X
  • #31 25 Mar 2012 18:10
    właz
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    witam- nie odkamieniać octem! najlepszym środkiem do części ze ZnAl-u i aluminium to kwasek cytrynowy /kwas fosforanowy/ tani ,nieszkodliwy i bardzo skuteczny 25-30gram na 1 - 1,2 litry wody można wykonać podwójne odkamienianie / dwukrotnie /
  • #32 26 Mar 2012 23:12
    Jan_Werbinski
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Kwasek też z czymś reaguje.
    Kupiłem oryginalny odkamieniacz. Do końca gwarancji będę go używał, a potem rozkręcę i sprawdzę z czego jest zrobiony ekspres. :)
  • #33 09 May 2012 21:03
    H3nry
    Level 26  
    Helpful post? (0)
    Rzuuf wrote:

Wnętrze ekspresu jest ze stali nierdzewnej, a nie aluminium. I co wtedy?

Wtedy po problemie - 5- 8% roztwór kwasu fosforowego (ten sam co w coli) załatwia temat bez smrodu czy pozostałości ;D
  • #34 29 Sep 2012 15:12
    tkordus
    Level 19  
    Helpful post? (+2)
    Ja mój SAECO Willa od prawie roku z powidzeniem odkamieniam kwaskiem cytrynowym. Rozpuszczam w zbiorniczku na wodę ok 50g kwasku w gorącej wodzie i potem przepuszczam to przez ekspres... Słychać że się odkamienia gdyż potem ciszej pracuje :) A woda z kwaskiem jak przejdzie przez ekspres jest lekko zielonkawa :) Tak samo jak w czajniku.
  • #35 09 Nov 2012 17:38
    Jan_Werbinski
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    Na razie odkamieniam mojego Siemensa oryginalnymi tabletkami. Jak tylko się skończy gwarancja, to zaglądam do środka i zobaczę z czego jest zrobiony.
  • #36 27 Mar 2013 12:17
    zbigmarc1
    Level 1  
    Helpful post? (-1)
    Instrukcja ekspresu TCHIBO:
    "Ekspres można również odkamieniać za pomocą mieszanki kwasu cytrynowego lub octu (nie esencji octowej) i wody. Mieszankę należy przygotować w stosunku 4 części wody do 1 części octu/kwasu cytrynowego."
    Szkoda tylko, że dalej nie wiadomo ilu procentowa wyjdzie ta mieszanka. Dodam tutaj, że tchibo sprzedaje odkamieniacz po 30 zł za jednorazowe odkamienianie.
  • #37 27 Mar 2013 17:05
    peloks
    Level 27  
    Helpful post? (0)
    (Nie esencji octowej) Kwas octowy techniczny 50% , Instrukcja ekspresu dotyczy octu spożywczego 10%.
  • #38 25 Jun 2013 20:21
    stc22
    Level 1  
    Helpful post? (+2)
    Polecam tani niemiecki odkamieniacz denk mit 8zł ,dostępny w sklepach z niemiecką chemią lub a****ro .Zawiera kwas cytrynowy,mlekowy,jabłkowy.Skład taki jak tych drogich .Odkamieniam nim dwa ekspresy ciśnieniowe automatyczny i pół automatyczny znanych marek od dwóch lat.jedno opakowanie 250ml wystarcza
    na 5 razy.
  • #39 18 Dec 2014 12:46
    lilly217
    Level 1  
    Helpful post? (+1)
    A w moim Delonghi producent napisał tak :
    Kamień można usunąć wodą z
    dodatkiem octu lub odkamieniaczem do czajników i ekspresów
    ( dostępny w sklepach chemicznych ):
    ¨ Napełnić zbiornik wodą, dodać trzy łyżki stołowe octu.
    ¨ Uruchomić urządzenie jak do parzenie kawy ( patrz punkt 2 instrukcji
    – „pierwsze użytkowanie na pusto”, aż do opróżnienia zbiornika z
    wodą.
    ¨ Operację powtórzyć 3 razy
    Normalnie kopara mi opadła. A ja już miałam na allegro zamawiać jakiś specjalistyczny odkamieniacz. Ale zastanawiam czy mogę zamiast octu użyć kwasku cytrynowego.
  • #40 09 Jan 2015 07:25
    linfas
    Level 1  
    Helpful post? (0)
    Temat stary jak świat, ale..
    Mam ekspres ciśnieniowy automatyczny DeLonghi. Od samego początku (czyli prawie 5 lat) odkamieniam go średnio co dwa miesiące tylko i wyłącznie octem. Ekspres działa bez zarzutu dokładnie tak jak gdy był nowy. Butelkę octu wlewam do pojemnika na automatyczne czyszczenie, drugą butelkę do garnka, gdzie później moczę zaparzacz i inne ruchome części. Za jednym zamachem pozbywam się kamienia i pleśni, która uwielbia wszelkiego rodzaju ekspresy. Po automatycznym czyszczeniu octem, ustawiam program jeszcze raz tyle, że już z czystą wodą.
    Czy to zdrowie? Nie wiem, ekspresu na pewno nie uszkodziło ;)
  • #41 19 Mar 2015 20:17
    tutrus
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Od dzisiaj w Lidlu jest odkamieniacz W5 w tabletkach, stosował ktoś ?. Cena 5,99zł Wyszukiwarka na forum nic mi na ten temat nie znalazła..... Odkamienianie ekspresu automatycznego - czym najtaniej?
  • #42 06 Jan 2016 19:51
    2716185
    Removed  
    Helpful post? (+1)
    Cześć. Tak czytam Wasze wszystkie rady i trochę się zastanawiam o co chodzi?
    Można kupić tabletki uniwersalne do odkamieniania które nie są aż tak drogie a nie sądzę żeby bosch czy siemens wypuścił na rynek rzecz uniwersalną która zniszczy jakikolwiek ekspres do kawy.

Druga rzecz to czyszczenie octem? Na serio ktoś chce ten śmierdzący sposób wykorzystywać do czyszczenia ekspresu do kawy? Ile razy trzeba potem wypić kawę z tym jakże wyrafinowanym smakiem?

Gdzie tu logika żeby kupować ekspres za 4 tysiące a później żałować wydanych 15 zł co 200 zrobionych kaw. Tego nie jestem w stanie pojąć.

Sam korzystam z ekspresu do kawy Krups i jedyne co mogę zaproponować to żebyście kupili sobie zewnętrzny dzbanek na wodę z filtrem bo jest to bardziej ekonomiczne. Firma Brita oferuje dzbanki za około 100 zł i daje w zestawie 3 filtry które są większe i lepsze od tych wkręcanych w pojemniku na wodę. Warto wcześniej zakupić tester wody by sprawdzić jaką wodę mamy w kranie. Dodatkowo wodę z dzbanka możemy wykorzystać do picia w dowolnej chwili. W przypadku Krups filtr który starcza na miesiąc to koszt około 80 zł taki sam filtr Brity kosztuje około 20 zł. Takie oszczędności mają jakiś sens bo wydać rocznie 960 zł a 240 zł to duża różnica.

Odkamieniacz Krups kosztuje 20 zł za 2 saszetki. Descaling można wykonywać co około 300 kaw a więc jaka to oszczędność? Czy to ma jakiś sens?

Moim skromnym zdaniem nie.
  • #43 24 Jan 2016 16:44
    dziabaq
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Kupujecie ekspres do kawy za 2-3 tyś złotych a żal wam 40zł na oryginalne tabletki danego producenta?
    To tak jak z systemem Windows, kupujesz kompa za 4.tyś ale bez systemu za 400zł bo wgrasz sobie piracki. Takie myślenie niektórzy mają....
  • #44 30 May 2016 10:27
    Grawol
    Level 4  
    Helpful post? (0)
    Przeczytałem te posty i wybrałem własną drogę. Używam tabletki W5 z Lidla już od roku.Ponieważ objętość roztworu odkamieniającego dla mojego ekspresu wynosi 1,5 litra używam do jego sporządzenia 2 tabletki. Ponadto cały proces wykonuję zgodnie z instrukcją. Przy wodociągowej wodzie (12-15 stopni niemieckich) - wystarcza to na ponad 200 kaw.
  • #45 25 Jun 2016 08:40
    pierotez
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Pany, expresik Jura Ena 7. Cudo maszynka, świetna kawa, bezawaryjny od lat ale.. Od początku stosuję co fabryka zaleca: pucha z tabletkami do odkamieniania, druga do czyszczenia expresu - obie po ok. 180zeta. Często ale nie systematycznie filtry niebieskie po ok 55zł, płyn do odkażania kapuczinatore. Jakby to wszystko na raz kupić to wyszłoby prawie z połowę ceny expresu.
    Tak się stało że przez ostatni rok!! rozjazdy i zmiana lokum sprawiła że expres jedzie ani bez filtra, ani bez odkamieniania a wodę mamy twardą - >24ph :((

Z tego powodu chciałem porządnie przeczyścić expres kamiksem kupionym w sklepie hydraulicznym w kilogramowym torbie foliowej.
    Podpowiedzcie mi ile lyżek/łyżeczek nasypać tego środka aby zrobić PORZĄDNY roztwór który ruszy to co zalega od roku. Jura do automatycznego odkamieniania używa ok. 0,5l roztworu z rozpuszczonym środkiem.

Obiecuję że zrobię tak tylko raz a później filterek Claris Blue i tylko firmowe tabletki. Wodę też przyniosłem z pracy: zdemineralizowana stosowana w naświetlarkach cyfrowych w drukarni (ponoć lepsza od destylowanej :))

edit: na 'dobrych' forach piszą że po zwykłych/tanich odkamieniaczach lecą drobiny i mogą zatkać expres a po dedykowanych to faktycznie sama woda!
  • #46 25 Jun 2016 12:55
    Grawol
    Level 4  
    Helpful post? (0)
    Nie znam Twojego ekspresu, ale gdybyś chciał zastosować lidlowskie tabletki W5,wówczas na 0,5 litra wody rozpuść jedną. Można też użyć pół torebki kwasku cytrynowego(ok.10g). Moim zdaniem lepiej zrobić w Twoim wypadku kilkakrotne (np x3)odkamienianie takim roztworem niż wlewać coś super mocnego,bo to może uszkodzić ekspres. I jeszcze, przypadkiem nie używaj wody zdemineralizowanej lub destylowanej do robienia kawy!!!
    Powodzenia
  • #47 25 Jun 2016 14:20
    teskot
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    I ja dorzucę swoje "3 grosze". Nigdy więcej nie użyję od odkamieniania roztworów octu czy kwasu fosforowego bo widziałem jak po takiej operacji wyglądają bojlery ekspresów. Naprawiałem kilkadziesiąt ekspresów i na niektórych (nierokujących) przeprowadzałem różne eksperymenty. Koniec kropka. Może i to "coś" (chemikiem nie jestem) w co się zamienia aluminium i w postaci czarnego bagna wypływa do szklanki jest nieszkodliwe, ale nie zamierzam tego pić. Odkamieniacz ELECTROLUX na bazie kwasu mlekowego nie zmienia w widoczny sposób metali i kosztuje 15 zł za litr. Wystarcza na 4 użycia w przeciętnym ekspresie. I o co tu kruszyć kopię?
  • #48 26 Jun 2016 09:36
    pierotez
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Dlatego nie odważyłem się pojechać z kamiksem. Po coś są te środki dedykowane.

Zakupiłem oryginał http://jura-serwis.pl/produkt/tabletki-odkamieniajce-jura-3x3-szt./1214.html,, zalałem podwójną porcje (6 szt.), zapuściłem odkamienianie x2.
    Jura wszystko robi automatycznie a więc drugie odkamienianie musiałem robić ręcznie przepuszczając wodę, ehh ponad godzina stania w kuchni. Muszę powiedzieć że woda zero drobin tylko kolor kawowy :) Na koniec założyłem filterek i a voila.

Za to kawka dawno nie była tak aromatyczna jak w spólnie z małżonką zauważyliśmy ;)

ps. znajomi stosują ponad 10l. oryginalne Jury i do dzisiaj sprzęty chodzą, sam nie wiem, jak bym używał Saeco za 1kz pewnie nie przejmował bym się zabardzo.
  • #49 28 Jun 2016 22:19
    pierotez
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    Pany a gdzie i jaki tester ph wody kupić bo zjeździłem całą okolice i nic.
    Jurze jak zapodam odczyt z ph to dobierze czasy wymiany filtra / odkamieniania.
  • #50 29 Jun 2016 23:28
    nioop
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Naprawdę komuś ocet usunął kamień ? :)
    Ja kiedyś próbowałem octem akwarium odkamienić, efekt był niezauważalny (poza pozostawionym zapachem)

Obecnie do sprzętu AGD głownie ekspresy stosuję odkamieniacz z Carefoura za 1,39zł , odkamienianie choćby nie wiem jak "zarośniętego" sprzętu nie trwa więcej niż 1-2 min.
  • #51 30 Jun 2016 19:13
    pierotez
    Level 10  
    Helpful post? (0)
    AGD też traktowałem kamiksem, bojler mosiężny w expresie kolbowym też i przy okazji mechanicznie ale automaty w dedykowanym.
  Search 4 million + Products
Browse Products