Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inUziemienie a zerowanie w instalacji


  Main Page -> Forum Index -> Beginner Science ->Uziemienie a zerowanie w instalacji Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
pitertheb
Level 9
Location: Wałbrzych
Joined: 04 Apr 2003
Posts: 20
Post rating: 3
pitertheb
Level 9
Post#1 22 Feb 2004 00:59  Topic author   

UZIEMIENIE a ZEROWANIE


Witam ponownie, moje drugie pytanie dotyczy uziemienia i zerowania. Wiem że aktualnie niema takiego zabiegu jak zerowanie gdyż nazywa się on inaczej dlatego chciałbym się dowiedzieć jak owy zabieg teraz się nazywa i co on oznacza (na czym polega) również chciałbym prosić o wyjaśnienie czym jest uziemienie na czym polega i co go odróżnia od niegdyś zerowania.
Za odpowiedź serdecznie dziękuje.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Paweł.ko
Spec Elektroakustyka
Location: Kraków
Joined: 12 Mar 2003
Posts: 1695
Helped: 118
Post rating: 14
Paweł.ko
Spec Elektroakustyka
Post#2 22 Feb 2004 01:18    

Re: UZIEMIENIE a ZEROWANIE


Uziemienie jak sama nazwa wskazuje to uziemienie czyli kawał matalu wkopuje się w ziemie (np.bednarka) i od tego punktu ciągnie się przewód uziemienia (zazwyczaj żółto-zielony).Jest to (zgodnie z normami elektrycznymi obowiązującymi obecnie) tak zwane zero ochronne.Nie ma ono nic wspólnego z zerem roboczym.Zero robocze to przewód zerowy wpięty do odbiornika.Jeśli w instalacji nie ma zera ochronnego czyli uziemienia (często spotyka się takie sytuacje w starym budownictwie) dopuszczalne jest zerowanie czyli łączenie bolca ochronnego z zerem roboczym (innymi słowy z zera roboczego robimy zero ochronne).

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Nemo
Level 31
Location: Radom/Lublin
Joined: 03 Feb 2003
Posts: 2072
Helped: 7
Post rating: 4
Nemo
Level 31
Post#3 22 Feb 2004 01:21    

Re: UZIEMIENIE a ZEROWANIE


Uziemienie, to podłączenie np. obudowy urządzenia do uziomu - zakopanego w ziemi przewodnika, natomiast zerowanie to podłączenie do zera sieci. Jedno i drugie ma swoje zalety i wady.
Pozdrawiam.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
misiosoft
Level 15
Location: Stalowa Wola
Joined: 02 Jan 2003
Posts: 178
Helped: 4
Post rating: 4
misiosoft
Level 15
Post#4 22 Feb 2004 18:09    

UZIEMIENIE a ZEROWANIE


Hmm troszeczke to nie tak.
Zreowanie nazywa się teraz połączeniem w układzie sieci TNS lub TNC-S zależy czy sieć 2 czy 3 przewodowa.
Uziemienie nazywa się teraz połączeniem w układzie sieci TT.
W układzie sieci TNS wszystkie dostępne części przewodzące(czyli obódowa metalowa) są podłączone do przewodu ochronnego PE, natomiast w sieci TNC-S do przewodu ochronno-neutralnego PEN. W sieci TT łączy się wszystkie dostępne częściz uziomem. Impedancja pętli zwarcia w układach TN oraz rezystancja uziemienia w układzie TT powinna być tak dobrana aby nastąpiło samoczynne wyłaczenie napięcia(zadzaiłanie bezpieczników) w razie zwarcia fazy z dostępnymi elementami przewodzącymi.

I jeszcze jedna uwaga wedłóg nowych przepisów niema czegoś takiego jak zero jest przewód neutralny N a różni się to tylko nazwą. Starzy elektrycy dalej mówią i będą mówili 0.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
goscu
Level 16
Location: Praszka
Joined: 25 Aug 2001
Posts: 246
Helped: 5
goscu
Level 16
Post#5 22 Feb 2004 19:15    

Re: UZIEMIENIE a ZEROWANIE


Dobrze Pan mówi Panie Misio... Mogę jeszcz dodać że ochrona dodatkowa poprzez tzw. zerowanie (tak mówią starzy elektrycy) w sieciacy TNC ; TNS lub TNC-S ( tutaj też możemy przyłaczyć przewód N o obudowychoć powinien być przyłaczony przewód PE) jest teraz nazywana szybkim wyłaczeniem. Chodzi o to że w przypadky przebicia napięcia do obudowy ma popłynąć taki prąd który spowoduje zadziałanie zabezpieczenia tego obwodu. Maxymalne czasy, w których ma zaistnieć szybkie wyłaczenie dla naszej sieci ( 230 V miedzy przewodem fazowym a ziemią) to0,4 sek. w warunkach środowiskowych pierwszych 1 i 0,2 sek. w warunkach środowiskowych 2.
Warunki te zależą od stosunku rezystancji ciała człowieka do ziemi. ( w łazence musi to być 0,2sek).
Żeby do nastąpiło to trzeba sprawdzić impedancję pętli zwarcia i sprawdzić na charakterystye zabezpieczenia w jakim czasie nastąpi wyłaczenie ( przy prądzie wynikającym z impedancji pętli zwarcia).
Przy metodzie szybkiego wyłaczenia obudowa urządzenia ( np pralki) ma potencjał przewodu PEN ( tzw zerowego) dla danego miejsca w sieci. Możecie sprawdzić przykładając woltomierz prądu przemiennego między taką obudowę a np kran. Kran raczej napewno ma potencjał zemi. może to być kilka woltów .
Dzięki uziemieniu obudowa ma potencjał ziemi ale rezystancja takiego uziemienia musi być odpowiednia jest to zależne od układu sieci.( np w układzie TT czas wyłączenia ma byc nie dłuższy niż 5 sek) Nie będę dalej przynudzał temat nie jest trudny ale proponuję książkę pt "Instalacje elektryczne".

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Beginner Science -> Uziemienie a zerowanie w instalacji
Page 1 of 1

Similar topics to uziemienie a zerowanie w instalacji

zerowanie=uziemienie?? (1)
Znowu - uziemienie, zerowanie. (12)


Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.051 seconds