Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

uprawnienia SEP jeszcze raz...

gring.verni 05 Sie 2008 10:54
  • #1 05 Sie 2008 10:54
    gring.verni
    Poziom 9  

Witam Wszystkich,
    Wiem że ten temat był już kilka razy poruszany ale po przeczytaniu większości tematów i tak nic nie udało mi się wywnioskować. Chodzi mi o uprawnienia SEP a mianowicie :
    Jakie uprawnienia muszę mieć żebym mógł w domku np. jednorodzinnym zrobić instalację elektryczną od podstaw, łącznie z projektem, i ewentualnie w przyszłości jakieś przeróbki tej instalacji.
    Jakie uprawnienie do robienia przyłączy do sieci.
    I jeszcze jedno pytanko : mój znajomy ma projekt instalacji pomieszczenia w którym będzie otwierał biuro, żeby podłączyć instalację trzeba na tym schemacie "dorysować" dwie kreski - z jakimi uprawnieniami mogę to zrobić ??
    Proszę jeszcze o opisanie z jakimi uprawnieniami co mogę zrobić :)
    Dodam że mam ukończone Technikum Elektryczne

Z góry przepraszam za powtórne "wałkowanie" tego tematu.
    Pozdrawiam

• #2 05 Sie 2008 11:53
    Malas1984
    Poziom 29  

Wg mnie to najprawdopodobniej musisz mieć firmę, a przede wszystkim uprawnienia elektryczne do domów - 1kV, resztę niech podpowiedzą forumowicze bardziej obeznani w tym temacie, ale wydaje mi się, że cos jeszcze powinieneś posiadac prócz tego co napisałem. Napewno dużym plusem jest u Ciebie to, że masz ukończoną szkołę elektryczną no i średnia. Pozdrawiam.

• #3 05 Sie 2008 11:59
    robert_sz
    Poziom 15  

gring.verni napisał:
    Jakie uprawnienia muszę mieć żebym mógł w domku np. jednorodzinnym zrobić instalację elektryczną od podstaw, łącznie z projektem, i ewentualnie w przyszłości jakieś przeróbki tej instalacji.
    Jakie uprawnienie do robienia przyłączy do sieci.
    I jeszcze jedno pytanko : mój znajomy ma projekt instalacji pomieszczenia w którym będzie otwierał biuro, żeby podłączyć instalację trzeba na tym schemacie "dorysować" dwie kreski - z jakimi uprawnieniami mogę to zrobić ??
    Proszę jeszcze o opisanie z jakimi uprawnieniami co mogę zrobić :)
    Dodam że mam ukończone Technikum Elektryczne

Bez zbędnego rozpisywania się:
    - wykonywanie - SEP E
    - nadzór nad wykonaniem - SEP D
    - pomiary i odbiór - SEP Pomiary
    - projekt (dorysowanie kresek) - Uprawnienia Budowlane Elektryczne

Uprawnienia Budowlane (projektowe lub wykonawcze) to minimum kilka lat udokumentowanej praktyki i ukończone studia w tym kierunku.

Resztę informacji znajdziesz na tym forum.

• #4 05 Sie 2008 12:48
    Madrik
    Moderator Robotyka

Technikum elektryczne jest tylko przygotowaniem do zawodu i do niczego nie uprawnia. Może tylko zwiększyć wymagania na egzaminie, bo egzamintor spodziwa się, że po paru latach nauki wiesz więcej, niż stolarz, który przyszedł z UP po tygodniowym kursie kładzenia przewodów.

O ile SEP E i D, oraz pomiary są stosunkowo proste (kurs, egzamin), o tyle z uprawnieniami budowlanymi jest problem. Musisz ukończyć studia wyższe na kierunku elektrotechnika, mieć udokumentowane chyba minimum 3 lata praktyki w branży budowalnej, w tym także przy projektowaniu instalacji elektrycznych. Wtedy możesz przystąpić do kursu i egzaminu.
    To sprawia, że projektanci obecnie cenią się jak złote kury.
    Chyba że doczekamy się zmiany przepisów i prawo przyzna, że facet z 20-letnią praktyką w elektryce, też może poznać przepisy i umieć zaprojektować instalację, bez studiów. A nie tylko dzieciak po studiach bez praktyki...

• #5 05 Sie 2008 13:05
    Malas1984
    Poziom 29  

Madrik- ja tylko wspomniałem o tym, że jest to zawsze jakis plus duży, a nie, że technikum uprawnia do czegoś-bo tak jest oraz jest tez tak jak Ty napisałeś, że czasem trafi się czubek na egzaminie i będzie wymagał, ale plus ten ma na celu posiadanie wiedzy/praktyki autora, który stworzył ten temat-to jest dla niego, a że ktoś się może przyczepić i truc to juz inna sprawa, może, ale niekoniecznie musi ;-| , post Twój uważam za OK, a w szczególności roberta_sz, który to opisał wszystko w skrócie-bez żadnej ściemy- ;-), przy okazji ja się dowiedziałem czegoś więcej i jedna rzecz mi się przypomniała-o tej budowlance ;-) . Co robić, wymagania takie są i nic na to narazie nie zrobimy.

• #6 05 Sie 2008 17:34
    gring.verni
    Poziom 9  

Witam,
    Dziękuję za tak szybką odpowiedz :) Jakie uprawnienia powinienem mieć już wiem, a teraz mam pytanie co i jak, tzn. : czy jest możliwość zrobienia tych uprawnień za jednym razem ? gdzie takie uprawnienia można zrobić w Wawie??
    Pozdrawiam

• #7 05 Sie 2008 17:47
    Malas1984
    Poziom 29  

Od razu napewno tego nie zrobisz ponieważ czeka Cię trochę czasu w szkołach, kursach itd, jak juz wyżej napisali- np studia.

• #8 05 Sie 2008 18:01
    gring.verni
    Poziom 9  

Chodzi mi dokładniej o same uprawnienia E, D i Pomiary czy są jakieś połączone kursy ??
    A co do studiowania to się zastanawiam nad powtórnym rozpoczęciem nauki ponieważ kiedyś zacząłem studiować elektrotechnikę ale wtedy niestety mi " nie poszło " pewnie dlatego że się w ogóle nie przykładałem ;) z wiekiem człowiek mądrzeje ;)

• #9 05 Sie 2008 18:48
    robert_sz
    Poziom 15  

gring.verni napisał:
    Chodzi mi dokładniej o same uprawnienia E, D i Pomiary czy są jakieś połączone kursy ??

SEP E - to najłatwiejsza sprawa, jeśli ukończyłeś technikum i wyniosłeś z niego wiedzę to przygotowanie do tego egzaminu będzie dla Ciebie jedynie ugruntowaniem nabytej wcześniej wiedzy.
    SEP Pomiary - tu już gorzej, musisz znać teorie i mieć praktykę. Egzaminator z pewnością spyta o konkretne przypadki pomiarów z użyciem konkretnych metod i/lub przyrządów. Napewno też spyta, czy i kiedy możesz podpisać protokół odbiorczy. Wynik Twoich pomiarów i Twoja decyzja na protokole ma moc wykonawczą. To tutaj jest ostatni moment na wyłapanie fuszerki elektryka, który wykonywał instalację :)
    SEP D - bez praktyki i sporej wiedzy w przepisach nie przejdziesz tego egzaminu. Twoja praca i Twoje decyzje mają wpływ na bezpieczeństwo pracujących ludzi, urządzeń i instalacji.

Uprawnienia Budowlane to najwyższa szkoła jazdy.
    Możesz się starać u Uprawnienia Budowlane Elektryczne projektowe i/lub wykonawcze.
    Zgłaszasz się do Izby Inżynierów Budownictwa, wypełniasz wniosek i dostajesz Dziennik Praktyk Budowlanych.
    Do tego dziennika są wpisywane wszystkie wykonywane przez Ciebie projekty i/lub nadzorowane budowy z podaniem daty, miejsca i opisem wykonywanej pracy. Wpisy w Dzienniku wykonują JEDYNIE ludzie z Uprawnieniami i zarejestrowani (opłacający składki) w Izbie Inżynierów.
    W zależności od Twojego wykształcenia (Technik również może) i uprawnień o które się ubiegasz, zbieranie wpisów trwa 2,3 lub 8 lat. Dziennik jest weryfikowany co do dnia. Jeśli pracujesz na 1/2 etatu to automatycznie czas praktyk wydłuża się 2x. Przed egzaminem możesz zostać poproszony o przyniesienie Świadectw Pracy. To jest dopiero podstawa do zapisania się na egzamin.

Na egzaminie zostaniesz przepytany o każdą jedną pracę zapisaną w dzienniku, zostaniesz spytany o fikcyjne budowy i projekty - "Co zrobisz gdy....?"
    To także ciężki egzamin z przepisów budowlanych, ustaw i norm.

Jeszcze jedno. Jeśli będziesz miał nawet 25 lat udokumentowanej praktyki w jednej firmie nad jednym konkretnym projektem lub przy jednej konkretnej budowie (np. budowa huty) masz marne szanse na zdanie tego egzaminu. Po prostu tu trzeba mieć praktykę na różnych obiektach i w różnych warunkach.

Kiedyś miałem w ręku statystykę zdawalności takiego egzaminu za lata 1990-2000 - wynosiła ona jedynie 32% pozytywnych.

gring.verni napisał:
    A co do studiowania to się zastanawiam nad powtórnym rozpoczęciem nauki...

Na to nigdy nie jest za późno ;)
    EDIT: Mając studia możesz zacząć myśleć o innych uprawnieniach, na SEP świat się nie kończy...

Reasumując. Idź do najbliższego SEPu, dowiedz się o termin kursu i egzaminu na SEP E i zaczynaj swoją przygodę z elektrycznością :)

• #10 06 Sie 2008 17:37
    bonanza
    Spec od Falowników

robert_sz napisał:

SEP E SEP Pomiary SEP D Uprawnienia Budowlane :)

Dla ścisłości to rozróżniamy nie SEPy, lecz świadectwa kwalifikacji w zakresie Eksploatacji i Dozoru. Każde z nich może obejmować (lub nie) pomiary. Z tym, że - jak ustaliła większość tu piszących - same E w zakresie pomiarów niewiele daje.

• #12 15 Sie 2008 23:55
    kedziorq1
    Poziom 14  

Hmm a wiec E+pomiar nic nie daje w sumie? trzeba zrobic D+pomiar zgadza sie?

• #13 17 Sie 2008 03:35
    w5
    Poziom 16  

Mając tylko E z zakresem kontrolno-pomiarowym nie jesteś samodzielny i mało możesz.
    Twoje protokoły z pomiarów musi jeszcze podpisać ktoś z D.

• #14 17 Sie 2008 21:46
    kedziorq1
    Poziom 14  

a wiec D+pomiar+E?

Dodano po 15 [sekundy]:

a wiec D+pomiar+E? czy E tez wypadaloby aby bylo z pomiarem?

• #15 18 Sie 2008 05:41
    w5
    Poziom 16  

Jak będziesz w stanie zdać D z pomiarami, to E z pomiarami już nie dasz rady zrobić?
    :)

• #16 18 Sie 2008 22:49
    kedziorq1
    Poziom 14  

hmm w sumie racja... wiec zapisze sie na dwa kursy... najpierw na pomiary a pozniej na dozor....oki dzieki wielkie;p

• #17 20 Sie 2008 11:42
    zwora
    Poziom 18  

Witam

Czyli jakbym chcial miec firme oferujaca uslugi elektryczne i zatrudnic sobie ze dwoch ludzi do pomocy i chcialbym sam odbierac i wystawiac protokol to musze miec D + pomiar oraz E a takze uprawnienia budowlane? Bardzo prosze o potwierdzenie lub sprostowanie. Ukonczylem studia na wydziale Elektrotechnika, mam ze 3 lata praktyki (wykonawstwo oraz inspekcja i testowanie), tyle ze za granica i uprawnienia E (nie mam przy sobie ksiazeczki ale sa tam na pewno pomiary). Czy moge teraz tak po prostu przystapic do egzaminu D (oczywiscie zakladajac, ze przyswoje sobie wczesniej cala wymagana wiedze)? Czy praktyke na budowie (w celu uzyskania uprawnien budowlanych) mozna wykonywac na umowe zlecenie, czy cos w tym rodzaju (nie bedac na stale zatrudnionym w danej firmie)? Pozdrawiam

• #18 30 Sty 2009 18:50
    matii_speed
    Poziom 16  

ja mam takie pytanko mam uprawnienia E 1kv bez pomiarów i mam własną firmę naprawa agd elektronarzędzi itp. chciał bym rozszerzyć swoją działalność na wykonywanie instalacji elektr. i z tym związanych przyłączy rozdzielni i instalacji odgromowej oraz uziomy czy te uprawnienia mi starczą?? moja firma jest jednoosobowa dodam.

• #19 30 Sty 2009 21:17
    Madrik
    Moderator Robotyka

matii_speed napisał:
    ja mam takie pytanko mam uprawnienia E 1kv bez pomiarów i mam własną firmę naprawa agd elektronarzędzi itp. chciał bym rozszerzyć swoją działalność na wykonywanie instalacji elektr. i z tym związanych przyłączy rozdzielni i instalacji odgromowej oraz uziomy czy te uprawnienia mi starczą?? moja firma jest jednoosobowa dodam.

A jakie masz zaznaczone punkty w książeczce? Tam jest wszystko napisane do czego cię uprawniają. Jesli chcesz je rozszerzyć, idziesz na egzamin, a we wniosku zaznaczasz wszystkie pozycje z jakich chcesz być odpytany. Z tym, że raczej do prac przy instalacjach będziesz musiał kogoś zatrudnić. Większości prac nie można wykonywać w pojedynkę.

• #20 30 Sty 2009 22:26
    matii_speed
    Poziom 16  

wiem ze jest napisane w świadectwie kwalifikacyjnym ale w takim języku ze wolałem się upewnić. szczerze to już robiłem sam instalacje i pomoc drugiej osoby nie jest mi potrzebna a jeśli po jakim czasie by była to nad tym pomyśle ale narazie interesuje mnie co innego

• #21 30 Sty 2009 22:41
    Usunięty
  • #22 31 Sty 2009 10:49
    matii_speed
    Poziom 16  

dobrze ze chociaż wykonywać te rzeczy czyli np po wykonaniu instalacji mogę się pod nią podpisać jako wykonawca ale "sprawdzić" ja musi ktoś jeszcze z D + pomiary i zrobić protokół?? a ma ktoś wzór takiego dokumentu jak by wyglądało??

• #23 31 Sty 2009 19:51
    Madrik
    Moderator Robotyka

Cytat:
    Madrik nic nie slyszałem aby nie wolno było pracować w pojedynkę?

Jak mawiają starzy elektrycy, samemu wolno żarówkę wymienić, jeśli nie musisz przy tym na drabinę wchodzić. Niestety, 95% prac elektryka wymaga obecności drugiej osoby. Nikt nie mówi, że to ma być drugi elektryk. Ale po prostu ktoś, kto będzie umiał po grabarza zadzwonić w razie czego ;)

• #24 31 Sty 2009 20:03
    andziul
    Poziom 12  

Wrócę jeszcze do UB :). Uprawnienia budowlane można uzyskać tylko z tytułem inżyniera ale w ograniczonym zakresie np. tylko instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych (technik kiedyś mógł), magister nieograniczony zakres danej specjalności. Przy tym trzeba mieć 2 lata praktyki w biurze projektowym, mieć założony dziennik praktyk, praktyka pod okiem kogoś z uprawnieniami, pracować 1 rok na budowie np. jako kierownik budowy i zdać egzamin.

• #25 31 Sty 2009 22:23
    fantasta
    Poziom 29  

To jak to wkoncu jest.

Jak chce zalozyc wlasna firme i np. wykonywac instalacje ze znajomym w domku jednorodzinnym to co moge.

Ja mam E, D i Pomiary, kolego ma E.

• #27 04 Sty 2012 12:07
    eryk100
    Poziom 12  

Panowie z tego co ja wiem to jest tak.

Do wykonywania pomiarów trzeba mieć uprawnienia grupy I typu E i w legitymacji konieczna jest adnotacja że możecie wykonywać pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej (zerowanie, uziemienie, wyłączniki RCD itp.)

W przypadku uprawnień grupy I typu D nie ma takiej adnotacji a sam fakt posiadania tych uprawnień umożliwia dozorowanie pomiarów i przygotowanie protokołu pomiarowego np. z prób pomontażowych. (Informacja potwierdzona przeze mnie telefonicznie w rozmowie z rzeczoznawcą Krakowskiego oddziału SEP na ul. Straszewskiego). Macie to zresztą jasno napisane w legitymacji na stronie 2 na dole.

Dodano po 7 [minuty]:

Odpowiadając koledze fantasta:
    Majac uprawnienia typu "E"+pomiary i "D" możesz wykonać tę instalację i wykonać jej pomiary. I tak musisz znaleźć kogoś z uprawnieniami budowlanymi by Ci potwierdził że jest ona dobrze wykonana typ samym biorąc na siebie odpowiedzialność. W przypadku niewielkich instalacji dokumentacja po-wykonawcza nie jest wymagana, przy rozległych już tak i musi być podpisana przez projektanta z uprawnieniami budowlanymi projektowymi.

• #29 04 Sty 2012 12:30
    eryk100
    Poziom 12  

Dzięki kolego GBW za zwrócenie uwagi. Wiedziałem o tym że jest to stary temat - nawet poinformował mnie o tym pop-up,a ale uznałem że takie doprecyzowanie będzie korzystne dla forumowiczów.

Pozdrawiam.

• #30 06 Sty 2012 19:49
    WALDIYO
    Poziom 10  

Od 15 lat posiadam uprawnienia "E" bez ograniczeń napięcia, ostatnio dorobiłem "D" i od niepamiętnych mi już czasów nie ma już zerowania tylko samoczynne wyłączenie zasilania w sieci ......(np TN-S).

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty