Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 05 Sie 2008 15:12
    kotak
    Poziom 8  

cześć,
    jakiś czas temu zbiła sie matryca w laptopie FS M6450G, więc kupiłem nową na allegro i wymieniłem, wszystko działało jak należy, ale po miesiącu wysiadło podświetlanie matrycy, objawy jakby inwerter był do wymiany, obraz widać ale brak podświetlenia. więc chciałem kupić inwerter i go wymienić ale zastanawiam się teraz, że to może poszła świetlówka w matrycy.
    więc, mam do Was pytanie, czy można jakoś wyeliminować co się zepsuło ? czy można jakoś miernikiem universalnym sprawdzić czy do wymiany jest matryca czy inwerter ?
    czy można jakoś przystawiając miernik do wyjścia z inwertera sprawdzić czy daje napięcie ? i jakiego rzędu ono jest ?

i czy połączając wyjście z tego inwertera do matrycy z laptopa HP (inny rozmiar matrycy) da jakąś odpowiedź czy spowoduje większe szkody ?

bardzo dziękuję z góry za każdą pomoc !

• #2 05 Sie 2008 19:24
    Brodi
    Poziom 28  

najprościej podłaczyć inną świetlówkę :]
    kup sobie, to tylko 30zł, podłaczysz i będziesz wiedział.

inwerter odpowiada tylko za zasilanie świetlówki, żeby nic nie zepsuć obie muszą być tej samej mocy, jak podepniesz za słabą to może się spalić.

miernikiem tego nie mierzyłem bo to podobnie jak z zasilaczami, pomiar musi być robiony pod obciążeniem.

• #3 05 Sie 2008 19:53
    kotak
    Poziom 8  

dzięki za odpowiedź, a jaką świetlówkę poprosić w sklepie elektronicznym ? może jakiś link na allegro. czy polaryzacja jest istotna ?

• #4 05 Sie 2008 20:00
    sander
    Poziom 16  

Brodi napisał:
    żeby nic nie zepsuć obie muszą być tej samej mocy, jak podepniesz za słabą to może się spalić.

Czyli jeśli zamiast żarówki 100W w pokoju założę sobie 15Wattową to się spali bo jest za słaba??
    kotak napisał:
    a jaką świetlówkę poprosić w sklepie elektronicznym ? może jakiś link na allegro. czy polaryzacja jest istotna

Tak polaryzacja jest istotna, z reguły jest jeden przewód grubszy (zasilający), a drugi cienki. W sklepie raczej kolega takiej świetlówki nie dostanie, najtaniej poszukać jakiejś rozbitej matrycy i wyciągnąć.

• #5 06 Sie 2008 22:54
    tzok
    Moderator Samochody

sander napisał:
    Brodi napisał:
    żeby nic nie zepsuć obie muszą być tej samej mocy, jak podepniesz za słabą to może się spalić.

Czyli jeśli zamiast żarówki 100W w pokoju założę sobie 15Wattową to się spali bo jest za słaba??
    ...tak, jeśli będziesz miał elektroniczny "balast" dla 100W świetlówki.
    sander napisał:
    kotak napisał:
    a jaką świetlówkę poprosić w sklepie elektronicznym ? może jakiś link na allegro. czy polaryzacja jest istotna

Tak polaryzacja jest istotna, z reguły jest jeden przewód grubszy (zasilający), a drugi cienki. W sklepie raczej kolega takiej świetlówki nie dostanie, najtaniej poszukać jakiejś rozbitej matrycy i wyciągnąć.
    Zazwyczaj to na świetlówkę idzie AC i polaryzacja nie ma znaczenia.

• #6 06 Sie 2008 23:02
    sander
    Poziom 16  

tzok napisał:
    Zazwyczaj to na świetlówkę idzie AC i polaryzacja nie ma znaczenia.

No to z całym szacunkiem, niech kolega mi powie po co robią przewody o zróżnicowanej długości, kolorze oraz wtyczkę która uniemożliwia włożenie jej "na odwrót"??

• #7 06 Sie 2008 23:49
    tzok
    Moderator Samochody

Jeden przewód jest dłuższy o długość świetlówki bo "wychodzą" z jednej strony świetlówki, często oba są białe, a wtyczka nie koniecznie uniemożliwia odwrotne podłączenie... przecież świetlówka jest podłączona do transformatora w inwerterze. Ew. ze względów bezpieczeństwa ten dłuższy jest na potencjale masy (wtedy on jest biały, a zasilający różowy). Nie sądzę jednak aby odwrote podłączenie spowodowało uszkodzenie czegokolwiek.

• #8 07 Sie 2008 15:25
    sander
    Poziom 16  

No to pewnie kolega Tzok ma rację.
    A jeśli chodzi o pytanie z tematu to ciekawy sposób sprawdzenia przestawiony jest

Tutaj

Ale na ile jest on skuteczny i przydatny to może wypowie się ktoś inny, na pewno warto się zapoznać z tym artykułem.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty