Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny DIY Rzeźnika.

kalasz144 26 Sie 2008 12:31 16398 31
  • Witam.

Chciałbym Wam przedstawić moją pierwszą konstrukcję DIY opartą na na dwóch przetwornikach firmy Tonsil.

ZAŁOŻENIA:
    Chciałem zbudować coś co będzie w stanie zagrać dosyć głośno, z miękkim, ciepłym, nie dudniącym i nie buczącym basem, ciepłą średnicą, która potrafi wywołać dreszczyk słysząc głos wokalisty/wokalistki i czysty, spokojny sopran. Miało to grać w pokoju 8mw kw.

DLACZEGO TAKA KONSTRUKCJA:
    Otóż to tej konstruckji przekonał mnie, można powiedzieć "wirtualny znajomy". Bardzo zachwalał te głośniczki, więc postanowiłem zbudować takie same (słyszał wiele "wytworów domowych" i tych gotowych sklepowych), więc postanowiłem mu zaufać. W tej cenie (a nawet taniej) mógłbym zrobić oklepane monitorki na Tesli ARN150. Dlaczego nie? Pierwsza sprawa to to, że te ARN'y nie mają nic poza dobrym basem. Kompletny brak średnicy. Głośniczki takie typowo do bum bum, bo o rocku to można sobie pomarzyć. Druga sprawa to efektywność głośnika. Bo co z tego że ma dużo "Wat", skoro jego efektywność wynosi 81db. Więc dlaczego GDN ? Po pierwsze nic lepszego nie było w tej cenie. Po drugie czytałem recenzje i opinie i jak na tak starą konsktrukcje, to głośnik po dzisiejsze czasy gra "nawet nawet". Z kolei GDWK 9/80 słyszałem u kolegi i spodobało mi się jego brzmienie. Gra delikatnie, spokojnie, nie sypie piachem i jest dosyć szczegółowy. Mogłem wziąć STX'a, tyle, że wtedy już przydałaby się zwrotnica, a obliczanie zwrotnicy zajmuje dużo czasu.

PRZETWORNIKI:
    GDN 20/40,8 i GDWK 9/80,8 zaaplikowane w zamknięte 20 litrów z watą o grubości 3 cm na każdej ściance prócz przedniej.

ZWROTNICA:
    Kolumny były robione na wzór ZGC 40-8-580, w których był tylko kondensator elektrolityczny bipolarny o pojemności 4,7uF. I tak samo jest u mnie. Na GDN'a idzie całe pasmo, ale gra bardzo dobrze.

PRZEBIEG BUDOWY I MATERIAŁY:
    Ogólnie budowanie kolumn szło mi całkiem wolno (może miesiąc) z tego powodu iż bardzo się z tym wszystkim grzebałem. Płyty mam po meblach (wiórówki 18mm). Niestety nie ja je ciąłem. Roboty tej podjął się starszy znajomy. Zrobił to całkiem dobrze, więc zapłaciłem mu dwoma dobrymi piwami ;) Więc dalej... Zakupy (niżej kosztorys). Otwory na głośniki i terminale wierciłem ... Wiertarką. Wyszlifowałem pilnikiem i jest ok, w końcu dziur i tak nie widać, bo kosz głośników i tak to przykryje. Początkowo poskładałem wszystko i nawierciłem dziury na wkręty. Zrobiłem oczywiście wyfrezowania na łepki, by pod okleiną było gładko. Tak więc kolumna trzyma się na wkrętach i wikolu. Uszczelnione również wikolem od wewnątrz i szpachlówką do drewna od zewnątrz. Następnie wszystko szlifowane do gładkości (co i tak się nie udało). Po zrobieniu wszystkiego czas na oklejanie. Fornir z racji swej ceny odpadł więc została zwykła samoprzylepna okleina (efekt i tak jest zacny). Później niestety okazało się, że w jednej kolumnie otwór jest trochę jajowaty i trzeba było głośnik wysoko tonowy obrócić o 45st., żeby nie było świstów powietrza (obudowa musi być szczelna). A żeby obie wyglądały tak samo, to i w drugiej kolumnie tak zrobiłem. Więc co? Pozostaje przylutować kable do głośników i wkręcić je w obudowę.

ODSŁUCH:
    Jedyne z czym mają problem te kolumienki to Hip-Hop. Bas nisko nie schodzi, chociaż jest miękki. Nadrabia dużą dynamiką, gra energicznie i przyjaźnie dla ucha. W "techno" się sprawdza całkiem dobrze. Również w Disco Polo. Rock brzmi super. Chociaż to 20cm głośnik to ma bardzo dobrą średnicę. GDWK gra tak, jak pisałem wyżej, czyli delikatnie, spokojnie, czysto i co najważniejsze nie męczy ucha. Całość wraz ze wzmakiem gra tak głośno, że imprezę można zrobić naprawdę bez jakiegokolwiek problemu. Przy lekko uchylonym oknie wszyscy ciekawie patrzyli się w stronę moich windowsów (chodnik jest 10~15metrów dalej). Póki co muszę jeszcze popracować nad rozstawieniem ich w pokoju, żeby utworzyć wreszcie jakąś scenę dźwiękową i poprawić bas w miejscu słuchacza, czyli przy biurku i na kanapie. Dużą rolę gra wzmacniacz. Na razie miałem przyjemność słuchania moich wytworów na trzech wzmacniaczach. Pierwszy to lipna wieża Sony. Leciutki, ledwo słyszalny miękki bas, tępe i zlewające się jak w komputerówkach średnie i wysokie (tyle, że w tej wieży to chociaż średnie były). Dalej Unitra PW 3015. Bas całkiem całkiem. Średnica jakby lekko podbarwiona tak, że przy śpiewie Celine Dion aż dreszcze przechodziły. Wysokie wyraźne, czyste i nie szeleszczące. I ostatnim wzmakiem jest Diora WS432. Niestety ten wzmacniacz mi się nie podoba. Preamp (przedwzmacniacz) jest do du** ! Przynajmniej na te czasy i na dzisiejszą muzykę. Bez włączonego Loudnessu basu nie ma w ogóle, a ruszając potencjometrem basu w prawo wchodzą zniekształcenia i przester. Włączając kontur (Loudness) jest bas... Dudniący jak w Logitechach z serii Z tyle, że ten potrafi pierdzielnąć. Wysokie tony "ostrawe". Talerze w perkusji cholernie szczegółowe. Rzucający się w ucho brak średnicy. Postanowiłem odłączyć PreAmp i zrobiłem to. Teraz mam, można powiedzieć "audiofilską charakterystykę" z tego powodu iż ze źródła sygnał idzie prosto na końcówki mocy, a jak wiadomo mają one płaską ch-kę. Z PreAmpem ten wzmak ma typowo altusowe brzmienie. Kijowa średnica, ostre i wyraziste soprany i twardy dudniący bas. Teraz skołuję korektor to może coś się zmieni. Jeśli nie, to zastanowię się nad Fonicą PW9010/9013 bądź AT'em 9100. Ważne, że z kolumn jestem zadowolony. Żeby niektórym dać do zrozumienia, to porównywałem je do Logitechów Z-2300, które mają te super 200W. I co? Nic tylko sam bas. I to byle jakiej jakości. Satelity to zwyczajne pierdziawki. Kiedy Tonsile grały 7/10, Logitechy grały na maksa i pierdziało tak, że żal się robiło, a Tonsile ze wzmakiem WS432 grały podobnie głośnościowo. Jedynie bas Z-2300 zalewał wszystko. No i to tyle jeśli chodzi o odsłuch.

KOSZTORYS:
    -2x GDWK 9/80,8 56zł
    -2x GDN 20/40,8 110zł
    -2x kondensator bipolarny 4,7uF 100V 9zł
    -1x wata wygłuszająca 8zł
    -4 metry kabla OFC 1,5mm 16zł (potem okazało się, że mam jeszcze 4 metry przewodu w domu)
    -2x LOGO Tonsil 2zł
    -3 metry okleiny o szer
    -----------
    -3 metry okleiny o szerokości 65cm 24zł
    -1l wikolu 9zł
    -400g szpachli do drewna 9zł
    -płyty (miałem)
    -wkręty (miałem)
    -śrubki na wagę w Leroy Merlin 30sztuk 1zł
    -2x pierścień na głośnik niskotonowy 20zł

RAZEM: 264zł

Ok, koniec pierdzielenia, czas na fotki :)

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika. <Niezły huk zrobiło (filmiki niżej).

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Kolumny DIY Rzeźnika.

I filmiki:

http://pl.youtube.com/watch?v=8z2WY1WJp_Q

http://pl.youtube.com/watch?v=SbMCmAYA0eM

http://pl.youtube.com/watch?v=fFyKj4KC85U

http://pl.youtube.com/watch?v=VMK1Y4R2xqI

http://pl.youtube.com/watch?v=_qJKN-Oh7yg

http://pl.youtube.com/watch?v=t6Q-7bDT2jM

http://pl.youtube.com/watch?v=aF0vIda2FZk

http://pl.youtube.com/watch?v=FQyw2ASfPGU

http://pl.youtube.com/watch?v=ZPTB1Zr3vC0

http://pl.youtube.com/watch?v=WbylTEjB41Q

http://pl.youtube.com/watch?v=vvNXQBIcJJA

Miłego oglądania ^^

Fajne!
  • #2 26 Sie 2008 12:44
    zapek42
    Poziom 27  

No no całkiem dobrze Ci to wyszło, dobrze że zastosowałeś krajowe głośniki
    z prawdziwymi parametrami .
    Brak tylko głośnika średnio tonowego, ale ważne że dźwięk Ci się podoba ;-) .
    9/10 ;-) .
    Pozdrawiam .

• #3 26 Sie 2008 12:49
    igla
    Poziom 16  

No bardzo ładne te kolumny :) aż miło popatrzeć na Tonsile :D:D

• #4 26 Sie 2008 13:17
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Klasyka, aż mi się stare czasy przypomniały. Okleina trochę niedokładnie położona ale to szczegół. Najbardziej irytuje mnie GDWK przykręcony pod kątem, ale to kwestia gustu. Ogólnie konstrukcja na poziomie.

WS totalnie zmarł (końcówka) czy tylko elko?

• #5 26 Sie 2008 14:04
    kalasz144
    Poziom 12  

Strzeliło i przestało grać na 2 sekundy. Grało dalej, ale szybko wyłączyłem i przełożyłem kondensator z PW3015. Przylutowane wszystko ok, ale coś jest nie tak. W kolumnach jest ciągły szum wymieszany z buczeniem. Można to przyrównać do świecących lamp w szkole (tych takich podłużnych). Nie jest to wina kabla. Właczają cinne źródło bez podłączania sygnału buczy tak samo. A im więcej daje na potencjometrze głośności tym bardziej to zanika. Przy 10/10 słychać to w odległości 10cm od kolumny więc można uznać, że jest ok, ale nie słucham na maksa xD Bardzo dziwna sprawa i trochę wnerwiająca.

A GDWK miał być normalnie zamontowanym tylko dziura wyszła jajowata i musiałem obrócić, żeby było szczelnie. 1/6 osób to się podoba... W tym mi - nie. Ale i tak mi się podobają i dają radę ^^

Następne konstrukcje na pewno będą lepsze, bo ta była moją pierwszą. Ważne, że zdobyłem doświadczenie i wreszcie mam sprzęt do słuchania muzyki, a nie komputerówko-pierdziawki.

• #6 26 Sie 2008 14:54
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ta konstrukcja ma jedna zaletę. Jest tania. Choć patrząc na to z drugiej strony są to pieniądze źle spożytkowane.
    1. Zbyt duża odległość pomiędzy przetwornikami.
    2. Słaba "średnica".
    3. Niestarannie wykonane, kolego zamiast głośnik wysoko tonowy zamontować pod kontem, trzeba było wziąść pilnik i wyrównać otwór :idea:
    4. Zwrotnica, a w zasadzie jej brak.

• #7 26 Sie 2008 15:01
    kalasz144
    Poziom 12  

1. Trochę inne plany miałem co do oklejania, i dlatego taka odległość. Dokupię takie paski jak do brzegów mebli czy biurek.
    2. Jak przypłynie trochę kasy, to dokupię zwrotnice do Space 86 i GDM'a 10/60.
    3. Nie dało się wyrównać otworu, bo był po prostu zbyt duży !
    4. W oryginale, czyli ZGC 40-8-580 był tylko kondensator. A nie długo będzie zwrotnica jak kasy przybędzie.

• #8 26 Sie 2008 15:07
    przemo-lukas

Chodziło mi raczej o odległość pomiędzy osiami głośników. Mogłeś je przybliżyć do siebie. Stare konstrukcje nie są dobrym przykładem do naśladowania. :D
    Najważniejsze to to, że jesteś świadom popełnionych błędów.

• #9 26 Sie 2008 15:12
    igla
    Poziom 16  

Proponuje zdjąć tą kolumienkę z obudowy komputera :)

• #10 26 Sie 2008 21:30
    *rogal*
    Poziom 14  

Witam

Konstrukcja ładna tania i wielki + za to że Tonsil :)
    Piszesz że pięknie grają średnimi tonami co jest nie do końca prawdą bo trochę im brakuje ale sam miałem GDN 20/30 i GDWK 8/50 ale jednak pokusiłem się o dokupienie GDM 10/60 i to była najlepsza decyzja dopiero wtedy usłyszałem jak grają średnie tony :)
    A i jeśli chcesz zwrotnice to mam schemat do mojego zestawu (zaprojektowane przez hirogena z forum jeszcze raz wielkie dzięki :D ) ale w 100% sprawdzi się u Ciebie.
    Kolumny DIY Rzeźnika.

Pozdrawiam

• #11 26 Sie 2008 22:29
    pjwr
    Poziom 12  

Daj zwrotnicę z ZG 30C ) , będzie grał dużo lepiej . Niskiego basu z gdn 20/40 nie będzie i wymiana wzmacniacza tu nic nie pomoże. Wymieniając wzmacniacz zyskasz tylko na jakości . Rozważ zakup PW 7020 lub PW 7010 / 7011 to b. przyzwoity wzmacniacz o zrównoważonym brzmieniu za rozsądne pieniądze

• #12 26 Sie 2008 23:14
    kalasz144
    Poziom 12  

Pamiętam, że czytałem gdzieś opinie o właśnie PW70xx, że ma piaszczyste wysokie tony... No trudno, będzie kasa to kupię wcześniej wymienione PW9010/9013 bądź AT'a 9100.

Cytat:
    Stare konstrukcje nie są dobrym przykładem do naśladowania. Very Happy
    Najważniejsze to to, że jesteś świadom popełnionych błędów.
    Więc co powinienem zrobić w takiej cenie? GDWK po prostu mi się podobał, bo słuchałem u kolegi. STX podobno lepszy, a nie wiadomo czy przypadłby mi do gustu, więc wolałem coś pewnego. Co lepszego można dostać od GDN'a 20/40 ? Tesle, która ma całkowity brak średnicy ? I praktycznie nic, poza mulącym basem? GDN nie ma zejścia ale ma niezłą dynamikę.

• #13 27 Sie 2008 08:35
    DIGIPROCOMP
    Poziom 18  

Czym się przejmujesz? Zrobiłeś takie kolumny na ile wystarczyło kasy. Wiadomo, że za 260zł Zeusów nie zrobisz, gdzie pojawiłby się kolejny problem - mocniejszy wzmacniacz. Jak lubisz dynamiczne brzmienie to kup tylko cewkę 0,5mH do GDNa, żeby ściąć górkę na 3kHz i będzie dobrze.

• #14 27 Sie 2008 09:05
    przemo-lukas

Panowie, budżet akurat nie jest najniższy. Dobrym pomysłem jest wykonanie "horna" na arz 660x i wysokie tony uzupełnić lepszym tweeterem: GTC 11/100 lub sc10n8. Jest taka konstrukcja na elektrodzie:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1071603.html
    Tylko, że tam też jest ten sam wysoko tonowy co u Ciebie :cry:
    Te same pieniądze a dźwięk dużo lepszy. :wink:

• #15 27 Sie 2008 09:45
    AMD Wojtek
    Poziom 11  

Tonsil 20/40 ma najcieplejszą średnicę jaką kiedykolwiek slyszalem i nie piszcie bzdur że to nie gra. pakowanie tam GDM bylo by czystą profanacją i zbeszczeszceniem

• #16 27 Sie 2008 10:44
    przemo-lukas

AMD Wojtek napisał:
    Tonsil 20/40 ma najcieplejszą średnicę jaką kiedykolwiek slyszalem i nie piszcie bzdur że to nie gra. pakowanie tam GDM bylo by czystą profanacją i zbeszczeszceniem

Kolego, twój post jest bardzo autorytatywny. Mówisz o pisaniu "bzdur". Dziwi mnie to, gdyż nawet autorowi konstrukcji "średnicy" brakuje. :idea:
    Nie lepiej było napisać, że Twoim zdaniem konstrukcja jest udana? Zresztą ten głośnik w jego osi faktycznie "pociągnie" dość wysoko, jednak charakterystyki mierzone pod kątem nie są już tak dobre. Zresztą czego można się spodziewać po tanim głośniku 8"?

• #17 27 Sie 2008 14:08
    kalasz144
    Poziom 12  

Póki co, to ja myślę, jakby je rozstawić w moim kijowym pokoju, a nie nad głośnikiem średnio-tonowym, na który i tak na razie nie mam kasy.

• #18 27 Sie 2008 14:54
    Lukas500
    Poziom 11  

AMD Wojtek skoro tak twierdzisz to znaczy ze malo w swoim zyciu słyszałeś

Moderowany przez przemo-lukas:

W tym dziale oceniamy i wypowiadamy się tylko i wyłącznie na temat konstrukcji. Takie wypowiedzi to nic innego jak "trollowanie", czyli wywoływanie niepotrzebnych dyskusji. Proszę się na przyszłość do tego ustosunkować.

• #19 04 Wrz 2008 22:37
    AMD Wojtek
    Poziom 11  

przemo-lukas napisał:

Zresztą ten głośnik w jego osi faktycznie "pociągnie" dość wysoko, jednak charakterystyki mierzone pod kątem nie są już tak dobre.

No właśnie! Połowa sukcesu Większości zestawów to optymalne ich rozmieszczenie w pomieszczenie!

• #20 28 Wrz 2008 17:36
    kalasz144
    Poziom 12  

Zgadza się, że pomieszczenie gra dużą rolę. U mnie w pokoju (8m kw) zlewa się wszystko po przekroczeniu 1/10 na wzmacniaczu. Basu tu jest więcej, 10 cm dalej jest mniej, 5cm dalej jeszcze trochę mniej itd... Kiedy wziąłem kolumny na działke, to to był odsłuch. Delikatny bas, co prawda nie było go dużo, ale był taki... lekki. Ogólnie bardzo dobrze było słychać każdy instrument w muzyce rockowej. W skali 8/10 szło czysto, dalej był przester (wzmacniacz).

• #21 18 Paź 2008 21:41
    Mody
    Poziom 25  

Proponuję wykonanie zwrotnicy od zg30c114 powinno to w minimalnym stopniu poprawić średnice. Zg30c114 to mój ulubiony zestaw w połączeniu z amplitunerem Merkury.

Kolumny DIY Rzeźnika.

Pozdrawiam

• #22 21 Paź 2008 15:38
    kalasz144
    Poziom 12  

Zauważ, że ja nie mam tego kaptura na GDWK, a ta zwrotnica jest głównie do tego zaprojektowana. Zastanawiam się, czy dokupić średnio-tonowy GDM 10/60 + zwrotnica Space 86, czy kupić GDN 20/60 + jakaś zwrotnica. Ogólnie nie narzekam na bas po zmianie wzmacniacza WS432 na amplituner AT9100, chodź zawsze może być lepiej ;)

• #23 22 Paź 2008 16:14
    Mody
    Poziom 25  

Ten kapturek na głośniku wysoko-tonowym niewiele wnosi do brzmienia ma bardziej ozdobny charakter.

Pozdrawiam

• #24 25 Paź 2008 17:44
    532454
    Usunięty  
  • #25 25 Paź 2008 19:56
    kalasz144
    Poziom 12  

Modernizuje sprzęt. Kupiłem pierścienie jak od Altusów i GDM 10/60. Jedynie ze zwrotnicą jest kłopot, bo jeszcze jej nie ma, ale może jest ktoś, kto pomoże mi ją zaprojektować (wiem, że pomiary mogą trwać 6 miesięcy, ale te głośniki to stare konstrukcje i z tym chyba nie powinno być problemu). Ma grać czysto i dobrze sprawować się w rocku/metalu/klasyce. Dyskotek na tym robić nie będę.

Kolumny DIY Rzeźnika.
    Kolumny DIY Rzeźnika.

Tak to wygląda, tylko jeszcze muszę kupić pierścienie na GDM'y i jeden pierścień na GDN'a.

• #26 25 Paź 2008 20:55
    filip425
    Poziom 13  

Waslak87 napisał:

Zwrotnicy nie rób na wzór innego zestawu głośnikowego.
    Każdy potrzebuje indywidualnej.
    Ja się z kolegą po części nie zgadzam. W doborze zwrotnicy trzeba się kierować użytymi przetwornikami jak i właśnie wymaganiami słuchacza. Do tych przetworników najlepsza by była właśnie zwrotnica od Space choć w górze powstanie dziura ale ja mam GDWK podłączony w przeciwfazie i gra on bardzo dobrze na tej zwrotnicy. Wysokie tony nie są przebarwione, są delikatne są po prostu na swoim miejscu i nie przeważają nad innymi tonami. Jest też jeszcze jeden plus GDWK bardzo ładnie nakłada się swoim dolnym pasmem z górnym pasmem GDM'a jest to dość dobrze słyszalne.

• #27 29 Paź 2008 20:55
    kalasz144
    Poziom 12  

Zwrotnice doszły. Teraz nic tylko wywiercić otwory i ... :D Moje pytanie brzmi: Czy warto wymieniać kondensatory w zwrotnicy.. ? Może jakieś inne wartości, jeśli dałoby to jakąś poprawę dźwięku (nie mam gdwk 7/50 jak w zwykłych space'ach, tylko gdwk 9/80,8). Dzięki z góry za odpowiedzi.

• #28 31 Paź 2008 13:24
    filip425
    Poziom 13  

Możesz dać większe kondki jak będziesz odczuwał słabe średnie tony natomiast na paśmie wysokim nie musisz 2,2uF wystarcza

• #29 01 Lis 2008 22:50
    532454
    Usunięty  
  • #30 01 Lis 2008 23:45
    kalasz144
    Poziom 12  

Kupowanie nowych cewek nie wchodzi w grę. Za zwrotnicę dałem 50zł z przesyłką, więc bez sensu jest wymiana wszystkiego, to tak, jakbym robił nowe zwrotnice... Cewki są oryginalne. Wszystko jest oryginalne, nawet przewody do głośników. Do wysokotonowego jest małą cewka o średnicy 2~2,5cm, do GDM >3cm i do GDN >4cm (> - trochę większe niż).

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme