X

Jak Ładować Akumulator Żelowy?

24 Aug 2008 20:46 WIWini 230
  • #1 24 Aug 2008 20:46
    Wini 230
    Level 23  
    Helpful post? (+1)
    Witam

Skuter ma akumulator żelowy 12V, 4Ah(10hr). Posiadam do niego ładowarkę 12V, 800mA. Ładowarka ta posiada dwie diody. Czerwona świeci się cały czas, natomiast zielona po podłączeniu akumulatora gaśnie i potem stopniowo się rozjaśnia. W czasie ładowania na akumulatorze utrzymuje się napięcie 15V.
    Jak taki akumulator poprawnie podładowywać? Ile czasu powinno trwać ładowanie?
  • Helpful post
    #2 24 Aug 2008 21:01
    ostsyl
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    Jeżeli masz sprawną ładowarkę prąd ładowania nie przekracza wymienione przez Ciebie 800mA a napięcie na akumulatorze wynosi 15V to możesz śmiało kupić drugi, tego już nie naładujesz poprostu nie ma już żadnej pojemności.
  • #3 24 Aug 2008 21:05
    Wini 230
    Level 23  
    Topic author Helpful post? (+1)
    Witam

On jest ładowany automatycznie w skuterze, ale wyjąłem go żeby go trochę jeszcze podładować ładowarką, bo czasami trzeba dość długo trzymać przycisk startera, aby silnik odpalił. Czy to ładowanie go uszkodziło? Zmierzyłem prąd i wynosił on 55mA.

Pozdrawiam
  • #4 24 Aug 2008 21:40
    ostsyl
    Level 11  
    Helpful post? (+2)
    A jakie jest na nim napięcie bez podłączonej ładowarki?
  • #5 24 Aug 2008 21:51
    Wini 230
    Level 23  
    Topic author Helpful post? (0)
    Witam

Po odłączeniu ładowarki napięcie na zaciskach akumulatora spadło do 13,80V, a na zaciskach ładowarki wynosiło 16V. Natomiast w czasie ładowania podniosło się do 15,5V.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    #6 25 Aug 2008 18:56
    mariusz83x83
    Level 20  
    Helpful post? (0)
    Ja mam taki akumulatorek w motorku dla dzieci i ładowarke po ładowaniu tą ładowarką aku trzyma ok 20min jazdy a po ładowaniy prostownikiem przez ok 3godz. na niskim amperażu trzyma conajmniej 3-4 godziny więc myśle że to wina ładowarki.
  • #7 04 May 2010 22:26
    wujekbaniu
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Witam.
    Posiadam akumulator żelowy w skuterze który po zimie rozładował się na tyle że nie mogę go odpalić. Chciałbym wiedzieć czy mogę go naładować zwykłym prostownikiem do akumulatora samochodowego ? on ma 12V ale nie pamiętam ile amper i jaką pojemność (mogę sprawdzić i dopisać).

Czytałem linki zamieszczone na forum o zasadzie działania tego rodzaju aku itp ale przyznam się bez bicia że z fizyki itp byłem i jestem ... heh
    z góry dziękuje za szybką odpowiedź bo sprzęt stoi nieużywany a pogoda ładna... :/
  • #8 05 May 2010 07:04
    grześ3896
    Level 2  
    Helpful post? (-1)
    wujekbaniu wrote:
    Witam.
    Chciałbym wiedzieć czy mogę go naładować zwykłym prostownikiem do akumulatora samochodowego ? on ma 12V ale nie pamiętam ile amper i jaką pojemność (mogę sprawdzić i dopisać).

Cześć,
    Możesz go naładować prostownikiem samochodowym włączając żarówkę 12/5W szeregowo. Między prostownik a akumulator, ograniczy to prąd ładowania.
    Trochę partyzantka ale jak nie masz innej możliwości to może być.
    Pozdr.
    Grzegorz
  • #9 05 May 2010 21:13
    wujekbaniu
    Level 14  
    Helpful post? (+2)
    a od czego zależy czas ładowania?
  • #10 05 May 2010 21:16
    Hucul
    Level 39  
    Helpful post? (+1)
    wujekbaniu wrote:
    a od czego zależy czas ładowania?

Od pojemności akumulatora i prądu ładowania .
  • #11 06 May 2010 01:00
    wujekbaniu
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    gdzie podlaczyc te zarowke? tzn do + czy do - ?

skoro zależy od pojemności i prądu to jak to wyliczyć?
  • #12 18 May 2010 01:15
    slap
    Level 9  
    Helpful post? (+1)
    Witam, mam podobne pytanie do tego z tematu dlatego pozwoliłem sobie je tutaj zadać.

Posiadam akumulatorek do skutera 12V, 4Ah taki jak tutaj: http://www.ec21.com/product-details/Motorcycle-Battery-CB4L-B--2965508.html#

Moje pytanie: Czy mogę go ładować prostownikiem 12V, 6A ? Takim zwykłym jakiego używam do ładowania akumulatora samochodowego?

Ile mniej-więcej musi ładować się ten akumulator tym prostownikiem?

Będę wdzięczny za pomoc.
  • #13 18 May 2010 14:37
    Hucul
    Level 39  
    Helpful post? (0)
    slap wrote:
    ...Ile mniej-więcej musi ładować się ten akumulator tym prostownikiem?...

Tyle , by go nie przeładować . Najlepiej prądem 400mA przez 10 godzin jeśli akumulator jest mocno rozładowany . Najlepiej kontrolować prąd i napięcie ładowania , lub prąd i czas ładowania .
    Jeśli prostownik daje 6A i nie ma regulacji , to lepiej go nie podłączaj .
  • #14 19 Sep 2010 17:55
    koki2
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Witam! Ja posiadam taki sam akumulator jak Wini 230.
    I kupiłem do niego ładowarkę http://sklep.avt.pl/p/pl/484256/ladowarka+akumulatorow+zelowych+12v+do+90ah.html

tylko teraz mam problem, pisze że jest do akumulatorów OD 2Ah do 90Ah ale, są tam 4 tryby ładowania.
    1. naprawa 20v/200mA
    2. tryb motocyklowy 12v/800mA
    3. tryb samochodowy 12V/3.3A
    4. niska temperatura 12V/3.3A

I teraz nie wiem czy akumulator 4Ah można ładować na tym trybie motocyklowym, bo właśnie tak jak inni piszą najlepiej jest ładować go prądem 400mA ;/ 800Ah chyba może uszkodzić akumulator
  • Helpful post
    #15 19 Sep 2010 18:49
    gimak
    Level 34  
    Helpful post? (+1)
    Kolego koki2, z tego co na temat akumulatorów żelowych wyczytałem, że nie lubią być przeładowywane, czyli nie służy im napięcie ładowania wyższe niż 13.8V (o ile dobrze pamiętam - jest niższe niż przy zwykłych akumulatorach). Więc na miejscu kolegi sprawdziłbym jakie napięcie daje ten prostownik w trybie motocyklowym, bo to że napisane jest na nim 12-14.4V jeszcze nic nie znaczy. Ponieważ ten prostownik ma zabezpieczenie przed złym podłączeniem, więc normalnie prawdopodobnie nic nie będzie pokazywał i żeby podjął pracę podłączany odbiornik musi mieć na swoich zaciskach odpowiednio spolaryzowane i wysokie napięcie. Dlatego podłączyłbym do niego naładowany uprzednio napięciem 12V kondensator i sprawdziłbym np. po godzinie jakie jest utrzymywane przez prostownik napięcie na końcówkach kondensatora. Jeżeli to napięcie byłoby w okolicach tych 13.8V to można akumulator spokojnie podłączać i nie przejmować się czasem i prądem ładowania - akumulator jak się naładuje to przestanie pobierać prąd. Jak napięcie dawane przez prostownik będzie wyższe, to niestety wtedy trzeba uważać, aby nie przekroczyć tego napięcia i nie przeładować akumulatora. Ładowanie akumulatora wyższym napięciem, można porównać do przymusowego tuczu gęsi czy kaczek, z których jedne to przeżywają a inne w trakcie padają.
  • #16 20 Sep 2010 20:28
    koki2
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    To wiem już że akumulatory nie lubią być przeładowywane itp.
    Ale przy ładowaniu kondensatora załącza mi sie automatycznie tryb naprawy a napięcie podnosi sie do 20V. A prąd zostaje na trybie motocyklowym czyli ok. 800mA.

Tylko ja sie pytałem czy ten prąd 800mA na trybie motocyklowym będzie bezpieczny dla akumulatora 4Ah?
  • #17 20 Sep 2010 21:43
    gimak
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    koki2 wrote:
    Ale przy ładowaniu kondensatora załącza mi sie automatycznie tryb naprawy a napięcie podnosi sie do 20V. A prąd zostaje na trybie motocyklowym czyli ok. 800mA.

Coś mi tu nie pasuje i nie bardzo to rozumiem. Jak to robisz? Zakładam (bo nie znam tego prostownika), że tryb ładowania kolega wybiera, nie prostownik. Przy podłączeniu uprzednio naładowanego napięciem 12V= kondensatora ok. 50mikro, prostownik według mnie (może jestem w błędzie) powinien podładować kondensator do napięcia jakim ładuje w danym trybie i na tym poziomie je utrzymywać. Druga rzecz to ten prąd 800mA, sprawny kondensator po naładowaniu (wyrównaniu napięć) praktycznie nie pobiera prądu (pomijając upływność).
    Co do wielkości prądu ładowania (800mA) czy zaszkodzi - nie wiem, ale na to pytanie można odpowiedzieć wiedząc w jakich warunkach on pracuje. Napisałeś że masz taki sam jak Wini 230, U niego ten akumulator pracuje w motorowerze i tam w układzie ładowania nie ma żadnej regulacji (ograniczania) prądu ładowania, jest prawdopodobnie regulowane napięcie w instalacji motoroweru, jego wielkość jest tak dobrana aby akumulatora nie przeładować, a akumulator sam sobie ustala na jaką wielkość prądu ma ochotę i jak długo. Przypuszczam, że przy dużym stopniu rozładowania w początkowym okresie ładowania (w warunkach motoroweru) prąd będzie większy niż te 800mA i w trakcie ładowania będzie szybko spadał i akumulator to wytrzymuje. Wiele razy już pisałem, że przy ładowaniu akumulatorów (oczywiście nie rozładowanych do zera) istotna jest wysokość napięcia jakim jest traktowany akumulator, a nie prąd. A to że prąd ma być Q/10 i czas ładowania 10 godzin uważam za dyskusje "akademickie" i ładowanie akumulatora wg tych kryteriów można porównuje właśnie do przymusowego tuczu gęsi.
  • #18 21 Sep 2010 01:09
    koki2
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    No to ja najwyraźniej nie zrozumiałem z tym kondensatorem.
    Będę musiał jeszcze raz spróbować i to sprawdzić.
    A mój akumulator działa jako zasilanie do wzmacniacza przenośnego. Sprawdziłem jakie napięcie ładowania (w trybie motocyklowym) jest przy naładowanym na 12.43V akumulatorze i nie przekracza ono 13.8V Więc chyba jest ok. Akumulator nie był jeszcze formatowany, ale nie wiem czy to ma jak dotychczas jakieś znaczenie.

Nie chce po prostu uszkodzić akumulatora bo z tego co mi wiadomo to przy zbyt dużym prądzie może go powybrzuszać co = zniszczeniu.

Znalazłem jeszcze takie info:

Quote:
    Ładowarka jest inteligentna, sterowana mikroprocesorem - po pełnym naładowaniu automatycznie wyłącza się - w 100% bezpieczna dla każdego akumulatora.

Dzięki zastosowaniu zmiennego prądu ładowania, nadaje się również do akumulatorów żelowych, motocyklowcyh, akumulatorów do skuterów o mniejszej pojemności.

W ładowarce zastosowano pionierskie rozwiązania:

* automatyczna 2stopniowa kontrola naładowania akumulatora - po osiągnięciu określonego napięcia, lub spadku prądu ładowania,

* tryb "zimowy" - gwarantuje pełne naładowanie akumulatora, nawet w b. niskiej temperaturze otoczenia

* tryb "reaktywacji/reanimacji" - specjalny tryb ładowania - impulsy o podwyższonym napięciu, pozytywnie wpływają na mocno rozładowane akumulatory, lub te które długo leżały nieużywane - ładowarka sama decyduje, o konieczności użycia tego trybu.

Ładowarka jest przeznaczona do baterii 12V 2-90Ah typu żelowe, kwasowe, SLA, AGM. Ładowanie przebiega automatycznie, w 4 etapach. Tryb ładowania, działanie ładowarki sygnalizowane jest 8 diodami LED.

* Pierwszy etap jest to reaktywacja (dla mocno rozładowanych ogniw) akumulatora za pomocą impulsów 20V.

* Drugi etap to ładowanie zasadnicze, tryb/prąd ładowania, wybierany przez użytkownika (przyciskiem MD) dla akumulatorów 2 - 8Ah, 0,8A, dla akumulatorów 12 - 90Ah, 3,3A.

* Trzeci etap to kontrola odpowiedniego naładowania akumulatora - jest ładowany do napięcia 14,4V (w przypadku niskiej temperatury <5st. C do 14,7V), dodatkowo gdy prąd ładowania spadnie poniżej 0,4A kończy się ładowanie akumulatora.

* Czwarty etap to ładowanie podtrzymujące - zapewnia pełne naładowanie - akumulator w każdym momencie może zostać odłączony od ładowarki.

DANE TECHNICZNE

* Napięcie wejściowe: 100 - 240V AC 50-60Hz
    * Prąd wejściowy: 1,1A
    * Napięcie ładowania: 14,4V (14,7V przy niskich temperaturach)
    * Prąd ładowania: 0,8A (2-8Ah); 3,3A (8-90Ah)
    * Temperatura działania: -20 - 50st. C
    * Proces ładowania: automatyczny - 4 etapy
    * Typy akumulatorów: wszystkie rodzaje akumulatorów żelowych/kwasowych 12V (SLA, GEL, AGM...)
    * Zalecana pojemność akumulatora: 2-90Ah
    * Rozmiar: 120x67x41mm
    * Waga: 275g

Szacunkowy czas ładowania typowych akumulatorów

* 2 Ah: 2-3 godz.
    * 8 Ah: 8-10 godz.
    * 14 Ah: 3-4 godz.
    * 50 Ah: 12-14 godz.
    * 90 Ah: 23-26 godz.

Czyli mam rozumieć że, mogę ładować ten, a prąd ładowania stopniowo i tak się zmniejsza podczas ładowania?[/quote]
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products