Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Pralka Candy 085 spalony programator?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Początkujący -> Pralka Candy 085 spalony programator?
Autor
Wiadomość
rolnik41
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Poznań

Post#1 Post autora tematu 19 Sie 2008 13:45   

Witam.
Kilka dni temu moja pralka popsuła sie i nie chciała wypompować wody. Postanowiłem ja rozebrać gdyż uznałem to za zapchany wylot w bębnie (filtr był czysty). I tak jak przypuszczałem przewód był zapchany przez kamień i inne "fafuły". Przeczyściłem wszystkie przewody gdzie płynie woda. Po złożeniu spróbowałem "odpalić" pralkę ale zapomniałem o jednym wężu na dole i woda leciała wiec na szybko go założyłem ale jak to mówią co nagle to po diable i podczas podłączania woda dostała sie do programatora i poczułem lekki dym. Wszystko odłączyłem i odczekałem aż wyschnie i niby działa ale silnik nie chodzi nie obraca sie bęben. Dodam ze korki mi nie wyleciały nie było zwarcia jako takiego. Za pierwszym odpaleniem NA PEWNO silnik tez nie chodził wiec chyba to nie jest wina tego ze zalałem programator? Jaka jest szansa ze programator nie jest uszkodzony? Co może być powodem zaprzestania pracy silnika? Jak można sprawdzić czy silnik elektryczny jest uszkodzony czy nie? Czy mogę podłączyć do pod 220V normalny prąd z gniazdka i sprawdzić czy działa czy zasilany jest innym napięciem? Jestem laikiem i proszę o pomoc :)
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Sie 2008 13:45   

Powrót do góry

maciejka31
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: wrocław

Post#2 19 Sie 2008 14:09   

Re: Pralka Candy Uszkodzony programator?

A coś bliżej na temat tej pralki jakiś model ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Sie 2008 14:09   

Powrót do góry

rolnik41
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 19 Sie 2008 14:45   

Jest to stara około 12 letnia pralka Candy model 085, nie wiem co jeszcze mógłbym napisać?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Sie 2008 14:45   

Powrót do góry

maciejka31
Poziom 14
Poziom 14

Post#4 19 Sie 2008 14:53   

Model 085 nic mi nie mówi ale programator jest na góże więc nie bardzo wiem jak mogłeś go zalać co do silnika to jeżeli jest to silnik komutatorowy małe koło pasowe z ząbkami to sprawdź szczotki czy dolegają do komutatora ,jeżeli jest to silnik indukcyjny sprawdź kondensator ewentualnie samo podłaczenie sillnika
Powrót do góry

rolnik41
Poziom 11
Poziom 11

Post#5 Post autora tematu 19 Sie 2008 17:18   

Nie widzę szczotek wiec na to wychodzi ze jest to silnik indukcyjny. Czyli mogę go wyprobować podłączając pod 220 z gniazdka?... tylko z jaka prędkością obrotowa będzie kręcił sie bęben? Czy nie musiałbym wtedy wymontować całego silnika? Jak mogę sprawdzić czy programator jest uszkodzony? I jeszcze jedno pytanie co w takim razie odpowiada za sterowanie obrotami silnika w silniku indukcyjnym? Może to nawaliło...
A to jest zdjęcie silnika:
Powrót do góry

maciejka31
Poziom 14
Poziom 14

Post#6 20 Sie 2008 21:46pomocny post - solucja   

Nie ma sterownika dla tego silnika programator steruje nim bezpośrednio sprawdź miernikiem uzwojenia ten dym o którym pisałeś mógł być od silnika i np,uzwojenie wspólne padło rezystancja uzwojeń na praniu ok 50-60 omów wirówka rozruch 8-12 główne ok 15 omów powodzenia
Powrót do góry

rolnik41
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 Post autora tematu 21 Sie 2008 11:58   

Pralka Candy 085 spalony programator

Witam.
Kilka dni temu pisałem o pralce w której podejrzewałem uszkodzenie programatora lub silnika. Teraz już wiem ze to jest na pewno programator. Po włączeniu do gniazdka przez chwile pralka chodzi jak by nigdy nic a po jakimś czasie zaczyna dym lecieć z programatora i w związku z tym problemem mam kolejne pytanie. Czy orientujecie sie czy dostane gdzieś elementy które zaznaczyłem na zdjęciach? Programator nie jest uszkodzony mechanicznie wiec pomyślałem ze wystarczy prze lutować elementy zaznaczone na zdjęciach do starej płytki lub w razie uszkodzonej płytki wykonać płytkę drukowana w warunkach domowych i przylutować do elementu. Co sadzicie o tym pomyśle i czy jako laik mam szanse powodzenia czy lepiej nie zabierać sie do tego? Na co uważać ? Czy dostane gdzieś elementy zaznaczone na zdjęciach?
Pozdrawiam.
Pralka Candy 085 spalony programator?Pralka Candy 085 spalony programator?Pralka Candy 085 spalony programator?

Pralka Candy 085 spalony programator?Pralka Candy 085 spalony programator?Pralka Candy 085 spalony programator?
Moderowano przez TONI_2003:
Oba tematy zostały scalone do jednego tematu proszę tak nie czynić.

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Sie 2008 11:58   

Powrót do góry

Zbych034
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Okolice Białegostoku

Post#8 21 Sie 2008 14:28   

Re: Pralka Candy 085 spalony programator

Takie elementy można tylko wymontować ze innego programatora. Skoro idzie dym to pali się któryś styk. Może wystarczy go dokładnie wyczyścić i w celu zmniejszenia obciążenia zastosować przekaźnik którym on vbędzie sterował. Obciążenie prądowe styku będzie minimalne i może zechce jeszcze popracować.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> AGD Użytkowy -> AGD Początkujący -> Pralka Candy 085 spalony programator?
Strona 1 z 1