X

Wysokości gniazd i wyłączników

itadek 22 Aug 2008 16:52
  • #1 22 Aug 2008 16:52
    itadek
    Level 21  
    Helpful post? (+1)
    Witam mam prośbe o udostępnienie materiałów, w których wyszczególnione są na jakiej wysokości od posadzki montuje sie gniazda i wyłączniki sieciowe w mieszkaniach oraz odległości przewodów od sufitu itp...
  • Helpful post
    #2 22 Aug 2008 18:04
    and61
    Level 26  
    Helpful post? (+1)
    poszukaj tej normy : PN-IEC 60884-1 Gniazda wtyczkowe i wtyczki do użytku domowego i podobnego
    tam sa określone ilosci gniazd ( zależnośc od metrażu pomieszczenia ) i wysokości,
    o ile mi wiadomo to w pokojach i przedpokojach korytarzach gniazda sa montowane na wys. 0,30m , w kuchni i łazience na wys. od 1,10m do 1,4m ( ja robie na 1,4m)
    co do montązu warto zwrocić uwagę na stopień ochrony IP (w pokojach IP20 , łazienkach IP44 )
  • Helpful post
    #3 22 Aug 2008 18:43
    marian_em
    Level 25  
    Helpful post? (+2)
    Mysle, ze chodzi Ci o to:
    Wysokości gniazd i wyłączników
    z ulozeniem przewodow dobrze jest sie tego trzymac, bo wtedy latwiej nietrafic w przewody wiercac otwory w scianie.

Ostatecznie, wysokosc montazu gniazdek i wylacznikow zalezy od inwestora (czy bardziej jego zony :lol: ) , zdarzalo mi sie juz montowac wylaczniki na wysokosci ponizej metra (zeby dzieci dosiegnely). Czasem sie robi np gniazdka pod sufitem w kuchni (nad meblami), ze o gniazdach "dedykowanych" do konkretnych sprzetow w roznych miejscach nie wspomne, bo te sie znajduja w roznych abstrakcyjnych miejscach. Jedyne czego jeszcze nie robilem, to kontakt w suficie (gniazdko juz montowalem :lol: ).

edycja::usunalem zdublowana czesc postu :]
  • #4 23 Aug 2008 13:43
    itadek
    Level 21  
    Topic author Helpful post? (+1)
    Dzieki koledzy o to mi chodziło.
  • #5 26 Aug 2008 09:10
    Brisco
    Level 8  
    Helpful post? (0)
    Dobra rada - jak już kładziesz przewody, to nim je zatynkujesz weź aparat i porób sobie zdjęcia... Wiem z praktyki, że nie trzeba będzie długo czekać jak do nich sięgniesz..:))
  Search 4 million + Products
Browse Products