ekrany na lampy i sygnał (poza korektorem - choć nic nie stoi na przeszkodzie).
    Żarzenie lampy w przedwzmacniaczu prądem stałym stabilizowanym, lampy mocy zmiennym ale z zastosowaniem dwóch rezystorów symetryzujących (trafo nie miało trzeciego odczepu na żarzeniu).
    Poskręcane przewody. Sens zrozumiałem z prawa Ampera.
    Odizolowane od obudowy gniazda jack.
    Masa "w gwiazdę" godnie z: http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/misc.htm#Prowadzenie%20masy .
    Pozatym starałem się wybierać do budowy dobre, sprawdzone elementy.

Mam jeszcze taką fotkę (razem z kolumną).

3-watowy lampowy wzmacniacz gitarowy .

• #6 21 Lip 2008 10:44
    painlust

To akurat norma. Problemem w tej konstrukcji jest trioda we wspólnej bańce z końcówką, która jest wykorzystywana jako stopień wzmacniający. Jak byś nie myślał to tej wady wyeliminować się nie da. Czyli jak rozkręcisz wszystko na full to jednak piszczy?

• #7 21 Lip 2008 10:56
    May
    Poziom 10  

Przyznam szczerze że podczas gry nie rozkręciłem wzmacniacza maksymalnie a jedynie nie więcej niż do wspomnianego poziomu. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to że dziś spróbuję. Wieczorem postaram się napisać coś więcej.

• #8 21 Lip 2008 16:23
    painlust

sprawdź to napewno. To jest bolączka tej konstrukcji. Trioda z ECL86 nadaje się bezpiecznie tylko jako wtórnik katodowy.

• #9 21 Lip 2008 18:14
    marius.aesir
    Poziom 17  

Wizualnie 5+, bardzo fajny mały head:), generalnie brak mi tu napisów przy potencjometrach, ale podejrzewam że Tobie jako autorowi nie przeszkadza to zupełnie.

Co do samej konstrukcji natomiast, podzielam opinię kolegi Painlust:

painlust napisał:
    sprawdź to napewno. To jest bolączka tej konstrukcji. Trioda z ECL86 nadaje się bezpiecznie tylko jako wtórnik katodowy.

• #10 21 Lip 2008 19:40
    May
    Poziom 10  

Ok pograłem sobie dzisiaj :).

Wnioski wyciągnąłem takie:
    1. Świetnie i głośno gra mi się bluesa i inne gatunki wymagające niewielkiego przesteru lub wręcz jego braku. Tu praktycznie nie mam ograniczeń.
    Kiedy chcę zagrać mocno rocka no to trudno: "Volume" nie przekracza 8 (później piszczy).
    Niemniej i tak to już jest za dużo jak na moje potrzeby.
    2. Muszę dobudować przyłączalną redukcję głośności.
    3. Uśmiech nie schodzi mi z twarzy.

PS. Ale przecież są napisy "Drive", "Bass" itd... Może nie są duże, ale przy regulacji - patrząc na wzmacniacz, są dla gitarzysty widoczne dobrze.

• #11 21 Lip 2008 20:53
    marius.aesir
    Poziom 17  

Faktycznie napisy są- za pierwszym razem nie dojrzałem, widocznie muszę sobie sprawic okulary;)

pozdrawiam, Mariusz.

• #12 22 Lip 2008 11:14
    painlust

czyli jednak wyje. Być może masz bardzo stabilną ECL86. Może się okazać, że przy innej ECL86 wyć będzie dużo wcześniej i z tym musisz się liczyć.

• #13 22 Lip 2008 11:40
    Trafo888
    Poziom 17  

Mam pytanie do kolegów trochę nie na temat, ale...
    Gdzie mogę dostać taką metalową siatkę na front wzmacniacza?
    Ewentualnie gdzie mógłbym takiej poszukać (jakie sklepy)?

Co do konstrukcji. To wykonanie całkiem w porządku. Mam jedynie zastrzeżenia do montażu niektórych elementów. Nie myślałeś o montażu drabinkowym? Zwykły pająk jest ok. jeśli używasz go tylko w domu. Jeśli będziesz go co jakiś czas przenosić to nie wiem jak będzie z trwałością montażu i bezpieczeństwem użytkowania...

• #14 22 Lip 2008 12:07
    May
    Poziom 10  

Gdzie szukać? Jeśli nie ma takiej firmy gdzieś w pobliżu no to najlepiej w googlach jako np. "blachy perforowane" - jest tego dość sporo. U mnie w mieście to np:
    http://www.techmet.eu/oferta/blacha_perf.php
    Jeśli interesuje Cię niewielki kawałek takich wymiarów jak u mnie to mogę Ci przekazać.

Wzmacniacz będzie stał u mnie w pokoju tam gdzie studiuję gdyż znudziło mi się taszczyć duże wzmacniacze pociągiem :). Nie obawiam się o tego pająka - w zasadzie raz zmontowany nieprędko doczeka się jakiegokolwiek zaglądania do środka.

• #15 27 Sie 2008 16:53
    Usunięty
  • #17 29 Sie 2008 11:24
    Marcin230693
    Poziom 13  

żeby wyjście było 4Ohm trzeba zastosować inny transformator głośnikowy

• #18 29 Sie 2008 11:40
    May
    Poziom 10  

Większość z tych transformatorów (z serii Tg 2,5) ma kilka odczepów (w tym także 4Ω).

Jeśli nie ma no to alternatywą jest rozmontować transformator i odwinąć część wtórnego uzwojenia (dane ile zwojów mają TG 2,5 są dostępne w internecie), zrobić odczep na karkasie 4Ω oraz nawinąć na powrót resztę drutu (w tym samym kierunku) wciąż pozostawiając jako opcję wyboru 8Ω.

Skorzystaj z:
    Ra=n²*Z
    Aby zachować impedancję obciążenia lampy przy zmniejszaniu impedancji głośnika o połowę przekładnia musi wzrosnąć √2 razy. Ponieważ pierwotne uzwojenie zostaje bez zmian ilość zwojów uzwojenia wtórnego musi zmniejszyć się √2 razy.

Zajrzyj tu - wszystko jest jasno i przejrzyście opisane:
    http://www.trioda.nazwa.pl/fonar/audio/projekty/trafa/trans7/trans.htm

Jeśli się mylę to proszę o poprawienie mnie.

• #20 29 Sie 2008 12:02
    May
    Poziom 10  

Nie podłączałem basu ale przedstawiony przedwzmacniacz raczej nie jest aplikacją do tego celu.
    Moc wzmacniaczy lampowych obsługujących gitary basowe jest zazwyczaj większa.
    Wiesz na siłę można podłączyć lecz pytanie brzmi: czemu?
    Ja nie mam i nie używam gitary basowej - natomiast jeśli masz w planie budowę swojego wzmacniacza z takim przeznaczeniem to powinieneś wybrać coś innego.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME