Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Czarnulki" ARZ6608 + GDWK 9/80 Horn

ch1inczyk 05 Sie 2008 17:24 6176 10
  • "Czarnulki" ARZ6608 + GDWK 9/80 Horn
    Opis konstrukcji

Przedstawiam swoją wersję znanych na elektrodzie (lecz słabo) kolumn typu horn na przetworniku Tesla ARZ6608. Stworzone zostały do nagłośnienia pokoju około 15m². Kolumny powstawały przez wakacje 2007 (I wersja testowa) jednak dopiero teraz znalazłem czas na poprawę ich wyglądu i całkowite wykończenie.

W duecie z Teslami grają Tonsile GDWK 9/80 8Ω. Jest on cięty przy 10 kHz zwrotnicą 6db/oktawę, a dodatkowo można go całkowicie wyłączyć przełącznikiem z tyłu.
    Co do samej obudowy, ma ona 1,45m wysokości, 45cm głębokości oraz 25cm szerokości. Ponieważ kolumna jest sporo cięższa „na górze” postanowiłem dociążyć jej dół piaskiem w woreczkach (leżą pod „rampą).

Parametry i wykresy
    "Czarnulki" ARZ6608 + GDWK 9/80 Horn "Czarnulki" ARZ6608 + GDWK 9/80 Horn "Czarnulki" ARZ6608 + GDWK 9/80 Horn "Czarnulki" ARZ6608 + GDWK 9/80 Horn

Odsłuch

Kolumny napędzane są solidnym wzmacniaczem Yamaha RX730. Pierwszym wrażeniem po odpaleniu hornów ponad rok temu był... szok! Muzyka która wydobywała się z głośników nigdy w życiu nie zdradziłaby ich zaskakująco niskiej ceny. Tesla znakomicie spisuje się w tej konstrukcji, pasmo pomiędzy 60hz – 16kHz jest wspaniałe, nie ma do czego się przyczepić. Żeby trochę „dopompować” te górne częstotliwości, dodałem GDWK który jest świetnym kompromisem typu cena/jakość.

Dodam, że kolumny te pokazują pazurki przy większych głośnościach, bas jest szybki i nie dudni. Przy cichym słuchaniu pomocna jest funkcja Loudness.

Nie chcę opisywać tutaj różnych efektów voodoo typu przestrzenność sceny czy głębi instrumentów, ale uwierzcie, że gra to świetnie. Utwory z wokalem brzmią jakby solista stał tuż obok.

Koszty

Para ARZ6608 – 55zł
    Para GDWK – 50zł
    6 m² 18mm wiórówki – dostałem (~150zł)
    Terminale, przełączniki, przewody – 20zł
    Kondensatory i cewki – 15 zł
    Wikol, wkręty – 15 zł
    Pocięcie płyt na wymiar – 30 zł
    Tkanina dźwięko-przepuszczalna – 15zł
    Lakiery – 50zł
    RAZEM: Około 400zł

Za pomoc w projektowaniu, budowie i wkręceniu ponad 150 wkrętów chciałbym podziękować użytkownikowi AMD Wojtek "Czarnulki" ARZ6608 + GDWK 9/80 Horn

"Czarnulki" ARZ6608 + GDWK 9/80 Horn"Czarnulki" ARZ6608 + GDWK 9/80 Horn

Fajne!
  • #2 05 Sie 2008 19:39
    dzikchu
    Poziom 13  

tez jestem posiadaczem hornów, nie mozna tego dźwieku porównywac żadnych innych kolumn. Fajnie zrobiłeś te maskownice, dosyc orginalnie. u mnie tez jest wspierana ARZ-a wysokotonowcem. GDW 9/15 i ładnie sobie to śmiga, jednak musisz przyznac rację że do oglądania filmów potrzebny jest niskoschodzący sub. Gdy sub gra z hornami powstaje fajny efekt, niskie zejscie połączone z dynamiką jaką dają horny :)

• #3 05 Sie 2008 23:07
    Chilihead
    Poziom 14  

Witam.
    Gdzie można znaleźć jakieś informacje dotyczące obudów do tych głośników?
    pozdrawiam

• #4 06 Sie 2008 20:00
    AMD Wojtek
    Poziom 11  

Chilihead napisał:
    Witam.
    Gdzie można znaleźć jakieś informacje dotyczące obudów do tych głośników?
    pozdrawiam

Pierwszy obrazek z lewej w akapicie Parametry i Wykresy

• #5 07 Sie 2008 00:46
    puyol187
    Poziom 15  

Kolumny normalnie super wypas. To nie jakiś średniak. Głośniki szeroko pasmowe mają specyficzne brzmienie. Oby było więcej takich konstrukcji.

• #6 10 Sie 2008 19:00
    SzokalML
    Poziom 36  

A jak to wygląda z basem w tych kolumnach, gdyby porównać do zwykłych, albo np. do ARZ-ta umieszczonego w obudowie zamkniętej?

• #7 10 Sie 2008 20:02
    ch1inczyk
    Poziom 9  

Jak już wcześniej pisałem, dobrze słyszalny zakres zaczyna się od mniej więcej 60Hz. Gdy kolumny graja na trochę większym wzmocnieniu, to basu jest w zupełności wystarczająco. Gdy grają ciszej to też nie jest najgorzej, ale mogłoby być trochę głębiej :)

Jakiekolwiek próby "wzmacniania" tych kolumn mulącymi obudowami BR nie mają sensu. W planach mam zbudowanie jakiejś ciekawej odwrotki, może na STX.

• #8 20 Sie 2008 02:01
    Lepszy Johnny
    Poziom 13  

->ch1inczyk
    No niewielu się odważyło - gratuluję, cieszy mnie to!:)
    Powiedz tłumiłeś je wewnatrz?
    Projektowaliście to od podstaw czy na wzorowaliście się na czyimś projekcie (bo widze różnice).

->SzokalML
    Dla tesli w hornie zakresem dominujacym jest zakres 60-1000Hz, w odróżnieniu do closed gdzie dominuje zakres powyzej 1kHz. POza tym ogólny zysk na dynamice skuteczności i wytrzymałości mechanicznej.

• #9 20 Sie 2008 10:46
    ch1inczyk
    Poziom 9  

@ Lepszy Johny

Parametry do budowy tunelu wziąłem z konstrukcji użytkownika piórko w temacie Tom Horn, niczym się nie różnią. Jednak już "włożenie" go w kolumnę, nadanie odpowiednich objętości wykonaliśmy samodzielnie.

W środku nie jest tłumiona niczym, myślę, że słusznie bo nie słychać żadnych dudnień itp.

• #10 20 Sie 2008 12:59
    Lepszy Johnny
    Poziom 13  

nie chodzi o dudnienia. Tłumiąc tube w odpowiednim miejscu mozna zmienic charakterystyke odpowiedzi. Chodzi mi szczególnie o stłumienie rezonansu w okolicach 160Hz (u mnie). Widać go również na wykresie z HornResp wiec podejrzewam ze u Ciebie rowniez moze sie pojawiac.

Ja u siebie wytłumiłem całą komorę za głośnikiem głównie w celu pozbycia się wpływu rezonansów średniotonowych na membrane i wytłumienia ich nieco(kolumna zaczęła grać pozornie niżej bo na częstotliwości niskie wytłumienie nie miało wpływu).

http://hifi.splibs.net/index.php?pid=view&plan=content/horn/1/plan.html

• #11 20 Sie 2008 18:30
    gófer
    Poziom 34  

Bardzo fajna konstrukcja z samej racji tego że to horn a nie kolejne buczydło b-r :) Jedno co mi sie nie podoba to to że z pod lakieru widać miejsca łączenia płyt, wygląda to średnio jeżeli chodzi o estetyke. No i te terminalne też troszke tandetą zalatują :P Tak poza tym, wszystko fajnie.

Ps. Ma ktoś może dostęp do projektu hornów umberto? Bo szukam szukam i znaleść nie moge...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME