Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Książka do nauki schematów drabinkowych

King-Kong 26 Sie 2008 15:00 5980 6
  • #1 26 Sie 2008 15:00
    King-Kong
    Poziom 10  

Jaka jest najlepsza książka do nauki programowania i zasad w języku drabinkowym?

• #3 28 Sie 2008 18:10
    gregor50+
    Poziom 19  

Najlepiej to samemu ćwiczyć różne algorytmy.
    Ale bez matematyki ani rusz.
    Czyli logika matematyczna minimum.
    Nauka programowania algorytmów w różnych językach niskopoziomowych
    Dobrze jest przeanalizować wiele zrealizowanych układów sterowania na przekaźnikach i stycznikach.

• #4 29 Sie 2008 12:50
    arkady_pl
    Poziom 24  

Chyba najlepiej jakby kolega połozył na biurku 4 przekaźniki oraz z 10 włączników, zasilacz 12V/10A oraz żarówkę samochodową i połączył je tak aby np. żarówka świeciłą tylko gdy właczniki 1,2 i 3 są zwarte ale nr 4 był rozwarty. Potem schemat drabinkowy będzie mu łatwiej opanować.

• #5 31 Sie 2008 00:33
    kenion
    Poziom 19  

Ja bym koledze polecil zdobyć oprogramowanie do programowania sterowników plc z możliwością symulacji programu (np Easy-Soft). Można wtedy popisać własne programy i zobaczyć jak to w rzeczywistości chodzi. W razie problemów wesprzeć się można helpem do programu bądź też google. Tak chyba najszybciej nauczyć się programowania w języku drabinkowym. Pozdrawiam

• Pomocny post
    #6 31 Sie 2008 08:29
    Electromatic
    Poziom 10  

Polecam naukę programowania przy pomocy lekcji w programie PLC min. linia napełniająca butelki, winda, pralka itp. Można łatwo zasymulowaworzony program oraz zobaczyć "na żywo" jak działa.

• #7 31 Sie 2008 11:51
    arkady_pl
    Poziom 24  

Nauka przy pomocy programów z symulatorami jest dobra, ale skoro kolega dopiero zaczyna to według mnie (jak już pisałem) zdrowiej będzie gdy zacznie u podstaw tego języka i zaprojektuje choćby 3 lub 4 obwody elektryczne.

U podstaw języka LAD (czasami oznaczanego LD - Ladder Diagram) czyli języka drabinkowego znajduje się filozofia myślenia elektryka łączącego przekaźniki i różne moduły czasowe oraz przyciski chwilowe, włączniki, wyłączniki oraz przełączniki.

Stąd moja propozycja dla początkującego. Łatwiej potem zrozumieć metodologię programowania.

opis stosowanych elementów w LAD jest poniżej
    www.wsinf.edu.pl/~gsobicz/sterowniki/ProgLD.pdf

Dodano po 10 [minuty]:

King-Kong napisał:
    Jaka jest najlepsza książka do nauki programowania i zasad w języku drabinkowym?

Nie istnieje najlepsza książka. Zapomnij, że istnieje książka, która zrobi z Ciebie speca. To osiągniesz czytając książki i ćwicząc nieustannie rozwiązując realne problemy najlepiej pod presją czasu.

Podam Ci przykład. Ja pisze sobie w Delphi. Aby ten język opanować musiałem mieć w domu nie jedną książkę. Wcale nie tanią i wcale nie cienką. Co ciekawe, każda miałem od innej wersji. Mam książki do Delphi 4,5,6 - niektóre zagadnienia opisywane były tylko w jednej z nich bo były specyficzne, ale ja Ci powiem, że to samo zagadnienie było w każdej opisane inaczej i co ciekawe, po opis innego zagadnienia sięgałem do innej książki pomimo, że dwie pozostałe też miały ten opis.

Dlatego jeśli kupisz książkę i wydaje Ci się, że nie rozumiesz tego zagadnienia to idź do księgarni i kup inna książkę innego autora opisująca to samo. Ja mam o tyle wygodniej, że mogę iść do księgarni i najpierw poczytać a potem kupić albo i nie.
    To jest plus, którego nie da mi żadna księgarnia internetowa.

Aby zaoszczędzić sobie czasu i pieniędzy spróbuj pobawić się przekaźnikami - naprawdę dużo daje samemu zrobić kilka ćwiczeń.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme