Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jak odzyskac dane po sformatowaniu partycji ntfs

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Naprawa HDD i odzysk danych -> Jak odzyskac dane po sformatowaniu partycji ntfs
Autor
Wiadomość
majestic_bdg
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 22 Sie 2008 17:42   

Witam wszystkich.

Postanowiłem podzielić się z Państwem metodą odzyskania danych ze sformatowanej partycji. Może komuś się przyda.

Wszystko opisane jest pod adresem http://yura.projektas.lt/prob/odzyskiwanie_plikow.html . Ja pokazuje jak to wygląda w praktyce w przypadku gdy MFT nie jest zdefragmentowany. W przypadku gdy MFT był zdefragmentowany proces jest bardziej skomplikowany i mozemy o tym poczytać w linku wyżej.

Z góry chciałbym podziękować użytkownikowi OKZO za pomoc w zrozumieniu tej metody oraz za całokształt porad i wskazówek, które mi bezinteresownie udzielił. DZIĘKUJĘ BARDZO! :spoko:

--

Zatem zaczynamy. Pokaże to na swoim przykładzie. Skopiowałem na dysku testowy kilkanaście plików. Następnie sformatowałem dysk.

Teraz trochę teorii. Zaraz Po sformatowaniu, dane póki nie zostaną nadpisane cały czas istnieją na dysku.

Cytat:

http://yura.projektas.lt/prob/odzyskiwanie_plikow.html --->

NTFS formatowanie dysku :
Buduje sie boot-sektor w formacie ntfs
Generuje sie nowy seryjny numer dysku i zapisuje sie w boot sektor, offset 48h
Oblicza sie nowa suma kontrolna boot-sektor i zapisuje sie offset 50h,
Buduje sie nowy plik MFT, zawierajacy informacje o wszystkich plikach na dysku i zazwyczaj zapisuje sie nadpisujac starego pliku MFT (wyjatkow tu nie ma). We wszystkich przypadkach pierwsze ~24 zapisy (File Record) beda zniszczone bezpowrotnie.
W tych zapisach znajduje sie sam $MFT, $MFTMirr, folder root, /$LogFile - plik transakcji,/$BITMAP - mapa wolnej przestrzeni,/$Secure- deskryptory bezpieczenstwa i inne sluzbowe pliki
Inicializuje sie $MFT:$DATA -naznacza sie nowa dlugosc ($MFT:$30.AllocatedSize, $MFT:$30.RealSize, $MFT:$80.AllocatedSize, $MFT:$80.RealSize, $MFT:$80.CompressionSize, $MFT:$80.InitializedSize, $MFT:$80.LastVCN), data/czas zbudowania/ostatniej modyfikacji ($MFT:$10.FileCreationTime, $MFT:$10.FileAlertedTime, $MFT:$10.FileReadTime, $MFT:$30.FileCreationTime, $MFT:$30.FileAlertedTime, $MFT:$30.MFTChangeTime, $MFT:$30.FileReadTime) i najwazniejsze buduje sie nowy spis odcinkow (data-runs), bezposzczednio nadpisujac stary, a to oznacza ze zbierac fragmentowany $MFT przydzie sie po kawalkach
Buduje sie nowy /$BITMAP-plik odpowiedzialny za podzielenie przestrzeni dyskowej (wolne i zajete klastry) znowu nowa zawartosc nadpisuje stara, ale to tez mozna odzyskac chkdsk.
Buduje sie nowy plik dziennika trasakcji - /$LogFile,
Do naglowka zapisu $MFT wprowadza sie nowy LogFile Sequence Number w skrocie LSN;
$MFT naznaczany jest nowy numer kolejnosci aktualizacji (Update Sequence Number);
Buduje sie lustro $MFTMirr, bezpowrotnie zacierajaca stare (znajduje sie po srodku partycji NTFS ),
Buduja sie nowe /$Volume, /$AttrDef i inne pliki sluzbowe.
Przeprowadza sie sprawdzenie powierzchni i wszystkie odnalezione uszkodzone klastry zapisywane do pliku /$BadClus;
Formuje sie nowy folder root

[/code]

Jak widzimy tworzy się między innymi nowy plik $MFT zawierający dane niezbędne do zlokalizowania wszystkich plików jakie mamy na danej partycji.

Nowy MFT nadpisuje starego.

Zarówno nowy MFT jak i stary mają swój początek w tym samym miejscu na partycji. Nowy plik MFT zawiera tylko odnośniki do metadanych. Jego długość jest zatem zaraz po formacie krótka, zawiera ok. ~27 wpisów. Jak napisałem nowy MFT nadpisuje starego, a co za tym idzie w kolejnych klastrach istnieją wpisy plików ze starego MFT!. Musimy wiec tylko ręcznie edytować długość MFT w data runs, Allocated Size/Real Size/Compressed Size, i właczamy chkdsk/f i sam dokończy za nas .
Nie musimy tu podawać idelnych wartości Allocated Size/Real Size/Compressed Size, chkdsk sam to dokładnie ustali.

Bardzo proszę się zapoznać z

:arrow: Budowa $MFT .

Bez tego ani rusz.

----------

Jak sie do tego zabrać?

Ja wszystko zrobiłem w DMDE.

Po wybraniu dysku i ukazaniu się struktury plików wybieramy z menu Editor -> FAT/MFT.

Pokazuje nam sie okienko MFT, wciskamy F2 by uzyskać widok w HEX co jest niezbędne by wprowadzić odpowiednie wartości.

Przechodzimy do atrybutu $DATA pliku $MFT (rekord MFT 0)

Widzimy w data runs [31 08 00 00 04] , że nasz początkowy klaster sygnatury FILE jest w miejscu 00 00 04 -> 40000h -> 262144 dec.

Zobaczmy czy się zgadza:

Jest OK.

Szukamy teraz klastra ostatniej sygnatury FILE.

Analogicznie sprawdzamy numer klastra jak na obrazku wyżej.

Po znaleznieniu klastra uaktualniamy długość pliku MFT w data runs. Aby włączyć tryb edycji naciskamy CTRL+E.
Jako nową długość wpisujemy ilość klastrów będącą różnicą między ostatnim a pierwszym klastrem, gdzie występuje sygnatura FILE, np:

pierwszy 262144
ostatni 262224

262224 - 262144 = 80 => 50 h

Naszą nową wartość 50h wprowadzamy w data runs :

Teraz zwiększamy wartości tych pól :

28/8 - Rozmiar obszaru danych, zajętego przez plik na dysku(allocated size)
30/8 - Realna długość pliku (real size)
38/8 - Rozmiar inicjalizowanego obszaru pamięci dyskowej, wydzielonnej dla przychowynia pliku

<Wartości 28h, 30h i 38h to offsety liczone oczywiście od początku atrubutu $DATA>

Mamy w tych trzech polach wartości "00 80 00 00 00 00 00 00" czyli 8000h czyli 32768 Bytes czyli 8 klastrów.

Wprowadziliśmy długość pliku $MFT 50h klastrów, teraz musimy obliczyć ile zajmuje to w bajtach i uaktualnić te 3 pola.

50 h klastrów (80 dec) -> 80 * rozmiar klastra -> 80 * 4096 = 327680 bytes = 50000h

Zatem nowe wartości będą wyglądały tak 00 00 05 00 00 00 00 00

Następnie poprzez CTRL+W zapisujemy wprowadzone zmiany.

Wyłączamy DMDE.

Odpalamy "chkdsk/F litera_dysku:" i patrzymy na rezultaty. Jesli wszystko sie powiodło powinniśmy mieć przywrócone dane ze sformatowanego dysku.

---

Mam nadzieje, ze komuś to pomoże.

Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI OKZO.
Powrót do góry

joger.js
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Sanok

Post#2 22 Sie 2008 22:15   

Re: Jak odzyskac dane po sformatowaniu partycji ntfs

Wszystko ładnie i pieknie ale choćby /soft za 3000zl/ odzyskuje dane z ntfs i to nawet po sformatowaniu dysku. Zależne od wielkości dysku program skanuje dysk od pół godziny 80Gb do paru godzin :)
Moderowano przez Nirvanowiec:
I ma kolega ostrzeżenie za reklamowanie komercyjnego oprogramowania.
Nawiasem mówiąc uważasz ze lepiej wydać 3000zl za cos co można zrobić za darmo w darmowym dmde?
To "gratuluje" Koledze :D

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Sie 2008 22:15   

Powrót do góry

Dydzio
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kattowitz

Post#3 22 Sie 2008 23:14   

No właśnie, po co płacić za coś, co można mieć za darmo?
A za 3000 przy jednorazowym użytku to nawet taniej oddać dysk do firmy DR!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Sie 2008 23:14   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#4 22 Sie 2008 23:25   

joger.js
to było zrobione gdzieś za godzinę http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1073378.html#5428143

Przycisk next może nacisnąć nawet małpa (zaufaj już czemu a temu małpę można nauczyć), tylko jak już zrozumiałeś, ze wiedzy to małpie nie doda. Dawaj nie będziemy upodobniać się do małp i jeszcze płacić za ta degradacje wielkie $ .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Sie 2008 23:25   

Powrót do góry

joger.js
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Sanok

Post#5 23 Sie 2008 07:48   

No i widzę ze zostałem nazwany małpą... Wręcz czuje sie wybornie, jednak nie nazwał bym tak drugiej osoby gdyż to świadczy tylko wyłącznie o osobie tak mówiącej. Odnośnie ceny tego programu polski dystrybutor rozprowadza wersje PRO za 800 polskich złotych. Cena może i jest dość wysoka ale warto zainstalować sprawdzić możliwości tego programu nawet bez klucza.

Tak nawiasem mówiąc nie namawiałem nikogo do kupna bądź szukana pirackiego oprogramowania. Podałem tylko przykład za który zostałem skarcony. Jest jeszcze wiele innych programów którymi można odzyskiwać dane. A to ze szukam najprostszego rozwiązania to raczej nie porównuje mnie do małpy, gdyż mała nie szuka i nie myśli logicznie tylko robi to co ją nauczono.

dziękuje i przepraszam osoby które uraziłem

Moderowano przez Nirvanowiec:
Znowu Kolega kłamie cena 800zł ze wersje PRO to kłamstwo najtańsza wersja PRO kosztuje dokładnie
2190.00 zł

Powrót do góry

adams_72
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Lublin

Post#6 26 Sty 2009 23:26   

witam
Mam pytanie czy jest możliwe przywrócenie tylko jednego pliku?
Po sformatowaniu dysku okazało sie że zapomniałem skopiować jedną bazę danych i teraz mam problem. Zainstalowałem DiskExplorer for NTFS, czytałem wasz post ale niewiele go rozumiem. jeśli jest na to prosty sposób i możecie poprowadzić mnie krok po kroku to bardzo dziękuję. wstawię kilka screeny.

myślę, że to ten plik tylko jak go wydostać proszę o pomoc
Powrót do góry

adams_72
Poziom 5
Poziom 5

Post#7 26 Sty 2009 23:46   

jeśli możesz pomóc to napisz od czego mam zacząć?
Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#8 26 Sty 2009 23:50   

Tu kolego tylko klikanie next'ow i to juz za cezko, jak dla czlowieka ktory chce odzyskac baze danych .mdb ? Kto kolegi dopuscil do tego dysku ? Natych miast oddac z powrotem dysk klientu i niech klient zaniesie tam gdzie maja o tym pojecie !
Powrót do góry

adams_72
Poziom 5
Poziom 5

Post#9 26 Sty 2009 23:53   

Tym klientem jestem właśnie ja a o tego typu operajach mam blade pojęcie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sty 2009 23:53   

Powrót do góry

Gość
Poziom 26
Poziom 26

Post#10 27 Sty 2009 00:12   

www.dmde.ru
Sciągnij dmde i wykonaj w nim skan NTFS jak juz będziesz miał listę plików odzyskaj plik tak jak w opisie ->
http://forum.idg.pl/index.php?s=&showtopic=155650&view=findpost&p=1286179
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Naprawa HDD i odzysk danych -> Jak odzyskac dane po sformatowaniu partycji ntfs
Strona 1 z 1