Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

podlaczenie dwoch lamp na podwojny wlacznik problem .

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> podlaczenie dwoch lamp na podwojny wlacznik problem .
Autor
Wiadomość
spoolsh
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 08 Sie 2008 19:48   

Mam do podlaczenia dwie lamy na podwojny włącznik .
doprowadzony jest kabel oswietleniowy niebieski/czarny/zolto zielony
moglby mi ktos wyjasnic w jaki sposob zrobic oswietlenie aby lamp wylaczaly sie niezaleznie od siebie ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Sie 2008 19:48   

Powrót do góry

gory
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Wałbrzych

Post#2 08 Sie 2008 20:08   

Re: podlaczenie dwoch lamp na podwojny wlacznik problem .

w ten sposób kolega nie podłączy dwóch lamp :) Musiałoby być wspólne zero i faza z jednego i drugiego klawisza. A z tego co rozumiem Twoją wypowiedź do góry do światła idzie faza z jednego klawisza, "wspólna" masa i uziemienie. Pomyśl...

Nie wtrącam się już :) ja w ogóle nie rozumiem Twojej wypowiedzi... :)
Najlepiej byłoby załączyć rysunki bo nie wiadomo jak tam przewody idą.
A już w ogóle najlepiej to wezwać elektryka. On będzie wiedział co ma sprawdzić i jak.

Pozdrawiam
Powrót do góry

Akrzy74
Admin Energoelektronika
Admin Energoelektronika

Miasto: Wielkopolska

Post#3 08 Sie 2008 21:22   

spoolsh- najpierw sprawdż neonówką /a najlepiej miernikiem / na przewodach które idą do lampy czy przypadkiem już w puszce nie jest podłączone na wyłącznik świecznikowy /podwójny/. Załącz wyłącznik i sprawdż czy "faza" jest na jednym, czy na dwóch przewodach.../jeśli faza jest na jednym przewodzie- wtedy masz mały problem - ingerencja w puszkę oświetleniową/. .Nie napisałeś czy masz zamontowany wył. poj. czy podwójny...Jeśli masz pojedyńczy, a dochodzą trzy przewody wtedy jeśli złączysz wszystkie trzy razem - i w puszce będzie podłączone jak na wył. świecznikowy, wtedy na dwóch przewodach /przy lampie/ powinna być "faza". Sugestie kol. joozwa pozostawiam bez komentarza. Tu masz schemat Link
Powrót do góry

skucinka
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wrocław

Post#4 08 Sie 2008 23:44   

może neutralny idzie przez łącznik a faza jest wspólna, tego nikt nie wziął pod uwagę?
Powrót do góry

gory
Poziom 14
Poziom 14

Post#5 08 Sie 2008 23:54   

Nie widzimy jak to wygląda... cały ten temat snuje się na przypuszczeniach. A może to a może tamto... proponuję wezwać elektryka.

Dodano po 3 [minuty]:

Jedno jest pewne... jeśli Cię kopnie, to znaczy że na to zasłużyłeś. ale tak serio. Jak nie masz pojęcia to tak jak mówiłem NIE BIERZ SIĘ ZA TO. Z prądem nie ma żartów.
Powrót do góry

jorgkrab
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: KSU.........

Post#6 09 Sie 2008 10:10   

To rysunek do jednej lampy z dwoma grupami żarówek. Nie zamieniaj kolorów bo one mają swoją symbolikę i nie wolno jej zmieniać.

Jeżeli chcesz dodatkową lampę przykładowo dalej o 1m to musisz przedłużyć JEDNA ZYLE CZARNA, NIEBIESKA I ZOŁTA.
Możesz mieć inne wartości potencjałów na tych przewodach, może lepiej elektryk :D
JESZCZE JEDNO PRACUJ BEZ NAPIĘCIA
Powrót do góry

skucinka
Poziom 12
Poziom 12

Post#7 09 Sie 2008 10:12   

skąd Panowie możecie wiedzieć, że np. na niebieski przewodzie będzie faza a na czarnym neutralny. Skąd możemy wiedzieć co autor miał na mysli.

Dodano po 1 [minuty]:

teoretyczni tak powinno być a jak jest w rzeczywistości?
Powrót do góry

joozwa
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Łódź

Post#8 09 Sie 2008 10:17pomocny post - solucja   

skucinka napisał:
skąd Panowie możecie wiedzieć, że np. na niebieski przewodzie będzie faza a na czarnym neutralny. Skąd możemy wiedzieć co autor miał na mysli.

teoretyczni tak powinno być a jak jest w rzeczywistości?

Dlatego najlepiej zawsze sprawdzać testerem.
Poniżej rysunek, co miałem na myśli.

Przewód L to faza. N - zero.
Powrót do góry

skucinka
Poziom 12
Poziom 12

Post#9 09 Sie 2008 11:05   

właśnie o to chodzi na jakiejś dokumentacji musimy się bazować.
Powrót do góry

gory
Poziom 14
Poziom 14

Post#10 09 Sie 2008 12:44   

Z kolorami to my mówimy jak powinno być! A jak jest to trzeba sprawdzić jak kolega słusznie zauważył. Jeśli się nie wie jak, lub jest się nie pewnym to wezwać elektryka. Chodzi o bezpieczeństwo. Jak to ktoś powiedział "Elektryka prąd nie tyka, za to z dala napier.... eee nawala"

Pozdrawiam
Powrót do góry

hos7433
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Ostrowiec Św-ski

Post#11 11 Sie 2008 11:52   

Na koniec, mimo że temat jest wyczerpany jeszcze drobna uwaga odnośnie kolorów kabli instalacji oświetlenia wielopunktowego, np. żyrandola wykonanej kablem trójżyłowym posiadającym kolory brązowy lub czarny, niebieski i żólto-zielony. Bardzo często takie instalacje spotykam. Rozwiązaniem jest pomalowanie końcówek przewodów niebieskiego i żółto-zielonego, najlepiej farbą olejną na kolory zgodne z zasadami, czyli niebieski na czarno albo na brązowo, a żółto-zielony na szaro. Po takim zaznaczeniu przewodów nawet laik nie będzie miał problemów z podłączeniem instalacji żyrandola. Nie występuje wtedy następujący konflikt kolorów:
1.Połączenie od puszki do podwójnego wyłącznika kolory brąz., nieb.; żół.-ziel.
-na wyłączniku prąd na brąz.
-w puszce, po włączeniu podwójnego włącznika prąd jest na nieb.(konflikt) i żół.-ziel. (konflikt),
2.Połączenie w puszcze gałęzi żyrandola:
-prąd jest na nieb. i żół.-zie.,
- nieb. połączony z brąz. (konflikt kolorów),
-żół.-ziel połączony z żół.-ziel. (konflikt przeznaczenia przewodu),
-nieb. N (neutralny) z nieb. na żyrandol.
3.Na żyrandolu prąd jest na przewodach brąz. i żół.-ziel. (konflikt).
Jak widać występuje tu szereg konfliktów, gdzie niedoświadczony elektryk może łatwo popełnić błąd. Koloryzacja przewodów konfliktowych eliminuje tą niedogodność. Pozostaje problem przewodu PE (ochronnego). Rozwiązaniem byłaby wymiana całej instalacji żyrandola na czterożyłową z odpowiednimi kolorami przewodów lub przeciągnięcie dodatkowego przewodu PE albo zerowanie. To ostatnie jest problematyczne ze względu na różne rodzaje instalacji w budynku.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sie 2008 11:52   

Powrót do góry

spoolsh
Poziom 2
Poziom 2

Post#12 Post autora tematu 11 Sie 2008 12:24   

masz racje rzeczywiscie wystapily u mnie takie problemy , jezeli ktos w przyszlosci otworzy puszke to moze sie troszke pogobic dlatego skorzystam z twojej rady odnosnie nadania odpowiednich kolorow odpowiednim kablom . Dziekuje wszysktim za pomoc jestem mile zaskoczony tym forum i uprzejmoscia uzytkownikow . pozdrawiam .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sie 2008 12:24   

Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: M-ce

Post#13 11 Sie 2008 20:45   

Można też naciągnąć na kable koszulki termokurczliwe w odpowiednich kolorach.
Powrót do góry

gogo4
Poziom 14
Poziom 14

Post#14 11 Sie 2008 22:05   

joozwa napisał:
Sprawdź wkrętakiem z neonówką wszystkie przewody: tylko na niebieskim powinna się zaświecić. Ten niebieski przewód (faza) podłączasz do zacisku wspólnego włącznika. Przewód brązowy (zero) podłączasz na stałe do gwintów w obu oprawach. Z pozostałych dwóch zacisków włącznika wyprowadzasz przewody na punkty kontaktowe na dnie opraw (będzie tam załączana faza). Uziemienie (przewód zielono-żółty możesz połączyć z metalowymi obudowami lamp, jeżeli jest zacisk).
PRACUJ BEZPIECZNIE
Na czas montażu wyłącz bezpieczniki :idea:
Używaj forumowej "szukajki"!
Przeczytaj to: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic851706.html
Powodzenia

Tak mi się przypadkiem rzuciło w oczy. Kolega radzi pracować bezpiecznie a sam sugeruje, że faza powinna być na przewodzie niebieskim!!! sic!. Niekompetencja szerzy się coraz bardziej aby pracować bezpiecznie trzeba najpierw poznać podstawy, zasady itp!.

Pozdr.
Powrót do góry

gory
Poziom 14
Poziom 14

Post#15 13 Sie 2008 08:36   

poprawił się... ale fakt faktem pomyłka była niebezpieczna.
Powrót do góry

baconnor
Poziom 1
Poziom 1

Miasto: Katowice

Post#16 14 Sie 2008 13:51   

potrzebuję pomocy nie wiem jak podłączyć 2 odrębne świetlówki pod wyłącznik podwójny pomocy!!Nie wiem gdzie podpiąć podpiąć faze w wyłączniku tak żeby to działało i żebym nie wybił bezpiecznika
Powrót do góry

gory
Poziom 14
Poziom 14

Post#17 14 Sie 2008 15:51   

Co Ty sobie jaja z nas robisz? masz u góry schemat. Jeśli Ci nie odpowiada to podaj więcej szczegółów. Jakie świetlówki? Energooszczędne czy oprawę na długie (rury) za zapłonem mechanicznym???

Dodano po 44 [sekundy]:

Jeśli podłączone będą dobrze to nie mają prawa wybijać bezpiecznika (chyba że z innych przyczyn)

Użyj opcji szukaj, dopiero w ostateczności pytaj, takie panują tutaj zasady.

Pozdrawiam
Bartek
Powrót do góry

hos7433
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Ostrowiec Św-ski

Post#18 14 Sie 2008 18:25   

Kolego Baconor. Wyłącznik, a właściwa nazwa tego elementu brzmi łącznik, posiada jeden z zacisków oznaczony literą L lub P. Chociaż ostatnio trafił mi się taki ewenement, że oznaczenie L było równo między zaciskami. Wtedy pozostaje przemierzyć omomierzem, albo użyć baterii z latarki i żaróweczki i metodą prób ustalić zacisk fazowy. W łączniku tego typu nie ma możliwości spowodowania zwarcia, o ile masz na myśli instalację, o której mowa w tym temacie oraz jeśli wszystkie przewody tej instalacji są prawidłowo połączone w puszce instalacyjnej. Dlatego tak jest ponieważ w punkcie łącznik nie ma przewodu neutralnego, ani ochronnego.
Zdaj sobie sprawę, że pracujesz przy napięciu niebezpiecznym. Zachowaj ostrożność.
Powrót do góry

piotrrusss
Poziom 5
Poziom 5

Post#19 28 Maj 2009 23:19   

Witam ja mam taki problem nie mogę podłączyć kinkietów pod włącznik od żyrandola, albo nie działa w ogóle albo działają oba światła i każde z nich słabiej niż osobno. Załączam rys. jak to wygląda i jaki mam wyłącznik. Proszę o pomoc jak to podłączyć. Pozdrawiam

Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Miasto: Warszawa

Post#20 29 Maj 2009 00:10   

Przewód fazowy zasilający podłączasz do dolnego zacisku. Następnie na górze pod jeden zacisk podłączasz brązowy od żyrandola a na drugi brązowy od kinkietów. Niebieskie łączysz z niebieskimi i z N a żółto zielone z żółto-zielonymi i z PE. Tak powinno to wyglądać w prawidłowo wykonanej instalacji. Szukaj w necie schematów połączenia łączników świecznikowych - potraktuj jedną żarówkę jako żyrandol a drugą jako kinkiet.
Powrót do góry

piotrrusss
Poziom 5
Poziom 5

Post#21 29 Maj 2009 11:59   

ale u mnie przewód fazowy to brązowy przewód od żyrandola, wiec muszę go podłączyć na dole to z kąd mam wziąć kolejny brąz by podłączyć go na górze.
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Post#22 29 Maj 2009 13:45   

Dobra inaczej, gdzie masz doprowadzony przewód od kinkietów? Do puszki łączeniowej, puszki od wyłącznika czy może od żyrandola pociągnąłeś?
Powrót do góry

piotrrusss
Poziom 5
Poziom 5

Post#23 29 Maj 2009 23:15   

puszki od wyłącznika
Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Post#24 29 Maj 2009 23:23   

A czy w puszcze o której piszesz masz doprowadzony N i PE tudzież PEN?
Powrót do góry

piotrrusss
Poziom 5
Poziom 5

Post#25 29 Maj 2009 23:38   

w puszcze mam trzy przewody brąz niebieski i uziemienie, wygląda to tak jak na tym rysunku, po prostu wcześniej był sobie normalny łącznik z jednym przyciskiem ja chciałem podłączyć do niego kinkiet i zamienić tylko łącznik na podwójny ale to się okazało trudniejsze :/ Dzięki za pomoc podlaczenie dwoch lamp na podwojny wlacznik problem .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Maj 2009 23:38   

Powrót do góry

Łukasz-O
Moderator Elektrycy
Moderator Elektrycy

Post#26 30 Maj 2009 00:11   

To muszę Ciebie zmartwić, nie będzie to działać. Kolorami w przewodach /już istniejących/ się nie sugeruj. Musisz doprowadzić do puszki N o PE nie wspomnę.
Zawsze się zastanawiałem dlaczego najpierw zrobicie "elepstrykę" otynkujecie i pomalujecie a dopiero później pytacie jak to uruchomić :|
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> podlaczenie dwoch lamp na podwojny wlacznik problem .
Strona 1 z 1