Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontrolery - Narzędzia i języki programowania

no2 27 Sie 2011 20:51 225140 384
  • #301 27 Sie 2011 20:51
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

hunger napisał:
    Zainteresowałem się mikrokontrolerami z racji tego, że opanowałem rzeczy typu jaką rolę w tym układzie pełni rezystor, zasady działania tranzystora, itp. Złożyłem kilka układów, zasilacz, wzmacniacz i kilkanaście zabawek. Potrafię odnaleźć i naprawić te bardziej oczywiste usterki w układzie także myślę, że nie jest źle. Całej elektroniki w domu się nie nauczę ale chciałbym znać choćby podstawy tego z czym będę miał styczność w szkole i je w miare możliwości rozwijać poza programem nauczania.

No to śmiało zaczynaj z mikrokontrolerami, w takim razie raczej nie będziesz pogromcą palącym nogi procesorkom. Cóż, czy się nauczysz czy nie, dyskutowałbym, bo całą swoją wiedzę jaką posiadam nabyłem właśnie... w domu. Bo jakbym czekał na szkołę, to bym dopiero rok temu dowiedział się co to rezystor :D A tranzystor to byłaby nadal czarna magia.

Ale owszem wszystkiego nie zrobisz, choćby z braku sprzętu. Ja jestem w tej dobrej sytuacji że mam dostęp pozaszkolny do sprzętu i czasem można nawet jakieś urządzenia do domu przynieść, gdy nie są wykorzystywane.

• #302 27 Sie 2011 22:33
    leonow32

Poziom 29  

Nie zastanawiaj się więcej tylko śmigaj do sklepu po pierwszą ATmegę i kilka prostych elementów do budowy programatora :)

Przeczytaj sobie to
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-najtaniej-zaczac.html

Minuta praktyki daje tylko co godzina teorii. Odradzam kupowanie wielkich zestawów testowych za ciężkie pieniądze. Lepiej samodzielnie montować układy na płytkach prototypowych albo robić samodzielnie mała płytki testowe, które potem łączy się kabelkami. W ten sposób zaoszczędzisz dużo kasy i nauczysz się szybko robić płytki. Tu masz parę gotowców dla przykładu
    http://leon-instruments.blogspot.com/2011/04/pytki-testowe-do-mikrokontrolerow.html

• #304 29 Sie 2011 13:58
    dreslak
    Poziom 17  

Witam, mam nadzieje że odnalazłem właściwy temat.
    A mianowicie, chcę po zabawach w BASCOM ie przesiąść się na C, oraz z programatora na LPT na taki obsługujący USB. Mam odnośnie tego kilka pytań:
    1) Jakie oprogramowanie jest waszym zdaniem najodpowiedniejsze do pisania, kompilowania i programowania uC ATMELa w języku C.
    2) jaki programator byłby najodpowiedniejszy do tego celu działający na porcie USB. Z góry postanowiłem że go kupię, tylko nie wiem jaki jest odpowiedni i w miarę przyszłościowy, tak aby nowe układy Atmela też obsługiwał.

• #305 29 Sie 2011 14:09
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

1. AVR Studio 4 + GCC : http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/kompilator-i-srodowisko-programistyczne.html
    lub ECLIPSE z pluginem
    Do tego AVRDude: http://mirley.firlej.org/programowanie_mikrokontrolerow_avrdude

2. W zupełności wystarczy USBasp - tanio jak barszcz - zresztą sam możesz go zrobić: http://www.fischl.de/usbasp/
    No chyba, że chcesz coś większego, bo nie wiem co masz na myśli pisząc o obsłudze nowych układów Atmela?

No może jakąś książkę, by przesiadka szybko poszła: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/ksiazki-dla-ciebie.html

• #306 29 Sie 2011 14:13
    dreslak
    Poziom 17  

mam USBasp złożyłem lecz jakoś nigdy nie miałem szczęścia poprawnie go zainstalować i zaprogramować nim jakiś uP . Nowych w sensie np XMEGA.

ps. AVR studio tą wersje 600MB ?

Link

• #307 29 Sie 2011 14:21
    piotrva

1. Ja korzystam z AVR Studio 4, jest też ECLIPSE z odpowiednimi wtyczkami
    2. Programator np. USBAsp - otwarte źródła i cały czas są rozwijane w kierunku nowych układów, m. in. przez kolegę BoskiDialer z naszego forum.
    3. Książka: http://atnel.pl/wydawnictwo - idealne jak chcesz przejść z Bascoma na C (ja sam na tej książce przechodziłem z Bascom na C)

EDIT:

1. Avr Studio 4 - wersja 5 do której dałeś link jest jeszcze niestabilna i ma dużo bubli.
    2. USBAsp - wiele ludzi nie ma z nim problemów. Teraz (jak dojdzie paczka priorytetowa idąca od 5 dni) będę testował nowy programator USBTiny MK II Slim (szukaj na http://diy.elektroda.eu/programator-usbtiny-mkii-slim/ ) - zapowiada się świetnie
    3. Książki polecane przez Kol. dondu - Książka Kol. Tomasza Francuza (tmf z forum) - polecam PO książce Mirka - po prostu Mirek tłumaczy C idealnie dla początkujących, natomiast Kol. tmf podaje jak na początek nieco za dużo szczegółowych informacji - możesz się w tym pogubić.

• #309 29 Sie 2011 15:32
    dreslak
    Poziom 17  

mam AVR Studio + GCC, przykładowy program skompilował się bezproblemowo, teraz chciałbym go wgrać do procka przy pomocy USBasp, (pracuje na win 7) czy instrukcja instalacji jest zgodna z tą na stronie mirley a ? Bo z tego co sie orientuje to potrzeba do tego sterowników, jak przejść od skompilowania programu do wgrania go do procka? Po skompilowaniu mam plik .c

• #310 29 Sie 2011 15:46
    McMonster
    Poziom 32  

Pliki z rozszerzeniem .c to pliki z kodem źródłowym, do zaprogramowania potrzebne są .hex, więc albo patrzysz w złym miejscu, albo jednak nie skompilowałeś programu, lub kompilacja nie zakończyła się sukcesem.

Samo zmuszenie USBasp do współpracy nie jest trudne, opis wzbogacony filmem instruktażowym znajdziesz m.in. tutaj .

• #311 29 Sie 2011 16:19
    dreslak
    Poziom 17  

McMonster napisał:
    Pliki z rozszerzeniem .c to pliki z kodem źródłowym, do zaprogramowania potrzebne są .hex, więc albo patrzysz w złym miejscu, albo jednak nie skompilowałeś programu, lub kompilacja nie zakończyła się sukcesem.

Samo zmuszenie USBasp do współpracy nie jest trudne, opis wzbogacony filmem instruktażowym znajdziesz m.in. tutaj .

wszystko zrobiłem tak jak na filmie, lecz na koniec zamiast odczytać model procesora, wyskakuje błąd avrdude

• #312 01 Wrz 2011 14:40
    nondzu
    Poziom 9  

Witam.

Myślę że znalazłem odpowiedni temat. Siedzę już trochę w elektronice jednak jest mi ciągle mało (pewnie jak wszystkim). Chciałem się nauczyć programowania mikrokontrolerów najlepiej z rodziny AVR. Myślałem nad językiem C, znalazłem w sklepie AVT coś takiego
    http://sklep.avt.pl/p/pl/488617/kurs+programowania+procesorow+avr+w+c.html

Co o tym myślicie ?? Jeśli kupiłbym taki zestaw będę jeszcze czegoś potrzebował czy będę od razu mógł zacząć naukę ??

• #314 01 Wrz 2011 14:49
    nondzu
    Poziom 9  

kasy trochę uzbierałem przez wakacje więc nie jest to jakiś wielki problem, a wiem już jedno że teoria bez praktyki jest nic nie warta.

• #316 01 Wrz 2011 15:35
    dondu

nondzu napisał:
    kasy trochę uzbierałem przez wakacje więc nie jest to jakiś wielki problem, a wiem już jedno że teoria bez praktyki jest nic nie warta.

Odwrotnie także :)
    Tu masz dwie najważniejsze i najlepsze zarazem książki (te pierwsze): http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/ksiazki-dla-ciebie.html
    a tutaj ostatnią dyskusję: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9862688#9862688

• #317 13 Paź 2011 16:52
    crisdean
    Poziom 12  

Proszę jedynie na wstepie o wyrozumiałość. Jestem po automatyce i robotyce, było programowanie ale nikt nie kładł na to większego nacisku. Za to PLC to jest zdecydowanie to co mi najbardziej leży. Od roku pracuje jako elektronik na UR więc mam na codzień PLC i programy w robotach ABB, Comau. Ale chciałbym dla siebie nauczyc się programowac mokrokontrolery, Atmega8 chcąc być oryginalnym ;). Mam książkę Pawła Borkowskiego - "AVR i ARM7..." książka rewelacyjnie napisana. Nie mam programatora, a chciałbym sobie zrobić! własny, raz, żę to dużo taniej a dwa, że jakaś tam frajda. Niestety LPT i COMa nie posiadam w domu, więc jedynie USBasp wchodzi w grę. Ale do jego budowy potrzebny jest mikrokontroler już zaprogramowany.. :| Czy ktoś by mi cos takiego zaprogramował? najlepiej ktoś z okolic Bielska, a jesli nie to rzecz jasna wysyłam kontroler i pokrywam koszty wysyłki w obie strony. A takie pytanie, do pracy potrzebuję programator + taśmę = płytkę na której mogę umieścić programowany ukłąd oraz jedną płytkę uruchomieniową, na której zaprogramowany mikrokontroler będzie pracował ?!

• #318 13 Paź 2011 16:56
    dondu

crisdean napisał:
    ... wysyłam kontroler i pokrywam koszty wysyłki w obie strony.

Za niewiele większą cenę kupisz od razu gotowy USBasp na jedynie słusznym serwisie aukcyjnym :)

crisdean napisał:
    A takie pytanie, do pracy potrzebuję programator + taśmę = płytkę na której mogę umieścić programowany ukłąd oraz jedną płytkę uruchomieniową, na której zaprogramowany mikrokontroler będzie pracował ?!

Mikrokontroler można programować od razu w docelowym projekcie. Zobacz takie rozwiązanie: http://mikrokontrolery.blogspot.com

• #320 08 Sty 2012 23:19
    Collatzo
    Poziom 8  

Witam wszystkich.
    Niegdyś na zajęciach na uczelni uczyłem się o AVRach (konkretnie była to Atmega16). Używałem wtedy płytki prototypowej ZL10AVR (o ile teraz po screenach w internecie poznaję).
    Po długim czasie czytania zdecydowałem, że chciałbym w przeciągu kilku miesięcy zacząć przygodę z STM32.
    Powoli zaczynam rozglądać się za zestawem.
    Póki co zainteresował mnie:
    http://arduinosolutions.com/index.php?route=product/product&path=52&product_id=137

Czego oczekuję w najbliższym czasie?
    - Nabyć podstawy- mruganie diód, obsługa przycisków
    - Obsługa wyświetlacza- na tym tak bardzo mi nie zależy, ale myślę, że fajnie będzie obserwować na nim wyniki działań.
    - obsługa kart sd/ usb (?)
    - chciałbym w przyszłości nauczyć się obsługi magistrali CAN oraz komunikacji RS232 oraz RS485 -> i to będzie końcowym priorytetem, do którego zamierzam sukcesywnie dążyć.

Teraz moje pytania:
    1) W ZL10AVR z tego co pamiętam była wymienna Atmega, więc nawet jakbym coś w fuse bitach etc. pokombinował, czy coś źle zaprogramował, to najwyżej- atmega idzie do kosza i biorę nową. Jak jest w tym przypadku? Nie ma zagrożenia, że po 2 tygodniach będę musiał zestaw wywalić, bo zablokuję mikrokontroler?
    2) Rozumiem, że ten zestaw pozwala mi bezproblemowe programowanie mikrokontrolera (tego wlutowanego w układ) z poziomu komputera bez dodatkowego sprzętu? No i nie wiadomo jak to jest z tymi środowiskami programistycznymi. Jedni piszą, że są jakieś ograniczenia, inne nie działają z jakimiś układami.
    3) Kupię tę płytkę i... co dalej? Wszyscy piszą, że są one takie proste w programowaniu, że jest dużo materiałów, ale tak na prawdę ledwo co idzie w internecie znaleźć. :/ Trochę mnie to nie napawa optymizmem.
    4)* Głupie pytanie: zastanawia mnie dlaczego w tak wielu zestawach nie ma.... przycisków- przecież to jedna z podstawowych rzeczy, która powinna być na takiej płytce przy rozpoczynaniu nauki (i nie tylko).

• #321 09 Sty 2012 19:52
    piotrva

1) tego rodzaju Uc: a) zwykle na takich płytkach posiadają bootloader, którym ciężko jest coś zablokować, a ustawienia dokonuje się z poziomu programu, a nie fusebitów. b) zawsze masz złącze programatora, więc mozesz od kogoś pożyczyć i się podpiąć w sytuacji awaryjnej
    2) co do środowiska to tu masz parę opisów do ARM ów: http://www.freddiechopin.info/ Można też znaleźć w internecie różne tutoriale po angielsku jak pracować w różnych środowiskach - kilka jest darmowych inne są płatne i chronione prawami autorskimi, a wersje demo mają ograniczenia, choć na sam początek wielkość kodu wynikowego niektórych softów (ograniczenie) nie jest zbyt dobre.
    3) Cóż, w porównaniu z popularnymi w POLSCE avr'ami to materiałów jest mało, ale poszukaj w materiałach po angielsku - jest tego w brud. Poza tym polecam książkę mikrokontrolery STM32 w praktyce p. Paprockiego w wersji drukowanej
    4) Dlaczego nie ma? Bo jest panel dotykowy na LCD, zresztą jeśli o mnie chodzi to wolę mieć wyprowadzone wszystkie piny procesora i podpinać przyciski i inne rzeczy samemu, niż mieć na płytce.

• #322 09 Sty 2012 20:16
    Collatzo
    Poziom 8  

Dzięki szybką i co najważniejsze konkretną odpowiedź odnośnie moich pytań.
    Co do samego języka, to nawet na stronie producenta jest sporo PDFów, z których można (jak podejrzewam) sporo się nauczyć, więc przekopanie się przez nie pewnie będzie realizowalne. W zasadzie tutoriali też trochę jest, nawet jeden jest rozpoczęty i zgodny z płytką, którą podałem: http://uc-firebull.blogspot.com/ .

Najważniejsze dla mnie jest, aby na początku nauczyć się programować, a nie zastanawiać się, czy to program nie działa, czy może układ jest źle zlutowany (a może to i to). W szczególności, że później chciałbym się pobawić komunikacją.
    No i nie chciałbym poprzez zły wybór zestawu być zmuszony do używania jakiegoś pokrętnego środowiska. <- tutaj wbrew pozorom jest największa obawa.

Ad. 4) Tak też właśnie myślałem, ale zanim dojdę do obsługi wyświetlacza, to chciałbym umieć obsługiwać porty :) Chyba że w STM32 podejście jest trochę inne niż w 8 bitowych atmegach i wyświetlacz od razu jestem w stanie zainicjalizować itp.

Ten link do Freddiego Chopina (często polecany) nie działa od wczoraj. Czekam aż strona powróci :)

• #323 20 Lut 2012 10:28
    180582
    Poziom 6  

Witam.
    Szukam płytki uruchomieniowej z uC AVR do nauki z książką Mikroprocesory AVR Język C.
    Jaka płytkę (z zasilaczem i programatorem) możecie polecić do tej książki do 200 zl?

• #324 20 Lut 2012 11:03
    pawel-jwe
    Poziom 30  

Jeśli książka nie ma żadnej dedykowanej płytki, a jesteś początkujący to w sumie jaka by to nie była płytka to będzie dobra (wydaje mi się że najważniejszym parametrem jest ilość peryferii). Zresztą za tą cenę (200zł na płytkę, programator i zasilacz) to zbyt dużo nie masz do wyboru, a co do zasilacza to w większości przypadków jest niepotrzebny bo płytka zasilana jest z programatora.
    Tak w ogóle na jakim mikrokontrolerze chcesz pracować: ATMEGA8 (większy wybór płytek w tej cenie) czy ATMEGA16/32 (płytki zazwyczaj bardziej rozbudowane ale i ceny większe)
    Osobiście mam płytkę z firmy GOTRONIK wersja2 i jestem bardzo zadowolony, ale jej cena to ok.215zł, doliczając do tego koszta wysyłek i programator to może w 250zł by się zmieścił (oczywiście programator jakiś niedrogi z allegro, bo te w Gotronik'u są bardzo drogie).

• #325 20 Lut 2012 12:53
    180582
    Poziom 6  

MIERZE W Atmega32 wlasnie. Powiecmy ze moge zwiekszyc limit do 250 zl

• #326 20 Lut 2012 22:35
    adambehnke
    Poziom 24  

Ja osobiście także używam płytki Gotronik-a wersja 2 z Atmega32. Zakupiłem ją z półtora roku temu i powiem szczerze że jeśli teraz miałbym kupować to zdecydował bym się na zestaw firmy ATNEL. Płytka dość rozbudowana i wyposażona właściwie w to co trzeba łącznie z mostkiem H do sterowania silnikami. Nawet kwarce można zmieniać na dowolne własne , czego nie ma gotronic. Masz nawet opcję zakupu łącznie z książką do C , co po przeliczeniu się opłaca. Takie jest moje zdanie.

• #327 21 Lut 2012 11:32
    snnaap
    Poziom 25  

A nie zastanawiałeś nad płytką stykową? Ogólnie rzecz biorąc jest to najszybszy sposób łączenia układów prototypowych w dowolnej konfiguracji.
    Schematy połączeniowe do nauki można brać z książki lub instrukcji do dowolnego zestawu. Za 250 zł można kupić dosyć duża płytkę oraz kilka układów peryferyjnych.
    Moim zdaniem zaletą płytki stykowej jest jej dowolna "konfigurowalność".
    Ale na ten temat już chyba dużo było napisane na tym forum i głosów za było tyle co przeciw.
    Pozdrawiam

• #328 21 Lut 2012 12:03
    gaskoin
    Poziom 38  

180582 napisał:
    MIERZE W Atmega32 wlasnie. Powiecmy ze moge zwiekszyc limit do 250 zl

Za 320 zł kupiszpłytkę z układem FPGA - Altera Cyclone IV z potężną matrycą, 3 osiowym czujnikiem przyspieszenia, 32MB ram etc. Za ciut więcej płytkę z procesorem sygnałowym SHARC. Wydawanie tyle pieniędzy na AVR z wyświetlaczem jest trochę przesadą. Nie zastanawiałeś się nad stykówką ? wyjdzie Cie to wszystko jakieś 5 razy taniej.

• #330 21 Lut 2012 14:34
    piotrva

Ja polecam jedną z tych firm:
    http://and-tech.pl/
    http://atnel.pl/
    Co do taniego zaczynania (oj ile było o tym dyskusji z kolegami z forum) to różnie to bywa - czasem układa się bardzo fajnie i można się nauczyć więcej niż na gotowym zestawie (z dziedziny projektowania obwodów), a czasem nic nie działa i po miesiącu walki z połączeniem z programatorem na LPT człowiek ciska wszystko w śmietnik.

Szybka odpowiedź lub zadaj pytanie
Dziękuję Ci. Ta wiadomość oczekuje na moderatora.
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME