Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

"sól do zmywarki" - pytanie

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> "sól do zmywarki" - pytanie
Autor
Wiadomość
RRysiek
Poziom 6
Poziom 6

Post#1 Post autora tematu 25 Lut 2004 09:35   

Witam,
mam pytanie do specjalistów:
czym się różni "sól do zmywarki" od zwykłej czystej soli warzonej (nie kamiennej)?
Jeśli chodzi o skład - wygląda na dokładnie taki sam.
Próbowałem się tego dowiedzieć w sklepach AGD, a odpowiedzi, które tam słyszałem świadczyły tylko o niekompetencji sprzedawców. Zamiast odpowiedzieć "nie wiem" wymyślali historyjki typu: to taka specjalna skondensowana sól; zawiera więcej jonów; taka specjalna sól, co może oczyszczać wodę...
Wydaje mi się (być może się mylę), że "sól" w zmywarce służy do regeneracji złoża wymieniacza jonowego. Czyli zwykła, czysta sól, powinna też doskonale działać, za kilkakronie niższą cenę?

Będę wdzięczny za odpowiedź,
Rysiek.

Moderowano przez skryn:
Przeniosłem z "AGD i Systemy Grzewcze".
Wpis dokonano 08.05.2007 godz. 20:03

Powrót do góry

zayzayer
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Ustroń (Śląsk Cieszyński)

Post#2 25 Lut 2004 10:26   

Re: "sól do zmywarki" - pytanie

Czysta sól (warzona) nadaje się. Nie może być zanieczyszczona bo mogłaby uszkodzić elektrozawór dozowania. Ważne żeby ustalić odpowiednie dozowanie. Za mala ilość źle wpływa na maszynę i wygląd naczyń, a nadmiar z kolei może uszkadzać niektóre sztućce (rdza).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lut 2004 10:26   

Powrót do góry

RRysiek
Poziom 6
Poziom 6

Post#3 Post autora tematu 25 Lut 2004 10:28   

Dzięki :)
Powrót do góry

esem
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wrocław

Post#4 15 Mar 2004 10:55   

zayzayer napisał:
Czysta sól (warzona) nadaje się. Nie może być zanieczyszczona bo mogłaby uszkodzić elektrozawór dozowania. Ważne żeby ustalić odpowiednie dozowanie. Za mala ilość źle wpływa na maszynę i wygląd naczyń, a nadmiar z kolei może uszkadzać niektóre sztućce (rdza).

Jesteś pewien? Bo różnica w cenie jest kapitalna! :?:
Powrót do góry

krzychol66
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: -

Post#5 23 Lis 2004 11:35   

zayzayer napisał:
Czysta sól (warzona) nadaje się.

Sól warzona jest na ogół jodowana. Czy ten dodatek jodu nie przeszkadza?
Niejodowana jest niestety tylko kamienna...
Powrót do góry

TFX
Poziom 16
Poziom 16

Post#6 24 Lis 2004 08:06   

Czołem! Sól do zmywarki to czysty chemicznie NaCl
Reaguje z jonitem (zeolit) w celu regenerecji.
prytanie do chemików o sól sklepową - polecam "Robot" -Polski najtańszy.
pozdrawiam TFX
Powrót do góry

dual
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Dębica

Post#7 24 Lis 2004 09:00   

Sól do zmywarki to nie jest zwykła sól kuchenna . Jest to polifosforan sodu i nie ma nic wspólnego z chlorkiem sodu używanym w kuchni . Żwykła sól kuchenna ma oczywiście pewne zdolności zmiękczające wodę lecz wykazuje znacznie większe działanie korozyjne . Nowe kostki myjące nie wymagają dodawania soli , bo zawierają składniki zmięczające wodę lecz w rejonach o dużej twardości wody takie dodatki nie zaszkodzą .
Powrót do góry

TFX
Poziom 16
Poziom 16

Post#8 24 Lis 2004 22:12   

Czołem!Dual jak pamietam to w zmywarce jest zeolit(w uzdatniaczu)on reaguje z wapniem i do regeneracji potrzebuje Cl (roztwór wodny solanki)A co dokładnie robi polifoforan?
pozdrawiam TFX
Powrót do góry

dual
Poziom 17
Poziom 17

Post#9 24 Lis 2004 22:55   

Zeolit może pełnić rolę jonowymienną lecz znane mi sole do zmywarek napewno nie są zeolitami . Jest to uzasadnione również ceną zeolitów -wyższą niż polifosforanów . Zarówno zeolity jak i polifosforany w porównaniu z solą kuchenną mają również tę przewagę , że są praktycznie nierozpuszczalne w wodzie i działają przez dłuższy czas natomiast sól kuchenna byłaby wymyta z układu już po pierwszym cyklu wymiany wody i w następnym lub przy płukaniu woda nie byłaby zmiękczana . Osobiście uważam , że znacznie lepiej jest zmiękczać wodę na wejściu do zmywarki czy pralki w specjalnym filtrze jonowymiennym ponieważ zdolność wymiany jest zależna od zabrudzenia powierzchni soli co jest nie do uniknięcia we wnętrzu maszyny . Rola polifosforanu sodu polega na reakcji z jonami wapnia i zatrzymywaniu ich w postaci polifosforanu wapnia z uwalnianiem jonów sodu czyli typowa redukcja twardości wody . Polfosforany są znane od lat lecz są ukrywane pod tajemniczo brzmiącymi nazwami handlowymi , bo człowiek nieświadomy kupi wszystko co sugerują reklamy . Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Lis 2004 22:55   

Powrót do góry

TFX
Poziom 16
Poziom 16

Post#10 25 Lis 2004 00:19   

Czołem! Wymieniacz jonowy jest w zmywarce na wejściu i są tam brazowe kuleczki.Jest zawór do wpuszczania tam porcji "roztworu" z reguły na ostatnim (przed) płukaniem.Np w ADP.... na poczatku jak jest 3x pobór ok.1l wody(przepłukanie) to w poprzednim cyklu było zalanie jonitu "roztworem"Zmywarki mają różne regulacje twardości wody :liczą zalań,wilelkością zalewającego "roztworu"na cykl zmywania. Pytanie :
-czy widziałeś zmywarke od srodka
-jak reaguje polifosforan z jonitem
widziałem rózne "zasypy" zamiast soli do zmywarki-proszek,calgonit,calgon=skutki złe
Rózni ludzie czytaja posty i wcielają w życie co piszemy
pozdrawiam TFX
Powrót do góry

dual
Poziom 17
Poziom 17

Post#11 25 Lis 2004 01:25   

Nie jestem specjalistą od konstrukcji sprzętu lecz zmywarkę "od wewnątrz" znam chociaż nie podejmuję się dyskusji o szczegółach . Moje uwagi wynikają ze znajomości procesów zachodzących w tych urządzeniach . Co do polifosforanu i jonitu to ich wzajemny wpływ jest neutralny lecz efekt działania na składniki powodujące twardość wody wykazują podobny . Sole do zmywarek mogą zawierać dodatkowe aktywatory i różnić się składem lub stopniem polimeryzacji lecz na pewno nie jest to zwykła sól jadalna . Na efekt mycia znacznie większy wpływ mają stosowane środki myjące i wybłyszczające w różnych postaciach , które są skomplikowanym układem chemikaliów . Niektóre ze względu na swój skład nie wymagają stosowania dodatkowo soli lecz opinie na ten temat są różne . Twardość wody nie jest jedynym źródłem problemów w procesie mycia ponieważ duża ilość soli tworzących osady znajduje się w resztkach potraw stąd okresowa cyrkulacja przez jonit . Swoją drogą ciekawe jakie wyniki osiągnęli eksperymentatorzy z solą kuchenną .
Powrót do góry

krzychol66
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: -

Post#12 25 Lis 2004 10:44   

Dual, kilka spraw podstawowych:
Ja nie jestem ani chemikiem ani specjalistą od sprzętu AGD. Ale wydaje mi się, że co nieco wiem:

1. Sól do zmywarek nie służy do zmiękczania wody.
2. Do zmiękczania wody w zmywarkach służy substancja zawarta w wymieniaczu jonowym.
3. Ponieważ substancja ta jest zabudowana w zmywarce na stałe, a jej zdolności zmiękczające kończą się po kilku cyklach zmywania, potrzebuje ona okresowej regeneracji.
4. Do tejże regeneracji służy sól do zmywarek.

Regeneracja - jak się wydaje - polega na zamianie jonów Ca++ zgromadzonych w "substancji zmiękczającej" na jony Na+ zgromadzone w roztworze soli. NaCl (IMVHO) do tej reakcji pasuje, bo produkt CaCl2 pozostały w roztworze jest solą (jedną z nielicznych soli wapnia) dobrze rozpuszczalną w wodzie i jej osady nie zniszczą wymieniacza. Nie wiem, czy do tej reakcji pasuje polifosforan sodu.

Odnośnie soli kuchennej jako soli do zmywarek wątpliwości mam następujące:
- czy sól kuchenna jest wystarczająco czysta chemicznie aby nie powodować stopniowego zużycia "substancji zmiękczającej".
- ze względu na czystość "sól warzona" wydawałaby się dobrym rozwiązaniem, ale od kilku lat sól warzona jest dostępna w handlu wyłącznie jako "jodowana" - czyli z niewielką domieszką jodku potasu. Czy jodek potasu w niej zawarty nie będzie stopniowo niszczył substancji zmiękczającej?
- można kupić sól kuchenną niejodowaną kamienną. Ale sól ta jest wprost łupana z kamienia solnego i zawiera z pół tablicy Mendelejewa oraz zanieczyszczenia mechaniczne. Czy to nie szkodzi?
- czy sól do zmywarki oprócz NaCl nie zawiera jeszcze czegoś niezbędnego w całym procesie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Lis 2004 10:44   

Powrót do góry

TFX
Poziom 16
Poziom 16

Post#13 25 Lis 2004 20:36   

Czołem! Zgadzam się z kol.Krzychol66 o to własnie chodzi.
1 Nie sypać nic oprócz soli do zmywarek
2 Nie polecać nie sprawdzonych środków
Ja sypie sól kuchenną wyjątkowo 4łyzki jak nie mam oryginalnej(i udaje sie do sklepu)
Pytanie pozostaje o wzór chem. soli do zmywarki- NaCl czy może polifosforan ?
pytanie do fachowca
pozdrawiam TFX
Powrót do góry

ratt_bert
Poziom 6
Poziom 6

Post#14 21 Gru 2004 22:12   

Moim zdaniem czyste NaCl.
Ja używam od 3 lat soli warzonej (zmywarka Bosch) i nie zauważylem jak dotychczas żadnych(!!!) ujemnych skutków pomimo domieszki jodu w soli - zmiękczacz działa poprawnie - a mam bardzo twardą wodę.

Ratt
Powrót do góry

Drzeń Rafał
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Łódź

Post#15 26 Paź 2006 21:56   

A ja bym chciał odświerzyć temat. Czy Kolega z postu powyżej dalej nie ma problemu ze zmywarką Bosh i solą warzoną?????

Nabyłem właśnie zmywarkę i zastanawiam się czy to co można zaoszczędzić na używaniu tańszego "odpowiednika" jest lub nie adekwatne do ewentualnych wydatków na późniejsze naprawy zmywarki :-). Pozdrawiam
Powrót do góry

eeban
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: zima trwa tu 6 miesiecy a potem lato i lato

Post#16 26 Paź 2006 22:07   

RRysiek napisał:
Witam,
mam pitanie do specjalistów:
czym się różni "sól do zmywarki" od zwykłej czystej soli warzonej (nie kamiennej)?
Jeśli chodzi o skład - wygląda na dokładnie taki sam.
Próbowałem się tego dowiedzieć w sklepach AGD, a odpowiedzi, które tam słyszałem świadczyły tylko o niekompetencji sprzedawców. Zamiast odpowiedzieć "nie wiem" wymyślali historyjki typu: to taka specjalna skondensowana sól; zawiera więcej jonów; taka specjalna sól, co może oczyszczać wodę...
Wydaje mi się (być może się mylę), że "sól" w zmywarce służy do regeneracji złoża wymieniacza jonowego. Czyli zwykła, czysta sól, powinna też doskonale działać, za kilkakronie niższą cenę?
Będę wdzięczny za odpowiedź,
Rysiek.

sam koszt soli do zmywarki jest niewielki :!: i tu nie ma na czym oszczędzać :!: jeżeli oszczędzamy na soli to po co nam zmywarka :?:
Powrót do góry

piotrkk
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Katowice

Post#17 20 Mar 2007 15:58   

Zmywarka, miękka woda, ile soli ...?

Witam wszystkich.

Jestem świeżym użytkownikiem(nawet nie użytkownikiem ponieważ dopiero co ją kupiłem) zmywarki Boscha. Mam pytanie dotyczące dodawania soli do zmiękczania wody lub jak to woli regeneracji wymiennika jonitowego.
Problem dotyczy nie ile używać soli, ale czy w ogóle ją sypać przy twardości wody takiej jaką ja mam w moich rurach. Według tzw. skali niemieckiej wynosi ona 4,11`dH i jest to wynik badania laboratoryjnego. Chemiczka, która dokonała badania przyniesionej przeze mnie wody nie zdziwiła sie tym wynikiem ponieważ robi tych badań wiele i jest to średni wynik wody wodociągów naszego rejonu. Tak więc woda jest bardzo miękka i producent uznał iż jeśli wynik mieści sie od 0 do 6` dH to ustawia sie skalę 0 co oznacza nie pobieranie soli (nawet nie jest potrzebny pierwszy zasyp soli). Nie jest to dla mnie zmartwienie ponieważ już od dawna wiem że "nasza" woda jest miękka ale nie wiedziałem że aż tak.
I tu pytanie do was czy używanie tabletek 3 w 1 w których jednym ze składników jest sól nie zaszkodzi maszynie czy nie ma sie czym przejmować. A może stosować tylko dwa składniki proszek i nabłyszczacz a o soli zapomnieć. Boje sie czy to drugie rozwiązanie nie doprowadzi do jakichś złych następstw pomimo tego iż soli nie trzeba używać.

PiotrK [Katowice]
Powrót do góry

zayzayer
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Ustroń (Śląsk Cieszyński)

Post#18 20 Mar 2007 17:40   

Re: Zmywarka, miękka woda, ile soli ...?

piotrkk napisał:
I tu pytanie do was czy używanie tabletek 3 w 1 w których jednym ze składników jest sól nie zaszkodzi maszynie

W tabletkach nie ma soli. Są środki zmiękczające, które mają zastępować sól ale i tak jej nie zastępują. Jeżeli woda jest twarda należy sypać sól bez względu na to jakie stosujemy środki. Ty oczywiście nie musisz. A tak w ogóle, to nie polecam tych idiotycznych tabletek. Najlepiej stosować wszystko oddzielnie i ma być markowe, a nie jakieś z liderprinca :)
Powrót do góry

PS 663S BIO
Poziom 22
Poziom 22

Post#19 20 Mar 2007 23:44   

Poza nawiasem: znam gościa który od 15 lat sypie do zmywarki zwykłą sól kuchenną ;) I mu działa :) Ale osobiście nie polecam, patrz post wyżej.
Powrót do góry

krzywy99
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Wrocław

Post#20 23 Mar 2007 19:59   

zayzayer napisał:
piotrkk napisał:
I tu pytanie do was czy używanie tabletek 3 w 1 w których jednym ze składników jest sól nie zaszkodzi maszynie

W tabletkach nie ma soli. Są środki zmiękczające, które mają zastępować sól ale i tak jej nie zastępują. Jeżeli woda jest twarda należy sypać sól bez względu na to jakie stosujemy środki. Ty oczywiście nie musisz. A tak w ogóle, to nie polecam tych idiotycznych tabletek. Najlepiej stosować wszystko oddzielnie i ma być markowe, a nie jakieś z liderprinca :)

Mam pytanie :) Mam zmywarke aeg favorit control VI i w niej jest funkcja "3 in 1" czyli ona nie pobiera nabłyszczacza i soli podczas pracy jak uzywam takich detergentow (tak jest napisane w instrukcji) Mam włączona ta opcje i uzywam tabletek Calgonit. I teraz po przeczytaniu tego forum nie wiem czy właczyc pobiernie soli czy nie... Nie zauwazyłem jednak jakis minusow w myciu. Naczynia sa dobrze wymyte i wysuszone. W domu mam zainstalowany zmiekczacz wody, własnie z mysla o pralce i zmywarce. Z tego co wiem to ten zmiekczacz ma jakas sol ;) Ale nie chce uszkodzic urzadzenia niedodawajac tej soli. Prosze o odpowiedz jakiegoś fachowca ;) Dziekuje z gory i pozdrawiam serdecznie.
Powrót do góry

arwima
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: Łódź

Post#21 23 Mar 2007 23:52   

Sól w urządzeniu powinna być - dbamy w ten sposób o prawidłowe działanie wymiennika jonowego, który odpowiada za zmiękczanie wody. Po prostu mimo że zmiękczasz wodę wstępnie to jakaś pozostałość jonów wapnia pozostaje...
Poza tym zgadzam się z zayzayer'em - powinno się stosować wszystko oddzielnie (zebranie wszystkiego w kupe typu '3 w 1', '4 w 1'... '10 w 1' to tylko nasze wygodnictwo i chwyt marketingowy), bo nikt nie wmówi mi że tabletki które wypadają z zasobnika w trakcie głównego mycia zachowują się tak samo przy programie ECO, który może trwać 2,5 h i w programie krótkim 40 min. Nie idzie tu oczywiście o samo mycie ale o płukanie ...
Poza tym jak kostka może być jednocześnie dobra dla tych co mają wodę 7 dH i 21 dH?
Ja stosuję wszystko oddzielnie i problemów nie mam.
Sól ROBOT jest OK. Chodzi aby był to czysty NaCl - jeśli chodzi o sól kuchenną warzoną to zawsze nie jest to 100% NaCl - są jakieś dodatki...
Pzdr :sm9:
Powrót do góry

domelfm
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Gdańsk

Post#22 26 Mar 2007 01:00   

Ja zapytam się na ile starcza ta sól.
Ja u siebie czasem ją dodam czasem nie to zalezy.... Czy pamietam.
W moim whirpoolu sprzed 10 lat albo i wiecej lat jest tylko kontrolka od soli a jak wsypie kilogram to wystarcza mi na 4-5 cykli mycia czy to normalne ?
Powrót do góry

Bleble
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: PYRLANDIA

Post#23 26 Mar 2007 10:32   

domelfm napisał:
Ja zapytam się na ile starcza ta sól.
Ja u siebie czasem ją dodam czasem nie to zalezy.... Czy pamietam.
W moim whirpoolu sprzed 10 lat albo i wiecej lat jest tylko kontrolka od soli a jak wsypie kilogram to wystarcza mi na 4-5 cykli mycia czy to normalne ?

Nie bardzo , powinno znacznie dłużej (zależy od ustawienia twardości wody)
Powrót do góry

serwal
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: okolice Łodzi

Post#24 26 Mar 2007 16:57   

zayzayer napisał:
Najlepiej stosować wszystko oddzielnie i ma być markowe, a nie jakieś z liderprinca :)

W pierwszej połowie masz racje w drugiej głupoty wypisujesz.
Sprawdziłem w swym Arostonie praktycznie wszystko co mozna dostac na rynku. Róznice minimalne prawie niedostrzegalne.

1. Sól
Nie ma znaczenia jaka kupisz byle była do zmywarek. Zwykła kuchenna zawiera jodek potasu który powoli dezaktywuje złoże jonowymienne. Powoli, ale robi to. Postać soli nie ma znacznia, te "kamyczki" to odpad przy produkcji tabletek solnych, który najtaniej "utylizować" sprzedając jako "specjalną" sól. Reasumując czy ktos kupi sól za 9 zeta kilo w jakiejs drogerji czy za 1,20 zeta 1/2 kg w sieci Carrefur to będzie to ta sama sól.

2. Proszek - tabletki
A raczej detergent.
a>>
W przypadku tabletek okazuje sie że mimo wielości róznych nazw i marek na rynku, producentów jest bardzo mało. Prawie wszystcy tylko pakuja w pudełka opatrzone swym logo zrobione w gdzieś swiecie tabletki. Sporym zaskoczniem było dla mnie to że tabletki Tesco okazałya sie porównywalne lub lepsze od Robota. Podobnie było z tabletkami kupionymi w Carrefurze za jedyne 15 zeta 50 kilka sztuk.
Co do 3w1 czy 5w1 a nawet 7w1 to chwyt marketingowy, i nie stosuje tego bo to jak robić ze zmywarki jednocześnie pralkę i piekarnik.
b>>
Proszeki tu juz jest więcej producentów, tylko Ludwig ma podwykonawce i nakleja własne etykiety, reszta produkuje u siebie. Ale jakosć jest pratycznie bardzo podobn, nie zówazyłe wielkich (poza ceną) pomiędzy proszkiem kupionym za 15 zeta 1kg i 3 zeta za 600 g (wychodzi 5 zeta kg). Myją podobnie z tym że nie szkoda mi dać więcej tego tańszego, a wiem że i tak więcej mi zostanie w kieszeni. Jeśli mam mocna zabrudzone naczynia daje dodatkowe mycie na ciepło z proszkiem.

3. Nabłyszczacz.
Pratycznie wszystkie mają podobne składy, róznica to ilosc detergentu w opakowaniu. Jedynie nalezy uwazac na te z Tesco, mają osady które moga zapychać dozownik.

Resumując stać kogoś niech kupuje markowe, ale nie ma co sugerować że tylko markowe a reszta to badziew, w przypadku soli to raczje dyletanctwo i nieznajomosc tych produktów, tylko opowiadania na zasadzie "mnie sie wydaje". W pozostałych proponuje sprawdzić czy "warto przepłacać".
Tak sie porobiło że sporo firm tych z reklamy w TV robi marki własne dla marketów i odwrotnie sporo małych firm produkuje dla koncernów pod ich marką.
Powrót do góry

PS 663S BIO
Poziom 22
Poziom 22

Post#25 26 Mar 2007 22:18   

serwal :arrow: A próbowałeś proszek do prania z Kerfura ten ze znakiem "jedynki" ;)

PS
Popieram zayzayer'a. Tylko markowe środki. Sól to i może być tandetna, ale proszek i nabłyszczacz muszą być markowe. Nie piszę tego na zasadzie "mnie się widzi", tylko odczułem na własnej skórze, a raczej na własnych naczyniach :)
Powrót do góry

serwal
Poziom 18
Poziom 18

Post#26 26 Mar 2007 22:46   

Jak pisałem wcześniej znam praktycznie wszystkie środki do zmywarek dostapne na rynku. Oczywiscie pomijam te do profesjonalnych-przemysłowych. I wielkich różnic nie widze. Jak pisałem kupujac te markowe i tzw "no name" kupujesz często to samo w innym pudełku czy butelce.
Ale przy najblizszym zmywaniu wypróbuje ten proszek z karefura :P ten z 1, chwilowo mam na tapecie najtańszy z Auchanu.
Proszek proszkiem a co napiszesz o nabłyszczaczu lub soli?
Powrót do góry

PS 663S BIO
Poziom 22
Poziom 22

Post#27 26 Mar 2007 23:13   

Nabłyszczacz z "no name" czasami mi nie nabłyszczał :D a w soli nie widać różnicy i pisałem o tym :?

PS
Po badziewnym nabłyszczaczu na szkle zostały takie smugi widoczne tylko pod światło.
Powrót do góry

serwal
Poziom 18
Poziom 18

Post#28 26 Mar 2007 23:21   

A bawiłeś sie ze zmianą dozy?
U mnie na poczatku zmywania w maszynie miałem tak po zastosoaniu za durzej dozy dla Calgonitu i nie wiedziałem że naczynia trzeba "umieć ustawć" do mycia.
Teraz leje najtańszy z Auchanu i bez problemów.

Kupiłem tem z Karefura, pomyłem jak narazie wszystko ładnie.
Więcej jutro "pod słońce".

Pozdrawiam
Powrót do góry

serwal
Poziom 18
Poziom 18

Post#29 13 Kwi 2007 16:17   

Pomyłem te gary w tym proszku "1" z kerfura.
No tak producent Hehehehehe.

Proszek kupiłemy 28.03 data produkcji z 25.01.07 za niecałe 3 zety. Sprawdziłem ilosć soli, nabłyszczacza, załadawałem zmywarkę,
- patelnią po klikukrotnym smażeniu ryzu na oleju,
- szkłam żaroodpornym po kurczaku
- szklankami po sokach
- kubkami po kawie (bez fusów)
- talezami (po czym nie pamiętam)
- sztuccami
nasypałem proszku i niech sobie myje na standartowym programie w mym Aristonie. Umyła, wysuszyła.
Tależe umyte, patenia umyta, żaorodporne szkło umyte. :( No moze choć szklanki będą przydymione ale gdzie tam. Sprawdzone zaraz po myciu i kilka dni pózniej, porónan z mytymi w markowych tabletkach i nic. Zero przydymienia.
Mozna by sie czepic śladami po ryzu na nierdzewnej patelni ale to zaostawło po markowych proszkach i tabletkach. jedyni radził sobie z tym profesjonalny płym do mycia w zmywarkach przemysłowych, ale cena i najmniejsze opakowania to 10L. :(

Pomyłem jeszcze klika razy by sprawdzić i radził sobie całkiem dobrze.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Kwi 2007 16:17   

Powrót do góry

inotel-konta061
Poziom 1
Poziom 1

Post#30 04 Maj 2007 00:14   

Mam od dłuższego czasu zmywarkę. Używam kostek calgonit, jak również nabłyszczacza. Wszystko było ok, dopóki stosowałam sól do zmywarek, a nie sól warzoną jodowaną. Jak przez miesiąc używałam zwykłej soli naczynia szklane pokryły się tak jakby kamieniem, pod światło błyszcza jakby miały za dużo nabłyszczacza. Próbowałam to zmyć wszystkim, co jest możliwe: środek do usuwania kamienia, rożnymi proszkami i nic, jakby sie wżarło w szkło. Myślę, że to od stosowania soli kuchennej. Teraz używam soli do zmywarek kupionej w lidlu za 5zl i nie zauważyłam żadnych zmian.

Poprawiłam post.
Proszę pisać zgodnie z zasadami ortografii i interpunkcji języka polskiego.
Dziękuję.
charm_spider

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> "sól do zmywarki" - pytanie
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny