Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwudrożne monitorki GDN 16/50/6 + SC10N

Shanleaf 09 Sie 2008 13:26 17064 27
  • Przedstawiam moją najnowszą konstrukcję – dwudrożne kolumny oparte na głośnikach Tonsila oraz Visatona. Jest to mój drugi z kolei projekt akustyczny. Koncepcja tego zestawu narodziła się dosyć dawno. Chciałem skonstruować kolumny, które będą wiernie oddawać charakter muzyki, której słucham (rock, metal, trochę symfonicznie). Ze względu na ograniczone fundusze, jak i miejsce w pokoju, zdecydowałem się na dwudrożne monitorki. Kolega Paweł S. polecił mi zestawienie GDN 16/50/6 (które w tamtym okresie udało mi się kupić w ramach promocji za 50 zł/szt.) oraz SC10N, jak również użyczył projektu zwrotnicy, za co mu w tym miejscu gorąco dziękuję : ). Ze względu na parametry głośnika, symulacje w WinISD oraz wymagania co do rozmiarów, wybór padł na obudowę o pojemności ok 16l, z tunelem Bass-Reflex strojonym na ok 50Hz. Jako głównego „budulca” użyłem płyty wiórowej grubości 18mm. Została ona poskręcana wkrętami oraz sklejona Vikolem. Tunel B-R został umieszczony z tyłu. Jako wykończenia użyłem forniru orzechowego, pomalowanego (niestety) drewnochronem, oraz lakierobejcą bezbarwną. Samo fornirowanie przebiegło bez większych problemów, czego nie można powiedzieć o malowaniu. Całość nie wygląda chyba źle, ale też nie tak, jakbym sobie tego życzył. Drewnochron częściowo zamaskował słoje, na szczęście jednak lakier uratował sytuację. Przy następnej konstrukcji tego błędu na pewno już nie popełnię : P

Monitorki charakteryzują się szczegółowym dźwiękiem, z bardzo ładnym środkiem : ) Nie grzeszą zejściem, ale zapewniają całkiem przyzwoity bas, który jednak mógłby być odrobinę bardziej punktualny. Na szczęście, ten mały mankament jest praktycznie niezauważalny. Porównywałem ich brzmienie z małym zestawem Creativa 2.1, kolumnami ZG40C, oraz Scherzo 120. Creative został po prostu zmiażdżony, ale można było się tego spodziewać : ). ZG40C, ze względu na 25cm niskotonowca, osiągał niższe zejście, ale zamontowany tam GDWK nie dorównywał SC10N, który jest znacznie bardziej szczegółowy, jak również o wiele mniej „zapiaszczony”. Średnie tony dobywające się z GDN-a wydawały się przyjemniejsze, cieplejsze może, niż te, które były produktem GD-ka z ZG40C. Porównanie ze Scherzo ... Tak jak poprzednim razem, zestaw Tonsila schodził trochę niżej, tym razem jednak zapewniał bardziej wyrównane brzmienie niż „konturowe” ZG40C. Znów jednak, bardziej do gustu przypadła mi kombinacja GDN + SC10N, niż fabryczne zestawienie w Scherzo.

Podsumowując, jestem bardzo zadowolony z jakości dźwięku tych kolumn. : ) Traktuję to jako mój wstęp do świata DIY audio, a doświadczenie zdobyte podczas budowy, jako fundament pod następne konstrukcje :). Proszę o ocenę oraz konstruktywną krytykę ;]

Dwudrożne monitorki GDN 16/50/6 + SC10N Dwudrożne monitorki GDN 16/50/6 + SC10N Dwudrożne monitorki GDN 16/50/6 + SC10N Dwudrożne monitorki GDN 16/50/6 + SC10N Dwudrożne monitorki GDN 16/50/6 + SC10N Dwudrożne monitorki GDN 16/50/6 + SC10N Dwudrożne monitorki GDN 16/50/6 + SC10N Dwudrożne monitorki GDN 16/50/6 + SC10N Dwudrożne monitorki GDN 16/50/6 + SC10N Dwudrożne monitorki GDN 16/50/6 + SC10N

edit: Zwrotnica identyczna jak tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic978260-30.html (ta niżej)

Fajne!
  • #2 09 Sie 2008 13:56
    nemo666
    Poziom 21  

noo bardzo przyjemna konstrukcja .. pozdrawiam :)

Dodano po 4 [minuty]:

a jaką zastosowałeś zwrotnice?

• #3 09 Sie 2008 14:24
    wiewior_kg
    Poziom 26  

Wyglądaja jak dla mnie świetnie :D Bez żadnych udziwnień, klasyczne monitorki. Szkoda, że nie do końca wyszły tak jak sobie zaplanowałeś, ale następna konstrukcja napewno będzie jeszcze lepsza ;). Pozdrawiam.

• #4 09 Sie 2008 16:01
    pop6
    Poziom 15  

Ładna konstrukcja ,na pewno fajnie gra ,jak na drugą konstrukcje to jest nieźle,tylko szkoda że brak podfrezowań,jakie są wymiary zewnętrzne?

• #5 09 Sie 2008 19:49
    Joker2
    Poziom 23  

Wykończenie profesionalne. Niewidać żadnych niedociągnięć. Mi się osobiście ten kolor niepodoba (sprawa gustu:P tak jak by wpadał w czerwień). Ocena odemnie 6/6. Mówisz że bas trochę późni? Takie pytanie odemnie, czy ten sc10 niewybija się z wysokomi tonami poza resztę?

• #6 09 Sie 2008 20:27
    Shanleaf
    Poziom 17  

tweeter jest lekko przytłumiony zwrotnicą, więc dobrze komponuje się z GDN-em. Co do koloru to właśnie tak lekko w czerwony celowałem : ) Wymiary zewnętrzne: 35x22x30 cm

• #7 10 Sie 2008 18:00
    jacus0
    Poziom 12  

Witam

Gratuluje monitorów ;) Sam mam zamiar zrobić takie same, planuje już je od dłuzszego czasu ale ciągle brak funduszy :|
    Takie pytanie: jakby zrobić obudowe 20l i dać trochę niższe strojenie około 45Hz to poprawiłaby się sytuaja z basem? Bo tak właśnie chciałem zrobić w swoich ;)

• #8 11 Sie 2008 21:59
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Bardzo rozsądna konstrukcja, jednak jeśli chcesz usłyszeć jej możliwości, spraw sobie lepszy wzmacniacz bo ws 442 jest nie najlepszym kompanem tych monitorów.

• #9 11 Sie 2008 22:01
    marceli7406
    Poziom 1  

Witaj Shanleaf
    Gratulacje :-) fajna i jak widać przemyślana konstrukcja. Dopiero zaczynam, też chciałbym tak umieć? Pozdrawiam.

• #10 12 Sie 2008 01:43
    Shanleaf
    Poziom 17  

Dziękuję za komentarze i oceny : ) Co do wzmacniacza, to planuję niedługo zbudować sobie Gainclone-a, żeby poznać lepszą jakość, jak i sprawdzić w praktyce opinie krążące w internecie. Wydaje mi się, że odrobinę większa obudowa mogłaby poprawić sytuację z basem, nad strojeniem jednak bym się zastanowił, gdyż wydaje mi się, że 50Hz jest raczej optymalne

Kolego Marceli, wystarczy chcieć : ). Czytaj, jak najwięcej czytaj, forum to skarbnica wiedzy, a stali bywalcy chętnie pomogą, doradzą i odpowiedzą na najdziwniejsze pytania (o ile dany temat wcześniej nie był poruszany)
    Pozdrawiam.

• #11 12 Sie 2008 07:24
    izbic
    Poziom 28  

Bardzo ciekawa konstrukcja, chyba bezkonkurencyjna w stosunku cena/jakość. Dobra alternatywa dla popoularnych ostatnio klonów Mite. Prosta konstrukcja, ale mi sie takie podobają:) Myślę, że na LMach zagra bardzo dobrze o ile będize wykonany na dobrych elementach...weź jeszcze pod uwagę symasyma na przykład.

• #12 12 Sie 2008 20:56
    dybas
    Poziom 37  

Nie masz powodów do wstydu. Każdy, który coś tworzy to wie, że nigdy nie ma dzieła absolutnie skończonego. Ja tylko dorzucę, że z satysfakcją przeczytałem opis podany nienaganną polszczyzną. Gratuluję.

• #13 18 Sie 2008 15:10
    Arkadyo
    Poziom 29  

Prosisz o konstruktywną krytykę a nie bardzo jest co krytykować :P. Stolarka schludna i bez zarzutu, kolor forniru to Twoja sprawa - ale mi sie podoba, lubię czerwień. Sama konstrukcja to kolejny dowód, że niedrogo może być fajnie. Widać, że w każdym elemencie się przyłożyłeś (Paweł przy zwrotce zapewne też) dlatego moja ocena końcowa jest max. Ogólnie konstrukcja bez zarzutu. Stosunek cena/ jakość przy 5 dychach za gdn chyba bezkonkurencyjne. Bardzo, bardzo mi się podoba i w końcu opis który mnie nie "powala swoim polotem" - ale to chyba idzie w parze, że jak kogoś stać na zrobienie czegoś co ma "ręce i nogi" to i opisać to potrafi :). Tylko tego wzmaka zmień jak najszybciej.

• #14 04 Wrz 2008 20:17
    lukaszluk
    Poziom 15  

Czy można schemacik obudowy z wymiarami??

• #15 10 Sty 2009 23:45
    jpserwis
    Specjalista AGD

Zrobiłem takie podłogówki w 22 litrach. Odwróć polaryzację na wysokotonowym - dojdzie 4-6dB w podziale 2000-3200 Hz. Jeżeli pomiary BR robiłeś w WinISD to pewnie są błędne (Zapewne parametry głośnika podane przez producenta się nie zgadzają). Mi w rzeczywistości wyszło dużo większe strojenie niż symulacja w winISD. Teraz mam w 22 litrach strojony na 52Hz

• #16 17 Sty 2009 13:19
    bonzo_maciej
    Poziom 9  

można wiedzieć jakie wymiary tych monitorków? jaka moc i impedancja?

• #18 20 Lut 2009 19:30
    kalasz144
    Poziom 12  

Jak już masz tego WS 442, to chociaż odłącz przedwzmacniacz. Dźwięk jest nieporównywalnie lepszy... Tylko musisz mieć odpowiednio mocny sygnał, żeby wysterować końcówkę. Wtedy zobaczysz co potrafią te monitorki ;] Sam mam chęć na popełnienie takich, lecz niestety... Środki na to nie pozwalają, no cóż...

• #19 06 Paź 2009 16:24
    sebasto123
    Poziom 9  

Jakiej długości jest br i jaka ma srednice??

• #20 07 Paź 2009 17:42
    Tomq
    Poziom 38  

Dla 16 litrów i 50 hz (jak w tej konstrukcji) rurka o średnicy 5 cm powinna mieć 11 cm długości. Jeśli nie będzie ci przeszkadzał nieco spowolniony bas możesz dać nawet 25 litrów, przybędzie nieco niższych rejestrów (strojenie portu BR to samo).

Moim zdaniem i tak lepiej kupić dłuższą rurkę i dostroić Br na słuch. Tak samo z wielkością komory - zrobić większą, bo pomniejszyć to nie problem. U mnie ten głośnik gra w obudowie zamkniętej i nawet nie am mowy żebym kiedyś wrócił do BR.

• #21 06 Lis 2010 19:23
    harychorzow84
    Poziom 11  

Witam mam ochotę zrobić sobie takie same monitorki,sc10n mam już kupione muszę jeszcze kupić GDN-y.Może ktoś wrzucić schemat zwrotnicy bo sam nie umie jeszcze projektować zwrotnic,z góry dzięki:)

• #23 07 Lis 2010 16:58
    harychorzow84
    Poziom 11  

Ale 4 ohm Tonsil z 8 ohm sc10n może być?Może mi ktoś pomóc bo nie mogę nigdzie kupić tego GDN-a:)

• #24 07 Lis 2010 18:49
    Stanley121
    Poziom 16  

harychorzow84 napisał:
    Ale 4 ohm Tonsil z 8 ohm sc10n może być?Może mi ktoś pomóc bo nie mogę nigdzie kupić tego GDN-a:)

W takim zestawieniu sc10n zagra około 3db ciszej jeżeli się nie mylę.

• #25 07 Lis 2010 22:30
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Ale 4 ohm Tonsil z 8 ohm sc10n może być?Może mi ktoś pomóc bo nie mogę nigdzie kupić tego GDN-aSmile

Najpierw się sprawdza czy głośniki są dostępne, a dopiero potem można myśleć o robieniu kolumn.

Dla wersji 4 ohm trzeba przerobić zwrotnice, dać cewkę o polowe mniejszej indukcyjności, przeliczyć korektor impedancji (równoległy rezystor i kondensator w filtrze dolnoprzepustowym) i zmienić tłumienie w filtrze górnoprzepustowym. A na koniec zrobić pomiary i sprawdzić co z tego wyszło.

Ewentualnie 2 GDNy szeregowo i zmniejszyć tłumienie Sc10. Tylko, że za cenę 4xGDn16/50/6 można kupić 2 lepsze głośniki.

• #26 09 Lis 2010 22:41
    harychorzow84
    Poziom 11  

To może koledzy doradzą jakie 4 monitorki mam sobie zbudować bo widze że z tym GDN-em może być problem a co dopiero ze zwrotnicą.
    Posiadam amplituner Technics SA-AX6, mam pod niego podpiętego suba na STX GDN 27-300-4-SC.Do monitorków mam do dyspozyci 4xVisaton SC10N 8ohm.
    Chciałbym aby kolumienki grały czysto i wyraźnie,dodam że amplituner mam podpięty pod komputer a dokładnie pod SB Audigy 4,a na cd-audio mam Technicsa SL-PS670A.
    A może link do projektu godnego uwagi według was:)
    Z góry wielkie dzięki i Pozdrawiam!

• #28 13 Lis 2010 09:02
    DDN
    Poziom 31  

Piekne te paczuszki,dobrze dopasowane przetworniki,zwrotnice juz jakby sprawdzone wiec pogratulowac zostaje. Brawo takie klasyczne wzornictwo mi sie podoba.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME