Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jaką wybrać antenę do odbioru telewizji naziemnej?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Jaką wybrać antenę do odbioru telewizji naziemnej?
Autor
Wiadomość
tomkaz1983
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 26 Maj 2007 15:00   

Jaką wybrać antenę do odbioru telewizji naziemnej?

Witam.
Mam problem z anteną naziemną, jest to zwykła antena siatkowa. Pewnego dnia przestała dawać sygnał więc postanowiłem wymienić najpierw samą antenę później tą płytkę w niej, kabel no i zasilacz. Niestety nic to nie dało. wszystko jest podłączone tak jak być powinno (przynajmniej według mojej wiedzy)
Po zamontowaniu wszystkiego jest bardzo słaby sygnał TVP2 i TVP3 (mocno śnieży) resztę kanałów nie odbiera. Nie mogę także ustawić w tv żeby je jakoś odbierać (próbowałem na kilku telewizorach i na każdym jest to samo) wygląda to tak jakby telewizor nie widział anteny.
Nie wiem czy mógłbym coś zrobić nie tak podczas montażu?? Może jakieś małe zwarcie i coś w tej płytce spaliło??
Może ktoś z uprzejmych forumowiczów mógłby mi pomóc lub dać jakieś wskazówki??
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 26 Maj 2007 15:00   

Powrót do góry

SP5ANJ
Moderator
Moderator

Miasto: Warszawa

Post#2 26 Maj 2007 16:09   

Re: Kłopot z anteną tv

Witam.

Ja bym zaczynał od :
1. sprawdzić napięcie zasilania w zasilaczu.
2. sprawdzić napięcie zasilania na końcu kabla koncentrycznego przy antenie (musi być takie same jak przy zasilaczu pod obciążeniem) +/- 300mV.
Jeżeli są napięcia to , następnie :
4. sprawdzić poprawność zamontowania wtyku antenowego na kablu od strony TV. Na środkowym bolcu wtyku NIE może pojawić się napięcie zasilania.
5. sprawdzić czy dokręcone są elementy mechaniczne anteny do płytki wzmacniacza w puszce antenowej.

UWAGA! Wszystkie czynności wykonuj na "pełnej" podłączonej instalacji tj. antena ze wzmacniaczem - podłączona do kabla a kabel z wtyczką i podłączony z zasilaczem do zasilania ~230V.

Jeżeli wszystkie punkty są sprawne to tylko wymienić płytkę wzmacniacza lub ją naprawić.

dktr
Cytat:
ogolnie wywal ta badziewna antene i kup cos porzadnego.

Dlaczego badziewie ? . Pamietajmy , że tą antenę wymyślił krótkofalowiec DL7KM , który jest kimś w rodzaju GURU anteniarzy.
Badziewiem nazwałbym Twój brak polskich liter w tekście.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

dipol
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: R OM / KO 02 WT

Post#3 26 Maj 2007 18:00   

a nie przykręciłeś wzmacniaczoa odwrotnie stroną ktora nie posiada śćieżek do dipola ????????? (wielu tak to zrobilo i problem hihi ),antena siatkowa nadaje się do muzem sztuki nowoczesnej (brak homologacji)nie ma jak Yaga byle burza i wzmacniacza nie ma --- wymaga b/dobrego uziemienia masztu dla poprawnej pracy!!!! moje yagi na dachu mają prawie 30 lat i mają się b/dorze
Powrót do góry

Swadzyniak Tadeusz
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Northem Poland.

Post#4 27 Maj 2007 00:58   

Drogi kolego -

Sprawdź zarobienie kabla koncentrycznego, czasami zdarza się, ze jeden z drucików oplotu ekranu, zapodzieje się i niechcący połączy się z "gorącym" przewodem. Może też być inny problem. Zastosowane w nich wzmacniacze mają różne wzmocnienia. Także zależy jak daleko jesteś od anteny nadawczej. Ta antena musi być skierowana na stację nadawczą dość precyzyjnie, ponieważ odbiera sygnał pod małym kątem..
Ja miałem podobny problem jak Ty, zmieniłem sam wzmacniacz , zakupiony oddzielnie i było już lepiej, ale nie zadowalająco.
Więc zakupiłem drugą taką samą antenę i połączyłem je siatkami, jedna nad drugą. Tak zamontowane anteny połączyłem synfazowo, własnoręcznie wykonanym sumatorem sygnału (na perełce ferrytowej z rozgałęźnika) - sygnał z obu anten po zsumowaniu przekazywany jest do OTV. Antena pracuje już pięć lat bez jakiejkolwiek awarii. Nawet rozrastająca się wierzba zasłaniająca kierunek sygnału w deszczowe dni nie wpływa na jego poziom.

Serdecznie pozdrawiam

Tadeusz.
Powrót do góry

sp4msu
Poziom 18
Poziom 18

Post#5 27 Maj 2007 07:51   

Swadzyniak Tadeusz napisał:
Drogi kolego -

Ta antena musi być skierowana na stację nadawczą dość precyzyjnie, ponieważ odbiera sygnał pod małym kątem..

Serdecznie pozdrawiam

Tadeusz.

Ta Antena nie ma NIC wspólnego z kierunkowością , wpisz w Google DL7KM , a może więcej się o niej dowiesz .
Pozdrawiam .
Powrót do góry

Renegat_pol
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Augustów

Post#6 27 Maj 2007 08:17   

radiosystem napisał:

Dlaczego badziewie ? . Pamietajmy , że tą antenę wymyślił krótkofalowiec DL7KM , który jest kimś w rodzaju GURU anteniarzy.

No niestety. Kolega ma i nie ma rację. Antena w teorii bardzo dobra, ale pod pewnymi warunkami (polecam lekturę książki "Amatorskie anteny KF i UKF" autorstwa Bieńkowski i Lipiński, rozdział na temat anten ścianowych).

Większość anten "siatkowych" jest wykonana i zamontowana po najniższej linii oporu, z najniższej jakości materiałów.
Powrót do góry

Rezyslaw
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: RADOM

Post#7 27 Maj 2007 21:48   

Zgadzam sie z sp4msu kierunkowość anten siatkowych to akurat ich najsłabszy punkt ale z 2 strony jeśli nadajniki tv zawierają sie w kącie ok 60 st. to siatka je pokryje.Ale nie w tym rzecz trzeba człowiekowi pomóc,wczesniejsza instalacja spełniała swoje zadanie więc sprawdz wszystkie elementy instalacji jak pisał radiosystem.Dobrze by było jakbys napisał gdzie mieszkasz i jak masz skierowaną antenę
Powrót do góry

kondensator
Poziom 23
Poziom 23

Post#8 27 Maj 2007 23:14   

radiosystem napisał:
Pamietajmy , że tą antenę wymyślił krótkofalowiec DL7KM,
który jest kimś w rodzaju GURU anteniarzy.

To ciekawe, autor się chyba tym nigdy nie chwalił.
Jako "antena DL7KM" jest znana antena "doppelquad"
(ostatnio przez użytkowników WLAN zwana jako "biquad)
(Tak, wiem że były wersje bez reflektora i z direktorami)
(Można i trzeba uziemić neutralne dla w.cz. punkty obu kwadratów,
podobnie jak w dipolu pętlowym, nie ekran kabla przy reflektorze)
Co do "guru", to podejrzewam, że chodziło Ci np. o DL6WU.
Słowo "anteniarzy" nie wydaje mi sie za poprawne i przyjemne także
dla samych zainteresowanych, podobnie jak "krótkofalarzy" (zgroza,
ale niestety często spotykane, także w mediach)
Można napisać np. projektantów anten, ale prościej i przyjemniej
"antenowców" (przez analogię - tak jak krótkofalowców, sportowców)

W sprawie problemu autora tematu - aby nie przepisywać - napisałem w: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

Swadzyniak Tadeusz
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Northem Poland.

Post#9 28 Maj 2007 00:36   

sp4msu napisał:
Swadzyniak Tadeusz napisał:
Drogi kolego -

Ta antena musi być skierowana na stację nadawczą dość precyzyjnie, ponieważ odbiera sygnał pod małym kątem..

Serdecznie pozdrawiam

Tadeusz.

Ta Antena nie ma NIC wspólnego z kierunkowością , wpisz w Google DL7KM , a może więcej się o niej dowiesz .
Pozdrawiam .

Drogi kolego -

koledze tomkaz 1983 chodziło o antenę siatkową TV, zamieszczam foto, jej odbiór sygnału odbywa się pod kątem 45 stopni (Horizontal).
Jest to antena do zamocowania na ścianie, jak to opisywał jeden z kolegów w poprzednich postach. Zapewne nie jest to antena z górnej półki i wszystko zależy od odległości w jakiej znajduje się odbiorca od nadajnika TV.

Serdecznie pozdrawiam

Tadeusz.

Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 28 Maj 2007 00:36   

Powrót do góry

sp4msu
Poziom 18
Poziom 18

Post#10 28 Maj 2007 07:11   

Witam .
Dzięki za fotkę , bo gdyby nie to zdjęcie to pewnie nie wiedziałbym jak ta "cudowna" antena wygląda .
A tak na serio to autor tak jak i wszyscy śledzący ten wątek wiedzą ja to ""cudo techniki wygląda" .
tomkaz1983 sprawdź wzmacniacz i zasilanie , przecież nic więcej nie może być uszkodzone .
Pozdrawiam
Powrót do góry

Rezyslaw
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: RADOM

Post#11 28 Maj 2007 21:32   

Zgadzam sie z przedmówcą sprawdz wszystkie elemnty osobno i razem w układzie, tzn przewód antenowy czy nie ma przerwy ,najlepiej to zrobic buzzerem albo zaróweczką z baterią,zasilacz najlepiej multimetrem oraz separator czy wszystkie luty są ok, wszystkie połączenia przewodu tj przy wzmacniaczu i separatorze czy nie ma zwarc lub przerw w obwodzie oraz samo mocowanie wzmacniacza przy antenie.Moze sie tez zdarzyć ze przy silnym wietrze nie przymocowany przewód wyjdzie z mocowania przy wzmacniaczu a nawet mogą popękać luty przy płytce.Po prostu próbuj do skutku, jeżeli dioda na zasilaczu nie świeci albo słabo swieci to mozesz miec zwarcie,chyba ze jest regulowany potencjometrem to przekręć max w prawo
Powrót do góry

tomkaz1983
Poziom 2
Poziom 2

Post#12 Post autora tematu 03 Sie 2007 18:13   

Musze niestety odgrzebać temat. Od tamtej pory praktycznie nic nie robiłem z tą anteną (praca). Dziś miałem trochę czasu więc się za to zabrałem. Kupiłem nowy wzmacniacz i tą płytkę do anteny. Podłączyłem i przez chwile tv odbierał, za chwile jednak dioda w zasilaczu zgasła a razem z nią przekaz telewizyjny. Niewątpliwie gdzieś robi się zwarcie. W tym sęk, że oba końce kabla są (według mojej wiedzy) poprawnie podłączone.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 03 Sie 2007 18:13   

Powrót do góry

Emilo91
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Okolice Łukowa

Post#13 15 Gru 2007 13:27   

jaką antenę wybrać do odbioru TVN i TV4 w odległości 70km

Mieszkam w północnej części woj. lubelskiego. w lini prostej mam do Lublina ok. 70 km a do Warszawy ok 100 km. Jaką antenę wybrać do bdb odbioru TVN i TV4? TVP 1, TVP 2, TVP Info i Polsat odbieram bdb z Lublina, anteną siatkową, TVN i TV4 da się oglądać, ale w nie najlepszej jakości.
Tvn - kanał 41, tv4 - kanał 57, tvp 1 - kanał 9, tvp2 - kanal 23, tvp 3 - kanał 39, polsat - kanał 35. teren jest równinny więc ukształtowanie nie powinno powodować zakłóceń. w razie czegoś to mogę jeszcze tvp1, tvp2, tvp3 i polsat odbierać z nadajnika w Łosicach albo w Rykach (są bliżej) ale tvn i tv4 - tylko Lublin. Proszę o pomoc.
Powrót do góry

sylwana-el
Poziom 19
Poziom 19

Post#14 15 Gru 2007 13:39   

Re: jaką antenę wybrać do odbioru TVN i TV4 w odległości 70k

Proponuje podmienić w antenie wzmacniacz antenowy o wyższym wzmocnieniu - powinno poprawić odbiór.
Powrót do góry

c2h5oh
Moderator
Moderator

Miasto: WOŁOMIN

Post#15 15 Gru 2007 15:21   

Cześć.

Przy takich odległościach, żadne anteny siatkowe nie mają racji bytu. Zmiana "wzmacniacza" w takim wynalazku to tylko wyrzucenie pieniędzy w błoto.
Do poprawnego odbioru niezbędna jest zastosowanie anten YAGI na odpowiednie pasmo, wraz odpowiednim osprzętem.
Wejdź na stronę : Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Tam dobierzesz sobie to, co Ci będzie odpowiadało.
Adres strony z linku był już wielokrotnie przytaczany na elektrodzie. Były też niejednokrotnie opisywane sposoby budowy instalacji antenowych zapewniających prawidłowy odbiór przy większych odległościach.
Powrót do góry

gamid
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Łódż

Post#16 15 Gru 2007 16:46   

Tak jak napisał sylwana-el tylko w tym wypadku anteny kierunkowe typu Yagi wieloelementowe .pozatym żadne wzmacniacze nie zagwarantują poprawnego odbioru ponieważ wzmacniacz będzie zbierał wszystkie śmieci tzn szumy,co bedzię skunkowało z pogorszeniem jakości obrazu
Powrót do góry

Emilo91
Poziom 7
Poziom 7

Post#17 15 Gru 2007 17:07   

mam w domu 2 Yagi jedną 15 elementową, drugą 12 elementową, są troszkę wiekowe. do nich dokupić przedwzmacniacz? z tego co wiem to chyba najlepsze są telmora.
Powrót do góry

Emilo91
Poziom 7
Poziom 7

Post#18 28 Gru 2007 18:07   

Na zwykłej siatce z wzmacniaczem GPS odbieram TVN - dobrze, widać śnieżenie, a TV4 troszkę gorzej. Myślę że jak włożę PAP - 526 telmora do YAGI to odbiór poprawi się, jak myślicie?
Powrót do góry

atrix55
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Poland

Post#19 28 Gru 2007 18:38   

Emilo 91 anteny siatkowe są antenami synfazowymi szerokopasmowymi , skutecznie pracują do około 50km . Anteny kierunkowe " widzą " węziej , nie zbierają bocznych czy tylnych zakłuceń . Ich zadaniem jest odbierać sygnał z konkretnego kierunku ( nadajnika np TV ) . Mają o wiele większą skuteczność od anten siatkowych .Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem , jest zastosowanie takiej anteny . Musisz kupić taką antenę , UWAGA - musi to być ant. kierunkowa szerokopasmowa TV. Nawet w odległości od nad.TV 120-150 km , obraz jest bdb .Starą antenę o której piszesz , trzeba by było modyfikować . Stare Yagi pracowały na innych kanałach TV . Pozdrawiam
Powrót do góry

mag32
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Częstochowa

Post#20 28 Gru 2007 20:12   

Prawdziwa, profesjonalna i skuteczna instalacja antenowa nie zawiera anten szerokopasmowych.
NIGDY
Tylko anteny kierunkowe pasmowe, lub przy większych odległościach i rozrzucie kanałów anteny kierunkowe wielo elementowe kanałowe z odpowiednio dobranymi wzmacniaczami i układem zwrotnic i filtrów.
Takiej instalacji zwykły majsterkowicz nie wykona prawidłowo.
Z prostej przyczyny, nie posiada specjalistycznego sprzętu pomiarowego, jak np. analizator widma.
Jeśli chcesz mieć porządną instalacje i spokój na lata, to zadzwoń do odpowiedniej firmy, albo kup sobie telewizję cyfrową.
Powrót do góry

atrix55
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Poland

Post#21 29 Gru 2007 10:13   

Mag32 - masz racje , ale nie do końca . Chcąc odbierać kilka programów , trzeba by zamontować kilka anten . Same anteny to jeszcze by było nie wszystko , sumatory sygnału , separatory etc . Zastosowanie anteny kierunkowej szerokopasmowej , rozwiązało by problem . Jest to pewien kompromis . Nie bedę się zagłębiał w temat co to jest ant. szerokopasmowa lub ant. kierunkowa na konkretna częstotliwość . Pozdrawiam
Powrót do góry

Zew_h_a_d
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: WuWuAa/M-inSt.

Post#22 23 Lip 2008 21:58   

Jaka wybrać antenę do odbioru telewizji naziemnej?

Witam,
Mam problem z odbiorem telewizji naziemnej. Mieszkam w 11 piętrowym bloku na 10 piętrze. Od kiedy zabronili zakładania anten na dachu mam problem z czystym odbiorem kanałów. Okna mam skierowane w przeciwnym niż leży nadajnik naziemny (wg mojej oceny okna mam skierowane w kierunku wschodnim), wychodząc na balkon pałac kultury mam za plecami.
Bardzo bym prosił o radę jaką dobrać antenę do TV naziemnej (podstawowe kanały), w tej chwili mam starą antenę siatkową i po zmianie miejsca odbiór jest jednym słowem mówiąc tragiczny. Na antenach kompletnie się nie znam dlatego będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
Powrót do góry

Faces
Moderator DIY
Moderator DIY

Miasto: Kędzierzyn-Koźle

Post#23 23 Lip 2008 23:08   

Re: Jaka wybrać antenę do odbioru telewizji naziemnej?

Witam.

Zew_h_a_d napisał:
Od kiedy zabronili zakładania anten na dachu mam problem z czystym odbiorem kanałów.

To ciekawa musi być wspólnota mieszkaniowa (raczej ciekawi ludzie).
Masz pełne prawo do postawienia anteny odbiorczej (telewizyjnej lub radiowej) na dachu. Kolega niech tak tego nie zostawia. Każdy ma prawo do użytkowania dachu (części dachu).
Jestem w stanie zrozumieć, że krótkofalowcowi nie pozwalają postawić anteny na dachu (bo to promieniowanie itp.), ale zwykłemu człowiekowi...

Zew_h_a_d napisał:
w tej chwili mam starą antenę siatkową i po zmianie miejsca odbiór jest jednym słowem mówiąc tragiczny.

To czeka wymiana na nową.

Jeżeli to nie pomoże to można zrobić tak:
Mieszkasz na 10 piętrze (budynek 11 piętrowy), z okna swojego mieszkania wystawiasz maszt (odpowiednio umocowany) z anteną, tak aby antena była powyżej linii dachu. I wtedy mogą cię...
Antena nie jest na dachu.

PS Jeszcze raz przypominam, nie zostawiaj tak tego. Walcz o swoje prawa. Masz pełne prawo do postawienia anteny TV na dachu (nawet jak tam są anteny GSM to powinni ci udostępnić kawałek dachu).
Powrót do góry

Zew_h_a_d
Poziom 4
Poziom 4

Post#24 23 Lip 2008 23:25   

Wiem ale jest kilka aspektów które mnie blokują....to nie moje mieszkanie tylko mojej dziewczyny babci a wiesz jak to jest ze starymi ludźmi ;)
Druga sprawa to długo tu pewnie nie pomieszkam więc stawianie masztu nie wchodzi w grę. Poszukuję anteny która by dobrze zbierała sygnał bo w sumie do nadajnika nie mam daleko....
Powrót do góry

kondensator
Poziom 23
Poziom 23

Post#25 24 Lip 2008 00:11   

1. Legalny mieszkaniec (nie tylko właściciel, także lokator) - ma prawo
do anten, nie tylko akurat do TV !
Użyj wyszukiwarki: art 684KC, prawo antenowe Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
2. Nie ma anteny "do wszystkiego" (tzn. są : do sprzedawania jele...) Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Instalacja musi to być zrobiona prawidłowo. Jak- pisałem wielokrotnie np. Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
3. Ponieważ mała zbiorowa (MATV) kosztuje podobnie czy 2 czy 20 przyłączy,
możesz mieć taką instalację np. jeszcze dla kilku osób.
Najlepiej jak jedna z tych osób mieszka na najwyższym pietrze (krótsze
przewody z anten do wzmacniacza wielozakresowego)
TV i UKF - bez zakłóceń wzajemnych i od innych urządzeń (PC, CB, GSM, ...)
Na jeden odbiornik już prawie nikt nie robi instalacji, do jednego pokoju
potrzeba 2...4 przyłącza :
odbiornik TV, dekoder DVB-T, karta TV do PC, rejestrator np. VHS lub DVD... Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
"vcc37", "MATV", "zwrotnica", "zakłócenia tv" & autor: kondensator

Jeśli to Warszawa, to po przeniesieniu nadawania do Łaz k. Janek
w dalszym ciągu potrzeba oddzielnej anteny na k. 11 (TVP1), oddzielnej
na UHF (pozostałe programy TV bez TVP1), i oddzielnej na UKF
(Łazy+Warszawa, polaryzacja V ew. V/H na ukos, raczej dookólna)
Może być potrzebna pułapka na k. 27 TV aby zmniejszyć za silny sygnał
(jeśli Emitel nie nie wycofa się z "mądrego inaczej" pomysłu nadawania
na k. 27 mocą 800kW) Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 24 Lip 2008 00:11   

Powrót do góry

Faces
Moderator DIY
Moderator DIY

Post#26 24 Lip 2008 00:18   

Zew_h_a_d napisał:
Poszukuję anteny która by dobrze zbierała sygnał bo w sumie do nadajnika nie mam daleko....

Anteną taką jest LPD (logarytmiczno-periodyczna). Jest to antena kierunkowa. Antena siatkowa też by musiała być skierowana na nadajnik.

Zew_h_a_d napisał:
Okna mam skierowane w przeciwnym niż leży nadajnik naziemny (wg mojej oceny okna mam skierowane w kierunku wschodnim), wychodząc na balkon pałac kultury mam za plecami.

Nie widzę innego wyjścia jak wystawienie anteny, w kierunku nadajnika, ponad linię dachu. Postawienie masztu to kwestia 2 godzin (może mniej). No chyba, że podepniesz się do sąsiada (oczywiście za jego zgodą). Możesz też spróbować wystawić na balkon antenę pokojową. Sygnał słabszy, ale powinno w miarę dobrze odbierać.
Powrót do góry

Zew_h_a_d
Poziom 4
Poziom 4

Post#27 24 Lip 2008 09:02   

Domyślam się że postawienie masztu to nie problem ale na balkonie 2x1m to nie mam za bardzo jak się popisać.
Wcześniej jak jeszcze nadajnik był na PKiN-ie to odbierało w miarę względnie, dlatego teraz mam nadzieję jak bym zakupił mocniejszą antenę to odbiór był by podobny. Tylko problem jaką bo oferta anten jest szeroka a ja się na tym nie znam.

24 Lip 2008 20:20
Pytanko, co sądzicie o takiej antenie Antena telewizyjna wielokierunkowa Saturn 1 ze wzmacniaczem ?
Może taka zda egzamin przy moich trudnych warunkach, bo do nadajnika w sumie jest daleko Smile
Jakimi parametrami mam się kierować przy wyborze anteny?

Moderowano przez c2h5oh:
Nie pisz postu pod postem. Użyj funkcji "Zmień"
Posty scaliłem.

Powrót do góry

Faces
Moderator DIY
Moderator DIY

Post#28 24 Lip 2008 20:54   

Witam.

Zew_h_a_d napisał:
...bo w sumie do nadajnika nie mam daleko....

Zew_h_a_d napisał:
bo do nadajnika w sumie jest daleko Smile

Nie rozumiem. Daleko czy blisko jest do nadajnika?

Antena z linku (gdzie się podział link? -> no ale, wcześniej ją widziałem) ma niby wzmocnienie 28dB, ale tak naprawdę to nikt tego nie wie. Przy małej odległości antena może "za dużo wzmacniać", a przy dużej odległości może być w sam raz.

Tak w ogóle to pytanie mam: jak sąsiedzi odbierają telewizję?
Powrót do góry

Zew_h_a_d
Poziom 4
Poziom 4

Post#29 24 Lip 2008 21:27   

W linii prostej mam około 25km i co najlepsze to wychodzi na to że okna mam na właściwą stronę więc będzie mniej kombinowania :D.
Tylko proszę powiedzcie jaką antenę mam wybrać.
Dorzucam zrzut ekranu z moją lokalizacją

Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

i zakresem rozpiętości z jakim mogę ustawić antenę.

Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Powrót do góry

BeerfaN
Poziom 11
Poziom 11

Post#30 25 Lip 2008 09:27   

Nie chcę powielać tematów, więc podłączę się ze swoim pytaniem - być może problem Kolegi zostanie rozwiązany przy okazji.

Wyszukałem antenę LOG 2-65 dipolu Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Czy dipol produkuje do nich wzmacniacze? Znalazłem taki, ale innej firmy: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
Można go założyć ponoć wewnątrz anteny.

Teraz pytanie:
Dom jednorodzinny w Warszawie-Wesołej, sygnał z Łaz raczej nie będzie zasłonięty, odległość od nadajnika 23km w linii prostej. Czy taki zestaw wystarczy? Czy wzmacniacz będzie potrzebny (sygnał na jeden TV).

pozdrawiam
Bartek
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Kosz Archiwum -> Jaką wybrać antenę do odbioru telewizji naziemnej?
Strona 1 z 15 Idź do strony 123 ... 131415  Następny

Skok: