Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Delfly Micro z kamerą

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Zagranica -> Delfly Micro z kamerą
Autor
Wiadomość
mi_ma
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Wrocław

Post#1 Post autora tematu 31 Lip 2008 08:13   

Delfly Micro z kamerą

Delfly Micro z kamerą

DelFly Micro waży jedynie 3 gram i ma rozpiętość skrzydeł równą 10 cm. Dzięki temu jest jednym z najmniejszych urządzeń latających tego rodzaju mającym na pokładzie wbudowaną kamerę.

Dlefly Micro jest bardzo ciekawym projektem pozwalającym na połączenie wiedzy z dziedzin takich jak aerodynamika, mechanika, elektronika i zastosowanie kamer.

Ten projekt pozwala na zrozumienie aerodynamiki tych małych urządzeń, chociaż ustabilizowanie ich lotu wciąż jest dużym problemem. Zastosowanie kamery pozwala analizować lot urządzenia, a ponadto rozwijać go w kierunku w tworzeniu sztucznej inteligencji, której efektem byłby lot bez konieczności zdalnego sterowania.

Delfly Micro z kamerą
Delfly Micro z kamerą

Źrodło http://www.delfly.nl/?site=DIII&menu=&lang=en
Powrót do góry

gdkj
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Płock

Post#2 31 Lip 2008 16:05   

Re: Delfly Micro z kamerą

Za każdym razem jak patrzę na takie cuda przypominają mi się poglądy głoszone jeszcze 20-30 lat temu ,że nie da się zrobić czegoś takiego na prąd.
Skok technologiczny od tamtych czasów ogromny i właściwie trudno przewidzieć co się jeszcze pokaże.
Powrót do góry

adamusx
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Poznań

Post#3 31 Lip 2008 20:43   

Widziałem sporo ciekawych nowinek technicznych ale to mnie szczególnie zaskoczyło. I ta waga 3 gramy... jak oni to zrobili :)
Gdzie można dostać takie małę kamerki bezprzewodowe, ktos sie może z nimi zetknął?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 31 Lip 2008 20:43   

Powrót do góry

misiupan
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: GDAŃSK

Post#4 01 Sie 2008 02:10   

adamusx napisał:
Widziałem sporo ciekawych nowinek technicznych ale to mnie szczególnie zaskoczyło. I ta waga 3 gramy... jak oni to zrobili :)
Gdzie można dostać takie małę kamerki bezprzewodowe, ktos sie może z nimi zetknął?

Widziałem mikro kamerki na aledrogo ukryte w długopisie cena odstrasza 499zł ,ale są osiągalne przynajmniej . Moja kamerka to płyteczka 2x2 cm , mniejszej nie udało mi się zdobyć. Waga ,,samolocika'' 3 gramy , ciężko mi to ocenić, ale wydaje mi się że waży nieco więcej .
Powrót do góry

nikus666
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Czechowice Dziedzice

Post#5 01 Sie 2008 06:53   

O ile się nie mylę to pewni panowie z U.S.A już dawno (okres gdzieś mniej więcej zimnej wojny) robili takie rzeczy były one pokazane na wystawie gadżetów szpiegowskich była tam osa ale niestety nie miała kamerki tylko aparat ale za to była mniejsza. Pamiętam że niby w programie latała ale czy działała tego to nie wiem ale gdzieś był opis jak można takie skrzydła zrobić i to chyba nawet w domu
Powrót do góry

pawelloo3
Poziom 14
Poziom 14

Post#6 03 Sie 2008 15:19   

Myślę, że nie trudne było by coś takiego zrobić. trudno jest zkołować elektronikę do tego, bo jest naprawdę malutka!!
Powrót do góry

speedy_94
Poziom 12
Poziom 12

Post#7 03 Sie 2008 18:54   

O elektronikę bym się nie martwił, bo to jest SMD po prostu :). Silniki malutkie też są do kupienia. Trudniej z mechaniką (przełożenie napędu). A zdecydowanie najtrudniej jest z kamerą.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Sie 2008 18:54   

Powrót do góry

sneak
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: -

Post#8 04 Sie 2008 21:21   

speedy_94 napisał:
Trudniej z mechaniką (przełożenie napędu). A zdecydowanie najtrudniej jest z kamerą.

Od czego są mechanizmy z zegarków? Sądzę, że cos byś sobie znalazł :)

Szkoda, że lot ze względu na baterie jest mocno ograniczony. Cytat ze źródła:
"To power all of the electric components, a Lithium Ion battery, with a capacity of 130 mAh, is attached to the frame of the DelFly II. This battery has enough energy to perform a 15 minutes during horizontal flight, or 8 minutes of hovering. The horizontal flight requires less power because the forward velocity generates extra lift. The battery also powers the onboard camera. Therefore the voltage is converted to 5V, enabling all components to run on one battery."

Jako silnik, zamiast 60% szczotkowego motorka, proponowałbym silnik krokowy, ew mały silniczek bezszczotkowy na magnesy neodymowe.
Powrót do góry

pawelloo3
Poziom 14
Poziom 14

Post#9 05 Sie 2008 16:59   

Właśnie można poświęcić zegarek i mechanizmy już są!! Ale elektronika to nie problem?? Kurcze na pewno dla mnie jest!! Ja jeszcze siedzę w elektronice analogowej mógłby ktoś pomóc?? powiedzmy że chcę zrobić takie micro zdalne sterowanie!! SMD czyli mikro kontrolery?? np atmega8 może być?? I niech nikt nie próbuje mi wmawiać że się nie da :|
Powrót do góry

speedy_94
Poziom 12
Poziom 12

Post#10 05 Sie 2008 20:11   

sneak napisał:

Od czego są mechanizmy z zegarków? Sądzę, że cos byś sobie znalazł :)

Racja, o zegarkach nie pomyślałem :).

pawello3 napisał:

powiedzmy że chcę zrobić takie micro zdalne sterowanie!! SMD czyli mikro kontrolery?? np atmega8 może być??

Po pierwsze: to nie jest zdalne sterowanie.
Po drugie: mikrokontrolery w SMD :D. Wątpię, żeby używali tam ATmegi8.
pawello3 napisał:

I niech nikt nie próbuje mi wmawiać że się nie da :|

Ależ oczywiście, że się da :). Musisz tylko wykonać mechanikę, elektronikę i zdobyć taką kamerę :D. Nie chcę Ci psuć nadziei, ale byłoby to trudne w warunkach domowych.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Sie 2008 20:11   

Powrót do góry

pawelloo3
Poziom 14
Poziom 14

Post#11 06 Sie 2008 00:20   

Ale wiesz co nie chodzi mi jeszcze tyle co o rejestrowanie obrazu przez to urządzonko a na razie wykonanie leciutkiej elektroniki a może ktoś wie gdzie ją zdobyć?
Powrót do góry

Tajoka
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 06 Sie 2008 10:18   

Witam. Projekcik bardzo mi się podoba. Ale że jestem z natury pesymistą to trochę pomarudzę. Pamiętajcie, że prócz całej (nieprostej) mechaniki, elektroniki jest jeszcze sprawa oprogramowania. Napisania odpowiedniego algorytmu, który utrzymywałby to maleństwo w powietrzu w różnych warunkach (ruchy powietrza, gęstość itp.) Myślę że nie wystarczy tutaj "atmega" + przeliczenie ile musi machnąć skrzydełkami aby nie spaść. Gdyby było to tak "proste" to nie konstruowali by tego w czwórkę nie wliczając supportu. Ale mimo wszystko życzę powodzenia:) Pozdrawiam!
Powrót do góry

speedy_94
Poziom 12
Poziom 12

Post#13 06 Sie 2008 10:45   

pawelloo3 napisał:
ale wiesz co nie chodzi mi jeszcze tyle co o rejestrowanie obrazu przez to latajątko a na razie wykonanie leciutkiej elektroniki a może ktoś wie gdzie ją zdobyć??

Leciutką elektronikę możesz zdobyć w (prawie) każdym sklepie elektronicznym :). Wchodzisz, mówisz, jakie elementy Ci potrzeba, tylko że po każdym dodajesz "w SMD". Najmniejszy rozmiar, o ile pamiętam to 0306 (0,3 milimetra długości i 0,6 milimetra szerokości, ale tu też mogę się mylić), także o ile to przylutujesz, to będziesz miał b. lekki układ :D. No, ale ja też życzę Ci powodzenia :).

A oprogramowanie... To już jest bardzo zaawansowana sprawa. No ale panowie z teamu jakoś nie garną się do przedstawienia rozwiązań technologicznych, także tutaj nic nie wiadomo.
Powrót do góry

mechamik
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: ss

Post#14 06 Sie 2008 10:54   

To co każda mucha to teraz będzie jakiś szpieg...po tym artykule można popaść w depresje ... :D
Powrót do góry

speedy_94
Poziom 12
Poziom 12

Post#15 06 Sie 2008 11:06   

No :D. Wielki brat wlatuje Ci do chaty przez okno ;]. Ale tak na poważnie, to Twój telefon komórkowy może szpiegować Cię bardziej, niż ta mucha :). No i w Polsce prędko takiej konstrukcji nie zobaczymy, chyba, że dostaniemy od naszych braci zza oceanu. A jak dostaniemy, to i tak będą wykorzystywane do zdobywania haków na polityków :). Także totalnej inwigilacji na razie nie trzeba się bać :D.
Powrót do góry

pawelloo3
Poziom 14
Poziom 14

Post#16 06 Sie 2008 14:20   

Jaka szkoda że jesteśmy tak do tyłu z tym wszystkim! A wszystko goni na przód, elektronika ewoluuje! pzdr.
Powrót do góry

Krzysztof33
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Bobowa

Post#17 06 Sie 2008 18:59   

Elektronika pal6 gorzej ze sterowaniem i utrzymaniem "robaka" w locie, ruch skrzydeł nie może być wymuszony przez mechanizmy z zegarka, chyba że jesteście cudotwórcami to wam uwierzę.
Powrót do góry

mounter
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Rybnik

Post#18 06 Sie 2008 20:23   

ja mam mikro kamerę o wymiarach 3x3mm :) kolor, o takiej samej rozdzielczości co kamera w projekcie :)

system przesyłu danych do kamery to mikro nadajnik 433mHz, zasięg około 170 metrów, a sama waga to poniżej
2 grama z baterią LI-Po 35mAh

oczywiście sam mikro nadajnik ma sporą prędkość przesyłu danych,
co pozwala na dodanie kodu do sterowania silnikiem i serwem magnetycznym w modelu
Powrót do góry

Raptor8999
Poziom 5
Poziom 5

Post#19 06 Sie 2008 21:48   

mori.pl napisał :
Cytat:
co pozwala na dodanie kodu do sterowania silnikiem i serwem magnetycznym w modelu

Ciekawe jak byś chciał sterować modelem wykorzystując nadajnik z kamery , przecież transmisja jest w przeciwnym kierunku , i do czego ty chcesz kod dodać ( chyba paskowy z mleka kupionego w markecie ) . Do sterowania modelem potrzebny jest osobny zestaw nadajnik - odbiornik , a transmisja wizji swoją drogą.
Powrót do góry

piotr153
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Klęczany koło Gorlic

Post#20 06 Sie 2008 22:02   

Fajny projekt o takim mogę tylko pomarzyć :cry:

Ciekawe czy jak walnie w ścianę to się rozleci?:D
Powrót do góry

mounter
Poziom 18
Poziom 18

Post#21 06 Sie 2008 22:19   

Raptor8999 napisał:
mori.pl napisał :
Cytat:

Ciekawe jak byś chciał sterować modelem wykorzystując nadajnik z kamery , przecież transmisja jest w przeciwnym kierunku , i do czego ty chcesz kod dodać ( chyba paskowy z mleka kupionego w markecie ) . Do sterowania modelem potrzebny jest osobny zestaw nadajnik - odbiornik , a transmisja wizji swoją drogą.

a znasz takie coś jak moduły komunikacji radiowej? dane idą w obie strony
Powrót do góry

Raptor8999
Poziom 5
Poziom 5

Post#22 07 Sie 2008 07:23   

mori.pl wcześniej pisałeś o mikro nadajniku z kamery , teraz o module komunikacji a to już inna rzecz.
Powrót do góry

mounter
Poziom 18
Poziom 18

Post#23 07 Sie 2008 11:45   

Raptor8999 napisał:
mori.pl wcześniej pisałeś o mikro nadajniku z kamery , teraz o module komunikacji a to już inna rzecz.

no masz racje, źle to napisałem...
mam takie moduły i korzystam z nich do zdalnego sterowania aparatem
oraz kamerą
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Sie 2008 11:45   

Powrót do góry

futurenobel
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Wrocław

Post#24 23 Lip 2010 22:24   

Interesuje się jeszcze ktoś może tym tematem? Zastanawiam się jak została w tym projekcie rozwiązana transmisja obrazu z kamery do stacji bazowej. Piszą, że kamera z nadajnikiem waży 0,4g.

Wie może ktoś, jak takie cudo (kamerę z transmisją danych o tej wielkości i masie) zdobyć? Małe kamerki CMOS można zdobyć np. tu, ale nie wiem jak z modułem transmisji danych.

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Edit:
A żeby zainteresować tematem większą rzeszę forumowiczów załączam dwa filmiki. Pierwszy na pierwszy rzut oka nieco zabawny, ale jak poczytać nt. dokonań Harvard Microrobotics Lab to już nieco mniej. Ten sztuczny owad waży 60mg i wg. naukowców jest w stanie wyprodukować wystarczająco dużo siły nośnej, żeby się unieść. Póki co jednak w fazie badań. Filmy z udziałem tego owada jakie znalazłem to ten tu, tu i tu. Dla tych, którzy nie czytali wątku od początku dołączam jeszcze film z udziałem ornitoptera z tematu wątku, t.j. DelFly II (DelFly Micro nie ma takiego fajnego filmiku, ponieważ nie jest jeszcze zdolny do zawisu w powietrzu).
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> DIY Zagranica -> Delfly Micro z kamerą
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.064 seconds

elektroda.pl temat RSS