Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

wasyl32 14 Sie 2008 03:22 19024 41
  • Preamp do gitary , przedwzmacniacz na tranzystorach.

Witam!!!
    Chciałbym zaprezentować pream do gitary basowej.
    Założenia były następujące: przedwzmacniacz ma być zbudowany na tranzystorach (żadnego scalaka w torze audio), posiadać EQ, pętle efektów, wyjście liniowe (2x - do wzmacniacza i do wyjścia "line out").

Wybór padł na już sprawdzony przeze mnie preamp by Kreuzer
    http://www.albertkreuzer.com/preamp.htm
    Wszystko było by fajnie, gdyby nie "generator szumu" TL072 w EQ. Postanowiłem więc "wywalić' ten korektor i użyć w jego miejsce korektora na niskoszumnych BC550C ze strony
    http://www.eres.alpha.pl/elektronika/readarticle.php?article_id=44

Tak więc, mój preamp to po prostu połączenie tych dwóch projektów.
    Dodalem jeszcze jedno wyjście i pętle efektów.

Kilka foto z budowy

Sierściuch pilnuje płytki:

Po wywierceniu dziur i pomalowaniu "kalafonią + rozpuchol":

Lutujemy:

Gotowy układ:

Układ w "działaniu":

Na zdjęciach widać przekaźniki. Zastępują one włączniki/przełączniki w układzie Kruzera. Chciałem zminimalizować niepotrzebne prowadzenie sygnału dodatkowymi kablami. Przekaźniki sterujemy przez podawanie napięcia dodatniego na odpowiednie piny. W wzmacniaczu, w którym znajdzie się ten preamp, przekaźniki będą sterowane przy pomocy Atmegi (mam swoje powody, aby zastosować uC). Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby sterować nimi bezpośrednio (podając dodatnie napięcie) lub przez przerzutnik i tranzystor. Można także je pominąć i zastosować w ich miejsce zwykłe przełączniki.
    EQ także został troszke zmieniony - zastosowałem 4-pasmowy korektor zamiast 5-cio. Do basu wydaje mi się w sam raz.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany schematem i płytką to niebawem zamieszczę - musze tylko jakoś z KiCad-a przenieść to na JPG lub pdf.

Pierwsze wrażenia odsłuchowe - w porównaniu z oryginalnym układem kruzera, przy załączonym EQ w moim praktycznie nie słychać szumów własnych układu. Jak dla mnie, układ sprawdził sie w 100%.

P.S. Do moderatorów - jest to preamp jak najbardziej skończony więc proszę nie przenosić do "niedokończone". Ideą tego projektu było stworzenie preampa a nie "wzmacniacza" w obudowie itp. W/w preamp zostanie użyty w niedalekiej przyszłości we wzmacniacz do gitary basowej, ale to osobny projekt.

Fajne!
  • #2 14 Sie 2008 07:09
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

namęczyłeś się niepotrzebnie. Zrobiłem preamp Alberta w oryginale i mimo TL072 kompletnie nie szumi.

• #3 14 Sie 2008 21:44
    quniq
    Poziom 21  

Jakieś próbki poproszę,m bo sam się zastanawiam nad budową jakiegoś preampu...

• #4 14 Sie 2008 23:52
    puyol187
    Poziom 15  

A czy nie można zamienić tl072 na układ OPA2604 ; NE5532 lub jeszcze inny. A czy możesz udostępnić wzór płytki

• #6 15 Sie 2008 16:41
    _-Gilmour-_
    Poziom 12  

ja mam takie jedno pytanie...hmm.... jak dodałeś drugie wyjście......?i wyjscie liniowe....?

• #7 15 Sie 2008 23:20
    wasyl32
    Poziom 18  

Witam!!!
    @painlust: może i namęczyłem, ale dość szybko mi z tym poszło w KiCad-dzie. Ja niestety jestem już uprzedzony do TL072 w audio - zrobiłem rok temu ten preamp (ten z TL w EQ) i bardzo mnie wkurzał po załączeniu EQ przy zgrywaniu czegoś na kompa. Na piecyku tego nie było tak słychać, bo głośnik obcinał dość skutecznie pasmo powyżej 6kHz. No i w mojej opini tranzystory w basie sprawdzają się dobrze (tylko w basie).

@puyol187: oczywiście, że można - ale ja chciałem tranzystory :). No i cena konkurencyjna - 6 x BC550C kosztuje niecałe 1,5zł. No a OPA - wiadomo. Ale nie mówię 'nie'. Wręcz przeciwnie i zachęcam do włożenia tam tych scalaczków.

@_-Gilmour-_: wyjście liniowe to po prostu skopiowany wtórnik z wyjścia preampa i włączony przed potencjometr 'master'.

Schemat:

Rozmieszczenie elementów:

PCB w załączniku.

• #8 19 Sie 2008 23:04
    synbmx
    Poziom 20  

Generatorem szumów są BF245, szczególnie jak trafi sie jakas dosyć stara seria, te tranzystory sypały sie ze starości, uszkadzała się ich struktora i różne cyrki z nimi bywały. Także radze uważać na nie.
    Sam wykonałem tych preampów juz kilka sztuk przy zastosowaniu różnych tranzystorów i scalaków. Próbowałem z BF245, 2n7000, w EQ pchałem TL072, 4558 KIA i JRC, NE5532. Rózne były efekty bo i rózne końcówki mocy, od typowej końcówki unitry, przez TDA7294 po tranzystory mosfet. I wiadomo, dobra końcówka dobry preamp, kiepska końcówka do ćwiczenia domowego na przypadkowym głosniku to i preamp na mniej wyszukanych elementach.
    Modyfikacja preampu o fajna sprawa ja jednak lubie opcje z midrange selector bo mam zapas przełaczników obrotowych w domu.
    Czekam na jakąś obudowe do tego.
    Pozdrawiam

• #9 22 Sie 2008 21:54
    liszajj
    Poziom 2  

witam!!
    zrobiłem preamp Krauzer(a) do tego końcówkę moc na tda7294 (100W:),
    zasilacz stabilizowany +- 44v z dużym zapasem mocy, działa dobrze bez szumów, zakłóceń ale no właśnie ale bardzo słabe wzmocnienie końcówka prawie się nie grzeje podejrzewam ze preamp podaje za niski sygnał czy ktoś miał z tym kłopot planuje dodać stopień wzmacniający sygnał

• #10 22 Sie 2008 22:31
    synbmx
    Poziom 20  

Zasilacz stabilizowany? od kiedy daje sie do końcówek mocy zasilacze stabilizowane? Poza tym napięcie zasilania dla TDA na granicy ubicia. Jakie tranzystory zastosowałeś? BF245? stara czy nowa seria? zawsze mozna dac coś na wzmacniaczu operacyjnym chociażby NE5534 z regulacją w granicach 1-5 razy wzmocnienia.
    PS TDA7294 nie oddaje 100W w głośnik, w radiator plus głosnik tak :)

• #11 22 Sie 2008 23:09
    liszajj
    Poziom 2  

mała pomyłka nie stabilizowany a symetryczny

• #12 22 Sie 2008 23:53
    wasyl32
    Poziom 18  

Witam!!!
    @liszajj: robiłem kiedyś taką samą kombinacje i miałem ten sam problem. Omyłkowo wlutowałem zły rezysor R4 (nie pamiętam już dokładnie ale chyba 100k). Po wymianie na 10k wszystko grało jak trzeba (głośno i z niezłym hukiem).

• #13 23 Sie 2008 15:50
    painlust

Mojego Alberta + tadeusza 7294 w mostku można obejrzeć na DIY wyszukując po słowie "frankenstein". Jakby ktoś chaciał to obejrzeć :)

• #14 23 Sie 2008 20:54
    synbmx
    Poziom 20  

To i ja chyba niedługo zaprezentuje swoje wzmacniaczyki na tych preampach. Najnowszy podobny do frankensteina, wyrzucony dodatkowy scalak, ale wszystkie przełaczniki zostawione, końcówka także na płytce altrona TDA w mostku jednak chyba sie któryś TDA zepsół bo coś końcówka nawaliła :)

• #15 29 Sie 2008 12:17
    wafell7
    Poziom 9  

Witam. Chce zrobić head basowy z 2 wyjściami: słuchawkowym i na jakąś kolumnę. Czy w/w projekt dobrze by spełniał swoje zadanie w takiej roli? Jezeli mogłbym to prosze o jakies informacjie na PW dot headu, schematów, pomyslow, itp.

• #16 30 Sie 2008 00:19
    wasyl32
    Poziom 18  

Witam!!!
    Opisywany preamp jak najbardziej nadaje się do head-a. Wystarczy do tego jakiś wzmacniacz - np. TDA 7294 jak koledzy wczesniej pisali i mozna grać.

Moja modyfikacja została także wykonana na potrzeby head-a. Obecnie jestem na etapie dobudowywania kolejnych układów. Narazie całość wygląda następująco:

Na obrazkach wzmacniacz to uklad AVT2762 z koncówkami na IRFP250N - przewidywana moc w zakresie 100-120W. Więcej nie trzeba - tymbardziej, że głośnik ma te 98dB skuteczności więc gra to głośno.

Paczka juz wykonana. Raczej skromna - jeden głośnik Monacora SPA-30PA - 12'' w obudowie 70 litrów. Zestrojone na 45Hz, group delay nie przekracza 15ms - jak dla mnie w sam raz. 5-cio strunowy bas na tym słychać bardzo dobrze - nie brakuje dołu, no może troszkę góry - ale nieznacznie. Pozostaje tylko obicie materiałem i narożnikami.

W headzie znajdzie się jeszcze zabezpieczenie głośnika (przed DC, termiczne) i kontroler do obsługi przekaźników + prosty wskaźnik wysterowania.

Do head-a mam zamiar dołożyć także wzmacniacz słuchawkowy - tylko dobre pytanie - jaki? Na pewno nic na TDA czy LM. Może ktoś coś doradzi w tej kwesti? Wzmacniacz słuchawkowy klasy A to chyba lekka przesada czy nie? Wykonałem kiedyś taki wzmacniacz i jestem zadowolony z tego jak gra z sprzętem audio. Ale czy opłaca się go wrzucać do head-a?

• #17 30 Sie 2008 08:30
    quniq
    Poziom 21  

Dołóż gwizdek do paczki. Bo do klagu sie przyda i delikatnie rozjaśni brzmienie ;)
    Ale ten głośnik ma poszarpaną charakterystykę. Chyba bez podbicia dołu nie dał bym rady ;) Myślałeś, żeby dołożyć dopalacz w po nazwą loudness? Bardzo przydatna sprawa jak się nie nie chce kręcić a chce sie wszystkich zmieść ;]

• #18 30 Sie 2008 14:17
    wasyl32
    Poziom 18  

Witam!!!
    Jakiś gwizdek może dołoże jak zacznie mi bardziej doskwierać brak góry - ale jak pisałem, nieznacznie brak. Zamiast loudness w preampie jest przełacznik ultra low i ultra high. Dodatkowo ten ultra high zależny jest od głośności (tak jak powinno być w loudness).

• #19 31 Sie 2008 13:30
    Tinkas
    Poziom 9  

Czy taki preamp można podłączyć (tymczasowo) pod wieże stereo? Dopiero zaczynam zabawy z płytkami i lutowaniem i nie wiem czy wyrobie z końcówką mocy. Sam preamp mnie przeraża póki co, ale spróbuje go wykonać. Gdzie kupujecie potrzebne części? Chodzi mi o jakiś sklep internetowy.

• #20 31 Sie 2008 13:42
    wasyl32
    Poziom 18  

Witam!!!
    Oczywiście, że można podłaczyć do wieży. Polecam ci wykonanie orginalnej wersji alberta http://www.albertkreuzer.com/preamp.htm
    Nie jest taka trudna - PCB najlepiej wykonac metodą termotransferu. Opis znajdziesz na forum (info o sklepach, lutowaniu itp także).

• #21 31 Sie 2008 13:56
    Tinkas
    Poziom 9  

Dzieki za odpowiedź. Zaraz wezmę się za lekturę. Tylko szybkie pytanie. Czy zasilanie może iść ze zwykłego zasilacza? Mam takich pare w domu...

• #22 31 Sie 2008 14:09
    wasyl32
    Poziom 18  

Witam!!!
    Musi to byc zasilacz stabilizowany symetryczny. Zasilacz do tego preampa: http://www.albertkreuzer.com/psu01.htm
    Zapewne masz na myśli takie "kostki" regulowane 1,5-12V? Troche nie za bardzo. Dało by je zaadoptować na potrzeby preampa ale prościej i lepiej wykonać samemu od podstaw taki zasilacz.

• #23 31 Sie 2008 18:13
    Tinkas
    Poziom 9  

Przepraszam, że w tym temacie, ale mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli mam na schemacie lub w wykazie elementów np. kondensator 6,8UF/35VAC i jeśli nie mogę znaleźć w danym sklepie dokładnie takiego, to mogę wziąć np. 6,8nF/100V MKSE PION KONDENSATOR
    015MKSE]
    ?

• #24 31 Sie 2008 22:46
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

1µF=1000nF - resztę dopowiedz sobie sam.

• #25 01 Wrz 2008 16:23
    Tinkas
    Poziom 9  

A, mikro i nano... Nieważne, nie o to mi chodziło :P Konkretnie chodzi mi o, co jest za slashami. 35 VAC oznacza 35 woltów prądu zmiennego? To jest max napięcie jakie może występować na tym kondensatorze? Jeśli tak ten drugi ma 100v, czyli teoretycznie mógłbym go zastosować, gdyby miał taką samą pojemność?

• #26 02 Wrz 2008 08:27
    painlust

tak, możesz go zastosować, ale jak ty tak sie znasz na elektronice to może nie baw sie w to.

• #27 16 Wrz 2008 22:31
    puyol187
    Poziom 15  

Mam takie pytanie posiadam przełącznik posiadający 7 pozycji i dwie sekcje. Czy mogę dodać proporcjonalnie kondensatory do tego przedwzmacniacza. Chodzi mi o dołożenie 100n i 22 , 6,8n i 1,5 . A czy zna ktoś skutki takiej zmiany. Dzięki za odpowiedzi pozdro.

• #28 17 Wrz 2008 20:43
    synbmx
    Poziom 20  

Ja dokładałem kondensatory bo miałem przełacznik 6-cio pozycyjny, wszystko było ok, zakres regulacji wiadomo sie poszerzył, Wtedy na skrajnych położeniach przełacznika ingerujesz już bardziej w niskie lub wysokie częstotliwości, ale w niczym to nie przeszkadza bo wkońcu możesz mieć 7 pozycji a regulować tylko ten środek.

• #29 17 Wrz 2008 21:50
    puyol187
    Poziom 15  

Mam jeszcze jedno pytanie czy kondensatory o większej pojemności odpowiadają niższej częstotliwości czy odwrotnie. Dzięki pozdro Puyol

• #30 23 Mar 2009 22:25
    bb84
    Poziom 21  

Złożyłem ten preamp. Czy to normalne, że nawet przy skręconych potencjometrach słychać brum (określę to muzycznie ;) ) w tonacji G ? poza tym przydźwiękiem wszystko jest czyste i piękne, podchodzi brzmieniowo pod lampę i ma piękny dół nawet bez EQ.

Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME