Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj | Rejestracja | ZalogujUziemienie a zerowanie w instalacji


  Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Elektronicy ->Uziemienie a zerowanie w instalacji Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu 
Autor
Schowaj lewą kolumnę
Pokaż lewą kolumnę Wiadomość
pitertheb
Poziom 9
Miasto: Wałbrzych
Dołączył: 04 Kwi 2003
Posty: 20
Ocena postów: 3
pitertheb
Poziom 9
Post#1 22 Lut 2004 00:59  Autor tematu   

UZIEMIENIE a ZEROWANIE


Witam ponownie, moje drugie pytanie dotyczy uziemienia i zerowania. Wiem że aktualnie niema takiego zabiegu jak zerowanie gdyż nazywa się on inaczej dlatego chciałbym się dowiedzieć jak owy zabieg teraz się nazywa i co on oznacza (na czym polega) również chciałbym prosić o wyjaśnienie czym jest uziemienie na czym polega i co go odróżnia od niegdyś zerowania.
Za odpowiedź serdecznie dziękuje.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry

Google Adsense
Google


Powrót do góry
Paweł.ko
Spec Elektroakustyka
Miasto: Kraków
Dołączył: 12 Mar 2003
Posty: 1695
Pomógł: 118
Ocena postów: 14
Paweł.ko
Spec Elektroakustyka
Post#2 22 Lut 2004 01:18    

Re: UZIEMIENIE a ZEROWANIE


Uziemienie jak sama nazwa wskazuje to uziemienie czyli kawał matalu wkopuje się w ziemie (np.bednarka) i od tego punktu ciągnie się przewód uziemienia (zazwyczaj żółto-zielony).Jest to (zgodnie z normami elektrycznymi obowiązującymi obecnie) tak zwane zero ochronne.Nie ma ono nic wspólnego z zerem roboczym.Zero robocze to przewód zerowy wpięty do odbiornika.Jeśli w instalacji nie ma zera ochronnego czyli uziemienia (często spotyka się takie sytuacje w starym budownictwie) dopuszczalne jest zerowanie czyli łączenie bolca ochronnego z zerem roboczym (innymi słowy z zera roboczego robimy zero ochronne).

Pomocny post? + 0
Powrót do góry

Google Adsense
Google


Powrót do góry
Nemo
Poziom 31
Miasto: Radom/Lublin
Dołączył: 03 Lut 2003
Posty: 2072
Pomógł: 7
Ocena postów: 3
Nemo
Poziom 31
Post#3 22 Lut 2004 01:21    

Re: UZIEMIENIE a ZEROWANIE


Uziemienie, to podłączenie np. obudowy urządzenia do uziomu - zakopanego w ziemi przewodnika, natomiast zerowanie to podłączenie do zera sieci. Jedno i drugie ma swoje zalety i wady.
Pozdrawiam.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry

Google Adsense
Google


Powrót do góry
misiosoft
Poziom 15
Miasto: Stalowa Wola
Dołączył: 02 Sty 2003
Posty: 178
Pomógł: 4
Ocena postów: 2
misiosoft
Poziom 15
Post#4 22 Lut 2004 18:09    

UZIEMIENIE a ZEROWANIE


Hmm troszeczke to nie tak.
Zreowanie nazywa się teraz połączeniem w układzie sieci TNS lub TNC-S zależy czy sieć 2 czy 3 przewodowa.
Uziemienie nazywa się teraz połączeniem w układzie sieci TT.
W układzie sieci TNS wszystkie dostępne części przewodzące(czyli obódowa metalowa) są podłączone do przewodu ochronnego PE, natomiast w sieci TNC-S do przewodu ochronno-neutralnego PEN. W sieci TT łączy się wszystkie dostępne częściz uziomem. Impedancja pętli zwarcia w układach TN oraz rezystancja uziemienia w układzie TT powinna być tak dobrana aby nastąpiło samoczynne wyłaczenie napięcia(zadzaiłanie bezpieczników) w razie zwarcia fazy z dostępnymi elementami przewodzącymi.

I jeszcze jedna uwaga wedłóg nowych przepisów niema czegoś takiego jak zero jest przewód neutralny N a różni się to tylko nazwą. Starzy elektrycy dalej mówią i będą mówili 0.

Pomocny post? + 0
Powrót do góry

Google Adsense
Google


Powrót do góry
goscu
Poziom 16
Miasto: Praszka
Dołączył: 25 Sie 2001
Posty: 246
Pomógł: 5
goscu
Poziom 16
Post#5 22 Lut 2004 19:15    

Re: UZIEMIENIE a ZEROWANIE


Dobrze Pan mówi Panie Misio... Mogę jeszcz dodać że ochrona dodatkowa poprzez tzw. zerowanie (tak mówią starzy elektrycy) w sieciacy TNC ; TNS lub TNC-S ( tutaj też możemy przyłaczyć przewód N o obudowychoć powinien być przyłaczony przewód PE) jest teraz nazywana szybkim wyłaczeniem. Chodzi o to że w przypadky przebicia napięcia do obudowy ma popłynąć taki prąd który spowoduje zadziałanie zabezpieczenia tego obwodu. Maxymalne czasy, w których ma zaistnieć szybkie wyłaczenie dla naszej sieci ( 230 V miedzy przewodem fazowym a ziemią) to0,4 sek. w warunkach środowiskowych pierwszych 1 i 0,2 sek. w warunkach środowiskowych 2.
Warunki te zależą od stosunku rezystancji ciała człowieka do ziemi. ( w łazence musi to być 0,2sek).
Żeby do nastąpiło to trzeba sprawdzić impedancję pętli zwarcia i sprawdzić na charakterystye zabezpieczenia w jakim czasie nastąpi wyłaczenie ( przy prądzie wynikającym z impedancji pętli zwarcia).
Przy metodzie szybkiego wyłaczenia obudowa urządzenia ( np pralki) ma potencjał przewodu PEN ( tzw zerowego) dla danego miejsca w sieci. Możecie sprawdzić przykładając woltomierz prądu przemiennego między taką obudowę a np kran. Kran raczej napewno ma potencjał zemi. może to być kilka woltów .
Dzięki uziemieniu obudowa ma potencjał ziemi ale rezystancja takiego uziemienia musi być odpowiednia jest to zależne od układu sieci.( np w układzie TT czas wyłączenia ma byc nie dłuższy niż 5 sek) Nie będę dalej przynudzał temat nie jest trudny ale proponuję książkę pt "Instalacje elektryczne".

Pomocny post? + 0
Powrót do góry
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu     Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Elektronicy -> Uziemienie a zerowanie w instalacji
Strona 1 z 1
Podobne tematy
zerowanie=uziemienie?? (1)
Znowu - uziemienie, zerowanie. (12)


Przełącz wygląd na komórki Przełącz wygląd na komputery desktop

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Redaktorzy || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.096 seconds

elektroda.pl temat RSS