Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 08 Aug 2008 19:48
  spoolsh
  Level 2  

  Mam do podlaczenia dwie lamy na podwojny włącznik .
  doprowadzony jest kabel oswietleniowy niebieski/czarny/zolto zielony
  moglby mi ktos wyjasnic w jaki sposob zrobic oswietlenie aby lamp wylaczaly sie niezaleznie od siebie ?

 • #2 08 Aug 2008 20:08
  gory
  Level 14  

  w ten sposób kolega nie podłączy dwóch lamp :) Musiałoby być wspólne zero i faza z jednego i drugiego klawisza. A z tego co rozumiem Twoją wypowiedź do góry do światła idzie faza z jednego klawisza, "wspólna" masa i uziemienie. Pomyśl...


  Nie wtrącam się już :) ja w ogóle nie rozumiem Twojej wypowiedzi... :)
  Najlepiej byłoby załączyć rysunki bo nie wiadomo jak tam przewody idą.
  A już w ogóle najlepiej to wezwać elektryka. On będzie wiedział co ma sprawdzić i jak.

  Pozdrawiam

 • #3 08 Aug 2008 21:22
  Akrzy74
  Admin Elektroenergetyka

  spoolsh- najpierw sprawdż neonówką /a najlepiej miernikiem / na przewodach które idą do lampy czy przypadkiem już w puszce nie jest podłączone na wyłącznik świecznikowy /podwójny/. Załącz wyłącznik i sprawdż czy "faza" jest na jednym, czy na dwóch przewodach.../jeśli faza jest na jednym przewodzie- wtedy masz mały problem - ingerencja w puszkę oświetleniową/. .Nie napisałeś czy masz zamontowany wył. poj. czy podwójny...Jeśli masz pojedyńczy, a dochodzą trzy przewody wtedy jeśli złączysz wszystkie trzy razem - i w puszce będzie podłączone jak na wył. świecznikowy, wtedy na dwóch przewodach /przy lampie/ powinna być "faza". Sugestie kol. joozwa pozostawiam bez komentarza. Tu masz schemat Link

 • #4 08 Aug 2008 23:44
  skucinka
  Level 12  

  może neutralny idzie przez łącznik a faza jest wspólna, tego nikt nie wziął pod uwagę?

 • #5 08 Aug 2008 23:54
  gory
  Level 14  

  Nie widzimy jak to wygląda... cały ten temat snuje się na przypuszczeniach. A może to a może tamto... proponuję wezwać elektryka.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Jedno jest pewne... jeśli Cię kopnie, to znaczy że na to zasłużyłeś. ale tak serio. Jak nie masz pojęcia to tak jak mówiłem NIE BIERZ SIĘ ZA TO. Z prądem nie ma żartów.

 • #6 09 Aug 2008 10:10
  jorgkrab
  Level 20  

  To rysunek do jednej lampy z dwoma grupami żarówek. Nie zamieniaj kolorów bo one mają swoją symbolikę i nie wolno jej zmieniać.

  podlaczenie dwoch lamp na podwojny wlacznik problem .

  Jeżeli chcesz dodatkową lampę przykładowo dalej o 1m to musisz przedłużyć JEDNA ZYLE CZARNA, NIEBIESKA I ZOŁTA.
  Możesz mieć inne wartości potencjałów na tych przewodach, może lepiej elektryk :D
  JESZCZE JEDNO PRACUJ BEZ NAPIĘCIA

 • #7 09 Aug 2008 10:12
  skucinka
  Level 12  

  skąd Panowie możecie wiedzieć, że np. na niebieski przewodzie będzie faza a na czarnym neutralny. Skąd możemy wiedzieć co autor miał na mysli.

  Dodano po 1 [minuty]:

  teoretyczni tak powinno być a jak jest w rzeczywistości?

 • Helpful post
  #8 09 Aug 2008 10:17
  joozwa
  Level 31  

  skucinka wrote:
  skąd Panowie możecie wiedzieć, że np. na niebieski przewodzie będzie faza a na czarnym neutralny. Skąd możemy wiedzieć co autor miał na mysli.

  teoretyczni tak powinno być a jak jest w rzeczywistości?


  Dlatego najlepiej zawsze sprawdzać testerem.
  Poniżej rysunek, co miałem na myśli.

  podlaczenie dwoch lamp na podwojny wlacznik problem .

  Przewód L to faza. N - zero.

 • #9 09 Aug 2008 11:05
  skucinka
  Level 12  

  właśnie o to chodzi na jakiejś dokumentacji musimy się bazować.

 • #10 09 Aug 2008 12:44
  gory
  Level 14  

  Z kolorami to my mówimy jak powinno być! A jak jest to trzeba sprawdzić jak kolega słusznie zauważył. Jeśli się nie wie jak, lub jest się nie pewnym to wezwać elektryka. Chodzi o bezpieczeństwo. Jak to ktoś powiedział "Elektryka prąd nie tyka, za to z dala napier.... eee nawala"

  Pozdrawiam

 • #11 11 Aug 2008 11:52
  hos7433
  Level 22  

  Na koniec, mimo że temat jest wyczerpany jeszcze drobna uwaga odnośnie kolorów kabli instalacji oświetlenia wielopunktowego, np. żyrandola wykonanej kablem trójżyłowym posiadającym kolory brązowy lub czarny, niebieski i żólto-zielony. Bardzo często takie instalacje spotykam. Rozwiązaniem jest pomalowanie końcówek przewodów niebieskiego i żółto-zielonego, najlepiej farbą olejną na kolory zgodne z zasadami, czyli niebieski na czarno albo na brązowo, a żółto-zielony na szaro. Po takim zaznaczeniu przewodów nawet laik nie będzie miał problemów z podłączeniem instalacji żyrandola. Nie występuje wtedy następujący konflikt kolorów:
  1.Połączenie od puszki do podwójnego wyłącznika kolory brąz., nieb.; żół.-ziel.
  -na wyłączniku prąd na brąz.
  -w puszce, po włączeniu podwójnego włącznika prąd jest na nieb.(konflikt) i żół.-ziel. (konflikt),
  2.Połączenie w puszcze gałęzi żyrandola:
  -prąd jest na nieb. i żół.-zie.,
  - nieb. połączony z brąz. (konflikt kolorów),
  -żół.-ziel połączony z żół.-ziel. (konflikt przeznaczenia przewodu),
  -nieb. N (neutralny) z nieb. na żyrandol.
  3.Na żyrandolu prąd jest na przewodach brąz. i żół.-ziel. (konflikt).
  Jak widać występuje tu szereg konfliktów, gdzie niedoświadczony elektryk może łatwo popełnić błąd. Koloryzacja przewodów konfliktowych eliminuje tą niedogodność. Pozostaje problem przewodu PE (ochronnego). Rozwiązaniem byłaby wymiana całej instalacji żyrandola na czterożyłową z odpowiednimi kolorami przewodów lub przeciągnięcie dodatkowego przewodu PE albo zerowanie. To ostatnie jest problematyczne ze względu na różne rodzaje instalacji w budynku.

 • #12 11 Aug 2008 12:24
  spoolsh
  Level 2  

  masz racje rzeczywiscie wystapily u mnie takie problemy , jezeli ktos w przyszlosci otworzy puszke to moze sie troszke pogobic dlatego skorzystam z twojej rady odnosnie nadania odpowiednich kolorow odpowiednim kablom . Dziekuje wszysktim za pomoc jestem mile zaskoczony tym forum i uprzejmoscia uzytkownikow . pozdrawiam .

 • #13 11 Aug 2008 20:45
  michcio
  Level 33  

  Można też naciągnąć na kable koszulki termokurczliwe w odpowiednich kolorach.

 • #14 11 Aug 2008 22:05
  gogo4
  Level 15  

  joozwa wrote:
  Sprawdź wkrętakiem z neonówką wszystkie przewody: tylko na niebieskim powinna się zaświecić. Ten niebieski przewód (faza) podłączasz do zacisku wspólnego włącznika. Przewód brązowy (zero) podłączasz na stałe do gwintów w obu oprawach. Z pozostałych dwóch zacisków włącznika wyprowadzasz przewody na punkty kontaktowe na dnie opraw (będzie tam załączana faza). Uziemienie (przewód zielono-żółty możesz połączyć z metalowymi obudowami lamp, jeżeli jest zacisk).
  PRACUJ BEZPIECZNIE
  Na czas montażu wyłącz bezpieczniki :idea:
  Używaj forumowej "szukajki"!
  Przeczytaj to: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic851706.html
  Powodzenia


  Tak mi się przypadkiem rzuciło w oczy. Kolega radzi pracować bezpiecznie a sam sugeruje, że faza powinna być na przewodzie niebieskim!!! sic!. Niekompetencja szerzy się coraz bardziej aby pracować bezpiecznie trzeba najpierw poznać podstawy, zasady itp!.

  Pozdr.

 • #15 13 Aug 2008 08:36
  gory
  Level 14  

  poprawił się... ale fakt faktem pomyłka była niebezpieczna.

 • #16 14 Aug 2008 13:51
  baconnor
  Level 1  

  potrzebuję pomocy nie wiem jak podłączyć 2 odrębne świetlówki pod wyłącznik podwójny pomocy!!Nie wiem gdzie podpiąć podpiąć faze w wyłączniku tak żeby to działało i żebym nie wybił bezpiecznika

 • #17 14 Aug 2008 15:51
  gory
  Level 14  

  Co Ty sobie jaja z nas robisz? masz u góry schemat. Jeśli Ci nie odpowiada to podaj więcej szczegółów. Jakie świetlówki? Energooszczędne czy oprawę na długie (rury) za zapłonem mechanicznym???

  Dodano po 44 [sekundy]:

  Jeśli podłączone będą dobrze to nie mają prawa wybijać bezpiecznika (chyba że z innych przyczyn)


  Użyj opcji szukaj, dopiero w ostateczności pytaj, takie panują tutaj zasady.

  Pozdrawiam
  Bartek

 • #18 14 Aug 2008 18:25
  hos7433
  Level 22  

  Kolego Baconor. Wyłącznik, a właściwa nazwa tego elementu brzmi łącznik, posiada jeden z zacisków oznaczony literą L lub P. Chociaż ostatnio trafił mi się taki ewenement, że oznaczenie L było równo między zaciskami. Wtedy pozostaje przemierzyć omomierzem, albo użyć baterii z latarki i żaróweczki i metodą prób ustalić zacisk fazowy. W łączniku tego typu nie ma możliwości spowodowania zwarcia, o ile masz na myśli instalację, o której mowa w tym temacie oraz jeśli wszystkie przewody tej instalacji są prawidłowo połączone w puszce instalacyjnej. Dlatego tak jest ponieważ w punkcie łącznik nie ma przewodu neutralnego, ani ochronnego.
  Zdaj sobie sprawę, że pracujesz przy napięciu niebezpiecznym. Zachowaj ostrożność.

 • #19 28 May 2009 23:19
  piotrrusss
  Level 8  

  Witam ja mam taki problem nie mogę podłączyć kinkietów pod włącznik od żyrandola, albo nie działa w ogóle albo działają oba światła i każde z nich słabiej niż osobno. Załączam rys. jak to wygląda i jaki mam wyłącznik. Proszę o pomoc jak to podłączyć. Pozdrawiam

  podlaczenie dwoch lamp na podwojny wlacznik problem .

 • #20 29 May 2009 00:10
  Łukasz-O
  Moderator Elektrycy

  Przewód fazowy zasilający podłączasz do dolnego zacisku. Następnie na górze pod jeden zacisk podłączasz brązowy od żyrandola a na drugi brązowy od kinkietów. Niebieskie łączysz z niebieskimi i z N a żółto zielone z żółto-zielonymi i z PE. Tak powinno to wyglądać w prawidłowo wykonanej instalacji. Szukaj w necie schematów połączenia łączników świecznikowych - potraktuj jedną żarówkę jako żyrandol a drugą jako kinkiet.

 • #21 29 May 2009 11:59
  piotrrusss
  Level 8  

  ale u mnie przewód fazowy to brązowy przewód od żyrandola, wiec muszę go podłączyć na dole to z kąd mam wziąć kolejny brąz by podłączyć go na górze.

 • #22 29 May 2009 13:45
  Łukasz-O
  Moderator Elektrycy

  Dobra inaczej, gdzie masz doprowadzony przewód od kinkietów? Do puszki łączeniowej, puszki od wyłącznika czy może od żyrandola pociągnąłeś?

 • #24 29 May 2009 23:23
  Łukasz-O
  Moderator Elektrycy

  A czy w puszcze o której piszesz masz doprowadzony N i PE tudzież PEN?

 • #25 29 May 2009 23:38
  piotrrusss
  Level 8  

  w puszcze mam trzy przewody brąz niebieski i uziemienie, wygląda to tak jak na tym rysunku, po prostu wcześniej był sobie normalny łącznik z jednym przyciskiem ja chciałem podłączyć do niego kinkiet i zamienić tylko łącznik na podwójny ale to się okazało trudniejsze :/ Dzięki za pomoc podlaczenie dwoch lamp na podwojny wlacznik problem .

 • #26 30 May 2009 00:11
  Łukasz-O
  Moderator Elektrycy

  To muszę Ciebie zmartwić, nie będzie to działać. Kolorami w przewodach /już istniejących/ się nie sugeruj. Musisz doprowadzić do puszki N o PE nie wspomnę.
  Zawsze się zastanawiałem dlaczego najpierw zrobicie "elepstrykę" otynkujecie i pomalujecie a dopiero później pytacie jak to uruchomić :|

  Search 4 million + Products
Browse Products