Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

jak sprawdzić co siadło:inwerter czy świetlówka -miernikiem?

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Hardware -> jak sprawdzić co siadło:inwerter czy świetlówka -miernikiem?
Autor
Wiadomość
kotak
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 05 Sie 2008 15:12   

jak sprawdzić co siadło:inwerter czy świetlówka -miernikiem?

cześć,
jakiś czas temu zbiła sie matryca w laptopie FS M6450G, więc kupiłem nową na allegro i wymieniłem, wszystko działało jak należy, ale po miesiącu wysiadło podświetlanie matrycy, objawy jakby inwerter był do wymiany, obraz widać ale brak podświetlenia. więc chciałem kupić inwerter i go wymienić ale zastanawiam się teraz, że to może poszła świetlówka w matrycy.
więc, mam do Was pytanie, czy można jakoś wyeliminować co się zepsuło ? czy można jakoś miernikiem universalnym sprawdzić czy do wymiany jest matryca czy inwerter ?
czy można jakoś przystawiając miernik do wyjścia z inwertera sprawdzić czy daje napięcie ? i jakiego rzędu ono jest ?

i czy połączając wyjście z tego inwertera do matrycy z laptopa HP (inny rozmiar matrycy) da jakąś odpowiedź czy spowoduje większe szkody ?

bardzo dziękuję z góry za każdą pomoc !
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Sie 2008 15:12   

Powrót do góry

Brodi
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Sosnowiec

Post#2 05 Sie 2008 19:24   

Re: jak sprawdzić co siadło:inwerter czy świetlówka -miernik

najprościej podłaczyć inną świetlówkę :]
kup sobie, to tylko 30zł, podłaczysz i będziesz wiedział.

inwerter odpowiada tylko za zasilanie świetlówki, żeby nic nie zepsuć obie muszą być tej samej mocy, jak podepniesz za słabą to może się spalić.

miernikiem tego nie mierzyłem bo to podobnie jak z zasilaczami, pomiar musi być robiony pod obciążeniem.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Sie 2008 19:24   

Powrót do góry

kotak
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post autora tematu 05 Sie 2008 19:53   

dzięki za odpowiedź, a jaką świetlówkę poprosić w sklepie elektronicznym ? może jakiś link na allegro. czy polaryzacja jest istotna ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Sie 2008 19:53   

Powrót do góry

sander
Poziom 15
Poziom 15

Post#4 05 Sie 2008 20:00   

Brodi napisał:
żeby nic nie zepsuć obie muszą być tej samej mocy, jak podepniesz za słabą to może się spalić.

Czyli jeśli zamiast żarówki 100W w pokoju założę sobie 15Wattową to się spali bo jest za słaba??
kotak napisał:
a jaką świetlówkę poprosić w sklepie elektronicznym ? może jakiś link na allegro. czy polaryzacja jest istotna

Tak polaryzacja jest istotna, z reguły jest jeden przewód grubszy (zasilający), a drugi cienki. W sklepie raczej kolega takiej świetlówki nie dostanie, najtaniej poszukać jakiejś rozbitej matrycy i wyciągnąć.
Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Post#5 06 Sie 2008 22:54   

sander napisał:
Brodi napisał:
żeby nic nie zepsuć obie muszą być tej samej mocy, jak podepniesz za słabą to może się spalić.

Czyli jeśli zamiast żarówki 100W w pokoju założę sobie 15Wattową to się spali bo jest za słaba??
...tak, jeśli będziesz miał elektroniczny "balast" dla 100W świetlówki.
sander napisał:
kotak napisał:
a jaką świetlówkę poprosić w sklepie elektronicznym ? może jakiś link na allegro. czy polaryzacja jest istotna

Tak polaryzacja jest istotna, z reguły jest jeden przewód grubszy (zasilający), a drugi cienki. W sklepie raczej kolega takiej świetlówki nie dostanie, najtaniej poszukać jakiejś rozbitej matrycy i wyciągnąć.
Zazwyczaj to na świetlówkę idzie AC i polaryzacja nie ma znaczenia.

Moje artykuły: (Dodaj)
15 Czerwiec 2014 Windows 7 - za duże napisy w programach korzystających z fontów rastrowych
Powrót do góry

sander
Poziom 15
Poziom 15

Post#6 06 Sie 2008 23:02   

tzok napisał:
Zazwyczaj to na świetlówkę idzie AC i polaryzacja nie ma znaczenia.

No to z całym szacunkiem, niech kolega mi powie po co robią przewody o zróżnicowanej długości, kolorze oraz wtyczkę która uniemożliwia włożenie jej "na odwrót"??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Sie 2008 23:02   

Powrót do góry

tzok
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Bielsko-Biała / Sosnowiec

Post#7 06 Sie 2008 23:49   

Jeden przewód jest dłuższy o długość świetlówki bo "wychodzą" z jednej strony świetlówki, często oba są białe, a wtyczka nie koniecznie uniemożliwia odwrotne podłączenie... przecież świetlówka jest podłączona do transformatora w inwerterze. Ew. ze względów bezpieczeństwa ten dłuższy jest na potencjale masy (wtedy on jest biały, a zasilający różowy). Nie sądzę jednak aby odwrote podłączenie spowodowało uszkodzenie czegokolwiek.

Moje artykuły: (Dodaj)
15 Czerwiec 2014 Windows 7 - za duże napisy w programach korzystających z fontów rastrowych
Powrót do góry

sander
Poziom 15
Poziom 15

Post#8 07 Sie 2008 15:25   

No to pewnie kolega Tzok ma rację.
A jeśli chodzi o pytanie z tematu to ciekawy sposób sprawdzenia przestawiony jest Tutaj
Ale na ile jest on skuteczny i przydatny to może wypowie się ktoś inny, na pewno warto się zapoznać z tym artykułem.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Laptopy Hardware -> jak sprawdzić co siadło:inwerter czy świetlówka -miernikiem?
Strona 1 z 1