Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Kolejny zapaleniec :) czyli tani projektor multimedialny :)

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Kolejny zapaleniec :) czyli tani projektor multimedialny :)
Autor
Wiadomość
Mario_Gdynia
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Gdynia

Post#1 Post autora tematu 02 Sie 2008 21:39   

Witam serdecznie,z nadmiaru wolnej chwili i posiadania zbytecznego telewizorka 5 cali skonstruowalem projektor,ktory na poczatku zamyslu mial sluzyc w malej dyskotece do wyswietlania roznych grafow z Winampa,podczas odtwarzania muzyki.Ale rowniez swietnie sie sprawdzil do ogladania filmow na swiezym powietrzu,przy piwku. Obraz jaki uzyskalem bez najmniejszych klopotow z wyrazistoscia i intensywnoscia obrazu to wielkosc szerokiej bramy garazowej. Jako zrodla swiatla zastosowalem ostatecznie zarnik halogenowy 300w 220V, z odbiciem z blachy nierdzewnej,polerowanej. Jako obiektywu uzylem soczewki 11cm o ogniskowej 200mm.

Dodano po 9 [minuty]:

Budowe zaczalem ,bez jakiejs wiekszej wiedzy o optyce,a z archwialnego watku o projektorach wynioslem glownie teorie,ale metoda prob i bledow wiele sie nauczylem. Wiedza ta pozwolila zoptymalizowac wielkosc obudowy i zainspirowala do dalszych doswiadczen,a zarazem zabawy z budowa projektora. Eksperymentowalem z roznymi zrodlami swiatla. Metalhalogen, Ksenon samochodowy, maly halogen 300W z rzutnikow, halogen samochodowy. Kazde z tych zrodel mialo swoje plusy,jak i minusy. Najodpowiedniejszym,pod wzgledem stosunku wydajnosci/ceny okazal sie zwykly zarnik halogenowy 300W , 2 zl ceny :) Minusem to wydzielane cieplo. Ale skonstruowalem przegrode cieplna ze szkla termo.Oraz dwa obiegi chlodzenia. Jeden "studzi" komore z zarnikiem, drugi matryce wraz z soczewka Frasnela. W chwili obecnej urzadzenie jest na sprzedaz na allegro.Jesli ktos bylby zainteresowany zakupem, lub potrzebuje pomocy w budowie,to zdobytym doswiadczeniem przy tym projektorze sluze pomoca.Prosze na Priv.

Proszę o stosowanie polskich liter. Proszę poprawić post.
Paweł.ko

Moje artykuły: (Dodaj)
04 Wrzesień 2014 System audio w Toyocie Corolli Verso zbudowany na Tablecie i wzmacniaczu Magnat.
Powrót do góry

fredpostrach
Warunkowo odblokowany
Warunkowo odblokowany

Miasto: xxxxxxxxxxxxx

Post#2 02 Sie 2008 21:43   

Re: Kolejny zapaleniec :) czyli tani projektor multimedialny

No ładne cacko !!! a ten pilocik to od czego ?
Powrót do góry

Mario_Gdynia
Poziom 17
Poziom 17

Post#3 Post autora tematu 02 Sie 2008 22:06   

Pilocik od projektora :) Byl od telewizorka,ktory posluzyl do budowy projektora. Wiec jest mozliwosc zdalnego ustawiania parametrow obrazu, oraz dzwieku :)

04 Wrzesień 2014 System audio w Toyocie Corolli Verso zbudowany na Tablecie i wzmacniaczu Magnat.
Powrót do góry

Trafo888
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Bielsko-Biała

Post#4 02 Sie 2008 23:35   

Przydałaby się jakaś prezentacja jego możliwości. Nie wiem czy drewniana obudowa to dobry pomysł ze względu na wydzielające się ciepło. Nie zaczyna Ci śmierdzieć/dymić jak się nagrzeje?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Sie 2008 23:35   

Powrót do góry

markovip
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Valencia, Hiszpania

Post#5 03 Sie 2008 03:14   

Witam

Projektor udany, gratuluję!

PS. Daj jedno zdjęcie na początek postu żeby co się mody nie zapracowały ;)

Edit:

Jak można przeczytać w moim opisie markovip nie mieszkam w Polsce i nie mam polskiego OS ani polskiej klawiatury więc posługuje się słownikiem z Firefox-a a że pisałem po 3-ciej kliknąłem w złe słowo, przepraszam.
Powrót do góry

Mario_Gdynia
Poziom 17
Poziom 17

Post#6 Post autora tematu 03 Sie 2008 08:23   

Fotki,tzn miniaturki juz sa w pierwszym poscie,tak jak moderatorzy sobie zycza:) sprawdzilem dwa razy,aby nie dostac op... Obudowa,jest ciepla, ale pierwotnym zamyslem bylo wykorzystywanie urzadzenia w plenerze,na dyskotece,wiec lepsza rotacja chlodnego powietrza. Fotka, zaraz poszukam,wkleje.

Jak widac obraz zaciemniony,do idealu jeszcze brakuje,ale jak na efekt przy zwyklym zarniku halogenowym to jest niezly. Wczesniej mialem wmontowany ksenon samochodowy,to poprostu pod wzgledem jasnosci mozna bylo podziwiac tzw.pixeloze na scianie :) Jeszcze jedno zdjecie:

Dodano po 3 [minuty]:

W dolnym lewym rogu widac cien krzesla,tak dla porownania wielkosci obrazu. Naprawde swietna zabawa z budowaniem takiego projektora, masa zabawy z eksperymentowaniem z soczewkami, zrodlem swiatla, nawet halogenami 12V samochodowymi :) Co daje nam przenosne mozliwosci ogladania nawet w lesie na przescieradle.hihi Ale z powodu braku czasu musze komus oddac moj projekt,jest kto zainteresowany?

Powrót do góry

SP5ANJ
Moderator
Moderator

Miasto: Warszawa

Post#7 03 Sie 2008 08:51   

Witam.
Mario_Gdynia
Cytat:
Ale z powodu braku czasu musze komus oddac moj projekt,jest kto zainteresowany?

Coś mi się wydaje , że tu chodzi raczej o chęci , ale ZYSKU.

No bo tak:
Temat przedstawiłeś - reklama już jest
Nic nie opisałeś jak to robiłeś - tajemnica zawodowa juz jest
Piszesz o braku czasu - a więc czas na budowę drugiego już jest
Wytawiasz na alledrogo - (bez komentarza) kaska już będzie.

Czyżby portal elektroda juz tak schodził na psy ???:cry:

Pozdrawiam.
Powrót do góry

sambo123
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Toruń

Post#8 03 Sie 2008 11:08   

Zastosowanie zykłego halogenu mija się z celem, złe odwzorowanie kolorów.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Sie 2008 11:08   

Powrót do góry

denis2k1
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Krosno

Post#9 03 Sie 2008 13:11   

Czy możesz napisać gdzie można kupić taką soczewkę (lub ogólnie gdzie kupic soczewki) ?
Powrót do góry

_haker_1
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Olsztyn

Post#10 03 Sie 2008 13:36   

1. Reklama
2. Ladna obudowa, nic poza tym
3. Chlodzenie do d***
4. Sam fakt zrodla swiatla zwykly halogen jest porazka- jak kolega wyzej napisal obraz jezt zolty a nie normlany
5. Rozdzielczosc monitora jest b. mala - widac to po tych fotkach z projekcji
6. Brak fresneli - obraz totalnie zwalony po brzegach- nie wiem czy specjalnie dalej takie zdjecia zeby rogi byly czarne wiec to malo widac

Wiecej wad mi sie nawet nie chce szukac. Fakt zrobienia nowego watku skoro strary o projektorach jest jak nabardziej aktualny i na beirzaco edytowany przez CMS'a sklania mnie do zdania, iż nie chciales posluchac opini ludzi ktorzy tez robili calkiem porzadne projektory (nawet na matrycach z podobnych telewizorkow) a jedynie zareklamowac swoj mhmm projektor.. Szkoda czasu na takie cos. Ok moze do slajdow na dyskotece ale i tak lipa z takimi znieksztalceniami. Na pewno nie na spzredaz.
Jedyny plus to jak napisalem obudowa, ale juz jej chlodzenie jest baaardzo lipne... Pozdr
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Sie 2008 13:36   

Powrót do góry

xifyh
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Głuchołazy

Post#11 03 Sie 2008 15:23   

Mario_Gdynia napisał:
Obraz jaki uzyskalem bez najmniejszych klopotow z wyrazistoscia i intensywnoscia obrazu... ...Jako obiektywu uzylem soczewki 11cm o ogniskowej 200mm.

Ciekawe jak tego dokonałeś stosując jako obiektyw jedną soczewkę xD Wszyscy dobrze wiedzą, że dobry obraz uzyskuje się dopiero gdy zastosuje się trójsoczewkowy obiektyw. Sam zbudowałem projektor i wiem o co chodzi. Szybciej sprzedasz ten projektor sprzedając go na części.

Czy ja dobrze widzę? Nie ma tam fresneli? :/
Powrót do góry

Mario_Gdynia
Poziom 17
Poziom 17

Post#12 Post autora tematu 03 Sie 2008 16:05   

Hey,male sprostowanie, nie ma drugiego projektora,wystawiony jest ten sam. Nie mam ochoty zysku,jakiego? Elementy,wlacznie z uzytym telewizorkiem przerosly cene,jaka bym ewentualnie chcial otrzymac. Soczewka Fransela jest przed matryca. A sam opis budowy? Nie jest zadna ,najmniejsza tajemnica. Na kazde pytanie odpowiem,poprostu nie wiem,co jeszcze mam napisac w odnosnie mojego projektu. Sam szukalem kiedys na Elektrodzie jakiegos opisu krok po kroku podobnego egzemplarza,ale nie znalazlem. Calosc pracy widac na fotkach.W plenerze zdal egzamin bardzo dobrze, zgodze sie co do negacji zrodla swiatla, tak jak napisalem jest zaciemny,ale przy jaskrawych kolorach roznych animacji np: z Winampa na czarnym tle daje poprawny efekt. Moze powinienem zamiescic ten projekt w ukladach dyskotekowych? :)

Powrót do góry

mateusz7681
Poziom 13
Poziom 13

Post#13 03 Sie 2008 22:13   

A gdyby dać żarówkę led to czy by ona wystarczyła?
Powrót do góry

piterek-23
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Wołów

Post#14 03 Sie 2008 22:24   

mateusz7681 napisał:
A gdyby dać żarówkę led to czy by ona wystarczyła?

Żeby już nie pisać to co zostało napisane
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=407130&highlight=
Powrót do góry

Guma1975
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Zgierz

Post#15 03 Sie 2008 22:33   

Witam serdecznie!

Sam robiłem coś podobnego
1. Zródło światła lipa "prawie monochrom"
2. Rozdzielczość "Conrad TV monitor 5 cali" była mniejsza niz 640 w poziomie !!!

Wniosek ?! fakt nada się na wyświetlanie "pierdół" w piwnicy z browarem

-- po 4 sztukach sama wyobraźnia robi "antyaliasing"

Za chęć eksperymentów i samozaparcie popieram i podziwiam "sam juz nie mam tyle czasu na "zabawki !!"

Pozdrawiam !
Powrót do góry

mikun
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Poznań

Post#16 03 Sie 2008 22:56   

A czy ktoś z kolegów próbował zastosować jako źródło światła palnik ksenonowy HID z samochodu? HIDa (2 palniki i 2 przetwornice) można już kupić za śrubki pobiera on 35W i można wybrać z barwą temperaturową od 4200K do aż 12000 czy 15000K. Wytwarza może trochę ciepła ale nie aż tyle co halogen 300W gdzie 90% to wydzielane ciepło a 10% to światło i to żółte :) Nigdy sam nie robiłem takiego projektora i z chęcią bym wysłuchał ( poczytał ) opinie kolegów którzy może juz próbowali coś takiego zbudować. Osobiście na codzień zajmuję się montażem HIDów i czytając Wasze posty przyszedł mi taki pomysł.
Powrót do góry

rdt
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: R-m

Post#17 03 Sie 2008 23:03   

obudowa ok - ale efekt mizerny - do budowy projektora nie trzeba jednak tripletu jak tu ktoś napisał - na jednej soczewce tez sie da - tylko albo jest ciemno albo są aberracje
Powrót do góry

piterek-23
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Wołów

Post#18 03 Sie 2008 23:09   

rdt napisał:
obudowa ok - ale efekt mizerny - do budowy projektora nie trzeba jednak tripletu jak tu ktoś napisał - na jednej soczewce tez sie da - tylko albo jest ciemno albo są aberracje

Czyli jednak potrzebny jest triplet :)
Powrót do góry

Gibol
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wrocław

Post#19 04 Sie 2008 00:13   

Ja mam matrycę + rzutnik pisma lech50A i efekt jest o wiele lepszy od tego jaki jest prezentowany tutaj. Obraz jest ciemny a kolory są do kitu. Jedyny plus to, że ładnie wygląda z wierzchu.
Powrót do góry

misiupan
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: GDAŃSK

Post#20 04 Sie 2008 01:53   

Mi się podoba estetyka wykonania , bardzo ładnie wykonana skrzynka ,w środku też elegancko rozmieszczone i zamontowane elementy , co do działania to niestety ,ale obraz jest słabej jakość . Ja osobiście jestem zdania że tyle samo kosztuje zakup fabrycznego projektora i wstawienie własnego podświetlenia , przykładowo projektor bez lampy + zestaw xenon 6000k to koszt powiedzmy 300zł - w zależności od ceny samego projektora. Myślę ,że w obecnej chwili lepiej kupić zestaw niż budować samemu ,ale jak się ma czas to czemu nie , nauka nie idzie w las.
Powrót do góry

ic_735
Poziom 13
Poziom 13

Post#21 04 Sie 2008 09:59   

Witam

Moja ocena.
1. Wygląd zewnętrzny estetyczny
2. Wykonanie w środku dość poprawne, w miarę czysto, konstrukcja wygląda na solidną
3. Niestety to co jest chyba najważniejsze - JAKOŚĆ obrazy jest kiepska, a celem tej konstrukcji (tak mi się wydaje) jest właśnie wyświetlanie dobrej jakości obrazy o sporych wymiarach.

-----
Ładnie wyglądająca i kiepsko działająca konstrukcja !!!
Jak podejdziesz odpowiednio do tematu masz szansę zrobić projektor o znacznie lepszych parametrach. Widać że Ci się chce, i samodzielnie potrafisz coś zmajstrować.

Pozdrawiam

Post edytowałem.
[CMS]

Powrót do góry

_haker_1
Poziom 22
Poziom 22

Post#22 04 Sie 2008 13:23   

slash1 napisał:
potraficie innych tylko ganic. zaprezentujcie cos sami. a jak sie wam nie podoba to sie nie odzywajcie. mozna przekazac swoje sugestie w sposob kulturalny.

A zauważyłes ze niektorzy z tych, ktorzy sie tu odzywaja sami zrobili własne projektory? Jeśli nie to odsylam do wątku o projektorach. Tutaj powtarzane są tematy, które byly omawiane pare lat temu, wiec po co to powtarzac? Xenon nie nadaje sie w ogole, ledy czysto teoretycznie, moze za pare lat jak stanieja bo teraz kosztuja sporo. Przykładowo za cene ledów do tego projektora kupilo by sie na allegro jakas uzywke 800:600 i wymienilo lampe na hqi. Jakosc 100 razy lepsza, kolory zywe, rogi doswietlone, jasnosc duzo wieksza. Wiec po co upychac do takiego diy ledy? A do autora- jak chcesz spzredac to duzo lepiej na czesci, choc w sumie nie ma tam nic wartosciowego, procz tego monitora za 50 ziko..
A do kolegi, ktory mowi o dobrym rozmieszczeniu we wnetrzu proponuje zwrócic uwage na chllodzenie jednym 80mm wentylem umieszczonym w taki sposob ze powietrze z tego co widze bedzie pieknie zakrecac i walic cieplem z lampy na matryce a co gorsza fresnela. Obudowa jest ok, jakbys chcial ten projekt rozwijac to bysmy cos poradzili ale jak to sprzedajesz to szkoda czasu w sumie.. Pozdr

Ps " po 4 sztukach sama wyobraźnia robi "antyaliasing" " ? Dobry tekst;P
Faktycznie po 4 browarach szlo by cos ogladac:] Moze na dyskoteke bardzo tanim kosztem od biedy ujdzie, bo to ma byc dodatek do zabawy a nie tak jak przy ogladania filmu rzecz najwazniejsza:)
Powrót do góry

Mario_Gdynia
Poziom 17
Poziom 17

Post#23 Post autora tematu 04 Sie 2008 14:05   

hmm,nie sadzilem iz ten watek wywola az taka burze. Powinienem od razu podac inny temat projektu, jako projektor dyskotekowy i pokazac animacje,jak wyswietlane sa farfocle z winampa :) i sprawa bylaby zalatwiona:) Konstrukcja byla podyktowana ograniczonymi finansami oraz zastosowaniem. W takim stanie spelinila swoje zadanie. Male sprostowanie,sa dwa wiatraki, jeden przy halogenie, drugi skierowny na fansela i matryce, obieg powietrza przechodzi rowniz w srodu miedzy tymi dwoma elementami. Wyswitlanie fimow bylo rzecza ostateczna, i nie mialo nawet temu sluzyc pierwotnie. Poprostu mialo rysowac na plotnie gryzdoly z winampa i ewentualnie oferowane menu w postaci okolo 12 linijek tekstu napisanych w Wordzie i to wszystko. Bawiac sie przy konstrukcji takiego urzadzenia probowalem roznych zrodel swiatla, miedzy innymi zarowki z rzutnika 300w i soczewki skupiajacej,efekt 10 razy lepszy, rogi doswietlone. Ksenon rowniez zdal swoje zadanie,stad moje zdziwienie,iz ktos napisal,ze nie. Kwestia barwy swiatla, odblysnika i rowniez soczewki skupiajacej. Kazdy ma prawo skrytykowac to co zrobilem, nie pogniewam sie :) Wiem,ze do fimow takie cos sie nie nadaje. Osoby ktore krytykuja ten projekt uwazam,ze nie maja zamiaru obrazic mnie, tylko mowia prawde, bo zdaje sobie sprawe z jakosci obrazu. Mam jeszcze pare dni czasu,jak bede wolny to zmienie zrodlo swiatla i pokaze co sie zmienilo. Dla mnie budowa urzadzenia byla naprawde swietna zabawa, jako laik jak eksperymantowalem z roznymi soczewkami, obiektywem z rzutnika, zrodlem swiatla :) Super rzecz. nawet teraz mam ochote zbudowac cos podobnego na matrycy 2,5 cala 480x 320 ,tylko pytanie,czy cos takiego wyswietli okolo 13 linijek tekstu z Worda w miare czytelnie? :) Co do diod, to tez czytalem poruszana kwestie,ale ich cena:)

Powrót do góry

CMS
Moderator
Moderator

Miasto: Warszawa, Jelonki

Post#24 04 Sie 2008 18:30   

Ło Matko.

Nie będę pisał co jest nie tak w tym projekcie bo za długo by było. Opiszę w skrócie elementy które muszą być takie a nie inne i nie da się ich zastąpić.

1. TU TRZEBA NAPRAWDĘ PRZYWALIĆ ŚWIATŁEM. (żaden halohen czy inne bździdełka się nie nadają)
2. PUNKTOWE źródło światła (np MH ) Halogen nie jest punktowym źródłem.
3. Porządny odbłyśnik sferyczny (inaczej zdecydowana większość światła się marnuje).
4. Soczewka skupiająca źródło światła
5. Soczewka fresnela przed matrycą (ponieważ matryca jest dość mała to jeśli uda się znaleźć odpowiednią soczewkę skupiającą, taką żeby światło objęło całą powierzchnię matrycy, można ją pominąć.)
6. Soczewka fresnela za matrycą (całkowicie zbędna jeśli tylko mamy obiektyw zdolny objąć całą matrycę ale nawet dla 5" znalezienie takiego jest wręcz nie możliwe, za rozsądne pieniądze oczywiście)
7. Co najmniej dwu soczewkowy obiektyw (zdecydowanie lepszy jest jednak triplet, dwusoczewkowy likwiduje nam co prawda dystorsje (efekt poduszki) ale zostają aberracje chromatyczne (efekt tęczy - rozszczepienie kolorów.)

No i to tyle jeśli chodzi o to co MUSI być.
Pozostają jeszcze parametry, ogniskowe poszczególnych elementów muszą do siebie"pasować".

Swoją drogą to ten obraz wielkości bramy to kolega chyba wewnątrz czarnej dziury oglądał bo przy takiej konstrukcji i ziemskich warunkach* myślę że przy tej wielkości nic byś nie zobaczył.

* ciemność u nas nie jest tak ciemna jak w czarnej dziurze :), a ciemność jest w tym wypadku niezbędna, dużo, dużo ciemności :)
Powrót do góry

andrzejlisek
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Poznań

Post#25 04 Sie 2008 19:09   

Projekt ciekawy nawet, miałbym zastrzeżenia co do lampy (tak, jak poprzednicy mówili), tutaj musi być bardzo mocna żarówka i tego się nie przeskoczy, bo wyświetlacz LCD wchłania dużo światła. Co do rozdzielczości LCD, to już tak musi być. Nie wiem, jak telewizory 5 cali,ale mniejsze mają rozdzielczość rzędu 320x240 i tego się w żaden sposób nie poprawy. Jedynie przez nie wielkie odchylenie ostrości (obraz będzie trochę nieostry, ale nie będzie razić pikselami).

:arrow: Mario_Gdynia:

Co do wyświetlenia 13 linii tekstu w niskiej rozdzielczości, to możesz zrobić mały eksperyment i będziesz wszystko wiedział:

Uruchom Paint, otwórz atrybuty obrazka. Wpisz jako wymiary rozdzielczość taką, jak wyświetlacza, których chcesz zastosować. UWAGA: Jeżeli gdzieś zobaczysz rozdzielczość typu 960x240, to jest to oszustwo polegające na podawaniu ilości subpikseli w poziomie. Rzeczywista rozdzielczość dla podanego przykładu to 320x240.

Jeżeli nie wiesz, jaką rozdzielczość ma wyświetlacz, który planujesz zastosować, przyjmij najniższą, jaką przypuszczasz.

Po ustawieniu wymiarów kliknij przycisk z literą "A" w pasku narzędzi, wstaw pole tekstowe i napisz co chcesz. Na bieżąco możesz ustawiać rodzaj i wielkość czcionki. ustawienie dotyczy całego edytowanego tekstu.
Po doborze ustawień i wpisaniu tekstu klikasz poza polem tekstowym. Tekst zostanie zatwierdzony i trwale związany z obrazkiem. Przy okazji możesz coś narysować.

Na koniec kliknij przycisk z lupą i pod przyciskami eksperymentalnie wybierz największe powiększenie, ale takie powiększenie, żeby widzieć cały obraz. Oceń sobie sam wygląd.

:arrow: CMS

Z faktem, że do projektora jest rzeczywiście potrzebna bardzo silna lampa, to się zgadzam, także jakość obrazu zależy od jakości obiektywu.

Ale nie rozumiem jednej sprawy: Sugerując jednocześnie zastosowanie źródła punktowego i odbłyśnika, wydaje mi się, że są 2 przeciwne sprawy.

Czy mam rozumieć, że z lampy się otrzymuje wiązkę równoległą, czy z jednego punktu? Bo zastosowanie źródła punktowego jest potrzebne tylko wtedy, jeżeli światło musi padać z okreslonego miejsca i wtedy w tym punkcie jest ognisko soczewki. Natomiast zastosowanie odbłyśnika, żeby otrzymać wiązkę równoległą, nie wymusza źródła punktowego. Żarnik halogenowy jest liniowym źródłem, w uproszczeniu mozna powiedzieć, że jest świecącym odcinkiem o długości kilka centymetrów. Jeżeli się weźmie dokładnie wypolerowaną blachę i wygnie ją w kształt paraboli, a w ognisku (tutaj ognisko też będzie liniowe) się umieści żarnik to też otrzymamy wiązkę równoległą. Inną sprawą jest fakt, że halogen do projektora się nie nadaje ze względu na małą ilość światła.

Moim zdaniem w projektorach domowej roboty, lampa metalohalogenkowa 250W (lub inna o porównywalnym strumieniu świetlnym) to jest minimum.

Jarznik lampy metalohalogenkowej 400W też ma swoją długość, jednak jest krótszy niż w halogenach. Czy zatem lepsze jest zamontowanie takiej lampy wzgłuż osi optycznej i środek jarznika uznaje się za punktowe źródło śiwatła, czy lampę wtedy lepiej poprzecznie do osi optycznej i znaleźć jakieś owalne zwierciadło?
Powrót do góry

Snikers
Poziom 20
Poziom 20

Post#26 04 Sie 2008 21:28   

Czytam te wasze mity i powiem wam, ze uzyskalem duzo lepszy efekt na diodach niz kolega na 150W halogenie

To jest efekt uzyskany na 7 DIODACH LED.

Rozwiazaniem nie jest pchanie najwiekszego zrodla swiatla jakie uda sie kupic (widzialem juz 400W MH w propozycjach) tylko efektywne wykorzystanie kazdego lumena.
Powrót do góry

Mario_Gdynia
Poziom 17
Poziom 17

Post#27 Post autora tematu 04 Sie 2008 23:45   

Hey witam, dzisiaj korzystajac z wolnej chwili,tak jak pisalem wczesniej o zastosowaniu malego halogenu 300w wraz z ukladem optyki skupiajacej i odblysnika oraz w kolejnej opcji z ksenonen samochodowym , pobawilem sie ponownie i wmontowalem pozostale zrodla swiatla i zrobilem fotki, tak dla porownania. Oczywiscie widac ewidentnie poprawe przy ogladaniu filmow. Przy halogeniku nadal pozostaje kwestia ciepla i ciepla barwy,wiecej zolci, przy ksenonie ewidentnie widac zimniejsza barwe, poprostu biala. Oto fotki tak dla porownania odcieni. Aha,po zastosowaniu soczewki skupiajacej sa bardziej doswietlone rogi. ale jeszcze raz przypomne,ze w moim zastosowaniu do gryzdolow z Winampa,nie potrzebna jest takowa konstrukcja.
-jest to obraz z malego halogenu,wraz z optyka

-uklad optyki,soczewka skupiajaca oraz halogenik 300W 220V

-obraz po zastosowaniu zarnika ksenonowego i przetwornicy 35W

-i sama przetwornica wraz z zarnikiem.

i jeszcze raz dla porownania obraz na zwyklym szerokim zarniku halogenowym z lampy "garazowej"

Powrót do góry

jaras231
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Poznan

Post#28 05 Sie 2008 00:16   

Snikers napisał:

daj fotkę jak to wygląda w praktyce i jakie to diody?
mam zamiar zbudować prototyp matryce już mam (15.5cm/9cm)
i zastanawiam sie nad źródłem światła
Powrót do góry

_haker_1
Poziom 22
Poziom 22

Post#29 05 Sie 2008 10:34   

Snikers napisał:
Czytam te wasze mity i powiem wam, ze uzyskalem duzo lepszy efekt na diodach niz kolega na 150W halogenie

Rozwiazaniem nie jest pchanie najwiekszego zrodla swiatla jakie uda sie kupic (widzialem juz 400W MH w propozycjach) tylko efektywne wykorzystanie kazdego lumena.

Tak Snikers tylko 2 spostrzezenia. Obraz, ktory zaprezentowales ma ok 1m przekatnej a brama garazowa ma 3 metry. Po drugie jasnosc jest ok ale kontrast baaardzo przecietny. Nie mowie zeby tam wstawiac 400W meta, ale 150 czy max 250W... Nie ma róznicy czyu zrodlo jest punktowe czy nie jesli zastosuje sie fresnela i kondensor. Oczywiscie przy zastosowaniu kilkudziesiecu (w przypadku takiej malej matrycy) hiper jasnych diod uzyskaloby sie efekt lepszy niz w przypadku MH ale z tego co czytam mial to byc projektor tanim kosztem. Oczywiscie Twoj obraz poza kontrastem jak jak najbardziej ok, w porownaniu do tego kolegi-autora. Jak napisalem wszystko zalezy od tego do czego to ma slużyc.

Ktos tam wyzej pisal ze zrodlo punktowe i odbłyśnik to 2 przeciwne sprawy. Czemu? MH wali światlem równo w każda strone, więc stosując jakiekolwiek zwierciadlo dostaniemy dodatkowa porcje swiatla skierowana na matryce.

CMS- tam jest fresnel podobno:] Ale zgadzam sie ze kondensor moglby byc porzadany przy takiej malej matrycy. W moim przypadku za trudno byloby cos o odpowiednich ogniskowych zdobyc...
Powrót do góry

CMS
Moderator
Moderator

Miasto: Warszawa, Jelonki

Post#30 05 Sie 2008 10:41   

:arrow: _haker_1 źródło światła MUSI być punktowe !
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Sie 2008 10:41   

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Kolejny zapaleniec :) czyli tani projektor multimedialny :)
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny