Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Licznik dwutaryfowy - informacje

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Licznik dwutaryfowy - informacje
Autor
Wiadomość
k4be
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Świdnica

Post#1 Post autora tematu 25 Sie 2008 20:19   

Licznik dwutaryfowy - informacje

Pytania są takie:
- jak sprawdzić, którą taryfę licznik akurat zlicza? Myślałem, że strzałka na liczniku wskazuje pole odczytowe, ale przyjrzałem się, i stale pokazuje w dół.
- czy to właściwe, że zegarek w rozdzielnicy pokazuje godzinę 19 kiedy jest 20? Nie można tego poprawić, bo zegarek jest zaplombowany.
- czemu na polu od 'droższej' taryfy na liczniku jest naliczone znacznie mniej niż na 'tańszej', mimo tego, że pobór energii w ciągu doby jest podobny?
Zdjęcia rozdzielnicy:
Licznik dwutaryfowy - informacje Licznik dwutaryfowy - informacje Licznik dwutaryfowy - informacje
Powrót do góry

Lutek49
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Trzecia planeta Układu Słonecznego

Post#2 25 Sie 2008 20:29   

Re: Licznik dwutaryfowy - informacje

Wygląda na to, że zegar sterujący nie przełącza taryfy - jeśli cały czas pokazuje strzałka jedną taryfę albo uszkodzony jest licznik.
Wskazania czasu wynikają ze zmiany czasu na czas letni/zimowy. Ponieważ obecnie obowiązuje czas letni można wnioskować, że zegar był montowany w okresie obowiązywania czasu zimowego - pod koniec października wskazania wrócą do normy.
Być może pamiętasz jak była ustawiona taryfa nocna (o której godzinie ma się załączyć i wyłączyć) - zaobserwuj czy w tych godzinach zmienia się coś na wyświetlaczu zegara.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 25 Sie 2008 20:29   

Powrót do góry

k4be
Poziom 22
Poziom 22

Post#3 Post autora tematu 25 Sie 2008 20:34   

Czyli patrzeć na wyświetlacz zegara (niestety niewidoczny przy zamkniętych drzwiczkach), a nie na licznik?
W umowie napisane że tańsza taryfa jest w godzinach 21:00-8:00 i 11:00-20:00.
Powrót do góry

Lutek49
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Trzecia planeta Układu Słonecznego

Post#4 25 Sie 2008 20:44   

Czyli za jakieś 17 minut powinna się zmienić taryfa bo na zegarze będzie 20.00. Obserwuj wyświetlacz, czy zmieni się jakoś jego wskazanie - oczywiście chodzi nie o zmianę czasu a podświetlone piktogramy.
Powrót do góry

janek1815
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: śląsk

Post#5 25 Sie 2008 21:04   

Cytat:

A cóż to za taryfa bo wychodzi że droższy prąd masz tylko przez CZTERY godziny też tak chcę.
Powrót do góry

bruns
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Whitestock

Post#6 25 Sie 2008 21:19   

k4be napisał:

Jesteś pewny że nic nie pokręciłeś z tymi godzinami ? Z tego co piszesz to wynika że w ciągu doby przez 20 godzin masz drugą tańszą taryfę a tylko przez 4 droższą . Tylko pozazdrościć ! U mnie druga taryfa jest od 13 do 15 i od 22 do 6 rano czyli 10 godzin na dobę mam taniej a 12 drożej . Co do strzałki w liczniku to rzeczywiście pokazuje ona które liczydło akurat się obraca .
Powrót do góry

k4be
Poziom 22
Poziom 22

Post#7 Post autora tematu 25 Sie 2008 21:19   

Taryfa w Energia Pro się nazywa C12a :)
Link
Jednak coś się dzieje - o godzinie '20' czyli 21 strzałka na liczniku przestawiła się w górę, a na zegarze zamiast kółka w obwódce widać tylko samą obwódkę. Pozostaje sprawdzić, czy za godzinę się zmieni znowu.
Powrót do góry

Adam1988
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Gdynia

Post#8 26 Sie 2008 12:57   

Te FR'y robia za bezpieczniki przedlicznikowe ?:D FAJNIE ;p
Powrót do góry

k4be
Poziom 22
Poziom 22

Post#9 Post autora tematu 26 Sie 2008 13:37   

Te są główne zalicznikowe (nie mam pojęcia, czemu zaplombowane), przedlicznikowe są BM w oddzielnej, całkiem zaplombowanej szafce.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sie 2008 13:37   

Powrót do góry

Enpro
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Dolnośląskie

Post#10 27 Sie 2008 10:37   

Licznik ma pozamieniane taryfy po to aby cewka od drygiej tartfy nie pracowała przez 20 godzin tylko przez 4 latem 7 zimą taką technikę stosuje się w enegetyce dla bezpieczeństwa cewki żeby się tak szybko nie spaliła ale to chyba nie dotyczy ciebie. Co do ciebie jeśli pokazuje wiekszość szczałka w duł to sprawdz czy miedzy 21 a 22 pokazuje do góry to jest związane ze zmianą czsu letni na zimowy nie wszystkie zakłady przestawiają czs na zegarze więc może być przesunieta godzina ,jeśli nie przełączy to jest uszkodzony zegar i zgłoś do energetyki przyjadą i bezpłatnie to usuną
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Sie 2008 10:37   

Powrót do góry

michcio
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: M-ce

Post#11 27 Sie 2008 15:38   

k4be napisał:
Te są główne zalicznikowe (nie mam pojęcia, czemu zaplombowane), przedlicznikowe są BM w oddzielnej, całkiem zaplombowanej szafce.

Tak, tylko to nie jest zabezpieczenie nadprądowe, tylko zwykły wyłącznik!
Tak więc może służyć jedynie do wyłączenia zasilania za licznikiem.
Powrót do góry

faworyt92
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Kraków

Post#12 13 Paź 2013 12:12   

Witam

Ostatnnio wynajmuje mieszkanie w ktorym teoretycznie jest prad dwutaryfowy a zarazem jest licznik przedplatowy. Interesuje mnie czy w ogole jest mozliwosc połączenia tych dwoch rzeczy ze np gdy kupie dana ilosc prady to czy w nocy jest pobierana mniejsza ilosc kW?
Z gory dzieki za opdowiedź

Pozdrawiam

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

Proszę poprawić pisownię.[kkas12]

Powrót do góry

elpapiotr
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Miasto: Sosnowiec

Post#13 13 Paź 2013 12:17   

Tak, zasadniczo w nocy jest pobierana mniejsza ilość kW, szczególnie wtedy, gdy ludzie śpią. :D
Powrót do góry

.Jack
Specjalista elektryk
Specjalista elektryk

Post#14 13 Paź 2013 12:42   

faworyt92 napisał:
rzeczy ze np gdy kupie dana ilosc prady to czy w nocy jest pobierana mniejsza ilosc kW?

Jakie pytanie taka odpowiedź:
elpapiotr napisał:
Tak, zasadniczo w nocy jest pobierana mniejsza ilość kW, szczególnie wtedy, gdy ludzie śpią.

Dla nas elektryków niektóre stwierdzenia są bardzo śmieszne ale kompletny laik odnośnie elektryki zazwyczaj pyta poważnie:

faworyt92 napisał:
to czy w nocy jest pobierana mniejsza ilosc kW?

Energii elektrycznej to samo żelazko pobiera tyle samo zarówno w dzień jak i w nocy. Cały numer z tą oszczędnością polega na tym, że kWh jest tańsza za pobieranie w nocy ( zgodnie z zakresem godzin wyznaczonych przez dostawcę energii elektrycznej ) niż w dzień.
Powrót do góry

kryzysaa
Poziom 2
Poziom 2

Post#15 13 Paź 2013 23:18   

Witam,

wynajmuję mieszkanie i posiadam licznik dwutaryfowy.
Wielokrotnie zapisywałem sobie stan licznika taryfy nocnej i dziennej aby sprawdzić zużycie prądu. Jednak nigdy nie zwróciłem szczególnej uwagi na godzinę.
Zdziwiło mnie to ponieważ, pewnego razu spojrzałem na zegar na liczniku (12:42), spojrzałem na mój zegarek (13:02), wiedziałem że jest chwila po 13, bo włączałem boiler (na tańszej taryfie 13-15).
Czy mogę uważać, że operator robi mnie w konia? gdyż zawsze włączam jakis mocniejsze urządzenie 20 minut przed faktyczną tańszą taryfą.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

serwisor
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Nowe Mosty

Post#16 14 Paź 2013 08:57   

Raczej twój licznik robi cię w konia.
ZE nie ustawia sobie godziny poprzez złącza elektryczne.

Zgłoś się do ZE właściwego dla rejonu.
Powrót do góry

kkas12
Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Miasto: Oborniki Śl, Dublin

Post#17 14 Paź 2013 17:29   

To nie licznik kolego a dostawca energii roluje odbiorców nie pozwalając na wykorzystanie swojego zegara przełączającego liczydła w liczniku do sterowania pracą prądożernych odbiorników klienta który w dobrej wierze korzysta z "dobrodziejstwa" nocnej taryfy.
Gdy do tego dołoży się brak kontroli i korekty "zima-lato" to mamy stan jaki przedstawiono.

Więc to nie odbiorca ma dbać o to co nie do niego należy.
Powrót do góry

kryzysaa
Poziom 2
Poziom 2

Post#18 14 Paź 2013 18:13   

kkas12 napisał:
To nie licznik kolego a dostawca energii roluje odbiorców nie pozwalając na wykorzystanie swojego zegara przełączającego liczydła w liczniku do sterowania pracą prądożernych odbiorników klienta który w dobrej wierze korzysta z "dobrodziejstwa" nocnej taryfy.
Gdy do tego dołoży się brak kontroli i korekty "zima-lato" to mamy stan jaki przedstawiono.

Więc to nie odbiorca ma dbać o to co nie do niego należy.

Co w takim związku powinienem zrobić? Złożyć jakaś skargę czy po prostu iść do dostawcy i powiedzieć, że zegar źle chodzi i płacę od roku codziennie za 20 minut błędnie ustawionego zegara?
Powrót do góry

kkas12

Miasto: Oborniki Śl, Dublin

Post#19 14 Paź 2013 18:32   

Moim zdaniem powinieneś złożyć skargę (nawet do URE) ponieważ ZE nie wywiązał się z umowy w kwestii godzin w których masz płacić mniej za zużytą energię.
Ty w dobrej wierze oparłeś się na umowie i uruchamiasz prądożerny odbiornik by zmniejszyć koszt wynikający jego użytkowania/.
Tymczasem nie płacisz mniej a płacisz więcej.
Płacisz więcej gdybyś nawet korzystał z jednej tylko taryfy.

Mimo, że w sumie czas trwania taryf jest taki jak w umowie to jesteś (nie tylko Ty) robiony w bambuko przez monopolistę.
To jest powód dla którego ZE nie pozwala korzystać klientom z ich urządzeń.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Paź 2013 18:32   

Powrót do góry

karolq
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wolica

Post#20 14 Paź 2013 18:48   

Jak już kolega Enpro wspomniał zegar od taryfy C12A steruje liczydłami odwrotnie jak w taryfach G(załącza liczydło górne zamiast dolnego) a to dlatego że w razie awarii zegara odbiorca ma liczoną energię w tańszej strefie pozaszczytowej(dobrodziejstwo taryfy przemysłowej). Cewka licznika zasilona jest przez większosć godzin pozaszczytowych. Inną kwestią jest tu nie właściwa godzina na zegarze co nalezy zgłosić do ZE celem regulacji. Akurat u ciebie liczydło z większą ilością kWh jest liczydłem tańszym.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Licznik dwutaryfowy - informacje
Strona 1 z 1