Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wreszcie na forum STX GDE 32-500-8-SE + STX GDWT 18-200-8-PB

Skipior 04 Sie 2008 12:15 24127 102
  • Wreszcie na forum STX GDE 32-500-8-SE + STX GDWT 18-200-8-PB

Witam wszystkich serdecznie! Przedstawiam model kolumn, który został zaprojektowany ze względu na potrzeby jednego z klientów...

Założeia

Kompaktowo, dynamicznie, mocno, przyzwoicie, ładnie i tanio, kolumny na małe imprezy.

Usiadłem do papierów, wziąłem kalkulator, przejrzałem różne oferty na rynku wtórnym, padło jednak na produkty fabrycznie nowe od polskiego producenta STX.

Konstrukcja

Aby budy były wytrzymałe zastosowałem płytę 18mm, front wklejany, miejscowo wzmacniany, tył przykręcany do ramki, która też usztywnia konstrukcję. Ze względu na gabaryty ( małe ) i ciężar ( mały ) rączki były zbędne.

Klient chciał tanio więc płyta to wiórówka, tunele stratne to nie jakieś plastyki tylko otwory wycięte otwornicą o średnicy 64mm. Otwory BR obklejone od wewnątrz :)

Brzuszek a' la Altus 200/300 znalazł się tu po to aby uzupełnić pustą powierzchnię pod GDE, tak wygląda milion razy lepiej. Front cofnięty jest o 20mm, aby nadać estradowego charakteru. Nadaje go również kocyk obiciowy w ciemnym odcieniu.

Odsłuch

Z zakładu kolumny trafiły prosto do mojego domu i tu zostały przetestowane. Pracowały na Tonsilowskiej ( Unitrowskiej ) końcówce 2x60W dla 4Ω...

Kolumny pracowały więc pod około max. 2x40W 8Ω. Szczerze muszę przyznać, że to jest dla nich dużo, nie wiem czy byłby sens podłączać coś mocniejszego.

Dynamika na najwyższym poziomie, bass wysoko zestrojony, kąpiący i mocny. Zdziwiłem się, bo nie spodziewałem się aż takiego uderzenia.
    Wbrew złym opiniom średnica jest przyzwoita, ale to dlatego, że moje zwrotnice ingerują w ekran dźwiękowy. Jest w nich poprawka średnicy dla GDE. Średnica może troszeczkę traci na efektywności, ale jest bardziej liniowa i o wiele ładniejsza.

Zestaw spełnił swoje założenia, jest naprawdę w porządku. Gra bardzo przyzwoicie i mocno.

Dane techniczne

Moc: 350W ( 70 - 4000 Hz )
    Pasmo: 60 - 18000 Hz ±3dB
    Efektywność: 96dB

Na tor wysoko tonowy może dodam jeszcze żarówkę, nie wiem czy klienci będą grali z głową ;)

Fajne!
  • #2 04 Sie 2008 19:58
    milo.jan
    Poziom 22  

A testowales juz GDE w tych obudowch czy tylko GDSy?Jaki podzial zastosowales pomiedzy GDE a GDWT? A gdzie Ty kupiles taki glosnik STX GDE 32-500-8-AE ? Jesli w STX to chyba GDE-32-500-8-SE :) Nie zebym sie czepial ale juz myslalem ze jest GDE w aluminiowym koszu _ chodzi mi o wersje AE :) sprawdzalem na stronce STXa ale nie ma!

• #3 05 Sie 2008 08:40
    Skipior
    Poziom 20  

Rzeczywiście się pomyliłem... SE ;) A co do podziałów itp., wszystko jest w opisie.

• #4 05 Sie 2008 12:02
    *rogal*
    Poziom 14  

Witam.
    Kolumny mi sie osobiście podobają za wykonanie 8/10.
    Jak dostaniesz tego GDE'na to opisz wrażenia odsłuchowe bo mam zamiar zrobić kolumny na tych samych głośnikach.
    A i jeśli możesz to podaj schemat zwrotnicy i wymiary BR

• #5 05 Sie 2008 12:50
    Skipior
    Poziom 20  

BR to dwa otwory 6,4cm o głębokości 3,6cm... Zwrotnice robił dla mnie --killer--, więc nie mam schematu...

• #6 05 Sie 2008 13:32
    milo.jan
    Poziom 22  

Odnośnie BR rozumiem że tam są same otwory o średnicy 64mm w dwóch płytach 18mm (czyli bez tulej)
    Wyliczyłeś taką średnicę i długość czy po prostu miałeś takie narzędzie do otworów?
    Ogólnie fajna konstrukcja za wykonanie 9/10
    Ja do tej konstrukcji wyliczyłem BR o średnicy 10cm.

• #7 05 Sie 2008 14:54
    Skipior
    Poziom 20  

Wyliczałem to w wini sd i na papierze... na papierze trochę inaczej, ale może jakieś błędy zrobiłem dlatego dałem tunel z winisd... Jest to otwór w dwóch płytach, bo ku górze z dwóch robi się jedna... Przejście pod kątem 45 stopni...

Kolumn nigdy nie robię na oko... A narzędzi i możliwości mam kupę, bo jestem stolarzem... Otwornice jakimi robiłem te basreflexy mam w rozm. od bodajże 15mm do 165mm...

• #8 05 Sie 2008 18:27
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Hmm te obudowy z wyglądu przypominają mi coś jakby Altus 300 :D Chodzi mi o tą wystającą ściankę z BR.
    Mam dwa te głośniki (GDE32-500) i robię na nich nadstawki z tym, że z driverem HF-150. Cięcie ok 2000-2500Hz. Po odsłuchach samych głośników to średnica jest paskudna :D. Strasznie rzęzi i daje po uszach. Nic przyjemnego. Mam nadzieję, że jak je utnę na 2000Hz to będzie troche lepiej ;).
    Jestem strasznie ciekaw jak to zabrzmi, jak już dostaniesz te GDE i wsadzisz je w te paczki. Czekam na relację :D

• #9 05 Sie 2008 22:58
    Skipior
    Poziom 20  

Bravo dla "wiewior_kg" <bravo> :D

Nad kolumnami siedziałem trochę czasu i chciałem zrobić coś czego nie było... Brzuszek jest właśnie z Altusów 300 i jest on po to aby ubogo nie wyglądała przestrzeń pod głośnikiem. Natomiast cofnięcie frontu ma dodać "estradowego" charakteru. Rączek nie dawałem specjalnie, bo nie jest to estrada i chciałem zachować trochę imprezowo, domowego temperamentu :)

Doszły dziś GDE :D Wieczorem wstawię opis ;p

• #10 07 Sie 2008 16:40
    Skipior
    Poziom 20  

Post pod postem, przepraszam, ale odświeżam temat, bo kilku kolegów czeka na opis z użyciem właściwego GDE :)

• #11 07 Sie 2008 21:38
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Ja nie mówie, że ten GDE to paskudny głośnik tylko, że średnica z niego jest paskudna :D Czekam aż dojdzie do mnie paczka z driverami i innymi rupieciami i zacznę robić nadstawki na tych głośnikach. Pozdrawiam.

• #12 07 Sie 2008 21:54
    Skipior
    Poziom 20  

Nie, nie jest źle... Jest lepiej niż gadają ;) Po prostu słabe zwrotnice robią... Ale tak czy siak GDE to dla niego za wiele... Od GDE oczekiwałbym lini do 4 - 4,5 kilo... A tu sie ona urywa po 2,5 kilo ;)

• #13 08 Sie 2008 12:56
    gófer
    Poziom 34  

Jeżeli chodzi o odsłuchy. Zróbiłeś kanoniczny błąd podpinając za słaby wzmacniacz pod kolumny. Jakaś stara unitra o mocy kilkudziesięciu wat nie jest odpowiednim wzsmacniaczem aby testować kolumny, hmm estradowe, ze względu na niski damping factor. Podepnij pod nie solidną końcówke, tak żeby miała te 200-300 wat mocy i wtedy powinny dopiero pokazać na co je stać. Na ile masz ciętego tego gdwt? Bo przy niskich cięciach lubi strasznie sybilować.

• #14 08 Sie 2008 14:09
    Skipior
    Poziom 20  

Cięcie około 3 kilo, nie jest najgorzej ;) Jak wyżej wspominałem jakość nie była tutaj na pierwszym miejscu, dlatego jest tak to zrobione, założenia w 100% spełnione i projekt udany, klient uhahany, a ludziom na imprezach to starcza, bo dla nich nie liczy się jakość tylko muza pod alkohol he he... Polska rzeczywistość :)

Szczerze to myślałem, że będzie gorzej, zaskoczyła mnie ta konfiguracja. Po odpowiednich ustawieniach na korektorze GDWT gra kulturalnie, średnica jest ok, a GDE sobie nieźle łupie. Naprawdę warto tego posłuchać, bo konstrukcja tania jak barszcz, a dobra.

Gófer, Ty się znasz, powiedz mi jaką mogę dać żarówę dla GDWT, aby go zabezpieczyć?

• #15 10 Sie 2008 18:38
    SzokalML
    Poziom 36  

Ciekawy ten kosz głośnika, nie sądziłem że aż tak bardzo to widać. W połączeniu z jasną membraną, nie do pomylenia z innymi głośnikami.
    Co do zwrotki - wydaje mi się że mało który z głośników 12 calowych gra dobrze w zakresie powyżej 2,5 khz.

• #16 10 Sie 2008 22:24
    auroxik
    Poziom 26  

Wykonania 5/6 :)

Dobór przetworników w miare ok bo miało być tanio a dość dobrze.

Co do ciecia ja bym to zrobił troche niżej i dał zbocze 18okt + zarowka 21w 24v i by było ok:)

• #17 14 Sie 2008 01:06
    mateusz885
    Poziom 23  

Ni to piękne, ni to sprzęt estradowy, jak już było wiele razy określane ekstremalny trochę bardziej, do tych paczek pokusiłbym się przynajmniej coś LXa 800 ewentualnie jakiegoś elmuza. Wyglądem konkretnie konkretnie odstraszają, jeżeli to sprzęt an imprezy to gdzie krata na głośniki? Gdyby wizualnie przypominały te całe pici pierdy audiomegi i miały konkretny napęd to faktycznie dość ciekawy sprzęt na małe imprezy.

• #18 16 Sie 2008 20:55
    Artur k.
    Admin grupy audio

Panowie!

Ustalmy jedno:
    To jest dział do prezentowania konstrukcji, a nie reklamowania/sprzedaży swoich wyrobów! Do sprzedaży (choć nie hurtowej) służy dział "Nagłośnienie Giełda".
    W jakim celu Kolega utworzył ten wątek? Po to by zaprezentować swój wyrób i szybciej znaleźć kupca?

Każdy następny post o takim charakterze będzie nagradzany ostrzeżeniem!

EDIT:
    Zapomniałem dodać - Offtopic też tolerował nie będę!
    Jeśli ktoś nie ma nic do powiedzenia na temat konstrukcji to niech się nie wypowiada. Tutaj oceniamy konstrukcję, a nie prowadzimy frywolne dyskusje!

• #19 17 Sie 2008 17:31
    usunięty
    Poziom 10  

A ja mam pytanie czy warto pakować się ten projekt? Uzupełnim bym to tubą djbolo, Bo potzrebuje taki zestaw na próby zespołu :)
    A i jeszcze jedno czy te nadstawki zagrają lepiej od kolumn unitry zg603( czyli te co siedzą w nich po 2 gds 30/30 i 2 gdwt)
    Pozdr:)

• #20 17 Sie 2008 17:57
    Skipior
    Poziom 20  

Tak się składa, że mam poczciwego Eltrona he he :) No cóż, około 3dB różnicy w efektywności. Ale mamy tu więcej bassu, to przede wszystkim :) Chyba lepiej te zg603 uzupełnić tubą ;)

• #21 17 Sie 2008 19:09
    milo.jan
    Poziom 22  

Ja akurat tez posiadam obydwa zestawy i jesli chodzi o instrumenty i wokal to te ZG603 (oryginalne GDSy Tonsila w idealnym stanie) bija na glowe GDE + GDWT z STXa.
    Oczywiscie zgodze sie ze GDE maja wiecej basu ale srednica bez porownania na korzysc ZG603 ktora jest konieczna do instrumentow i wokalu. Mysle ze do tego typu projektow lepszy juz bedzie GDS 30/120 od GDE :)

• #22 17 Sie 2008 20:36
    Skipior
    Poziom 20  

Tak, kolega milo.jan ma w 100% rację.
    Tonsilowskie GDS mają bardziej soczysty dźwięk.
    W poruwnaniu z GDE od STX'a są naprawdę świetne, bo GDE STX to przeciętny przetwornik do tanich konstrukcji...

Ps. co do sprzeczki o te 40W... To jest Eltron 60 ( 60W na kanał dla 4Ω ), różnica pomiędzy 40W, a 120W wynosi 6dB... Bynajmniej tak mówią symulacje... Nie jest to bardzo dużo.. Różnica ze 111dB na 117dB... Jak wspominałem, na średniej wielkości pokój, starczy. Nawet nie starczy, bo starzczyło, kolumny u kolegi już grają i jest zadowolony.

• #23 18 Sie 2008 00:23
    marian133
    Poziom 36  

Skipior napisał:
    Ps. co do sprzeczki o te 40W... To jest Eltron 60 ( 60W na kanał dla 4Ω ), różnica pomiędzy 40W, a 120W wynosi 6dB... Bynajmniej tak mówią symulacje... Nie jest to bardzo dużo.. Różnica ze 111dB na 117dB... Jak wspominałem, na średniej wielkości pokój, starczy. Nawet nie starczy, bo starzczyło

A Ty nadal swoje... podlacz te glosniki do wzmacniacza 3x mocniejszego a zobaczysz jak gra glosnik podpiety pod odpowiedni wzmacniacz.

PS. nie porownuj estradowych STX-ow do tonsilow bo to nie ta bajka :)

• #24 18 Sie 2008 07:33
    Daniel_Zet
    Poziom 13  

Nie rozumiem jednej rzeczy, ktora zachodzi przy kupowaniu glosnikow, ludzie kupuja glosniki z setkami wat, lecz nie maja czym ich napedzic, nie lepiej jest kupic glosnik, ktory damy rade napedzic i odpowiednio wysterowac ?

• #25 18 Sie 2008 10:29
    Skipior
    Poziom 20  

Bo te setki wat to wynik żenujących pomiarów ;] Według pomiaru Tonsilu ten STX w paśmie od 50 hz miałby blisko 2x mniej mocy... STX podaje moc dla 70hz- 4000hz, a licząc od 50hz uzyskamy już dużą różnicę. Poza tym nie wiem czy ludzie tak kupują... Ja kupuję by robić, a nie grać, ale widzę nadal niektórzy mają problem z dokładnym czytaniem...

• #26 18 Sie 2008 10:55
    marian133
    Poziom 36  

spoko spoko,rozumiem,kolumienki wygladaja ladnie,i jesli wszystkie twoje kolumny tak wygladaja to ok... ale chlopie,zlozyc cos a skumac jak to dziala to dwie rozne rzeczy.

Jesli chodzi o dolkadne czytane,przeczytaj "dokladnie" to co napisal gófer.

PS. dziwisz sie ze sie czepiam tych 40W,dlatego ze to Ty to napisales a nie twoj klient.

PS.2. w takim razie twoim zdaniem ile ten STX w swojej specyfikacji musi miec napisane? ze ile ma Wat?

• #27 18 Sie 2008 13:02
    Skipior
    Poziom 20  

Pytasz ile watt? Nie odpowiem, bo na oko tego nie określę...

Ale stx ma inną normę, gdzie moce są wyższe, no i jest to jeszcze moc dla 70-4000hz, a z tego co mi wiadomo Tonsil nawet dla GDE sygnał puszcza od niższych częstotliwości. Stąd niższe moce.

No ok, kupię końcówkę 120W 8ohm, kiedyś kilka takich miałem i porównam... Ale nie spodziewam się niczego więcej niż większy spl i może trochę więcej łup łup...

Ja rozumiem, że śmieszy was liczba 40W, ale to jest Eltron 60... Zwykły wzmacniacz domowy o mocy 40W nie dałby rady...

Zrobiłem taki test... ZG 603 podpiąłem pod eltrona i świetnie grały... Spl wysoki, ostro, naprawdę ostro było...
    ( zaznaczam podpiąłem pod 40W )

Następnie ZG 603 podpiąłem pod japońskie 80W ( onkyo )... No i spl beznadziejny, grały szłyszalnie ciszej, dużo ciszej... Słabo sobie radził onkyo...

Więc jeżeli ktoś myśli, że te 40W odpowiada jakiejś domowej Unitrze to niestety muszę powiedzieć, że jest to błędne myślenie...

Nie chcę się kłócić, ale Eltron pozwala wiele wyciagnąć z kolumn... Poważnie...

• #28 18 Sie 2008 18:00
    n_omyzs
    Poziom 9  

Dem ale gadasz glupoty... Jak stx ma napisane w warunkach pomiaru ze dawal 500W mocy na glosnik przez ilestam godzin i cewka to wytrzymala to 500W dawal a nie 40W. (i tu sie niezle wyglupiles piszac ze cos zalezy tu od czestotliwosci ktora go traktujemy) Co innego wytrzymalosc mechaniczna ktora juz zalezy od zastosowanej obudowy. To ze piszesz ze nie dalbys mu wiecej bo cos jest nie tak to raczej przester twojej slabej koncowki mocy lub zlej aplikacji a nie tego ze glosnik nie wytrzyma wiecej W. Przeciwnie dopiero wtedy mozna uslyszec dynamike i moc takiego sprzetu. Porownywales to estradowym wzmakiem z prawdziwego zdarzenia? Dales mu te 200-300W jak radzili koledzy? Czy tylko hipotezy tworzysz? ... tak sobie mysle w ogole z czym do ludzi.. upierac sie ze 40W na glosnik 12' to w sam raz... wiecej podawalem na 13 cm tesle w mini subku.. juz glupi stx 22/120 przy 50W chce wiecej mocy i dopiero przy 2 razy mocniejszym wzmaku zaczyna dawac z siebie naprawde duzo.. a te 12cali przy 40W to owszem połupie i potrzesie ale bez kontroli odpowiedniej, dynamiki i na przesterze ; )

• #29 18 Sie 2008 19:32
    mikolaj-spec
    Poziom 10  

skipior to jest tak jak byś kupił tira i napędzał go silnikiem z osobówki!!
    pojedzie ale ledwo co
    nie masz co sie cieszyć ze ten zestaw gra super i w ogóle przy 40W
    jak podłączysz go pod końcówkę mocy to dopiero zobaczysz co to jest
    ja mam jeszcze starsza serie stx GDN 38/300
    i pod wzmacniaczem domowym gra(80W) w miarę fajnie basik jest
    ale dopiero pod końcówka mocy jest efekt
    i nie mów ze więcej nie wytrzyma bo ja w swojego stx ładuje 450 W
    w odpowiednim paśmie i wysterowaniu wytrzyma więcej niż ma w parametrach
    a ty ładuj w niego te 40 W na przesterze to zaraz założysz temat ze ten zestaw to gówno bo sie spalił przy tej mocy

• #30 18 Sie 2008 23:04
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Skipior napisał:
    Pytasz ile watt? Nie odpowiem, bo na oko tego nie określę...

Ale stx ma inną normę, gdzie moce są wyższe, no i jest to jeszcze moc dla 70-4000hz, a z tego co mi wiadomo Tonsil nawet dla GDE sygnał puszcza od niższych częstotliwości. Stąd niższe moce.

No ok, kupię końcówkę 120W 8ohm, kiedyś kilka takich miałem i porównam... Ale nie spodziewam się niczego więcej niż większy spl i może trochę więcej łup łup...

Ja rozumiem, że śmieszy was liczba 40W, ale to jest Eltron 60... Zwykły wzmacniacz domowy o mocy 40W nie dałby rady...

Zrobiłem taki test... ZG 603 podpiąłem pod eltrona i świetnie grały... Spl wysoki, ostro, naprawdę ostro było...
    ( zaznaczam podpiąłem pod 40W )

Następnie ZG 603 podpiąłem pod japońskie 80W ( onkyo )... No i spl beznadziejny, grały szłyszalnie ciszej, dużo ciszej... Słabo sobie radził onkyo...

Więc jeżeli ktoś myśli, że te 40W odpowiada jakiejś domowej Unitrze to niestety muszę powiedzieć, że jest to błędne myślenie...

Nie chcę się kłócić, ale Eltron pozwala wiele wyciagnąć z kolumn... Poważnie...

Takie głupoty napisałeś, że niewiadomo czy się śmiać czy płakać. Co do kolumn to widać, że się starałeś i ogólnie dobrze wyszły chodź mogłeś zrobić niższy podział- lepiej by to zagrało(szczególnie pod kątem).
    Co do mocy STX to masz przecież podane wg. normy AES :!:

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME