Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #331 21 Lut 2012 15:06
    30402
    Usunięty  
  • #332 21 Lut 2012 23:40
    siwekyhy
    Poziom 14  

Ja polecam ZL2AVR z Atmega8 kupiłem samą płytkę drukowaną w sklepie AVT ok 35 zł i elementy wszystkie do tego ok. 60~80 zł można znaleźć ich spis spokojnie w internecie. Sam polutowałem, zamiast dużej ilości kołków do łączenia wlutowałem poucinane listwy od goldpinów i dzięki temu można łączyć różne układy za pomocą np kabelków z kabla do internetu ;) Również posiadam wspomnianą książkę i można spokojnie dopasować programy do tego zestawu, w razie czego można sobie dokupić uniwersalna płytkę stykową.

pozdrawiam

• #334 24 Lut 2012 20:12
    Collatzo
    Poziom 8  

Znacie może jakiś tani programator pod usb do układów MSP430? Pod LPT widzę pełno tego w rozmaitych cenach jednak pod usb już nie bardzo.
    No i jako laik muszę zaznaczyć, że chciałbym, aby obsługiwał "wszystkie" wersje tych MSP430, w szczególności F5xx - choć myślę, że tu rozgałęzień w programowaniu być nie powinno.
    Posiadam programator do AVRów, więc gdyby istniał jakiś prosty projekt na atmedze, to również bym nie pogardził.

• #335 24 Lut 2012 22:19
    McMonster
    Poziom 32  

Czy przypadkiem Launchpadem tego się nie da zaprogramować? Launchpad chyba obsługuje wszystkie MSP430 z interfejsem SBW, a o ile dobrze patrzę, to te go mają. No i cenowo nic go nie przebije przy równowartości ok. 15 złotych.

• #336 25 Lut 2012 00:48
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Niestety launchpad programuje tylko część rodziny msp430, tylko podrodzinę msp430g2....
    http://e2e.ti.com/group/msp430launchpad/w/contents/compatible-devices.aspx
    Swoją drogą, czy ktoś próbował aktualizacji fw launchpada? Bo słyszałem że się wielu osobom posypało wszystko i lp przestał komunikować się z pc...

• #337 25 Lut 2012 19:25
    Collatzo
    Poziom 8  

Też tak właśnie wyczytałem. Googluję pół dnia i jestem doprowadzany ciągle do tych samych stron. Gdy widzę, cenę powyżej 70$, to już wolałbym sobie za 100 kupić oryginał od TI.
    Teraz zagwostka: http://www.msp430launchpad.com/2011/04/official-version-of-devbo-20.html
    Na pokładzie znajduje się MSP430F5510 i jest opis:

Cytat:
    This board can easily be programmed using the LaunchPad or any MSP430 JTAG programmer.

Teraz jestem zupełnie zmieszany :P Zamieszczony jest również schemat płytki, gdzie w sumie "niczego" nie widzę (oprócz drogiego sterownika USB, który sam nie wiem po co tam się znajduje).
    Chyba najrozsądniejszym wyjściem będzie poświęcenie tych kilku dolarów i zakup tej płytki oraz kilku mikrokontrolerów. Chociaż wyrzucanie pieniędzy w błoto też nie jest na rękę.

• #338 25 Lut 2012 23:53
    McMonster
    Poziom 32  

Właśnie gdzieś przeczytałem, że Launchpad zaprogramuje wszystko z SBW, ale nie mogę teraz znaleźć tego źródła. Ta strona, którą podał piotrva, wskazuje z całą pewnością na scalaki, które można wetknąć w Launchpada, ale nie mówi wprost, że innych nie zaprogramuje.

• #340 26 Lut 2012 01:45
    McMonster
    Poziom 32  

Znalazłem . Z tego artykułu i komentarzy pod nim wynika, że Launchpad poradzi sobie ze wszystkimi układami z SBW.

• #343 03 Kwi 2012 15:15
    lukasz_kamien
    Poziom 13  

piotrva napisał:
    wersja zmontowana od firmy And-Tech: AVR PROG MKII

Kupiłem ten programator i mam problem. W Windows 7 mam zainstalowany jak na poniższym zdjęciu ale w AVR Studio nie wykrywa mi go. Oczywiście zmieniłem wsad programatora z Bascom na AVR. W czym może być problem?

Mikrokontrolery - Narzędzia i języki programowania
    Mikrokontrolery - Narzędzia i języki programowania

• #345 17 Kwi 2012 16:55
    Jurek O
    Poziom 9  

Witam
    Mam proste pytanie, a mianowicie:
    Czy mikrokontroler np. Atmega32 podczas pracy pierw sprawdza wszystkie wejścia, potem realizuje program a następnie "wypluwa" wyjścia ?

• #346 17 Kwi 2012 17:18
    mirekk36
    Poziom 42  

Jurek O napisał:
    Witam
    Mam proste pytanie, a mianowicie:
    Czy mikrokontroler np. Atmega32 podczas pracy pierw sprawdza wszystkie wejścia, potem realizuje program a następnie "wypluwa" wyjścia ?

Nic nie sprawdza i nic nie wypluwa ;) sam to musisz zrobić czyli poustawiać które piny mają być wejściami a które wyjściami. Domyślnie po starcie wszystkie są wejściami. Poczytaj sobie tutaj:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/01/avr-porty-wewy-dir-podstawy.html

masz dokładnie pokazane co i jak ;)

• #347 17 Kwi 2012 17:48
    Jurek O
    Poziom 9  

No pięknie masz wszystko opisane na stronie, ale nie zrozumieliśmy się.

1. Mamy wszystko poustawiane.
    2. Program jest idealny :-)
    3. I działa.

Teraz powtarzam pytanie, czy mikrokontroler podczas swojego jednego cyklu pierw sprawdza wejścia następnie wykonuje program potem "wypluwa" stany na wyjściach i rozpoczyna następny cykl czyli sprawdza stany na wejściach i tak w kółko?

• #348 17 Kwi 2012 17:57
    mirekk36
    Poziom 42  

Jurek O napisał:
    Teraz powtarzam pytanie, czy mikrokontroler podczas swojego jednego cyklu pierw sprawdza wejścia następnie wykonuje program potem "wypluwa" stany na wyjściach i rozpoczyna następny cykl czyli sprawdza stany na wejściach i tak w kółko?

No w ogóle nie tak ;) coś źle kojarzysz ....

Procesor podczas swojego jednego cyklu (tylko właśnie jaki ty masz na myśli cykl?) bo pewnie tu też niestety błąd myślowy popełniasz - ale gdybyś miał na myśli cykl zegarowy - to wykonuje w nim TYLKO jedną operację a nie cały program i to taką operację jaką mu zadasz w napisanym programie.

Jeśli miałby sprawdzić stan wejść to by sprawdził, jeśli coś ustawić na wyjściu to by ustawił - czasem pewne rozkazy wykona aż w 2 cyklach ..... ale na pewno nie jakiś fragment programu

Dodano po 1 [minuty]:

aha ale po niedawnej rozmowie telefonicznej z pewnym automatykiem już kojarzę o co tobie może chodzić - bo zdaje się że przy programowaniu sterowników PLC jest takie pojęcie jak cykl i sprawdzanie wejść i ustawianie wyjść po cyklu

tyle że w procku ten cykl to panie kochany jest cały program który trzeba sobie napisać ;)

i czuję że o taki cykl ci chodziło ;)

• #349 17 Kwi 2012 18:13
    Jurek O
    Poziom 9  

Specjalnie nie podałem analogi do PLC aby właśnie uzyskać prawdziwą (czytaj - od fachowca) odpowiedź za którą serdecznie Ci dziękuję !!!
    Oj... dużo przede mną :-)

• #350 25 Lip 2012 15:27
    twardypt91
    Poziom 20  

Szukam jakiegoś prostego programu umożliwiającego programowanie układów FPGA w VHDLu. Co byście polecili?

• #351 27 Lip 2012 06:25
    tymon_x
    Poziom 30  

twardypt91 napisał:
    Szukam jakiegoś prostego programu umożliwiającego programowanie układów FPGA w VHDLu. Co byście polecili?

To znaczy ? Każda firma dostarcza swoje oprogramowanie (darmowe) do własnych FPGA. Więc wystarczy wejść na stronę producenta i przetestować. Chyba, że poszukujesz jakiegoś zewnętrznego softu (syntezera i symulacji) do pisania w VHDL jak przykładowo Active-HDL, ale za to trzeba troszkę wydać kasy.

• #353 27 Sie 2012 13:22
    chwalimiru
    Poziom 6  

Witam wszystkich! Wiem taki pytań i tematów było multum, większość mających parę lat więc pytam bo może coś się zmieniło ;p Chcę zacząć (a nawet muszę :D ) programować mikrokontorlery. Przeglądałem forum parę godzin i doszedłem do wniosku, że w tym temacie jestem kompletnym debilem. Trochę siedzę w elektronice (ok. rok), z lutownicą nie mam problemów (ostatno mi padła jakaś tania za 30 zł :cry: ) ogaraniam takie języki jak php czy Java więc z C pewnie nie będzie problemu.

Więc co potrzebuję, muszę wiedzieć, jeśli nie znam nawet budowy mikrokontrolera?
    - na forum często przytaczany jest kurs na łamach Edw chodzi o to http://www.elportal.pl/pdf/k09/06_06.pdf i to http://www.elportal.pl/pdf/k09/16_07.pdf ? Chodzi mi o łopatologiczne wytłumaczenie budowy i zasad działania uK.
    - http://mikrokontrolery.blogspot.com/ czy ta strona jest dobra nie ukrywam, że z niektórych rozdziałów mało rozumiem
    - kupiłem już książkę Pana Mirka, niedługo dojdzie
    - kupię oczywiście płytkę stykową i parę części, większość posiadam z wcześniejszych układów
    - chciałbym na początku również zakupić jakiś prosty zestaw uruchomieniowy, powiedzmy do 150-200zł, proszę o propozycje
    - posiadam programator USBasp

• #354 27 Sie 2012 19:33
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

chwalimiru napisał:
    - http://mikrokontrolery.blogspot.com/ czy ta strona jest dobra nie ukrywam, że z niektórych rozdziałów mało rozumiem

Zawsze możesz dopytać w komentarzu lub na forum, ale jeżeli masz tak niską samoocenę:
    chwalimiru napisał:
    Przeglądałem forum parę godzin i doszedłem do wniosku, że w tym temacie jestem kompletnym debilem.

to i tysiąc stron, czy książek nie pomoże.

Zaczekaj na książkę, czytaj po kolei, a samoocena wzrośnie szybko :)
    I nie spiesz się, z podejmowaniem decyzji o zakupach oraz podczas budowy i programowania.

• #355 27 Sie 2012 21:45
    chwalimiru
    Poziom 6  

dondu napisał:

Zaczekaj na książkę, czytaj po kolei, a samoocena wzrośnie szybko :)
    I nie spiesz się, z podejmowaniem decyzji o zakupach oraz podczas budowy i programowania.

Co prawda szybko się uczę ;p Problemu nie powinno być i chcę nabierząco zgłebiać teorie z książki i praktykę a na czymś trzeba robić :D , co do zestawu startowego macie jakieś propozycje?

• #357 04 Paź 2012 07:39
    kataniak1994
    Poziom 15  

Witam
    Jakim programatorem zaprogramuje eeprom 35104SI ?
    Mój programator go nie obsługuje a zależy mi na zmianie wsadu.
    Pozdrawiam

• #359 17 Lut 2014 19:24
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

ASMnauka napisał:
    Cytat:
    i porzuć BASCOM już na samym początku

dondu, poniekąd Masz rację, lecz ...
    1. Niestety C jest o wiele trudniejszy dla początkującego.
    2. Nie wiem, jak w innych "działałkach", ale do AVR Studio nie spotkałem pomocy w języku polskim(błędnie szukałem ?), natomiast do Bascom tak.
    Kurcze, być może popełniam błąd pisząc to, za co przepraszam.

Oj, popełniasz :) , ale tutaj nie będę tematu rozwijał, by nie zaśmiecać tematu - autor wybierze sam.

• #360 17 Lut 2014 19:29
    ASMnauka
    Poziom 12  

Cytat:
    Oj, popełniasz

Dlatego, że częściowo neguję C ?

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty